زندگی نامه امام حسن عسکری، همسر و فرزندان، ولادت تا شهادت

زندگی نامه امام حسن عسکری، همسر و فرزندان، ولادت تا شهادت زندگی نامه امام حسن عسکری (ع)؛ تاریخ تولد، نام همسر و فرزندان امام حسن عسکری (ع)، تاریخ و محل شهادت، خلاصه بیوگرافی و تحقیق دانش آموزی در مورد امام حسن عسکری را در سلام دنیا بخوانید.

امام حسن عسکری (ع) یازدهمین امام شیعیان و پدر بزرگوار امام زمان عج هستند. این امام بزرگوار به مدت شش سال امامت مسلمان را برعهده داشتند، زیرا بیشتر طول عمرشان را در حبس خانگی به سر برده بود در نهایت در 28 سالگی در سامرا به شهادت رسید. در ادامه این مطلب سلام دنیا می توانید بیوگرافی و زندگی نامه امام حسن عسکری (ع)؛ همسر و فرزندان، تاریخ تولد مدت امامت و شهادت و محل دفن امام حسن عسکری (ع) را بخوانید.

زندگی نامه امام حسن عسکری (ع)

حسن بن علی بن محمد(ع) مشهور به امام حسن عسکری(ع) یازدهمین امام شیعیان است، ایشان در سال 232 هجری در مدینه چشم به جهان گشودند. پدر بزرگوارشان امام هادی(ع) و مادرشان حدیث ( سوسن، سلیل است که در منابع مختلف اسامی متفاوتی برای ایشان عنوان شده است) می باشد. مادر امام حسن عسکری (ع) بانوی پرهیزگار و پاکدامنی بودند و در سفر امام عسکری (ع) به سامرا امام را همراهی کردند و در همانجا از دنیا رحلت کردند.


حتما بخوانید: زندگی نامه امام هادی از تولد تا شهادت، همسر، فرزندان و مشخصات


امام عسکری(ع) بعد از رحلت پدرشان به امامت رسیدند. امام حسن عسکری ع به مدت 6 سال امامت را برعهده داشتند و در همان مدت کوتاه با سه تن از خلفای عباسی همدوره بودند، خلفایی که زندگی امام را با سختی زیادی مواجه کردند و به اجبار در محله نظامی در شهر سامرا امام را در حبس خانگی قرار دادند. امام حسن عسکری ع در این شرایط خفقان مجبور بودن از طریق نامه با مسلمانان ارتباط داشته باشند. درسال 255 تنها فرزند آن حضرت مهدی موعود چشم به دنیا آمدند.

زندگی نامه امام حسن عسکری (ع)

تاریخ تولد امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری ع در تاریخ 8 ربیع‌الثانی 232 هجری قمری برابر با 846 میلادی در شهر مدینه چشم به جهان گشودند.


حتما بخوانید: متن تبریک ولادت امام حسن عسکری


همسر امام حسن عسکری (ع)

بنا بر اعتقاد شیعه، نرگس، نرجس یا مِلیکا (به عربی: سِیِّدَةِ نَرجِس؛ زادهٔ روم شرقی – درگذشتهٔ 260–261 هجری قمری / 874–875 میلادی در سامرا) نام همسر حسن عسکری، یازدهمین امام شیعیان دوازده‌ امامی است. 

فرزندان امام حسن عسکری (ع)

براساس روایات شیعه، امام حسن عسکری ع، تنها یک فرزند به نام محمد دارد که در نیمهٔ شعبان 256 ه‍.ق متولد شده است، او فرزندش را به چهل نفر از نزدیک‌ترین اصحابش نشان داد، و بعد محمد (حضرت مهدی عج) از نظر غایب شد. البته در برخی منابع دیگر آمده است که آن حضرت 3 پسر و 3 دختر داشتند.

فرزندان امام حسن عسکری (ع)

مدت امامت امام حسن عسکری (ع)

همانطور که در قسمت بالا نیز گفته شد امام حسن عسکری (ع) به مدت 6 سال امامت مسلمین را بر عهده داشتند.

تاریخ و محل شهادت امام حسن عسکری علیه السلام

امام حسن عسکری (ع) در تاریخ 8 ربیع الاول سال 260 ق، در سن 29 سالگی در شهر سامرا به شهادت رسیدند و در کنار پدر خود یعنی امام هادی (ع) به خاک سپرده شدند. مقبره امام حسن عسکری و پدر بزرگوارشان به حرم عسکریین مشهور است و یکی از مهمترین زیارتگاه های شیعیان در عراق به شمار می رود.


حتما بخوانید: زندگینامه امام موسی کاظم (ع) ؛ از تولد تا شهادت


نکات مهم زندگی امام حسن عسکری (ع)

  • اگرچه خلفای عباسی همیشه امامان شیعه را تحت فشار و محدودیت قرار می‌دادند اما فشارها در دوران امام حسن عسکری در سامرا شدت بیشتری پیدا کرد به همین دلیل این امام بزرگئار هم مانند پدر بزرگوارشان عمر طولانی نکردند.امام حسن عسکری برای کنترل و مراقبت بیشتر در میان لشکریان زندگی می کردند و به همین دلیل لقب «عسکریین» را به امام عسکری و پدرشان امام هادی داده اند.
  • در دوران امامت امام حسن عسکری با اینکه ارتباطات به صورت مستقیم با شیعیان امکان‌پذیر بود، اما ایشان برای رعایت اصل تقیه در مواردی که ارتباط حضوری خطرساز بود، ارتباطات را بصورت نامه انجام می دادند.
  • اگرچه امام حسن عسکری ع دوران امامت کوتاهی داشتند اما در همین مدت نیز آثار مهمی در زمینه احکام و بیان مسائل فقهی و هدایت حرکت انقلابی شیعیانی که از از راه دور به محضر امام (ع) می رسیدند بر جای گذاشتند.تفسیر قرآن یکی از زمینه هایی است که امام حسن عسکری(ع) به آن توجه ویژه ای داشته است تا آنجایی که یک متن مفصل در تفسیر قرآن به ایشان منسوب شده است.
  • امام حسن عسکری ع با وجود اختناق شدید حاکم عباسی بازهم موفق شدند شاگردان زیادی تربیت کنند.

نکات مهم زندگی امام حسن عسکری (ع)

خلاصه زندگینامه امام حسن عسکری برای کودکان

امام حسن عسکری (ع) یازدهمین امام شیعیان در هشتم ربیع‌الثانی سال 232 هجری قمری در مدینه دیده متولد شدند. نام پدرش هادی و نام مادرش حدیثه بود. امام هادی (ع) بعد از تولد امام حسن عسکری بسیار خوشحال شدند و از همان زمان کودکی در تربیت و تعلیم او تلاش کردند.وقتی مُتوکّل عباسی، امام هادی (ع) را از مدینه به سامرا فرستادند، امام حسن عسکری (ع) هم با پدرشان به سامرا رفتند.بعد از شهادت امام هادی (ع) امام حسن عسکری (ع) در سن 23 سالگی به امامت رسیدند.

حاکمان عباسی زندگی و شرایط سختی برای امام ایجاد کردند، و امام عسکری مجبور بودند با فرستادن نامه با شیعیان صحبت کنند و آنها را راهنمایی کنند. امام حسن عسکری در دوران کوتاه امامت خود توانستند شاگردان زیادی را تربیت کنند تا چهره اسلام را به خوبی به همه جهان معرفی کنند. یکی دیگر از کارهای مهم امام حسن (ع) حفاظت از جان فرزندش «مَهدی» در برابر حکومت و جاسوسان بود. ایشان با تلاش فراوان سعی کردند؛ تولد حضرت مهدی را از چشم دشمنان مخفی کنند، چون خلفای عباسی می دانستند مهدیِ مُنتَظَر از فرزندان امام حسن عسکری (ع) است. امام حسن عسکری روز جمعه هشتم ربیع الاول سال 260 قمری در سن حدود 29 سالگی به دستور معتمد عباسی مسموم شد و به شهادت رسیدند.


حتما بخوانید: خلاصه زندگینامه امام رضا (ع)


تحقیق دانش آموزی در مورد امام حسن عسکری

حسن بن علی ابن محمد علیه السلام مشهور به امام حسن عسکری یازدهمین امام ما شیعیان  می باشد،امام حسن عسکری(ع) در روز هشتم ربیع الثانی سال 232 هجری قمری در شهر مدینه چشم به جهان گشودند. ایشان فرزند گرامی امام هادی (ع) دهمین پیشوای شیعیان هستند. نام در برخی روایات نام مادر بزرگوار ایشان حدیث یا حدیثه، اما در بعضی از روایات نام مادرش را سوسن، عسفان، سلیل هم عنوان شده است. در دوران امامت امام هادی (ع) خلفای عباسی ایشان را به شهر سامرا فرستادند.

امام حسن عسکری بعد از شهادت پدرشان به امامت رسیدند و به دلیل نفوذ زیادی که بین شیعیان داشتند، در سامرا زیر نظر خلفای عباسی بودند. از آنجایی که مسلمانان به خانه امام رفت و آمد می کردند خلفای عباسی امام را تحت نظر بیشتری قرار دادند، به همین دلیل امام حسن عسکری ع تصمیم گرفتند از طریق نامه با مسلمانان صحبت کنند. نام همسر امام حسن عسکری (ع) نرگس، ریحان، سوسن، صقیل ومریم برای امام در روایات بیان شده است و البته می‌توان گفت یکی از علت‌ های آن پنهان نگاه داشتن نام همسر امام حسن عسکری تولد امام مهدی عجل الله نیز بوده است. امام زمان عجل الله تنها پسر امام حسن عسکری علیه السلام می باشد و پس از آن هم به امامت رسیده‌اند. امام حسن عسکری تاریخ روز 8 ربیع الاول سال 260 هجری قمری در شهر سامرا توسط معتمد عباسی با خوراندن زهر به امام ایشان را به شهادت رساندند. پیکر پاک امام حسن عسکری (ع) در کنار قبر پدرش در سامرا به خاک سپرده شده است.

تحقیق دانش آموزی در مورد امام حسن عسکری

سخن پایانی:

در این مطلب زندگی نامه امام حسن عسکری (ع) پدر بزرگوار امام زمان عج را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. در انتهای این مطلب نیز تحقیق دانش آموزی و خلاصه زندگینامه امام حسن عسکری برای کودکان نیز ارائه شد.


مطالب مرتبط:

زندگینامه امام جواد (ع)؛ ولادت، همسر و شهادت

حرز امام زمان با معنی

زندگی نامه حضرت محمد از تولد تا رحلت به زبان ساده و رواناز
7
رای