تاریخ دقیق ولادت امام حسن عسکری 1402؛ مطالب جالب و خلاصه زندگی نامه

تاریخ دقیق ولادت امام حسن عسکری 1402؛ مطالب جالب و خلاصه زندگی نامه ولادت امام حسن عسکری علیه السلام کی است؛ تاریخ دقیق ولادت امام حسن عسکری در تقویم 1402 چه روزی است؛ خلاصه زندگینامه و مطالب جالب در مورد امام حسن عسکری را از سلام دنیا بخوانید.

حسن بن علی بن محمد(ع) مشهور به امام حسن عسکری (ع) (232-260 ق) یازدهمین امام شیعیان اثناعشری است که به مدت شش سال امامت را بر عهده داشت. او فرزند امام هادی (ع) و پدر امام مهدی (عج) است. در این مقاله از سلام دنیا، درباره ولادت امام حسن عسکری علیه السلام کی است، تاریخ دقیق ولادت امام حسن عسکری سال 1402 چه روزی است؛ خلاصه زندگی نامه امام حسن عسکری و مطالب جالب در مورد امام حسن عسکری (ع) برای شما بیان کرده ایم. با ما همراه باشید.

ولادت امام حسن عسکری علیه السلام کی است

ولادت ابومحمد حسن بن علی بن محمد (به عربی: أبو محمّد الحسن بن علیّ بن محمّد) در سال 1402 برابر است با سه شنبه 2 آبان 1402 مصادف با 24 اکتبر 2023 میلادی و یا 8 ربیع الثانی سال 1445 قمری می باشد.


حتما بخوانید: متن تبریک ولادت امام حسن عسکری


تاریخ دقیق ولادت امام حسن عسکری در تقویم 1402 چه روزی است

سه شنبه 2 آبان 1402 مصادف با 24 اکتبر 2023 میلادی و یا 8 ربیع الثانی سال 1445 قمری

تاریخ میلاد امام حسن عسکری در تقویم شمسی 1402

تاریخ میلاد امام حسن عسکری در تقویم شمسی 1402، سه شنبه 2 آبان 1402 می باشد.

تاریخ میلاد امام حسن عسکری در تقویم هجری 1445

تاریخ میلاد امام حسن عسکری در تقویم هجری 1445، هشت ربیع الثانی می باشد.

تاریخ میلاد امام حسن عسکری در تقویم میلادی 2023

تاریخ میلاد امام حسن عسکری در تقویم میلادی 2023، بیست و چهار اکتبر می باشد.

تاریخ دقیق ولادت امام حسن عسکری 1402

مطالب جالب در مورد امام حسن عسکری (نقل قول)

شخصى مى گوید :«که سر راه امام عسکرى (ع) نشستم، وقتى آن حضرت رسید از تنگدستى خویش به آن بزرگوار شکایت کردم و قسم خوردم که نه درهم و دینارى دارم و نه غذاى صبح و شام. آن حضرت فرمود: آیا به دروغ سوگند مى خورى با اینکه 200 دینار در زیر خاک پنهان کرده اى، و این که مى گویم نه براى آن است که چیزى به تو ندهم، اى غلام آنچه با خود دارى به او بده، غلامش صد دینار به من داد، سپس روى به من کرده فرمود: تو آن دینارها که در زیر خاک پنهان کرده اى در وقتى که سخت بدانها نیازمند هستى از آنها محروم خواهى ماند، و راست فرمود، زیرا آن پول که حضرت داد خرج کردم، و درهاى روزى بر من بسته شد، و به ناچار به سراغ پولى که در زیر خاک پنهان کرده بودم رفتم اما اثرى از آن نیافتم، بعد فهمیدم که پسرم جاى پولها را دانسته، و آنها را برداشته و گریخته است، و به هیچ چیز از آن پولها دست نیافتم.»


حتما بخوانید: زندگی نامه کامل امام حسن عسکری از تولد تا شهادت


«شخصى به نام احمد بن محمد مى گوید: در زمانى که مهتدى عباسى دست به کشتار موالیان ترک و وابستگان خود زد، من نامه اى به حضرت عسکرى (ع) نوشتم که: سپاس خداى را که او را از ما به خود سرگرم کرد، زیرا من شنیده بودم که او شما را تهدید به قتل کرده است و گفته است که: من ایشان را از روى زمین بر مى دارم، حضرت عسکرى (ع) به من نوشت: عمر او به این کارها کفاف نخواهد داد، از امروز پنج روز بشمار و روز ششم پس از خوارى و ذلتى که به او بر سر گشته خواهد شد، و چنان شد که آن حضرت فرموده بود.»

خلاصه زندگی نامه امام حسن عسکری

امام حسن عسکری (ع) در سال 232 هجری در روز هشتم ماه ربیع الثانى در مدینه به دنیا آمد. پدر آن حضرت، حضرت هادى و مادرش سوسن، سلیل یا حدیثه نام داشت. هنوز چند سالی از عمر مبارک این حضرت نمی گذشت که به همراه پدر بزرگوارش از مدینه به سامرا تبعید شدند و در مرکز عسکر تحت نظارت مأموران خلیفه ساکن شدند. امام حسن عسکری و پدرش به مناسبت این که در محل استقرار لشکریان حکومت ناگزیر به سکونت شده بودند، عسکریین (ع) (=دو عسکری) لقب پیدا کردند. امام یازدهم صورتی گندمگون و بدنی در حد اعتدال داشت. ابروهای سیاه کمانی، چشمانی درشت و پیشانی بلند داشت. دندانهای امام حسن عسکری درشت و بسیار سفید بودند و خالی بر گونه راست داشتند.

امام حسن عسکری (ع) بیانی شیرین و جذاب و شخصیتی باشکوه و با وقار داشت. راه مستقیم عترت و شیوه صحیح تفسیر قرآن را به مردم و به ویژه برای اصحاب بزرگوارش (در ایام عمر کوتاه خود) روشن کرد. امام حسن عسکری همانند پدران گرامى خویش از چنان اخلاق و رفتار والائى برخوردار بود که دشمنان نیز تحت تأثیر اخلاقش قرار مى گرفتند. به عنوان مثال امام حسن عسکری را به زندانبانى به نام على بن اوتاش سپردند، این شخص به شدّت با خاندان پیامبر دشمنى می وزرید و با آل ابى طالب با شدت و خشونت رفتار مى کرد. وقتى امام حسن عسکری را به زندان او فرستاند بیش از یک روز نگذشته بود که در مقابل امام (ع) تواضع مى کرد و سر به زیر می انداخت. هنگامى که امام حسن عسکری از زندان او بیرون رفت این شخص از بهترین شیعیان شده بود و این به واسطه جلالت و مهابت و اخلاق امام عسکرى (ع) بود.

 امام حسن عسکری روز جمعه هشتم ربیع الاول سال 260 قمری در سن حدود 29 سالگی به دستور معتمد عباسی مسموم شد و به شهادت رسیدند.

خلاصه زندگی نامه امام حسن عسکری

سخن آخر

در این مقاله از سایت سلام دنیا، شرح کامل ولادت امام حسن عسکری علیه السلام کی است؛ تاریخ دقیق ولادت امام حسن عسکری در تقویم 1402 چه روزی است؛ مطالب جالب در مورد امام حسن عسکری؛ تاریخ میلاد امام حسن عسکری در تقویم هجری 1445 و خلاصه زندگی نامه امام حسن عسکری را برای شما بیان کردیم. امیدوارم که مفید بوده باشد. و این پست با کسانی که به دنبال اطلاعات بیشتر یا انشایی کامل درباره زندگی نامه امام حسن عسکری هستند، به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

دانلود مولودی میلاد امام حسن عسکری

متن زیارت روز پنجشنبه امام حسن عسکری با معنی و صدای فرهمند 

زندگینامه میلاد مسیح

داستان زندگی حضرت ایوب (ع) و همسرشاز
3
رای