روز ملی کودک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی کودک سال 1401

روز ملی کودک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی کودک سال 1401 روز ملی کودک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی کودک در تقویم 1401 سال 2022؛ تاریخچه و علت نامگذاری روز ملی و روز جهانی کودک در تقویم شمسی، هجری و میلادی را در سلام دنیا بخوانید.

روز جهانی کودک به عنوان روز تجلیل از کودکان، این سرمایه های ملی شناخته شده است. کودکان آینده سازان این کشور هستند و باید روزی مخصوص به خود داشته باشند. در کشور عزیزمان ایران 16 مهر به عنوان روز ملی کودک نام گذاری شده است. در این مطلب سلام دنیا به بررسی روز ملی کودک چه روزی است، تاریخ دقیق روز جهانی کوک در تقویم 1401 چه روزی است، تاریخچه و علت نامگذاری روز ملی و جهانی کودک در تقویم های شمسی، هجری و میلادی می پردازیم.

روز ملی کودک چه روزی است

16 مهر به عنوان روز ملی کودک در ایران شناخته شده است.در این روز و هفته پیش رو برنامه های مختلفی برای کودکان اجرا می شود و بر اهمیت جایگاه آنهاتاکید بیشتری می شود.هر سال به مناسبت بزرگداشت روز کودک روزشمار هفته ملی کودک در تهران و سایر شهرهای ایران اجرا می شود و هر روز آن به یک برنامه اختصاص پیدا می کند.


حتما بخوانید: متن تبریک روز ملی و جهانی کودک


روز ملی کودک چه روزی است

تاریخ دقیق روز جهانی کودک در تقویم سال 1401 چه روزی است

روز جهانی کودک با روز ملی کودک متقاوت است. تاریخ دقیق روز جهانی کودک در تقویم 1401 ، مصادف با یکشنبه 29 آبان می باشد.

روز جهانی کودک در تقویم شمسی

یکشنبه 29 آبان سال 1401 روز جهانی کودک است.

روز جهانی کودک در تقویم هجری

یکشنبه  25 ربیع الثانی سال 1444

روز جهانی کودک در تقویم میلادی

یکشنبه 29 نوامبر سال 2022

تاریخچه روز ملی کودک

در جلسه ای در سال 1372 که نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر نهادها در آن حضور داشتند، بعد از انجام بررسی ها و تبادل نظرها ابتدا روز 9 اکتبر و در ادامه روز 8 اکتبر برابر 16 مهر به عنوان روز ملی کودک انتخاب شد. در ادامه این گروه تصمیم خود را به دفتر یونیسف در ایران اطلاع دادند و به این ترتیب این روز به عنوان روز ملی کودک در ایران رسیمت پیدا کرد.


حتما بخوانید: تاریخ دقیق روز بزرگداشت حافظ در تقویم چه روزی است


با تصویب شورای فرهنگ عمومی این روز در تقویم رسمی کشور افزوده شد.در تاریخ 30 تیر 1376 این مصوبه‌ی شورای فرهنگی عمومی در جلسه‌ی 404 شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط این شورا به تصویب رسید.در ادامه با انجام جلسات متعدد، در سال 1393  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسؤولیت دبیرخانه این ستاد را برعهده می گیرد.

تاریخچه روز ملی کودک

علت نامگذاری روز جهانی کودک

نام گذاری روز جهانی کودک به طور رسمی در سال 1952 توسط سازمان آمریکایی با هدف رفاه و شادکامی کودکان سراسر جهان انجام شد، این سازمان از سازمان ملل متحد خواست تا روزی را به عنوان روز کودک اختصاص دهد.در ادامه با پذیرفتن این پیشنهاد توسط سازمان ملل متحد یک روز را به عنوان روز جهانی کودکان اختصاص دادند.بنابراین روز 20 نوامبر از طرف سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی کودک نامگذاری شده است.همچنین،ایده نام گذاری روز جهانی کودک به «کنفرانس جهانی برای رفاه کودکان" در سال 1925 در ژنو بر می گردد.

سخن پایانی:

کودکان این شکوفه ها و سرمایه های کشور از حقوق انسانی ویژه ای برخوردار هستند و باید به جایگاه انها در جامعه اهمیت داده شود. روز جهانی و ملی کودک فرصت خوبی برای بودن در کنار این شکوفه های زیباست.


مطالب مرتبط:

تاریخ دقیق روز جهانی دختر 1401 سال 2022 چه روزی است

روز جهانی خیاط چه روزی است

از
2
رای