روز حمل و نقل 1403 چه روزی است؛ تاریخ دقیق و علت نامگذاری روز راهداری

روز حمل و نقل 1403 چه روزی است؛ تاریخ دقیق و علت نامگذاری روز راهداری روز حمل و نقل چه روزی است؛ روز راهداری چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز حمل و نقل در تقویم 1403 هجری شمسی، قمری و میلادی چند شنبه چندمه؛ علت نامگذاری روز رانندگان در سلام دنیا بخوانید.

حمل و نقل بخشهای مختلف جوامع را به سمت توسعه پایدار سوق می دهد. حمل و نقل به عنوان یک واسطه روابط میان فعالیتهای کشاورزی، صنعتی، بازرگانی و خدماتی در سطح ملی و بین‌ المللی ایجاد می کند.به دلیل نقش مهم حمل و نقل در کشور و بنابر فرمان تاریخی حضرت امام 26 آذر به عنوان روز حمل و نقل در تقویم کشورمان نام گذاری شد. در ادامه این مطلب سلام دنیا می توانید علاوه بر اطلاع از تاریخ دقیق روز حمل و نقل و رانندگان 1403 در تقویم شمسی، قمری و میلادی با علت نامگذاری روز حمل و نقل و راهداری هم آشنا شوید.

روز حمل و نقل و رانندگان چه روزی است

26 آذر، به عنوان روز ملی حمل و نقل در تقویم رسمی کشورمان (ایران) نام گذاری شده است. 14 سال بعد از فرمان امام خمینی  برای اعزام کامیون ها و رساندن کالاهای اساسی به شهرها خلال جنگ ایران و عراق؛ در سال 1376 به پیشنهاد وزارت راه و ترابری و برای آگاه‌سازی جامعه با اهمیت و نقش بخش حمل و نقل از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به عنوان روز حمل و نقل انتخاب شد. این روز در سال 1403 برابر با دوشنبه 26 آذر است.

روز حمل و نقل چه روزی است

روز راهداری چه روزی است

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد 26 آذر (روز حمل و نقل) در تقویم کشورمان است. از 26 دی ماه برابر با روز حمل و نقل تا اول دی (روز راهدار) به عنوان هفته حمل و نقل، رانندگان و راهداری نام‌گذاری شده‌است.


حتما بخوانید: متن تبریک روز حمل و نقل


تاریخ دقیق روز حمل و نقل در تقویم 1403 چه روزی است

دوشنبه 26 آذر تاریخ دقیق روز حمل و نقل در تقویم 1403 است.

تاریخ روز حمل و نقل و راهداری در تقویم هجری شمسی چند شنبه است

 روز حمل و نقل و راهداری در تقویم هجری شمسی برابر با روز دوشنبه 26 آذر 1403 می باشد.

تاریخ روز حمل و نقل و راهداری در تقویم هجری شمسی چند شنبه است

تاریخ روز حمل و نقل و راهداری در تقویم هجری قمری کی است

دوشنبه 14 جمادی الثانی 1446 برابر با تاریخ روز حمل و نقل و راهداری در تقویم هجری قمری است.

تاریخ روز حمل و نقل و راهداری در تقویم میلادی چندمه

تاریخ روز حمل و نقل و راهداری در تقویم میلادی مصادف با دوشنبه 16 دسامبر 2024 است.


حتما بخوانید: خوراکی های شب یلدا نماد چیست


علت نامگذاری روز حمل و نقل و راهداری

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور، روز 26 آذر در سال 1376 به عنوان روز حمل و نقل نامگذاری شد.اما علت نام گذاری این روز اتفاقات رخ داده در 26 آذر 1361 یعنی اوج جنگ ایران و عراق بود. جنگ باعث شده بود که صد کشتی حامل کامل نتوانند در بنادر جنوبی ایران بار خود را تخلیه کنند و کالاها را به دست مردم برسانند. این عدم ترخیص کالا باعث به وجود آمدن بحران اتمام کالا در کشور و تهدیدات جنگی دولت عراق شده بود.

به همین دلیل امام خمینی ره در پیامی تاریخی از کامیونداران کشور خواستند که به بنادر جنوبی بروند و کالاهای اساسی را به مردم برسانند. 14 سال بعد وزارت راه و ترابری در سال 1376 و با هدف زنده نگاه داشتن فرمان تاریخی امام خمینی (ره) و اقدام شجاعانه فعالان حوزه حمل و نقل کشور، 26 آذر ماه را به عنوان روز ملی حمل و نقل به شورای فرهنگ عمومی کشور پیشنهاد دادند و از آن زمان این تاریخ به عنوان روز حمل و نقل در کشور نام گذاری شد.

علت نامگذاری روز حمل و نقل و راهداری

سخن پایانی:

روز حمل و نقل فرصتی برای یادآوری اخلاص، شجاعت و صداقت فعالان عرصه حمل و نقل و قدرشناسی از خدمات ارزشمند زحمت کشان این حوزه است.


مطالب مرتبط:

روز خیاط چه روزی است

5 ابزار و گجت هوشمند خودرو ضروری برای رانندگی آسان و بی خطر

متن عاشقانه شب یلدا برای عشقم و همسرم

بهترین غذاهای مخصوص شب کریسمس و روز شکرگزاری ایرانیاز
2
رای