بهترین و جذاب ترین فیلم های سال 2022 جهان [خارجی و ایرانی]

بهترین و جذاب ترین فیلم های سال 2022 جهان [خارجی و ایرانی] بهترین فیلم های جهان ؛ با 19 مورد از برترین و بهترین فیلم های سال 2022 خارجی و ایرانی و بهترین انیمیشن سال 2022 درام، جذاب، تخلیی، عاشقانه، کمدی و اکشن در سلام دنیا آشنا شوید.

تاکنون سال شما، در زمینه فیلم در سینما نبوده است.فهرست فیلم‌های جدید کمتر از حد معمول است و با بیش از یک اکران بزرگ که به جایگاهی امن تر در سال 2023 رفته است تاریخ اکران همچنان تغییر می‌کند. اما حتی کووید 19 نیز روی عامه پسند بودن این فیلم ها تاثیری نگذاشته است و شش ماه است که این فیلم ها مردم را به وجد آورده است. از فیلم هایی مانند« مادران موازی » و پیتزا شیرین بیان، تا فیلم های  جذابی مانند سرآشپز بریتانیایی هیجان‌انگیز « نقطه جوش» و فیلم هایی مانند RRR و تاپ گان مارولیک همه و همه عالی هستند و چیزهای زیادی برای جشن گرفتن وجود دارد. در اینجا بهترین فیلم  های سال تا به امروز  وجود دارد. در این مطلب از سلام دنیا درباره19 مورد از بهترین فیلم های سال 2022 (تا کنون)، فیلم‌های جذاب سال ، بهترین فیلم های 2022 ، بهترین فیلم خارجی در سال 2022، بهترین فیلم های ایرانی در سال 2022 صحبت کرده ایم . با ما همراه باشید.

19  تا از بهترین و جذاب ترین فیلم های سال 2022 جهان [خارجی و ایرانی]

19. انیمیشن قرمز شدن

هیچ فیلمی از پیکسار توسط یک فیلمساز زن به صورت انفرادی کارگردانی نشده بود تا اینکه دومی شی( Domee Shi)، فیلمساز چینی-کانادایی، این فیلم بامزه را کارگردانی کرد. این فیلم در مورد دختری 13 ساله است که وقتی دچار احساسات شدیدی می شود به یک پاندا قرمز تبدیل می شود.  این بر اساس دوران کودکی خود او است و با دردهای واقعی نوجوانی همراه است. تنها قسمت تاسف بارش این است که مستقیماً به دیزنی پلاس رفت، زیرا گودزیلای آن در صفحه نمایش بزرگ حماسی به نظر می‌رسید.


حتما بخوانید: بهترین انیمیشن های دیزنی


نظر ما : "جسورانه ترین حرکت آن مقابله با حق زنان به روشی صادقانه و همدلانه است."

بهترین فیلم های سال2022

فیلم‌های جذاب سال: از قیام، غرش. انقلاب (RRR) تا تاپ گان ماورتیک

18. قیام، غرش، انقلاب (RRR)

دلیلی وجود دارد که فیلمی از زبان تلوگو و کارگردان فیلم اس اس راجامولی، در فهرست 50 مورد از  جذاب ترین فیلمسازان جهان قرار دارد : حماسه های OTT او به طرز عجیبی سرگرم کننده هستند. و امسال فیلم هندی قیام، غرش، انقلاب پرفروش‌ترین فیلم هندی تاریخ، می‌تواند سرگرم‌کننده‌ترین فیلم باشد. «Rs» مخفف «قیام، غرش و شورش» است، مضامینی که در داستان مربوط به دوران راج درباره استعمار بریتانیا و یک کودک ربوده شده که گهگاه تمام صحنه‌های جنگ جنون‌آمیز را زیر و رو می‌کند،  قطارهای انفجاری و ببرها جزیی از این داستان هستند. این فیلم دروازه ای عالی برای رسیدن به اوج سینمای اکشن تلوگو است.

نظرما : «راجامولی در پیداکردن ستارگانی که در صفحه نمایش می درخشند  و رها کردن آن‌ها در ماجراجویی‌های وحشتناک مهارت دارد.»

بهترین فیلم های سال2022

17.  گاو

 این تصویر موشن سندی جسورانه از کارگردان مستقل بریتانیایی آندریا آرنولد است که به طور کامل در میان گله ای از گاوهای شیری می گذرد. در یک بخش، فقط 90 دقیقه صداگذاری و حرکت های گاو بدون هیچ توضیحی است - یک دنیای کامل از گاو و کوداست . از سوی دیگر، این فیلم  یک بررسی متحرک چرخه زندگی یک گاو است که برای بدست آوردن دل شما بسیار غیر عاطفی است، اما به هر حال به نوعی آن را مدیریت می کند.

نظر ما : "آرنولد قسمتی  ساده از زندگی یک گاو را از شیر، پرورش و تغذیه آن به ما نشان  می دهد."

بهترین فیلم های سال2022

16.  نقطه جوش

استیون گراهام با اثبات اینکه  می تواند هر کاری انجام دهد، به عنوان یک سرآشپز در  یک رستوران شلوغ لندن به این فیلم درام فوق العاده انرژی می بخشد. او می خواهد حرفه ای بودن خود را با پختن غذاها نشان دهد. به عنوان یک تبلیغ برای ورود به صنعت گردشگری، این یک فیلم فوق العاده است. به عنوان یک تجربه تماشای فیلم ، این فیلم هیجان انگیزی است که باعث می شود هرکسی آن را بخواهد ببیند.


حتما ببینید: 20  فیلم نفرین شده سینمای هالیوود با ژانر ترسناک


نظر ما : "استیون گراهام و وینت رابینسون کمک می کنند تا این بهترین نوع سفر به رستوران  شود."

بهترین فیلم های سال2022

15.  جزیره برگمان

برای رسیدن به خانه یکی از غول‌های واقعی سینما و ساختن فیلمی که زندگی و کار او را به تصویر می‌کشد لازم است که اعتماد به نفس زیادی داشته باشید و گستاخ باشید، اما داستان میاهنسن-لوو که در جزیره فارو اینگمار برگمان اتفاق می‌افتد، این شاهکار با شکوه را به پایان می‌رساند. ویکی کریپس و تیم راث نقش دو نویسنده‌ای را بازی می‌کنند که رابطه‌شان تقریباً نامحسوس به هم می‌خورد، زیرا آنها هرکدام مشغول کار خود هستند. مشاهدات دقیقی در اینجا وجود دارد - در مورد روابط خلاقانه زنان - و همچنین یک پیچ و تاب شاد که روی شما تاثیر می گذارد.

نظر ما : "هانسن-لوو در تقویت روابط نابغه است  و کریپس و راث در همکاران ماهری هستند."

بهترین فیلم های سال2022

14. کله خر برای همیشه

وقتی فیلمی به عنوان داستانی تاثیرگذار در مورد نوستالژی، دوستی و بزرگ شدن توصیف می شود، معمولاً مرد برهنه ای را نشان نمی دهد که در حال کایت سواری است. اما این ششمین سفر غیرمنتظره باشکوه از جانی ناکسویل، استیو-او، کریس پونتیوس و باند است. فیلمی است که ترکیبی از دوران خنده دار نابغه را نشان می دهد و در عین حال نسل جدیدی از معتادان جوان مشتاق را به جامعه معرفی می کند. شادی های زیادی را نشان می دهد ولی  تماشای آن کمی دردناک است، توجه داشته باشید.

نظرما : "این فیلم چیزی فراتر از  خنده و  شوخی‌ است."

بهترین فیلم های سال2022

13. چرخ بخت و فانتزی (تصادف و تخیل)

سال گذشته ریوسکی هاماگوچی با فیلم Drive My Car نامزد اسکار به زور به مخاطبان غربی راه یافت. فیلم او هیجان کمتری بین مخاطبان ایجاد کرد، اما به همان اندازه ارزش سر و صدا را دارد. سه تصویر فریبنده 30 دقیقه ای آن، چشم انداز سه زن مختلف را به تصویر می کشد که هر کدام با درد دل و سردرگمی عمیق تر به سمت مسیرهای احساسی خطرناک کشیده می شوند. آنها با هم یک فیلم فوق العاده می سازند.

نظر ما : "بزرگترین موهبت نویسنده-کارگردان این است که هر لحظه احساسات شدیدی را به نمایش می گذارد."

بهترین فیلم های سال2022

بهترین فیلم های 2022

12.  الویس

تریلرها باعث شده اند که کمی بی مزه به نظر برسد، اما داستان باز لورمن برای پادشاه، تجربه ای عالی است. آیا گاهی اوقات بیش از حد است؟ آره. آیا تصاویر  برای جذب در طول دو ساعت و نیم زیاد است؟ مطمئنا. آیا تام هنکس در معرض خطر است. اما علیرغم همه ایراداتش، الویس خیلی مقاوم است :چیزی بیشتر از موسیقی، تاریخ و زیارت پریسلی توسط آستین باتلر  روشن شده است.

نظرما : "درست زمانی که دیدگاه باز لورمن منتشر شد ، او بهترین فیلم خود را برای 20 سال ارائه کرد."

بهترین فیلم های سال2022

بهترین فیلم های ایرانی در سال 2022

11.  قهرمان

اصغر فرهادی که کن لوچ ایرانی است، استادی است که در ساختن داستان های اخلاقی در یک چارچوب اجتماعی عالی است. این موفقیت در کن مدیون نگاهی کاوشگر به زندگی در یک جامعه است. قهرمان آن، رحیم، به دلیل ورشکستگی که به زندان افتاده بود از زندان بیرون می‌آید و به خاطر سکه طلایی که توسط دوست دخترش پیدا شده است، یک راهی برای خوشبختی پیدا می‌کند. آیا او کار درستی انجام می دهد یا سرمایه مالی یا اجتماعی خود را بهبود می بخشد؟ نبوغ یک قهرمان در راه هایی است که فرهادی پیدا می کند تا این معضل اخلاقی اساسی را در یک فیلم نشان دهد. او نظم اجتماعی نادرست را در آنچه هست نشان می دهد.


حتما ببینید: 23 فیلم انگیزشی و الهام بخش دنیا که مسیر زندگی را تغییر می دهند


نظر ما : "این یک فیلم اخلاقی عالی است که ما را تا لحظه آخر دو به شک نگه میدارد."

بهترین فیلم های سال2022

10. انیمیشن بل

این دختر، دبیرستان‌ و اژدهایان سایبری در فیلم انیمیشنی مامورو هوسودا هم برخورد می‌کنند. آهنگ‌ها به صدا در می‌آیند، جلوه‌های بصری چشم‌نواز و ایده‌ها عالی هستند، زندگی به‌عنوان یک بومی دیجیتال است و انیمیشن قدیمی‌هایی را که متأسفانه تلاش می‌کنند به ژنرال Zers کمک کنند تا آن را هدایت کند نشان می دهد. آن ها کاوش می‌کنند. این استاد انیمیشن ژاپنی از زمان اخراج از سمت کارگردانی در قلعه متحرک هاول، راه زیادی را پیموده است .

نظر ما : "زمان آن رسیده است که استودیو چیزو را به اندازه استودیو جیبلی ذکر کنیم، زیرا این یک جشن مطلق است."

بهترین فیلم های سال2022

بهترین فیلم خارجی در سال 2022

9. دعای خیر (نیایش)

این فیلم در مورد زیگفرید ساسون، شاعر جنگ بزرگ، است.زندگی‌نامه‌ او را ترنس دیویس در داستانی تاثیر گذار می نویسد به‌شدت غم‌انگیز است. پیتر کاپالدی نقش نویسنده همجنس‌باز را در سال‌های تلخ و قدیمی‌اش بازی می‌کند، اما این جک لودن است که به‌عنوان فرد جوان‌تر واقعاً چشم‌ها را به خود جلب می‌کند، کسی که تلاش می‌کند خود را در میان افراد پرهیاهوی صحنه اجتماعی پس از جنگ لندن بیابد. نوشته‌ها در صحنه جنگ هستند، مثل زمانی که ساسون با غرور به او خبر می‌دهند که شعر او عالی و دقیق است. شواهد بیشتر ازاین وحود دارد که فیلمسازی دیویس عالی است.  

نظر ما : "داستانی بسیار زیبا و عاطفی از عجایب گذشته است."

بهترین فیلم های سال2022

8.  برایان و چارلز

این فیلم یک  کمدی تلخ و شیرین بریتانیایی است که به طرز مضحکی جذاب و تاثیرگذار است و فیلم سورپرایز سال است. چیزی به شکل ربات ساخته شده است نامش چارلز پترسکو است. این ربات از سر یک مانکن با یک ماشین لباسشویی قدیمی ساخته شده است. اما از طریق یک شاهکار بسیار سخت‌تر دیالوگ هایی به او یاد می دهد. این ربات با مخترع تنها، برایان گیتینز (دیوید ارل) به جرقه‌ای جادویی تبدیل می‌شود. دوستی برادرانه که عمیقاً  بین یک انسان و ماشین لباسشویی (ربات) رخ می دهد.

بهترین فیلم های سال2022

7.  همه چیز همه جا به یکباره

در جایی در  بیرون،  چیزی وجود دارد که فیلم  مرد ارتشی سوئیسی را به عنوان یک کلاسیک ناشناخته نگه می دارد. برای بقیه ما، این فیلم علمی تخیلی چندوجهی با مفهوم ، اولین فیلم مناسبی است که دونفر (دنیلز) کارگردانی این فیلم را انجام داده اند. در حالی که میشل یئو از طریق خشکویی وارد درگیری های زناشویی می شود. اساساً یک شخصیت مایک لی (ستاره اکشن) وارد ماجراجویی های متعدد دیگری می شود، همه چیز در همه جا همه به یکباره دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که عناوین نشان می دهند و شما را به هیجان می آورد. زمان و مکان به سبک هیجان انگیز در این فیلم قرار گرفته اند.

نظر ما: "دنیلز با هق هق های احمقانه و تصاویری عجیب و غریب مانند دادائیست‌ها در فیلم دستکاری می‌کنند."

بهترین فیلم های سال2022

6. اتفاق

در سالی که دادگاه عالی ایالات متحده رو علیه وید (roe v vade) را قبول کرد، درام پر سر و صدا  آدری دیوان از راه می رسد تا واقعیت های سقط جنین غیرقانونی را نشان دهد. این فیلم برای افراد ضعیف نیست. این فیلم در مورد یک دانش آموز باردار است که در دهه 60 فرانسه در معرض خطر زندان قرار می گیرد و آناماریا وارتولومی قهرمان درخشان این فیلم است که خیلی پر جرات است.

نظرما : "یک درام اتمسفری و گیرا پر از ارتباط تحسین برانگیز معاصر است ."

بهترین فیلم های سال2022

5.  بدترین فرد جهان

بازیگر نروژی رناته رینسوه، قلب و روح این روایت تاثیرگذار از یک زندگی هزار ساله است که طی چندین سال در شهر اسلو می گذرد. او دانشجوی پزشکی بود که به  نویسنده تبدیل شده است. او بدترین فردجهان نیست، فیلمی عالی برای ابهامات و سردرگمی‌های دوران بزرگسالی است: یک آشفتگی از خواسته‌های متضاد، لحظات احساسی که بی‌نهایت قابل ارتباط است. و اجرای نمایش های او در شهر اسلو  احتمالاً  فیلم سال است. 

نظر ما : «هر فیلمی که بتواند پرسش‌های مربوط به مرگ و میر را با صحنه‌های خنده‌دار و کاملاً زنده از رابطه جنسی، ناهنجاری‌های اجتماعی، خرابکاری‌های حرفه‌ای  ترکیب کند، فیلمی غنی است.»

بهترین فیلم های سال2022

4.  مادران موازی

پدرو آلمودوار با این تحقیق تلخ در مورد جنگ داخلی اسپانیا جدی می شود، اگرچه هرگز لذت خود را در ملودرام قربانی نمی کند. پنه لوپه کروز همه چیز را مانند یک انفجار ستاره ای روشن می کند، با نقشش به عنوان یک مادر که در زایشگاه گرفتار شده است. در دنیای عادلانه، او می‌توانست دومین اسکار خود را برای آن دریافت کند.

نظرما : "ورود به دنیای آلمودوار لذت بخش است، حتی زمانی که با درد و درس های سخت روبرو هستیم."

بهترین فیلم های سال2022

3.  مرد شمالی

"خواسته مشترک همه  برای سینما در عصر جریان". بنابراین ارزیابی وایکینگ رابرت اگرز را بخوانید که در آوریل وارد سینما شد. در عصری که سینما به طور فزاینده‌ای تحت سلطه سایت‌های استریم است، فیلم مرد شمالی یادآوری خوبی است که مکانی برای مشاهده باشکوه‌ترین و جسورانه‌ترین چشم‌اندازهای سینمایی در بزرگترین صفحه ممکن است.

نظر ما: "از اودین برای رابرت اگرز و کار وایکینگ دیوانه، درخشان، خشن، هیپنوتیزم کننده، متشکریم."

بهترین فیلم های سال2022

2.  تاپ گان: ماوریک

خوب، چه کسی این فیلم باستر بی عیب و نقص را دیده است؟ احتمالاً چند نفر دیده اند. این فیلم طولانی تاپ گان در ابتدا قرار بود دو سال پیش اکران شود اما این تاخیر اجباری حتی یک ذره از هیجان انگیزی آن کم نمی کند. خلبان تام کروز مانورهایی از قلب، روح و برخی از جت های جنگنده را ارائه می دهد که ما کاملاً مطمئن هستیم که تمام قوانین کتاب فیزیک را نقض می کنند. به خاطر داشته باشید، این کتاب در واقع بسیار بالاتر از پول‌های توخالی هالیوود است.

نظر ما : "تام کروز فیلمی هیجان انگیز دارد که به راحتی از نسخه اصلی پیشی می گیرد."

بهترین فیلم های سال2022

1.  پیتزا شیرین بیان

پل توماس اندرسون بهترین و آفتابی ترین فیلم خود را با این سفر نوستالژیک دهه 70 به دره سن فرناندو درباره یک نوجوان ارائه کرد که تلاش می کند قلب یک فرد بیست و چند ساله را به دست آورد. با کمک دو اجرای اصلی کوپر «پسر فیلیپ سیمور» هافمن و آلانا هیم، برخی از فهرست‌ها تغییر می‌کند (بردلی کوپر در نقش تهیه‌کننده هالیوود، جان پیترز، مجنون. )

نظر ما : "ذوق و شوق شیرین پائول  توماس اندرسون که به سن بلوغ  و قانونی می رسد،  سرگرم کننده است."
بهترین فیلم های سال2022

سخن آخر

شاید با دیدن برخی از این فیلم ها به خود بگویید که چندان هم جالب نبودند، باید بدانید که انتخاب بهترین ها همیشه سلیقه را نیز در بر می گیرد، شما می توانید لیستی برای خود تهیه کنید و به دیگران پیشنهاد دهید.


مطالب مرتبط:

برترین فیلم های دلهره آور با محتوای روانشناسی در تاریخ سینما

بهترین کارتون های جهان و پرفروش ترین انیمیشن ها کدامند
 
 

از
4
رای