زندگی نامه امام هادی از تولد تا شهادت، همسر، فرزندان و مشخصات

زندگی نامه امام هادی از تولد تا شهادت، همسر، فرزندان و مشخصات زندگی نامه امام هادی (ع) از تولد تا شهادت؛ مشخصات امام هادی، لقب، همسر، فرزندان، خصوصیات فردی و اخلاقی، آثار، روز و محل شهادت، احادیثی از امام علی النقی هادی در سلام دنیا بخوانید.

امام هادی (ع) دهمین امام بزرگوار ما شیعیان می باشند که در این مطلب از سلام دنیا درباره مشخصات امام هادی (ع)، زندگی نامه امام هادی (ع)، ولادت امام هادی (ع)، لقب امام هادی (ع)، همسر امام هادی (ع)، فرزندان امام هادی (ع)، خصوصیات فردی و اخلاقی امام هادی (ع)، آثار امام هادی (ع)، روز شهادت امام هادی (ع)، مرقد امام هادی (ع)، حدیث امام هادی (ع) صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

مشخصات امام هادی (ع)

  • نام : علی بن محمد
  • تاریخ ولادت: 15 ذی‌الحجه سال 212 هجری قمری
  • محل ولادت: مدینه
  • نام پدر: امام جواد (ع)
  • نام مادر: سمانه
  • تاریخ شهادت: 3 رجب 254 هجری قمری
  • محل شهادت : سامرا
  • مدت امامت : 34 سال
  • مدت عمر : 42 سال

زندگی نامه امام هادی (ع)

علی بن محمد معروف به علی النقی در 15 ذی الحجه سال 212 ه.ق و در صریا شهری در مدینه دیده بر جهان گشود، ایشان فرزند خلف امام محمد تقی جوادالائمه (ع ) و سمانه می باشند. ایشان در زمان شهادتشان در شهر سامرا حضور داشتند که سال 254 هجری قمری می بود.

زندگی نامه امام هادی

ولادت امام هادی (ع)

امام هادی (ع) در وسط ماه ذی الحجه و در سال 212 هجری قمری در روستایی به نام صریا که در شهر مدینه می باشد به دنیا آمدند.

لقب امام هادی (ع)

از القاب مشهور امام هادی (ع) به القابی چون «الناصح»، «المتوکل»، «التقی»، «المرتضی»، «الفقیه»، «العالم»، «الامین»، «الطیب»، «العسکری» ، «هادی»، «النقی» می توان اشاره کرد.


حتما بخوانید: زندگینامه امام جواد (ع)


همسر امام هادی (ع)

امام هادی (ع) در طول زندگانی خویش تنها یک همسر داشتند و آن حديثه خاتون يا (سليل) می بودند که از ایشان 5 پسر و دختر بر جای گذاشتند.

زندگی نامه امام هادی

فرزندان امام هادی (ع)

فرزندان امام هادی (ع) امام حسن عسکری ، سید محمد، حسين، جعفر، عُلَيه علیه السلام می باشند.

خصوصیات فردی و اخلاقی امام هادی (ع)

امام هادی(ع) به گفته افراد نزدیک و یارانشان از خوش خوترین و راست گوترین مردم در دوره خود بودند ، ایشان با تمامی کسانی که با انها برخورد داشتند مهربان بودند، ایشان درختی پربار از دانش و علم بودند و از همه لحاظ زبانزد مردم. از خصوصیات او می توان به ساده زیستی ، آگاهی از اسرار الهی ، دانشمند بودن، سخنوری ایشان، مهربانی، بخشندگی، بردبار بودن، سخت کوشی ، هیبتی باشکوه داشتن اشاره کرد‌.

آثار امام هادی (ع)

از امام هادی (ع) چندین آثار مکتوب برجای مانده که زیارت جامعه کبیره از معروفترین آنها می باشد، از دیگر کتب برجا مانده از این اما بزرگوار «زیارت غدیریه» می باشد، سومین اثر ارزشمند نیز «زیارت نامه امیرالمومنین(ع)» است که در وصف امام علی (ع) و حق غصب شده او می باشد.


حتما بخوانید: زندگی نامه امام علی (ع) از تولد، ازدواج تا شهادت


روز شهادت امام هادی (ع)

تاریخ شهادت امام هادی (ع) منبع دقیقی ندارد، اما از مطالب آمده سال 254 هجری قمری را سال شهادت ایشان می گویند و قاتل ایشان را معتمد عباسی می دانند و برخی دیگر معتز عباسی را در شهادت امام هادی (ع) مقصر می دانند.

مرقد امام هادی (ع)

پس از شهادت امام هادی (ع) فرزند بزرگوار ایشان امام حسن عسکری (ع) برای ایشان نماز خواندند و در خانه ای که ایشان زندانی بودند و در سامرا دفنشان کردند، که بعد از آن محل دفن ایشان تبدیل به حرمی برای زیارت عاشقان آن حضرت تبدیل شد.

زندگی نامه امام هادی

حدیث امام هادی (ع)

• شکرگزاری از نعمت، از خود نعمت بهتر است چون نعمت متاع دنیای فانی است و لکن شکر، نعمت جاودانه آخرت است.
• کسی که از خدا بترسد از او می‌ترسند و کسی که از خدا اطاعت کند از او اطاعت خواهند کرد.
• حسد، نیکویی‌ها را نابود سازد، و دروغ، دشمنی آورد، و خود پسندی مانع از طلب دانش و خواهان خواری و جهل گردد، و بخل ناپسندیده‌ترین خلق و خوی است، و طمع خصلتی ناروا و ناشایست است.
• فروتنی آن است که با مردم چنان کنی که دوست داری با تو چنان باشند.
• مردم در دنیا به وسیله ثروت و تجمّلات شهرت می یابند ولی در آخرت به وسیله اعمال محاسبه و پاداش داده خواهند شد.
• همانا اموال حرام، رشد و نمو ندارد و اگر هم احیاناً رشد کند و زیاد شود برکتی نخواهد داشت و با خوشی مصرف نمی‌گردد.

سخن آخر

آشنایی با امامان معصوم راه تازه ای در زندگی برای ما باز خواهد شد و توسل به ائمه گره از کارمان خواهد گشود، باشد که گوشه چشمی به ما کنند.


مطالب مرتبط:

زندگینامه امام محمد باقر، از تولد تا شهادت

زندگینامه و داستان زندگی حضرت خدیجه از تولد تا وفات به زبان سادهاز
10
رای