تاریخ دقیق روز جهانی دختر 1402 سال 2023 چه روزی است و علت نامگذاری

تاریخ دقیق روز جهانی دختر 1402 سال 2023 چه روزی است و علت نامگذاری روز دختر سال 1402 چه تاریخی و کی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی دختر سال 1402 چه روزی است، چرا تاریخ روز دختر هر سال تغییر می کند، علت نامگذاری روز دختر را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

آیا می‌دانید روز دختر چه روزی است؟ در تقویم ایرانیان این روز براساس سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان روز «دختران» نامگذاری شده‌است‎‎. در این مطلب سلام دنیا، تاریخ دقیق روز دختر سال 1402 چه روزی است ؛ روز جهانی دختر سال 1402 در تقویم ایرانی و میلادی و علت نامگذاری روز دختر و اینکه  چرا تاریخ روز دختر هر سال تغییر می کند را برای شما بیان کردیم. با ما همراه باشید.

تاریخ دقیق روز دختر سال 1402 چه روزی است

روز دختر در ایران مصادف است با سالروز تولد حضرت معصومه (کریمه اهل بیت)، حضرت معصومه ع در اول ماه ذی القعده 173 هجری در مدینه منوره چشم به جهان گشودند،به همین دلیل این روز به منظور گرامیداشت این قشر وسیع و اثرگذار جامعه جشن گرفته می‌شود. امسال روز دختر در ایران در تاریخ 31 اردیبشهت 1402 قرار دارد.


حتما بخوانید: متن تبریک روز جهانی دختر


تاریخ روز دختر در ایران امسال چندم است

در واقع در ایران دو روز به عنوان روز دختر نامگذاری شده است یکی مصادف با تولد حضرت معصومه و دیگری روز جهانی دختر. امسال روز دختر  31 اردیبشهت 1402 است. اما تاریخ روز جهانی دختر امسال چهارشنبه 19 مهر 1402 است.

تاریخ دقیق روز دختر سال 1401 چه روزی است

روز دختر به تقویم شمسی ایران چه روزی است

روز دختر در تقویم شمسی ایرانی مصادف با سالروز تولد حضرت معصومه ع است که برابر با تاریخ 31 اردیبشهت 1402 است.

روز جهانی دختر در تقویم 1402 کی و چند شنبه است

روز جهانی دختر امسال در تقویم 1402 شمسی و سال 2023 مصادف با چهارشنبه 19 مهر ماه 1402 است .

روز جهانی دختر سال 1402 در کشور های مختلف بین المللی

بزرگداشت روز جهانی دختر بچه‌ها (International Day of Girl Child) در تاریخ 11 اکتبر برابر با 19 مهر هر سال انجام می‌شود، روز جهانی دختر با هدف روشنگری علیه تبعیض های جنسیتی برگذار می شود. روز جهانی دختر امسال برابر با چهارشنبه 19 مهر 1402 است.

روز جهانی دختر در تاریخ 11 اکتبر در کشورهای مختلف برگزار می شود. این مراسم در کشور هندوستان با برگزاری کنسرت‌ موسیقی ، در کشور استرالیا با گردهمایی‌ها و مراسم دختران، در کشور آفریقای جنوبی با برنامه‌ی فوتبال و تئاترهای مخصوص روز دختر ؛ و در انگلستان با برگزاری کمپین‌های زبان بدن و سلامت ذهنی برای دختران جشن گرفته می شود.


حتما بخوانید: پروفایل روز دختر جدید


علت نامگذاری روز دختر چیست

سازمان ملل متحد روز جهانی دختر را به منظور گرامیداشت این قشر اثرگذار اعلام کرده است؛ تاریخ 11 اکتبر به عنوان روز دختران و روز جهانی دختر نامگذاری شده است. نخستین بار در تاریخ 11 اکتبر 2011، این روز به عنوان گرامیداشت روز دختر جهانی دختر و با هدف ایجاد از فرصت های بیشتر برای حضور دختران و افزایش سطح آگاهی در مورد تبعیضهای جنسیتی که تمامی دختران جهان با آن روبه رو هستند، برگزار می شود. از مهمترین نابرابری جنسیتی می توان به حق دسترسی به آموزش ، تغذیه ، حقوق قانونی، مراقبت های پزشکی و محافظت در برابر تبعیض، خشونت علیه زنان ، ازدواج اجباری و کودک همسری اشاره کرد.

علت نامگذاری روز دختر چیست

چرا تاریخ روز دختر هر سال تغییر می کند

روز دختر در تقویم ایرانی مصادف است با سالروز میلاد حضرت معصومه (ع)، چون این تاریخ در تقویم قمری هر سال تغییر می کند، بنابراین این تاریخ در تقویم ایران هم هر سال تغییر می کند.

کلام آخر:

دختران در آینده مادران این سرزمین هستند. مادرانی که می‌توانند با تربیت فرزندانی موفق و اثرگذار به پیشرفت و سعادت جامعه کمک کنند.خداوند دختران را موهبتی برای پدر و مادر قرار داده، به همین دلیل باید قدر این گل‌های بهشتی را بیشتر بدانیم. روز دختر بر همه دختران ایران زمین مبارک باد.


مطالب مرتبط:

متن تبریک تولد دختر از طرف پدر و مادر

نام های دخترانه اسلامی و مذهبی شیک عربی و ترکی


 

از
17
رای