روز شوراها 1403 چه روزی است ؛ تاریخ دقیق و علت نامگذاری روز شورا

روز شوراها 1403 چه روزی است ؛ تاریخ دقیق و علت نامگذاری روز شورا روز شوراها چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز شوراها در تقویم 1403 هجری شمسی؛ قمری و میلادی چند شنبه و چندم و کی است و علت نامگذاری روز ملی شوراها را در سلام دنیا بخوانید.

9 اردیبهشت ماه برابر با روز شوراها در تقویم رسمی جمهوری اسلامی است. این نامگذاری فرصتی است مناسب برای تشکر و قدردانی از زحمات این نهاد پر تلاش است. در این مطلب سلام دنیا می توانید علاوه بر اطلاع از تاریخ دقیق روز شوراها در تقویم 1403 درباره علت نامگذاری روز شوراها نیز صحبت خواهیم کرد.

روز شوراها چه روزی است

شورا یک اصل عقلی است و آموزه های دین اسلام در کتاب و سنت نیز بر درستی آن صحه گذاشته اند. از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر آراء عموم مردم اداره می شود در کنار انتخاب رئیس جمهوری، نمایندگان شهر انتخاب اعضای شورا شهر نیز بر عهده مردم است. شورا یکی از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور عنوان شده است به همین خاطر در راستای پیام تاریخی امام خمینی ره و برای گرامی داشت و قدردانی از زحمات اعضای محترم این شورای مردمی روز 9 اردیبهشت به عنوان روز شورا در تقویم کشورمان نام گذاری شد. امسال روز شوراها مصادف با یکشنبه 9 اردیبهشت 1403 می باشد.

روز شوراها چه روزی است

تاریخ دقیق روز شوراها در تقویم 1403 چه روزی است

یکشنبه 9 اردیبهشت تاریخ دقیق روز شوراها در تقویم 1403 است.


حتما بخوانید: متن تبریک روز شوراها رسمی و دوستانه


تاریخ روز شوراها در تقویم هجری شمسی چند شنبه است

روز یکشنبه 9 اردیبهشت ماه مصادف با تاریخ روز شوراها در تقویم هجری شمسی است.

تاریخ روز شوراها در تقویم هجری شمسی چند شنبه است

تاریخ روز شوراها در تقویم هجری قمری کی است

یکشنبه 19 شوال 1445 تاریخ روز شوراها در تقویم هجری قمری است.

تاریخ روز شوراها در تقویم میلادی چندمه

یکشنبه 28 آوریل 2024 برابر با تاریخ دقیق روز شوراها در تقویم میلادی است.


حتما بخوانید: روز کارگر 1403 چه روزی است


علت نامگذاری روز شوراها

تأسیس شورا‌های اسلامی در ایران خیلی سریع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در 9 اردیبهشت سال 1358 توسط امام خمینی ره شکل گرفت.اما خمینی ره در راستای مشارکت آحاد مردم ایران در تعیین سرنوشت خویش و تشکیل شورا‌های اسلامی و تثبیت حاکمیت ملت ایران بر سرنوشت‌ خود فرمانی تاریخی تاسیس شورای انقلاب اسلامی را صادر کردند.

گوشه ای از پیام امام خمینی رحمه الله علیه در 9 اردیبهشت 58 به این صورت است:«در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش که از ضرورت های نظام جمهوری اسلامی است؛ لازم می دانم بی درنگ به تهیه آیین نامه اجرایی شورا، برای اداره امور محل شهر و روستا در سراسر ایران اقدام و پس از تصویب به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد…»اگر چه امام خمینی این فرمان را در 9 اردیبهشت سال 1358 صادر کردند اما اجرایی شدن این قانون تا زمان ریاست جمهوری اول خاتمی به مدت 20 سال تعویق افتاد و در سال 1377 اولین انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا برگزار شد. از این رو روز 9 اردیبهشت ماه برابر با سالروز پیام تاریخی حضرت امام خمینی ره به عنوان روز شوراها در تقویم رسمی کشورمان نام گذاری شد.

علت نامگذاری روز شوراها

سخن پایانی:

همانطور که در قسمت بالا هم روز شوراها در تقویم کشورمان برابر با سالروز پیام تاریخی امام خیمنی ره است. در این مطلب علاوه بر اطلاع رسانی درباره تاریخ روز شوراها در تقویم شمسی، قمری و میلادی درباره علت نام گذاری این روز هم صحبت کردیم.


مطالب مرتبط:

تاریخ دقیق روز معلم امسال چه روزی است

متن زیبا برای تبریک تولد اردیبهشت ماهی

متن تقدیر و تشکر پایان نامهاز
4
رای