خوراکی های شب یلدا نماد چیست؛ غذاها و میوه های معروف شب یلدا

خوراکی های شب یلدا نماد چیست؛ غذاها و میوه های معروف شب یلدا لیست خوراکی های شب یلدا؛ انواع خوراکی های شب چله نماد چیست ؛ لیست وسایل و میوه های شب یلدا و غذاهای معروف و مروسوم شب یلدا و چله کدامند؛ در سلام دنیا بخوانید.

شب یلدا از آن دسته شبهای زیبا و خاطره انگیز در سال است که ما ایرانی ها را دور هم جمع می کند و قدمتی دیرینه دارد، مردم در این شب زیبا خوراکی ها و میوه های خوشمزه ای با تزئینات زیبا آماده می کنند و تا پاسی از شب به خوردن و قصه گویی و فال گرفتن می پردازند، در این مطلب از سلام دنیا درباره لیست خوراکی ها، میوه ها، غذاهای معروف شب یلدا و اینکه خوراکی های شب یلدا نماد چیست؟ صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

لیست خوراکی های شب یلدا

از خوراکی های شب یلدا: پشمک

پشمک عصو ثابت در بین خوراکی های شب یلدا می باشد که با طعم شیرین خود و تزئینات زیبا می تواند سفره یلدا را زیبا کند.

از خوراکی های شب یلدا: مسقطی

مسقطی طعم شیرینی دارد که با نشاسته تهیه می شود که با رنگ های سبز و قرمز می تواند سفره شما را یلدایی تر کند. برای خوش طعم شدن آن از میوه انار نیز می توانید کمک بگیرید.

از خوراکی های شب یلدا: مسقطی

از خوراکی های شب یلدا: باسلوق

باسلوق در کنار چای داغ و بافت نرم و نشاسته ای که دارد از ملزومات شب یلدا می باشد، این خوراکی سنتی را به رنگ صورتی و طعم انار نیز می توانید تهیه کنید. 


حتما ببینید: طرز تهیه باسلوق ژله ای خوشمزه و مجلسی با نشاسته برای شب یلدا


از خوراکی های شب یلدا: راحت الحلقوم 

راحت الحلقوم از شیرینی های ترکیه ای است که در کشور ما نیز سالهاست تهیه می شود و بسیار پرطرفدار است. این شیرینی را با نشاسته و آرد و تهیه می شود می توانید با رنگ خوراکی قرمز و سبز که مناسب شب یلدا است آماده کنید.

از خوراکی های شب یلدا: راحت الحلقوم

از خوراکی های شب یلدا: ذرت بوداده

ذرت بوداده کم کم عضو ثابت در اغلب جشن ها و دورهمی های ایرانی ها می شود زیرا هم راحت آماده می شود و هم بسیار خوش خوراک مخصوصا بچه ها که عاشق آن هستند. ذرت بوداده با تفت دادن ذرت های خشک اماده می شود.

از خوراکی های شب یلدا: آجیل

آجیل شب یلدا نیز متفاوت می باشد و از خشکبار شیرین تشکیل شده مانند برگه های زردآلو و هلو ، کشمش ، مویز ، توت خشک، انجیر خشک و ... همچنین تخمه هندوانه و کدو، بادام، پسته، فندق، گردو تشکیل شده که از سالم ترین ملزومات شب یلدا می باشد.

از خوراکی های شب یلدا: آجیل

میوه های شب یلدا

از میوه های شب یلدا: هندوانه

هندوانه از میوه های تابستانی است که بخاطر خواص خود و تقویت سیستم ایمنی بدن در شب یلدا به خوردنش سفارش شده است، این میوه با برش های تزئینی زیبا و حکاکی های روی پوست هندوانه سفره خود را زیباتر کنید. 


حتما ببینید: طرز تهیه کیک هندوانه ای ساده بدون خامه برای شب یلدا


از میوه های شب یلدا: انار

انار از میوه های پاییزی است که مناسب شب یلدا می باشد، این میوه با طعم شیرین و ترشش از خواص بسیاری نیز بهره مند می باشد، انار را دانه کرده و یا در غذاها و دسرها و همچنین به صورت آب گرفته در شب یلدا مصرف می کنند‌.

از میوه های شب یلدا: انار

از میوه های شب یلدا:‌ خرمالو

خرمالو میوه ای سرشار از زینک و روی می باشد که می توان هم خام و هم در تهیه انواع کیک ها و دسرها استفاده کرد، برای مصرف خرمالوهای بسیار رسیده را انتخاب کنید.

از میوه های شب یلدا: سیب

سیب میوه چهار فصل و پرخاصیتی است که از هر رنگش می توان استفاده کرد، از سیب نیز در سفره یلدای خود می توانید و پذیرایی از مهمانانتان بهره ببرید.

از میوه های شب یلدا: انگور 

انگور به خاطر طبع گرمی که دارد از قدیم در شبهای یلدا خورده می شده، در زمان های یدیم انگور را در جای خنکی نگهداری می کردند تا زمان یلدا تازه بماند اگر که آنها به صورت کشمش نیز درآمدند باز هم از کشمش ها در آن شب میل می کردند.

از میوه های شب یلدا: لبو

لبوی پخته شده در شب های زمستان می تواند سیستم ایمنی بدن افراد را تقویت کند، از لبو در تهیه کیک ها و دسرهای یلدایی نیز می توانید استفاده کنید. این میوه از مناسب ترین میوه های شب یلدا می باشد.

از میوه های شب یلدا: لبو

از میوه های شب یلدا: ازگیل

میوه محلی ازگیل که از میوه های پائیزی می باشد که طرفداران خاصی نیز دارد، با قرار دادن ازگیل شمالی در بین میوه های شب یلدا سفره خود را جذابتر می کنید.


حتما ببینید: مدل تزیین سفره شب یلدا ساده، سنتی و مدرن


از میوه های شب یلدا: کدو حلوایی

کدو حلوایی سلطان خواص است و فایده های بسیاری دارد، از کدو حلوایی در تهیه انواع دسر، کیک، شیرینی و غذا استفاده کرد، با حکاکی روی کدو حلوایی به زیباتر شدن سفره های یلدا کمک خواهید کرد.

از میوه های شب یلدا: کدو حلوایی

خوراکی های شب یلدا نماد چیست

  • هندوانه: نماد دوستی، عشق، آبادانی و شروعی گرم برای زمستان
  • انار: انار بخاطر رنگ سرخش و خونساز بودن و خون نماد زندگی یا زایش دوباره انسان است، به همین علت انار را نماد زایش و شادی می‌دانند.
  • آجیل: نماد برکت، فراوانی و شادکامی است و کم کم در طول سالها به سفره یلدا اضافه شده است.
  • لبو: از علت قرار دادن لبو در بین خوراکی های شب یلدا مطلبی در دسترس نمی باشد اما به احتمال به خاطر رنگ و خواص آن در این لیست قرار گرفته است.
  • سیب سرخ: نماد سلامتی، زیبایی و عشق است و یادآور سرخی خورشید که گرما و روشنایی آن تاریکی را شکست می‌دهد.
  • سنجد: سنجد نماد فرزانگی ، نشان از نور خورشید و گرمای آن دارد.

خوراکی های شب یلدا نماد چیست

غذاهای معروف شب یلدا

در شب یلدا غذاهای مخصوصی تهیه می شود که اغلب آنها محلی و با خوراکی های مخصوص یلدا پخته می شوند در ادامه با مهمترین  غذاهای معروف شب یلدا آشنا خواهید شد: 


حتما بخوانید: شعر شب یلدا کوتاه و عاشقانه و شاد


برای شب یلدا چی درست کنیم

از معروفترین غذاهای شب یلدا: خورشت انار مسما

خورشت انار مسما از غذاهای گیلانی است که در دورهمی شب یلدا پخته می شود و البته غذای مجلسی شمالی ها به حساب می آید، این غذا با مرغ، پیاز، رب انار،زعفران دم کرده، انار دانه شده، روغن، نمک وفلفل تهیه می شود که بسیار خوشمزه می باشد.

از معروفترین غذاهای شب یلدا: خَشیل

خَشیل از غذاهای مردم استان آذربایجان است که اغلب در فصول سرد سال پخته می شود و شب یلدا در کنار دیگر غذاها خورده می شود، در تهیه این غذا بلغور گندم، آرد، شیر و کره و برای شیرین کردن آن از شیره انگور و یا عسل استفاده می شود، اغلب آن را به عنوان دسر می خورند.

از معروفترین غذاهای شب یلدا: خَشیل

از معروفترین غذاهای شب یلدا: انارپلو

انارپلو از غذاهای استان قزوین می باشد که در شب یلدا آن را تهیه می کنند، در این غذا از انار ، برنج، کشمش و خلال پسته استفاده می شود.

از معروفترین غذاهای شب یلدا: خاگینه خرما

خاگینه خرما از غذاهای محلی استان زنجان می باشد که مردم زنجان آن را تنها در شب یلدا درست می کنند، خاگینه خرما غذایی شیرین و خوشمزه می باشد که با خرما، پیاز، زردچوبه، فلفل سیاه و دارچین و نمک، کشمش پلویی و خلال پسته و بادام، تخم‌مرغ آماده می شود.

از معروفترین غذاهای شب یلدا: خاگینه خرما

از معروفترین غذاهای شب یلدا: کلم‌پلو

کلم پلوی شیرازی دیگر معرف حضور همگان می باشد، این غذای خوشمزه رنگین بخش سفره های شام شب یلدا می باشد، در تهیه این غذا برنج، کلم برگ، کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده ، ادویه ، زعفران، نمک و زردچوبه استفاده می شود.

از معروفترین غذاهای شب یلدا: خورش ناردون

غذایی اصیل با طعم انار که مربوط به خطه شمال می باشد، این غذا یک غذای مجلسی و مخصوص شب یلدا می باشد، همانطور که مشخص است از انار تهیه می شود، دیگر مواد لازم این غذا مرغ، پیاز، ادویه (فلفل، زردچوبه، دارچین) ، نمک و در صورت تمایل بادمجون سرخ شده برای کنار غذا می باشد.

از معروفترین غذاهای شب یلدا: خورش ناردون

سخن آخر

اینکه در شب یلدا حتما از این خوراکی ها استفاده شود چندان هم مهم نیست، اما اینکه با اعضای خانواده، فامیل و بزرگترها دور هم باشیم و شب را با گفتن حرفها و خاطرات زیبا بگذرانیم لذت بخش تر خواهد بود.


مقالات مرتبط:

متن عاشقانه شب یلدا برای عشقم و همسرم

مدل کاردستی شب یلدا دخترانه و پسرانه برای مدرسه

68 ایده شب یلدایی جذاب، خلاقانه، ساده و لاکچریاز
11
رای