آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز و چهارشنبه سوری + فرهنگ مردم

آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز و چهارشنبه سوری + فرهنگ مردم آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز؛ آداب و رسوم چهارشنبه سوری در شهر قزوین، خصوصیات اخلاقی مردم قزوین و فرهنگ مردم قزوین را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

قزوین یکی از شهرهای زیای ایران است که علاوه بر جاذبه های گردشگری، تاریخی و تفریحی که دارد، هم مانند سایر شهر های ایران آداب و رسوم خاص و جالبی در عید نوروز دارد. با ما همراه باشید تا آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز ، چهارشنبه سوری، خصوصیات اخلاقی و فرهنگ مردم قزوین را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز

1. سبز کردن گندم 

سبز کردن گندم یکی از رسوم مردم قزوین قبل از عید نوروز است. مردم قزوین در فاصله 10 تا 15 روز مانده به عید گندم، تره تیزک و یا عدس را سبز می کنند و به عنوان سبزه در سفره هفت سین زیبای خود می گذارند.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی قزوین


آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز:سبز کردن گندم 

2. خرید لباس نو

یکی دیگر از آداب مهم قزوینی ها در عید نوروز پوشش جدید و خاص آنها است. با نزدیک شدن به عید نوروز با خرید لباس و استفاده از عطر و بوی خوش به استقبال این عید با شکوه می روند. در حقیقت این کار به خانواده ها کمک می کند تا نشاط و شادی را به زندگی خود بیاورند.

3. شیرینی های نوروزی قزوین

مردم قزوین با رسیدن عید نوروز حتما مراسم پخت شیرینی را انجام می دهند. اکثر خانم های خانه‌دار قزوینی از طریق شیرینی پزی خانگی در نوروز درآمد خوبی هم دارند. از جمله شیرینی هایی که برای عید پخته می شود شامل باقلوا پیچ و لوزی، شیرینی پسته ای، اتابکی، پادرازی، نان برنجی، حاج کریمی و... است.

آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز:شیرینی های نوروزی قزوین

4. برگزاری آیین سمنوپزان

آیین سمنوپزان یکی دیگر از آداب و رسوم زیبای مردم قزوین است که از گذشته تا به حال هنوز در این منطقه رواج دارد.مردم برای پخت سمنو به نیت حضرت زهرا س گندم تهیه می کنند و سمنو پخته می پزند.مردم قزوین معتقدند سمنو نه تنها غذای مقوی است بلکه عنایت حضرت زهرا س و فراوانی نعمت را هم بهمراه دارد.


حتما بخوانید: طرز تهیه سمنو فوری با آرد جوانه گندم و شیره انگور خوشمزه و ساده


5. غذاهای عید نوروز در قزوین

از غذاهای ویژه ای که در عید نوروز در استان قزوین پخته می شود می توان به سبزی پلو با ماهی و قیمه نثار است.علاوه براین در شب عید قیمه پلو و قرمه سبزی در سفره تاکستانی هم جایگاه ویژه ای دارد.

آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز: غذاهای عید نوروز در قزوین

6. آئین گلاب پاشی

یکی از رسم های جالب مردم شهر قزوین گلاب پاشی نام دارد و از سنت های دیرینه این منطقه محسوب می شود.در آئین گلاب پاشی هر زمان که دختران مجرد به دیدار بزرگترها می رفتند با خود گلابپاش می بردند و بروی دست بزرگترهای خانواده و یا خاندان گلاب می‌ریختند و آنها گلاب را به صورت خود میزدند.

7. نوروزی خوانی در قزوین

از جذاب ترین آئین های  قزوینی ها می توان نوروز خوانی را نام برد که در روزهای پایانی سال اجرا می شود و با این کار به  استقبال عید می روند. بیشتر اهالی روستاهای منطقه طالقان و الموت نوروزی خوان ها هستند آنها در دسته های 2 تا 4 نفره وارد کوچه و خیابان ها شده و  اشعار کوتاه و بلند در وصف بهار می خوانند و مژده رسیدن سال نو را به مردم می دهند.اهالی این منطقه هم با دادن شیرینی و پول از آنها پذیرایی کرده و به استقبالشان می روند.

آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز:نوروزی خوانی در قزوین

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در شهر قزوین

در مورد آداب و رسوم چهارشنبه سوری یک افسانه‌ای وجود دارد. در این افسانه آمده که آن مختار ثقفی زمانی که قصد می کند تا بر علیه بنی امیه قیام کند، تصمیم می گیرد با یاران خود در شب آخرین پنجشنبه سال شورشی انجام دهد، اما با برملا شدن نقشه آنها قرار می گذارند که نقشه را یک شب زودتر اجرا کنند و به یاران خود می گوید که شب چهارشنبه روی پشت بام خانه های خود آتش روشن کنند تا سایرین هم متوجه قیام شوند مردم هم همین کار را انجام می دهند. از آن بعد برای گرامیداشت این اقوام ایرانیان هر سال در شب چهارشنبه آخر سال در بام و یا حیاط خانه خود آتش روشن می کنند.


حتما بخوانید: آداب، رسوم و غذاهای چهارشنبه سوری


با این حال، مراسم چهارشنبه سوری در بین ایرانیان باستان آتش نماد مقدسی بوده و برای همین آتش روشن کردند.در شهر قزوین هم هر سال با رسیدن چهارشنبه سوری مردم آتش روشن می کنند و معتقدند که تعداد کوپه های آتش حتما باید طاق یا تک باشد.مردم قزوین اعتقاد دارند که در این شب باید مراقب بود تا چیزی شکسته نشود چون این اتفاق را خوشایند نمی دانند.در شب چهارشنبه سوری مردم با خوردن آجیل و کله پاچه آن را جشن می گیرند.فردای روز بعد استخوان های کله پاچه به درون مزارع و باغ ریخته می شود تا از بروز آفت جلوگیری کنند.یکی دیگر از رسم های زیبا چهارشنبه سوری در شهر قزوین مراسم قاشق زنی است.

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در شهر قزوین

خصوصیات اخلاقی مردم قزوین

مردم قزوین مردمان خوبی هستند و در اولین برخورد چیزی که مشهود است خونگرمی و صمیمیت آنها است.در مورد خصوصیات اخلاقی مردم قزوین اطلاعات کافی و دقیق یافت نشد.

فرهنگ مردم قزوین

زبان مردم قزوین کاملا فارسی است، البته انها در گویش خود لهجه ی خاص قزوینی هم دارند. در برخی مناطق قزوین برخی افراد به زبان ترکی و یا شمالی از نوع گیلکی نیز صحبت کنند. در گذشته زنان قزوینی لباسی به نام شلیته می پوشند و مردان هم لباس سفید ساده و شلواری معمولا مشکی تنها با جلیقه به تن داشتند.

فرهنگ مردم قزوین

سخن پایانی:

هر کدام از شهرهای ایران دارای فرهنگ، آداب و رسوم زیبایی هستند که آشنایی با آنها واقعا جالب است. در این مطلب ما سعی کردیم اطلاعات مفیدی درباره آداب و رسوم مردم قزوین در عید نوروز در اختیار شما قرار دهیم.


مطالب مرتبط:

آداب و رسوم مردم آذربایجان غربی و ارومیه در عید نوروز

متن تبریک عید نوروز با جملات عاشقانه و اداریاز
2
رای