آداب و رسوم مراسم عقد محضری؛ روش رفتار مهمان و پذیرایی عقد محضری

آداب و رسوم مراسم عقد محضری؛ روش رفتار مهمان و پذیرایی عقد محضری آداب رفتار در مراسم عقد محضری ؛ جشن عقد با کدام خانواده است، وظایف خانواده داماد در عقد محضری، روش پذیرایی و رفتار مهمان های و نکات داشتن عقد محضری بی نقص را در سلام دنیا بخوانید.

بعد از اتمام مراسم خواستگاری و جشن بله برون مراسم عقد محضری برای جوانان ایرانی برگزار می شود. برای اجرای این مراسم آداب و رسوم خاصی وجود دارد،البته در برخی شهرهای ایران این رسوم کمی متفاوت هستند اما در حالت کلی رسم و رسومات در مراسم عقد محضری سراسر کشور یکسان است. برای آشنا بیشتر شما عزیزان با آداب و رسوم مراسم عقد محضری، جشن عقد با کدام خانواده است، وظایف خانواده داماد، روش پذیرایی عقد محضری و رفتار مهمان و نکات مهم برای داشتن عقد محضری بی عیب و نقص در این مطلب سلام دنیا درباره این مبحث مهم صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

جشن عقد با کدام خانواده است

اگرچه هر یک از مناطق مختلف کشور رسم و رسومات متفاوتی برای برگزاری جشن عقد دارند، اما  به طور کلی، برگزاری مراسم عقد با خانواده عروس است و خانواده داماد نیز برگزاری جشن عروسی را برعهده دارند.


حتما بخوانید: متن عقد زیبای عاشقانه برای کارت و روز عقدکنان


آداب رفتار در مراسم عقد محضری

از جمله برخی رسوم و آداب رفتار برای مراسم عقد محضری می توان به قرائت فاتحه، عرض تهنیت، معرفی دسته گل، انجام مراسم سنتی نخچیری و تعیین مهریه اشاره کرد. رعایت این آداب و رسوم، مراسم جشن عقد را به یک رویداد خاطره انگیز برای زوج‌های نامزد شده و خانواده‌هایشان تبدیل می کند.

آداب رفتار در مراسم عقد محضری

وظایف خانواده داماد در عقد محضری

وظایف خانواده ها در برپایی مراسم عقد مشخص شده است اما در برخی مناطق خانواده ها در مراسم بله برون به توافق می رسند.اما به طور کلی وظایف خانواده داماد در برگزاری مراسم عقد شامل خرید حلقه نامزدی، خرید هدیه از طرف داماد و خانواده داماد، خرید سرویس طلا و لباس عقد و نامزدی، خرید دسته گل،کیک،هزینه های محضر و شام عقد است.البته همانطور که گفته شد ممکن است این وظایف بر اساس صحبت و توافق دو خانواده تغییراتی پیدا کند.

برای عقد محضری چی ببریم

اگر به عنوان خانواده عروس و داماد در مراسم عقد حاضر می شوید می توانید نیم ست، گوشواره، ساعت، دستبند، النگو، پلاک و زنجیر، سکه تمام، سکه پارسیان، انگشتر، کارت هدیه و پول نقد را به عنوان هدیه با خود ببرید.


حتما بخوانید: رابطه شاد زناشویی با 13 کار ساده


پذیرایی عقد محضری

مهم‌ترین نکته برای پذیرایی عقد محضری انتخاب منو مورد علاقه خود برای مهمان هایتان است.البته در انتخاب منو ابتدا باید بودجه و تعداد مهمان های خود را در نظر بگیرید و بر اساس آن منو و نحوه پذیرایی را انتخاب کنید.در مرحله بعد باید انتخاب کنید که پذیرایی عقد محضری شام یا عصرانه است.اگر می خواهید پذیرایی هر دو عصرانه و شام را داشته باشید ابتدا با محضری انتخاب کنید که شامل هر دو این نوع خدمات باشند.زیرا انتخاب پذیرایی برای شام و عصرانه شامل خوراکی‌ها، شیرینی، میوه و غذا‌ها است.برخی پذیرایی عقد محضری شامل موارد زیر است.

اگر پذیرایی عقد عصرانه است:

 • شیرینی و کیک
 • پذیرایی به صورت سلف سرویس در ظروف و دیس‌های تزئین شده به انتخاب خودتان
 • نوشیدنی سرد و گرم
 • میوه
 • انواع فینگر فود

پذیرایی عقد محضری

اگر پذیرایی عقد محضری بصورت شام باشد:

 • پذیرایی یا کِیتِرینگ غذا
 • طراحی و دیزاین میز سرو غذا و میز پذیرایی از مهمان‌ها
 • پذیرایی به صورت سلف سرویس یا توسط پرسنل کادر
 • انواع منو پذیرایی(شامل دسر،شیرینی،نوشیدنی)

رفتار مهمان های عقد محضری

1. سر موعد در محضر حضور داشته باشید

به دلیل تایم محدود و کوتاه عقد محضری حتما به موقع در محضر حاضر شوید زیرا تاخیر شما موجب بهم خوردن برنامه ریزی مراسم می شود.

2. دخالت نکنید و نظر ندهید

در حین برگزاری مراسم عقد نظر ندهید و جملاتی مانند عروس رفته گل بچینه را تکرار نکنید چون برای انجام این کار برنامه ریزی شده است. به طورکلی از نظر دادن در مورد لباس عروس و داماد، آرایش، ظاهر، نحوه برگزاری مراسم خودداری کنید.

رفتار مهمان های عقد محضری:دخالت نکنید و نظر ندهید

3. با صدای بلند صحبت نکنید

برای حضور در مراسم عقد محضری گوشی خود را سایلنت کنید و با مهمان ها یا گوشی خود یا صدای بلند صحبت نکنید.

4. بدون اجازه عکس نگیرید

بدون اجازه از عروس و داماد عکس نگیرید و درک کنید که زمان عقد کوتاه است و شاید امکان  عکس گرفتن همه مهمان ها مهیا نباشد.

رفتار مهمان های عقد محضری:بدون اجازه عکس نگیرید

5. در انتخاب لباس دقت کنید

در انتخاب لباس نوع مراسم را در نظر بگیرید اگر مراسم رسمی است لباس رسمی بپوشید.و از پوشیدن لباس های با مدل عروس(پف پفی) یا رنگ سفید پرهیز کنید.

6. مراقب کودک خود باشید

در وهله ی اول از بردن کودکان به مراسم عقد محضری خودداری کنید؛اما اگر مجبور هستید که کودکتان را با خود ببرید حتما مراقب باشید تا ساکت و آرام باشد و با سرو صدا یا گریه کردن مراسم را بهم نریزد.

رفتار مهمان های عقد محضری:مراقب کودک خود باشید

7. دائما راه نروید و سکوت کنید

در هنگام حضور در محضر در جای خود بشینید و از راه رفتن خودداری کنید.با ورود عروس و داماد بایستید و دست بزنید،اما در زمان خواندن خطبه عقد سکوت را رعایت کنید با این کار به عروس و داماد احترام می گذارید.

8. از گفتن برخی حرف ها اجتناب کنید

برای مثال این جملات را بازگو نکنید:

 • تو از همسرت سرتری
 • صبر می کردی با یکی بهتر ازدواج کنی
 • همسرت خیلی زیبا نیست
 • حقوقش چقدر
 • فلان خواستگارت از این بهتر بود
 • زودتر بهمون می گفتی بهتر نبود

حتما بخوانید: 7 راز یک ازدواج شاد و موفق از نظر متخصصان


توصیه داشتن مراسم عقد محضری بی نقص و ایده آل

1. یک ماه قبل دفتر ازدواج را رزرو کنید

با انجام این کار خیالتان در مورد برگزاری مراسم عقد آسوده خواهد بود،زیرا ممکن است محضر در تاریخ مورد نظر شما وقت خالی نداشته باشد.

توصیه داشتن مراسم عقد محضری بی نقص و ایده آل:یک ماه قبل دفتر ازدواج را رزرو کنید

2. وقت رفتن به آزمایشگاه را مشخص کنید

بعد از انتخاب محضر مورد نظرتان باید وقت آزمایشگاه را مشخص کنید برای این کار با شناسنامه زوجین؛ یک قطعه عکس و برگه معرفی نامه به آزمایشگاه بروید.در پشت برگه معرفی نامه اسامی آزمایشگاه هایی که مجاز به انجام آزمایش قبل از ازدواج نوشته شده است.

3. پیش بینی کردن تمام هزینه های جشن عقد

برای برگزاری هر چه بهتر و بی نقص تر جشن عقد باید از قبل هزینه ها را پیش بینی کنید.برای این منظور از دو الی سه هفته پیش از برگزاری جشن تمام هزینه های ممکن را برآورد کنید و پول آن ها را کنار بگذارید.

توصیه داشتن مراسم عقد محضری بی نقص و ایده آل:پیش بینی کردن تمام هزینه های جشن عقد

4. آماده کردن لیست میهمان ها

برای تهیه لیست مهمان ها تقریبا 10 روز قبل از برگزاری جشن عقد این کار را انجام دهید.اگر اگر جشن عقد شما فقط یک جشن عقد محضری و خصوصی است،باید از بزرگان فامیل دعوت  کنید و لازم نیست تمام اقدام و دوستان را دعوت کنید.

5. کنار گذاشتن مدارک لازم

برای انجام عقد به تعدادی مدارک نیاز دارید که حتما باید همراه تان باشد.برای اینکه همه مدارک لازم در روز عقد همراه تان باشد و چیزی را فراموش نکنید بهتر است از چند روز قبل آنها را آماده کنید.این مدارک شامل:

 • اصل شناسنامه زوجین
 • اصل کارت ملی
 • عکس 3*4
 • برگه آزمایشگاه
 • شناسنامه و کارت ملی پدر عروس(در صورت فوت باید برگه گواهی فوت را ارئه دهید)

توصیه داشتن مراسم عقد محضری بی نقص و ایده آل:کنار گذاشتن مدارک لازم

6. نهایی کردن شروط ضمن عقد

همانطور که گفته در مراسم بله برون تمامی حرف ها زده می شود و مهریه و شرایط ضمن عقد نهایی می شود.اگر این کار را انجام نداده اید حتما قبل از انجام عقد این شروط را نهایی کنید.

سخن پایانی:

امیدواریم با خواندن این مطلب پاسخ تمامی سوالات خود درباره آداب رفتار در مراسم عقد محضری را پیدا کرده باشید.برای برگزاری هر چه بهتر مراسم عقد برنامه ریزی کنید و حداقل از 10 روز قبل همه کارهای مهم خود را انجام دهید.


مطالب مرتبط:

آیا داشتن رابطه زناشویی در دوران عقد و نامزدی صحیح است؟

30 مدل لباس عروس ایرانی و خارجی جدید

متن سالگرد عقد عاشقانه و زیبا برای استاتوس و پروفایلاز
3
رای