شب یلدا 1402 چه روزی است؛ تاریخ دقیق و ساعت شب چله امسال در تقویم

شب یلدا 1402 چه روزی است؛ تاریخ دقیق و ساعت شب چله امسال در تقویم شب یلدا 1402 چه روزی است؛ تاریخ دقیق شب یلدا امسال در تقویم 1402 شمسی، قمری و میلادی کی است، اسم جدید شب یلدا، روز و ساعت شب چله 1402 و تاریخچه شب چله را در این سلام دنیا بخوانید.

شب یلدا یا شب چله بلند ترین شب سال و یکی از مهم ترین و زیبا ترین رسومات ایرانی ها است که هر ساله آن را جشن می گیرند. این شب از زمان غروب آفتاب در آخرین روز پاییز یعنی 30 آذر شروع می‌شود و با طلوع آفتاب در اولین روز زمستان یعنی اول دی به پایان می‌رسد. در ادامه این مطلب سلام دنیا اطلاعاتی درباره زمان دقیق شب یلدا 1402، نام جدید شب یلدا و شب یلدا در تقویم هجری و میلادی و تاریخچه شب یلدا در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

شب یلدا 1402 چه روزی است

همانطور که گفته شد شب یلدا بلند ترین شب سال است که پایان فصل پاییز و شروع فصل زمستان در این شب جشن گرفته می شود خانواده های ایرانی با تهیه خوراکی های مرسوم این شب دور هم جمع می شوند و این شب مهم را جشن می گیرند.امسال یعنی سال 1402 شب یلدا در روز پنجشنبه 30 آذر خواهد بود. دقیقا 4 هفته و 1 روز و 8 ساعت و 51 دقیقه و 35 ثانیه تا شب یلدا باقی مانده است.

شب یلدا 1402 چه روزی است

شب یلدا در چه فصلی است

شب یلدا دقیقا به میان غروب آفتاب 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در 1 دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. در واقع شب یلدا پایان پاییز و شروع فصل سرد زمستان است.


حتما بخوانید: متن تبریک شب یلدا عاشقانه و رسمی


شب یلدا چه ماهی است

همانطور که در قسمت بالا نیز گفته شد شب یلدا بین غروب آفتاب 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در 1 دی (نخستین روز زمستان) می باشد.

اسم جدید شب یلدا چیست

بنا به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی و براساس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1403 آیین ایرانی شب یلدا به عنوان «روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان» در تقویم رسمی کشور ثبت خواهد شد.

اسم جدید شب یلدا چیست

آیا نام شب یلدا تغییر کرده است؟

بله همانطور که در قسمت بالا نیز گفته شد بر اساس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نام شب یلدا به "روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان" تغییر پیدا کرد و در تقویم 1403 با نام جدید ثبت می شود.

تاریخ دقیق شب یلدا امسال در تقویم 1402 چه روزی و چند شنبه است

تاریخ دقیق شب یلدا امسال در تقویم 1402 برابر با روز پنجشنبه، 30 آذر خواهد بود.


حتما بخوانید: 35 ایده کاردستی شب یلدا با نمد و کاغذ رنگی


روز و ساعت شب چله 1402

شب یلدا امسال در تقویم 1402 برابر با روز پنجشنبه 30 آذر است. لحظه غروب خورشید در شامگاه پنج‌شنبه، 30 آذر ماه جاری در ساعت 16 و 45 دقیقه است و در بامداد روز جمعه، اول دی ماه خورشید در ساعت 7 و 11 دقیقه طلوع خواهد کرد. گفته می شود که طولانی‌ترین شب سال با مدت زمان 14 ساعت و 17 دقیقه رقم می‌خورد.

روز و ساعت شب چله 1402

تاریخ شب یلدا در تقویم 1402 هجری شمسی ایرانی

شب یلدای امسال مصادف با روز پنجشنبه 30 آذر ماه در تقویم 1402 هجری شمسی ایرانی می باشد.


حتما بخوانید: 123 مدل گیفت شب یلدا برای عروس، مدرسه و شرکت با نمد، فوم و مقوا


تاریخ شب یلدا در تقویم 1445 هجری  قمری

تاریخ شب یلدا در تقویم 1445 هجری  قمری برابر با پنجشنبه 7 جمادی الثانی می باشد.

تاریخ شب یلدا در تقویم 1445 هجری  قمری

تاریخ شب یلدا در تقویم 2023 میلادی

تاریخ شب یلدا در تقویم میلادی برابر با 21 دسامبر سال 2023 خواهد بود.

تاریخچه شب چله

تاریخچه شب چله به گذشته های بسیار دور باز می گردد، البته باید بگوییم که قدمت این جشن کهن ایرانی بصورت دقیق مشخص نیست. به گفته باستان‌شناسان، آیین مربوط به شب یلدا مربوط به هفت هزار سال پیش است زیرا آنها نقوش حیوانی ماه های ایرانی همچون عقرب و قوچ که در ظرف های سفالی کشف شده را دلیل برپایی شب یلدا می دانند. با این حال چیزی که به عنوان شب یلدا به رسمیت شناخته شده است مربوط به 500 سال پیش از میلاد است. این شب مهم در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان، اضافه شده است. تقویمی که از گاه‌شماری بابلی‌ها و مصری‌ها برگرفته شده است. 

تاریخچه شب چله

سخن پایانی:

همانطور که گفته شد شب یلدا از زمان غروب آفتاب در آخرین روز پاییز یعنی 30 آذر شروع می‌شود و با طلوع آفتاب در اولین روز زمستان یعنی اول دی به پایان می‌رسد و اقوام ایرانی این جشن کهن را هرساله برگزار می کنند و این شب طولانی را جشن می گیرند. نام شب یلدا در تقویم سال 1403 به "روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان" تغییر پیدا خواهد کرد.


مطالب مرتبط:

خوراکی های شب یلدا نماد چیست؛ غذاها و میوه های معروف شب یلدا

عکس نوشته شب یلدا مبارک جدید، عاشقانه و سنتی برای پروفایل از
6
رای