روز دامپزشک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی دامپزشکی سال 1401

روز دامپزشک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی دامپزشکی سال 1401 روز دامپزشک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی دامپزشکی در تقویم 1401 سال 2022 چه روزی است ؛ تاریخچه روز دامپزشک، علت نامگذاری و شعار روز دامپزشکی در سلام دنیا بخوانید.

از گذشته اهلی کردن و مراقبت از حیوانات مورد اهمیت بوده است.در ایران نیز از سال 1311  دانشکده دامپزشکی راه اندازی شده است و در حال حاضر به عنوان یک سازمان مستقل به فعالیت های خود ادامه می دهد.با توجه به اهمیت فعالیت های این سازمان یک روز را به عنوان روز دامپزشکی در ایران و جهان اختصاص داده شده است. در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه روز دامپزشک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی دامپزشکی در تقویم 1401 سال 2022 چه روزی است ؛ تاریخچه روز دامپزشک، علت نامگذاری و شعار روز دامپزشکی اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می دهیم.

روز دامپزشکی چه روزی است

پنج شنبه، 14 مهر روز دامپزشکی است


حتما بخوانید: متن تبریک روز دامپزشکی عاشقانه و رسمی


تاریخ دقیق روز دامپزشکی در تقویم 1401 ایران چه روزی است

14 مهر تاریخ دقیق روز دامپزشکی در تقویم سال 1401 است.

تاریخ دقیق روز دامپزشکی در تقویم 1401 ایران چه روزی است

روز جهانی دامپزشکی چه روزی است

سازمان جهانی‌ دامپزشکی در سال 2000 آخرین شنبه ماه آوریل را روز جهانی‌ دامپزشکی نام گذاری کرده است.

تاریخچه روز دامپزشکی

دامپزشکی در ایران قدمت دیرینه دارد و مربوط به زمان ساسانیان (224-651)است. در آن زمان دامپزشکان با درمان حیوانات مفید از طریق دارو یا جراحی حقوق دریافت می کردند.اگرچه وظایف پزشکان و دامپزشکان از هم متمایز بود اما روش درمان انسان و حیوان یکسان بود. در ان زمان از حیوانات بارکش نظیر اسب، قاطر، الاغ، و شتر برای عبور از جاده ها استفاده می شدند به همین دلیل درمان و نگهداری از این حیوانات از اهمیت ویژه ای برخوردار بودد.به دنبال  تاسیس مدرسه عالی‌ دامداری در سال 1932 در ایران دامپزشکی شکل مدرن پیدا کرد و با گذشت سالها دستخوش تغییرات زیادی شد و به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کرد که اوج پیشرفت آن علمی شدن و تربیت دامپزشکان بر پایه علوم جدید بوده است.


حتما بخوانید: تاریخ دقیق روز جهانی دختر سال 1401


علت نامگذاری روز دامپزشکی

فعالیت سازمان دامپزشکی در ایران بعد از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی دستخوش تغییرات زیادی شد اما در سال 1367،با تاسیس شبكه دامپزشكی در استان ها این مراکز با اختيارات زیادی که پیدا کردند فعاليت های خود را از سر گرفتند و در ادامه در سال 1368، مجلس شورای اسلامی جداسازی سازمان دامپزشكی كشور و شبكه های آن در استان ها از وزارت كشاورزی را تصویب کرد و در نهایت این سازمان به وزارت جهاد سازندگی پیوست.براساس باور بسیاری از دانشمندان یک میلیارد و چهارصد میلیون سال پیش حیوانات در زمین به وجود آمدند. ماه مهر مصادف با شروع سال تحصیلی و روز 14 ام مهر به خاطر گوش روز،روز مبارکی در ایران باستان بوده است ،به همین دلیل 14 مهر ماه به عنوان روز دامپزشکی نام گذاری شده است.

علت نامگذاری روز دامپزشکی

متن سخنرانی روز دامپزشکی

در بیانیه روز جهانی دامپزشکی 2022 عنوان شده است، دامپزشکان برای حفظ سلامت خود نیازمند ابزار و حمایت مناسب هستند. به عبارت ساده تر برای حمایت از حیوانات سالم به حامیان سالم نیاز است.

شعار روز دامپزشکی چیست

تقویت تاب آوری شعار روز جهانی دامپزشکی عنوان شده است.

شعار روز دامپزشکی چیست

سخن پایانی:

در ایران روز 14 مهر به عنوان روز دامپزشکی در ایران نام گذاری شده است.دامپزشکی در ایران و جهان سابقه طولانی دارد و مورد اهمیت ویژه ای قرار داشته است.دامپزشکان با حفظ سلامت دام از سلامت انسان ها نیز حمایت می کنند.


مطالب مرتبط:

روز خیاط چه روزی است

تبریک ولادت حضرت محمد و امام صادقاز
1
رای