روز ملی کودک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی کودک سال 1402

روز ملی کودک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی کودک سال 1402 روز ملی کودک چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی کودک در تقویم 1402 سال 2023؛ تاریخچه و علت نامگذاری روز ملی و روز جهانی کودک در تقویم شمسی، هجری و میلادی را در سلام دنیا بخوانید.

روز جهانی کودک به عنوان روز تجلیل از کودکان، این سرمایه های ملی شناخته شده است. کودکان آینده سازان این کشور هستند و باید روزی مخصوص به خود داشته باشند. در کشور عزیزمان ایران 16 مهر به عنوان روز ملی کودک نام گذاری شده است. در این مطلب سلام دنیا به بررسی روز ملی کودک چه روزی است، تاریخ دقیق روز جهانی کوک در تقویم 1402 چه روزی است، تاریخچه و علت نامگذاری روز ملی و جهانی کودک در تقویم های شمسی، هجری و میلادی می پردازیم.

روز ملی کودک چه روزی است

16 مهر به عنوان روز ملی کودک در ایران شناخته شده است.در این روز و هفته پیش رو برنامه های مختلفی برای کودکان اجرا می شود و بر اهمیت جایگاه آنهاتاکید بیشتری می شود.هر سال به مناسبت بزرگداشت روز کودک روزشمار هفته ملی کودک در تهران و سایر شهرهای ایران اجرا می شود و هر روز آن به یک برنامه اختصاص پیدا می کند.


حتما بخوانید: متن تبریک روز ملی و جهانی کودک


روز ملی کودک چه روزی است

تاریخ دقیق روز جهانی کودک در تقویم سال 1402 چه روزی است

روز جهانی کودک با روز ملی کودک متفاوت است. روز جهانی کودک یک تعطیل رسمی است که در برخی کشورها در اول ژوئن برگزار می شود.

روز ملی کودک در تقویم شمسی

یکشنبه 16 مهر سال 1402 روز ملی کودک در ایران است.

روز جهانی کودک در تقویم هجری قمری

روز ملی کودک یکشنبه 22 ربیع الاول سال 1445

روز جهانی کودک در تقویم هجری قمری مصادف با دوشنبه 6 جمادی الاولی 1445

روز جهانی کودک در تقویم میلادی

  • روز جهانی کودک 1 ژوئن 2023 در برخی از کشورها 
  • روز جهانی کودک 20 نوامبر 2023 مصادف با دوشنبه 29 آبان در برخی از کشورها می باشد
  • روز ملی کودک  در ایران روز یکشنبه 8 اکتبر 2023 

تاریخچه روز ملی کودک

در جلسه ای در سال 1372 که نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر نهادها در آن حضور داشتند، بعد از انجام بررسی ها و تبادل نظرها ابتدا روز 9 اکتبر و در ادامه روز 8 اکتبر برابر 16 مهر به عنوان روز ملی کودک انتخاب شد. در ادامه این گروه تصمیم خود را به دفتر یونیسف در ایران اطلاع دادند و به این ترتیب این روز به عنوان روز ملی کودک در ایران رسیمت پیدا کرد.


حتما بخوانید: تاریخ دقیق روز بزرگداشت حافظ در تقویم چه روزی است


با تصویب شورای فرهنگ عمومی این روز در تقویم رسمی کشور افزوده شد.در تاریخ 30 تیر 1376 این مصوبه‌ی شورای فرهنگی عمومی در جلسه‌ی 404 شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط این شورا به تصویب رسید.در ادامه با انجام جلسات متعدد، در سال 1393  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسؤولیت دبیرخانه این ستاد را برعهده می گیرد.

تاریخچه روز ملی کودک

علت نامگذاری روز جهانی کودک و علت متفاوت بودن تاریخ روز جهانی کودک 

منشأ این تعطیلات به سال 1925 باز می گردد، زمانی که نمایندگان کشورهای مختلف در ژنو، سوئیس برای تشکیل اولین "کنفرانس جهانی برای رفاه کودکان" گرد هم آمدند. پس از این کنفرانس، برخی از دولت ها در سراسر جهان روزی را به عنوان روز کودک برای برجسته کردن مسائل کودکان تعیین کردند. تاریخ خاصی توصیه نمی شد، بنابراین کشورها از تاریخی که بیشتر مربوط به فرهنگ آنها بود استفاده می کردند.

تاریخ اول ژوئن توسط بسیاری از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به عنوان "روز جهانی حمایت از کودکان" در 1 ژوئن 1950 پس از کنگره فدراسیون بین المللی دموکراتیک زنان در مسکو که در سال 1949 برگزار شد، تعیین شد. با ایجاد روز جهانی کودک، کشورهای عضو سازمان ملل، کودکان را فارغ از نژاد، رنگ، جنس، مذهب و منشاء ملی یا اجتماعی، حق محبت، عشق، تفاهم، غذای کافی، مراقبت های پزشکی، آموزش رایگان، حمایت از همه افراد را به رسمیت شناختند. اشکال استثمار و رشد در فضای صلح جهانی و برادری.

بسیاری از کشورها روز کودک را تعیین کرده‌اند، اما معمولاً این روز به عنوان تعطیلات عمومی رعایت نمی‌شود. به عنوان مثال، برخی از کشورها روز کودک را در 20 نوامبر به عنوان روز جهانی کودک گرامی می دارند. این روز در سال 1954 توسط سازمان ملل متحد تعیین شد و هدف آن ارتقای رفاه کودکان در سراسر جهان است.

سخن پایانی:

کودکان این شکوفه ها و سرمایه های کشور از حقوق انسانی ویژه ای برخوردار هستند و باید به جایگاه انها در جامعه اهمیت داده شود. روز جهانی و ملی کودک فرصت خوبی برای بودن در کنار این شکوفه های زیباست.


مطالب مرتبط:

تاریخ دقیق روز جهانی دختر 1402 سال 2023 چه روزی است

روز جهانی خیاط چه روزی استاز
2
رای