روز جهانی و ملی گل و گیاه سال 1402 چه روزی است؛ تاریخچه و علت آن

روز جهانی و ملی گل و گیاه سال 1402 چه روزی است؛ تاریخچه و علت آن روز جهانی گل چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی و ملی گل و گیاه در تقویم 1402، روز جهانی گل و گیاه به انگلیسی، علت نامگذاری، تاریخچه و فعالیت های روز جهانی گل و گیاه در سلام دنیا بخوانید.

دنیای امروزی مدرن با وجود استرس ها،نگرانی ها و ذهن مشغولی ها و خانه های کوچک از طبیعت و سرسبزی و نشاط فاصله گرفته است.در تحقیقات مشخص شده است که تماشا، کاشت و پرورش گل و گیاه به سرعت موجب تغییر روحیه شخص، افزایش هیجانات مثبت و مثبت اندیشی در آنها شده است. علاوه بر این هدیه دادن گل و گیاه و حتی یک شاخه گل در طرف مقابل حس شادی و رضایت را پدید می آورد. ما در این مطلب سلام دنیا به بهانه روز جهانی گل قصد داریم اطلاعات بیشتری در خصوص این روز برای شما ارائه کنیم از جمله تاریخ دقیق روز جهانی گل و گیاه تقویم سال 1402 چه روزی است، تاریخچه و علت نامگذاری روز ملی گل و گیاه چیست، پس تا پایان مطلب همراه ما باشید.

روز جهانی گل و گیاه چه روزی است

15 ژوئن روز جهانی گل و گیاه نامگذاری شده است. این تاریخ در سال 2023 مصادف با 15 ژوئن یعنی روز پنج شنبه است که با هدف ترویج فرهنگ نگهداری و استفاده صحیح از گل‌ها وگیاهان برگزار می‌شود.

روز جهانی گل 1402 چه روزی است

پنج شنبه 25 خرداد مصادف با روز جهانی و ملی گل و گیاه در سال 1402 است.


حتما بخوانید: متن تبریک روز جهانی گل


روز جهانی گل و گیاه به انگلیسی

 معادل انگلیسی روز  جهانی  گل و گیاه : National Flower & Plant Day

تاریخ دقیق روز جهانی و ملی گل و گیاه در تقویم 1402 چه روزی است

پنج شنبه 25 خرداد تاریخ دقیق روز جهانی و ملی گل و گیاه در تقویم سال 1402 می باشد.

تاریخ دقیق روز جهانی و ملی گل و گیاه در تقویم 1401 چه روزی است

تاریخچه روز جهانی گل و گیاه

گلها از زمانی که در دوره کرتاسه در بیش از 145 میلیون سال پیش ظاهر شدند، به معنای واقعی کلمه، چهره زمین را تغییر داده اند. قبل از گل‌ها، دنیا پر از سرخس و درختان مخروطی،فضای بی‌پایانی از بت‌های سبز بود.به لطف حشرات و دایناسورهایی که هر چه در سر راهشان بود را زیر و رو می کردند، گل ها به سرعت تنوع زیادی پیدا کردند. شکوفا شدن گونه ها و رنگ های گیاهی به تولد چندین خانواده گیاهی که امروزه می شناسیم تبدیل شد. گیاهان گلدار برای زندگی حیاتی هستند. آنها منابع غذایی هستند که برای انسان و حیوانات رزق و روزی مورد نیاز برای زنده ماندن را فراهم می کنند.

بیش از هر چیز، گل ها دارای خاصیت نشاط بخشی هستند که تخیل را تسخیر می کند. بسیاری از گلها فقط برای مدت کوتاهی شکوفا می شوند، معمولاً در بهار یا اوایل تابستان. اگرچه عمر کوتاهی دارند، اما چیزهای کمی با زیبایی شکوفا شدن گل قابل مقایسه هستند. شاید زیبایی زودگذر و در عین حال غیرقابل مقایسه آنها،الهام بخش معانی نمادین گل ها در فرهنگ های مختلف جهان باشد.در سراسر تمدن ها، گل ها اسطوره ها و نمادهای خاصی را حفظ کرده اند. شکنندگی آنها نشان دهنده مرگ یا زندگی جدید است. گاهی اوقات آنها نماینده خدایان و الهه ها نیز هستند. اما، نمی توان انکار کرد که گل های در حال شکوفایی کامل، نشانگر جهان شادی هستند.

تاریخچه روز جهانی گل و گیاه

در اواخر دهه 1800 در اروپا، مفهوم جدیدی در مورد گل ها رایج شد. این شکوفه های خیره کننده راهی برای نشان دادن احساسات مردم شدند. برقراری ارتباط از طریق گل آرایی به بیان ناگفته ها کمک کرد. خیلی زود، کتاب های رمز برای رمزگشایی زبان گل ها ارتباط را آسان تر کردند. به عنوان مثال، شبدر صحرایی به این معنی بود: "چه زمانی می توانم دوباره شما را ببینم؟" گلبرگ رز قرمز به معنای "بله" بود. گل های سبز نشان می دهد که قلب گیرنده گل از سنگ ساخته شده است!


حتما بخوانید: گل ماه تولد شما نماد چیست


ممکن است دوران رمز و راز پیچیده گل خیلی گذشته باشد، اما گل ها همچنان به زندگی ما شادی و معنا می بخشند. شاید هرگز نفهمیم چه کسی روز ملی گیاه یک گل را طراحی کرده است. سوال واقعی این نیست که "چرا این روز به عنوان روز جهانی گل و گیاه انتخاب شده است" اما "چرا واقعی اینجاست که چرا نباید روزی را به عنوان روز جهانی گل اختصاص بدهیم؟".

روز جهانی گل و گیاه چه روزی است

علت نامگذاری روز جهانی گل و گیاه

واضح است که علت نامگذاری این روز در تقویم ملی از عشق و ارادات به گل‌ و گیاه در زندگی ما انسان ها ریشه گرفته است.هدف از نام گذاری روزی مشخص برای گل و گیاه نشان دادن تاثیر این موجودات زنده بر کیفیت و شیوه زندگی ما است زیرا  گل و گیاه آرامش و سرزندگی به ما هدیه می کنند،از این رو باید روزی را به عنوان روز جهانی و ملی این خانواده بزرگ، با داشتن بیش از 400.000 گونه برگزار کرد و نحوه استفاده و نگهداری صحیح آنها را ترویج داد.

فعالیت های روز جهانی گل و گیاه

کاشتن گل

امروز یک روز عالی برای ساخت یک باغچه در خانه است. اگر سخت کوش هستید بیشتر از یک گل بکارید! بسته به اینکه در کدام نقطه جهان زندگی می کنید، بهترین گل‌ها را برای کاشت در ماه خرداد انتخاب کنید.


حتما بخوانید: بهترین گل های آپارتمانی مقاوم


قدم بزنید

این روز را در یک پارک یا باغ قدم بزنید. حواس خود را با  دیدن مناظر، شنیدن صداها و بویدن رایحه های فصل بهار بهبود ببخشید.

به گل فروشی سر بزنید

به گل فروشی یا بازار کشاورزان محله خود سری بزنید. از فرصت برای پرسیدن سؤالات استفاده کنید کدام گلها مخصوص فصل بهار هستند، چگونه آنها را بهتر پرورش دهید. دسته ای از گلهای مورد علاقه خود را تهیه کنید تا گوشه های خالی خانه را روشن کنید.

فعالیت های روز جهانی گل و گیاه

تاریخچه استفاده از گل

گل در فرهنگ‌ها و اقوام مختلف به منظور قدردانی، بزرگداشت و نشان دادن علاقه در مناسبت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. مصری ها اولین اقوامی بودند که از گل در مراسم های مختلف برای زیباسازی محیط و قصرهای استفاده می کردند. بعد از آنها یونانی‌ها و رومی‌ها هم از گل برای مصارف مختلف استفاده می کردند. شواهد نشان می دهد که در دوران قبل از میلاد مسیح گیاهان چینی برای استفاده در مراسم‌های مذهبی و طب سنتی محبوبیت زیادی داشته اند.

گل‌ها و گیاهان ملی ایران

گل نیلوفر آبی، گل رز یا گل محمدی، سروناز و گل لاله به عنوان گل‌های ملی کشورمان شناخته شده اند. هر گل معرف نمادی است، برای مثال گل نیلوفر آبی نماد صلح جهانی، عبادت، زیبایی، عشق، کامیابی، حمایت از موجودات زنده و قدرت حاصل خیز بودن زمین است. از این گل به عنوان محصول آب‌ها و خورشید و هم چنین مظهر روشنایی نیز یاد شده است. 


حتما بخوانید: راهنمای کامل پرورش درخت بونسای برای مبتدیان


برگزاری نمایشگاه در روز جهانی گل و گیاه

در روز جهانی گل و گیاه کشورها و سازمان‌های مختلف جهان، با هدف ترویج روش های صحیح نگهداری، پرورش گل و گیاه و گسترش فضای سبز اقدام به برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف می کنند. این همایش در کشور عزیز ما به مناسبت اولین سالگرد روز ملی گل و گیاه، در مجموعه 12 هزار نفری آزادی برگزار شد و در آن از سبد گل بسیار بزرگی با 207 هزار شاخه گل رونمایی شد که در آن زمان لقب بزرگ‌ترین سبد گل جهان را از آن خود کرد.

برگزاری نمایشگاه در روز جهانی گل و گیاه

اقتصاد و گل و گیاه

خرید و فروش گل و گیاه می‌تواند به بهبود و رشد اقتصادی جامعه کمک کند.صنعت کاشت و پرورش گل و گیاه از جمله صنایع سودآور در جهان محسوب می شود و سالانه درآمد قابل توجهی از پرورش و صادرات گل های تزئینی و زیبا به سراسر جهان بدست می آید، علاوه بر بحث درآمد پرورش و صادرات گل فرصت اشتغال زایی در جامعه را افزایش می دهد و موجب بهبود رشد چرخه اقتصادی و در واقع رونق اقتصادی می گردد.

سوالات متداول روز ملی گیاه یک گل

روز ملی گل چه روزی چیست؟

روز ملی گل در 21 مارس اولین روز رسمی بهار را جشن می گیرند. این روز برای خداحافظی با زمستان و انتظار هوای آفتابی جشن گرفته می شود. کاشت گل یک راه عالی برای بزرگداشت این روز است. مردم همچنین برای عزیزانشان گل می فرستند یا زمانی را در طبیعت در حضور گل می گذرانند.

کدام گل در یک روز شکوفا می شود و از بین می روند؟

گل‌هایی که در یک روز شکوفا می‌شوند و از بین می روند عبارتند از: هیبیسکوس گرمسیری، عنکبوت ویرجینیا، گل‌های هیبیسکوس و نیلوفرهای روز.

سخن پایانی:

گل ها و گیاهان با رنگ ها و طرح های جذاب و زیبا نه تنها به خانه ها بلکه به شهرها هم فضای چشم نوازی می بخشد از این رو با برگزاری و ترویج نگهداری صحیح از این موجوادت زیبا می توانیم کیفیت زندگی خود و شهرها و کشورها را هم افزایش دهیم.


مطالب مرتبط:

متن تبریک روز آتش نشان با جملات زیبا [فارسی و انگلیسی]

متن تبریک روز جهانی ناشنوایان با جملات زیبا و زبان اشارهاز
1
رای