روز کارگر چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز کارگر 1403 چندشنبه و چندمه؟

روز کارگر چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز کارگر 1403 چندشنبه و چندمه؟ روز کارگر چه روزی است؛ روز کار و کارگر امسال 1403 چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی کارگر در سال 1403 در تقویم شمسی، قمری و میلادی چندشنبه و چندمه است و علت نامگذاری روز کارگر در سلام دنیا بخوانید.

کارگران قشر زحمت کش جامعه هستند که با تلاش های خود چرخ های اقتصادی جامعه را به حرکت در می آورند. در همین راستا به منظور قدردانی از زحمات این قشر تاثیرگذار روزی به نام روز کارگر در تقویم رسمی نام گذاری شده است. در ادامه این مطلب سلام دنیا درباره تاریخ دقیق روز کار و کارگر در تقویم 1403 و علت نام گذاری روز کارگر صحبت خواهیم کرد.

روز کارگر چه روزی است

روز کارگر مانند همه کشورهای دیگر در ایران هم برگزار می شود و در این روز از زحمات این قشر مهم قدردانی می شود. روز 11 اردیبهشت روز جهانی کارگر در تقویم کشورمان است که در تقویم 1403 به دلیل کبیسه بودنش این روز مصادف با 12 اردیبهشت است.

روز کارگر چه روزی است

تاریخ دقیق روز کار و کارگر در تقویم 1403 ایران چندم است

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد روز چهارشنبه، 12 اردیبهشت تاریخ دقیق روز کار و کارگر در تقویم 1403 است.


حتما بخوانید: متن تبریک روز کارگر با جملات احساسی و رسمی


روز کارگر چندم اردیبهشت است

هر ساله 11 اردیبهشت برابر با روز کارگر در ایران بوده است اما به دلیل کبیسه بودن سال 1403 امسال روز کارگر برابر با 12 اردیبهشت می باشد.

تاریخ روز کارگر در تقویم هجری شمسی کی است

چهارشنبه، 12 اردیبهشت 1403 تاریخ روز کارگر در تقویم هجری شمسی است.

تاریخ روز کارگر در تقویم هجری شمسی کی است

تاریخ روز کارگر در تقویم هجری قمری

چهارشنبه ٢٢ شوال ١445 تاریخ دقیق روز کارگر در تقویم هجری قمری است.

تاریخ روز کارگر در تقویم میلادی چندمه

چهارشنبه 1 ماه مه 2024 برابر تاریخ روز کارگر در تقویم میلادی است.


حتما بخوانید: متن تبریک روز جهانی معلم کوتاه و زیبا


تاریخ روز جهانی کارگر چه روزی است

روز جهانی کارگر همه ساله در اول ماه می(برابر با اردیبهشت) برگزار می شود.1 می به عنوان یادبود دستاوردهای جنبش کارگری شناخته می‌شود.به مناسبت روز جهانی کارگر؛ کارگران در بیش از 80 کشور جهان  دارای تعطیلات رسمی هستند این کار با هدف تجلیل از کمک های کارگران، ترویج حقوق آنها، و بزرگداشت جنبش کارگری تعیین شده است. این روز در تقویم رسمی کشورمان برابر با چهارشنبه 12 اردیبهشت 1403 است.

علت نامگذاری روز کار و کارگر

روز جهانی کارگر یادبودی از شورش کارگران آمریکائی در اول ماه مه 1886 در شیکاگو است که برای اعتراض به ساعت کار از 10 ساعت به 8 ساعت و دستمزد پایین انجام شده بود.این اعتصاب چهار روز طول کشید و در روز چهارم یعنی 4 می 1886 کارگران با شلیک گلوله های پلیس مواجه شدند که در نهایت عده ای کشته و مجروح و بعداً چهارتن نیز اعدام شدند. با انتشار اخبار مربوط به این تظاهرات، کشتار و اعدام به سایر کشورها، هر ساله یادبودی برای این روز برگزار شد و به تدریج نخستین روز ماه می به عنوان روز جهانی کارگر نام گرفت. ده‌ها سال است که به این مناسبت در این روز،در کشورهای گوناگون (به استثنای ایالات متحده آمریکا، کانادا و چند کشور کوچک) مراسم ویژه برگزار می‌شود.

علت نامگذاری روز کار و کارگر

سخن پایانی:

روز جهانی کارگر یادبود و مراسمی است که از سوی طبقات کارگر هر ساله در روز یکم ماه می (برابر با 11 اردیبهشت) برگزار می‌شود. روز کارگر در سال 1403 به دلیل کبیسه بودن از 11 اردیبهشت به 12 اردیبهشت تغییر پیدا کرد.


مطالب مرتبط:

روز جهانی رفتگر چه روزی است

بهترین راه پس انداز ماهانه با درآمد کم

29 مورد از بهترین مهارت های درآمدزا در کسب و کار

متن زیبا برای تبریک تولد اردیبهشت ماهیاز
15
رای