زندگینامه و داستان زندگی حضرت خدیجه از تولد تا وفات به زبان ساده

زندگینامه و داستان زندگی حضرت خدیجه از تولد تا وفات به زبان ساده حضرت خدیجه (س) که بود؛ با زندگینامه و داستان زندگی حضرت خدیجه ساده و کودکانه، لقب، همسر، اقدامات برجسته، اختلاف سنی و تعداد فرزندان حضرت محمد (ص) و خدیجه و تاریخ قمری وفات در سلام دنیا بخوانید.

حضرت خدیجه کبری (س)، اولین همسر پیامبر گرامی اسلام و مادر حضرت زهرا (س) هستند. در این مقاله سلام دنیا، قصد داریم درباره زندگینامه و داستان زندگی حضرت خدیجه (س) ، از جمله، تاریخ ولادت، همسر، تعداد فرزندان حضرت خدیجه و حضرت محمد، اختلاف سنی حضرت خدیجه و حضرت محمد (ص) و تاریخ قمری وفات ایشان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

داستان زندگی حضرت خدیجه (زندگینامه حضرت خدیجه)

حضرت خدیجه کبری (س) اولین همسر پیامبر گرامی اسلام و مادر حضرت زهرا (س) هستند و اولین بانویی هستند که بعد از پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) به دین اسلام روی آوردند و مسلمان شدند. حضرت خدیجه س از تاجران به نام شهر حجاز و مکه بودند و ثروت خود را در راه اسلام صرف کردند. حضرت خدیجه (س) با پیامبر اسلام رابطه خویشاوندی هم داشتند، و از طرف پدر عموزاده رسول خدا (ص) بودند.

حضرت خدیجه کی بودند؟

حضرت خدیجه از قبیله قریش بودند، پدر ایشان خُوَیلد بن اسد و مادر ایشان فاطمه بنت زائده نام دارند و از خانوادهای سرشناس و اصیل در مکه محسوب می شدند. حضرت خدیجه (س) علاوه بر اینکه در کار تجارت، داد و ستد بودند و ثروت زیادی داشتند، در میان مردم هم از احترامی زیاد بهره مند بودند، زیرا بانویی بسیار محترم، باوقار، پرهیزگار، سخاوتمند، زیرک و درستکار بودند و همیشه به فقرا یاری می رساندند.


حتما بخوانید: زندگی نامه حضرت محمد از تولد تا رحلت به زبان ساده


تاریخ ولادت حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س) 15 سال قبل از عام الفیل و 68 سال قبل از هجرت پیامبر (ص) به شهر مدینه، در مکه چشم به جهان گشودند.

همسر حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س) همسر محترم پیامبر اسلام هستند، ایشان در سن 40 سالگی و 15 سال قبل از مبعوث شدن پیامبر (ص) به پیامبری و زمانی که حضرت محمد (ص) 25 سال داشتند، با هم ازدواج کردند. مراسم ازدواج آنها با حضور عموهای پیامبر و قوم و خویشان حضرت خدیجه (س) انجام شد. حضرت خدیجه (س) با اینکه خواستگاران سرشناس و ثروتمندی داشتند، اما شیفته درستکاری و امانتداری پیامبر (ص) شدند و با ایشان ازدواج کردند و ثروت خود را در راه اسلام صرف کردند.

داستان زندگی حضرت خدیجه

تعداد فرزندان حضرت محمد و خدیجه

حضرت محمد (ص) و حضرت خدیجه (س) صاحب 6 فرزند به نام های قاسم، عبدالله، ام کلثوم، زینب، رقیه و فاطمه زهرا (س) شدند، هر دو پسران و 3 دختر حضرت محمد (ص) به جز حضرت فاطمه (س) قبل از مبعوث شدن پیامبر اسلام از دنیا رفتند.

اختلاف سنی حضرت محمد و خدیجه

مورخان نقل کرده اند که حضرت خدیجه (س) در زمان ازدواج با پیامبر 40 سال سن داشتند و پیامبر (ص) 25 ساله بودند، اما براساس روایات و نقل های گوناگون و با توجه به تعداد فرزندانی که حضرت خدیجه به دنیا آورند سن ایشان را 28 عنوان کرده اند.


حتما بخوانید: زندگینامه امام موسی کاظم (ع) 


لقب حضرت خدیجه

القاب مشهور حضرت خدیجه (س) عبارتند از: «خديجه غرّا»، «ام‌المؤمنین»، «سیده نسوان»، «سیده قریش»، «طاهره»، «صدیقه» و «مبارکه» ، «سيدة نساء قریش» هستند.

اقدامات برجسته حضرت خدیجه

حضرت خدیجه (س) با اینکه زن بسیار ثروتمندی بودند، اما ثروت خود را در راه اسلام صرف کردند و از بزرگترین حامیان پیامبر (ص) محسوب می شدند و فداکاری های زیادی انجام دادند، علاوه بر این حضرت خدیجه (س) در دوره های مختلف برای تبلیغ دین اسلام تلاش می کردند. حضرت خدیجه (س) هم نقش فرهنگی و هم نقش اقتصادی برای دین اسلام داشتند. حضرت خدیجه (س) با تصدیق و قبول پیامبری حضرت محمد اقدام مهمی برای مقابله با دشمنان و سران قبایل قریش و غیره داشتند که به پیامبر تهمت دروغگویی و جنون و عقاید خرافی نسبت می داند.

کمک روحی برای کاهش فشار نگرانی ها، دلگرمی دادن به پیامبر در مقابل آزار و اذیت دشمنان و تبلیغ دین اسلام برای دعوت مردم به سوی خدا و پیامبر اسلام (ص)، خرید بردگان تحت شکنجه و آزادسازی افراد بدهکار، کمک به بینوایان، فقرا و مسلمانانی که بعد از مهاجرت به مدینه اموال آنها مصادره شده بود، حمایت  مالی از مسلمانان و پیامبر برای محاصره  اقتصادی شعب ابی طالب که برای 3 یا 4 سال طول کشید، از مهم ترین اقدامات ایشان محسوب می شوند. ایمان حضرت خدیجه (س) به حدی بود که مورد احترام خدا و پیامبر (ص) و فرشتگان مقرب بودند و او به عنوان یکی از بزرگترین زنان جهان اسلا معرفی کرده اند.

تاریخ قمری وفات حضرت خدیجه

حضرت خدیجه (س) بانوی بزرگوار اسلام در سال دهم بعثت بعد از تحمل 3 سال محاصره  اقتصادی مسلمانان در شعب ابی طالب در سن 65 سالگی و 35 روز بعد از وفات ابوطالب دیده از جهان فرو بست، به همین جهت پیامبر این سال را عام الحزن نام گذاشتند. آرامگاه حضرت خدیجه (س) در محلی به نام "حجون" قرار دارد.

تاریخ قمری وفات حضرت خدیجه

خلاصه زندگی نامه حضرت خدیجه برای کودکان

حضرت خدیجه (س) همسر پیامبر اسلام هستند. این بانوی بزرگ در مکه و 68 سال قبل از هجرت پیامبر به دنیا آمدند. حضرت خدیجه در سن 40 سالگی با پیامبر (ص) ازدواج کردند. حضرت خدیجه (س) مادر حضرت زهرا (س) هستند. ایشان بانوی ثروتنمدی بودند و بعد ازدواج با پیامبر ثروت خود را در راه اسلام و حمایت از پیامبر صرف کردند و ایشان اولین بانوی بودند که بعد از پیامبر و حضرت علی (ع) به دین اسلام روی آوردند. حضرت خدیجه (س) در سال دهم بعثت پیامبر و در سن 65 سالگی رحلت کردند.


مطالب مرتبط:

زندگینامه امام محمد باقر، از تولد تا شهادت به زبان ساده

زندگینامه امام حسین (ع) از دوران کودکی، ازدواج تا شهادت ایشان
 

از
87
رای