تاریخ دقیق سیزده بدر وروز طبیعت امسال [1403] چه روزی و چند شنبه است

تاریخ دقیق سیزده بدر وروز طبیعت امسال [1403] چه روزی و چند شنبه است سیزده بدر چیست و چه روزی است؛ تاریخ دقیق سیزده بدر و روز طبیعت امسال 1403 در تقویم شمسی، هجری قمری و تقویم میلادی چه روزی و چند شنبه است؛ تاریخچه سیزده بدر چیست در سلام دنیا بخوانید.

اقوام ایرانی به دلیل داشتن فرهنگ عمیق و کهن خود جشن های زیادی دارند؛ که یکی از این جشن ها "جشن سیزده‌بدر" است، این روز در تقویم به عنوان روز طبیعت نام گذاری شده است. در ادامه این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا علاوه بر مشخص کردن تاریخ دقیق سیزده بدر امسال [1403] چه روزی است و تاریخچه روز طبیعت (سیزده بدر) چیست هم صحبت کنیم.

سیزده بدر چه روزی است

به گفته پژوهشگران تاریخ باستان ایران، در گذشته ایرانیان دوازده روز آغازین سال جدید و نو شدن طبیعت را به جشن و دید و باز دید سپری می کردند. و در انتهای 12 روز همه به دشت و دمن می رفتند تا با هم این روز را به خوشی بگذارنند. با گذشت زمان های زیاد هنوز هم ایرانیان روز 13 فروردین را در کنار خانواده و دوستان به عنوان جشن سیزده به در در دامن طبیعت برگزار می کنند و از بودن در کنار هم لذت می برند. امسال (1403) روز 13 فروردین و روز طبیعت با سالروز شهادت حضرت علی علیه السلام و ایام ماه رمضان مصادف شده است، همین مسئله باعث شده که امسال این روز متفاوت تر از همه ی سال ها برگزار شود.

سیزده بدر چه روزی است

سیزده بدر و روز طبیعت چیست

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد سیزده بدر یکی از جشن های قدیمی ایرانیان است که در پایان 13 روز تعطیلات عید نوروز جشن گرفته می شود و مردم با حضور در طبیعت به شادمانی می پردازند. این روز در تقویم ایرانی به عنوان روز طبیعت نام گذاری شده و تعطیل رسمی است. مردم برای اهمیت دادن به طبیعت زیبا در این روز در فضاهایی مثل جنگل، دریا، پارک و...حضور پیدا می کنند.


حتما بخوانید: انشا درباره سیزده بدر خود را چگونه گذراندید


تاریخ دقیق سیزده بدر امسال در تقویم 1403 چند شنبه و کی است

تاریخ دقیق سیزده بدر امسال در تقویم سال 1403 روز دوشنبه 13 فروردین می باشد.

تاریخ سیزده بدر در تقویم شمسی ایرانی

 دوشنبه ، 13 فروردین 1403 تاریخ سیزده بدر در تقویم شمسی ایرانی است.

تاریخ سیزده بدر در تقویم شمسی ایرانی

تاریخ دقیق سیزده بدر در تقویم هجری قمری

21 ماه رمضان سال 1445 (مصادف با روز شهادت حضرت علی (ع) ) تاریخ دقیق سیزده بدر در تقویم هجری قمری است.

تاریخ دقیق سیزده بدر در تقویم میلادی

1 آوریل سال 2024 برابر با تاریخ دقیق سیزده بدر در تقویم میلادی می باشد.


حتما بخوانید: چرا سیزده بدر بیرون میرویم


تاریخچه سیزده بدر

در مورد تاریخچه سیزده بدر ابهامات زیادی وجود دارد. گفته شده است که در ایران باستان در انتهای برگزاری مراسم نوروزی روز سیزدهم که متعلق به ایزد باران بود، مردم در دشت و صحرا و کنار جویبارها دور هم جمع می شدند و به جشن و پایکوبی می‌پرداختند و از خداوند بارش باران را طلب می نمودند. اما در کتاب های تاریخی پیش از دوره حکومت قاجار اشارهٔ مستقیم و دقیقی به وجود چنین مراسمی نشده‌ است و به همین دلیل گفته می شود که این جشن بیش از یکی دو سده قدمت ندارد. ولی با توجه به بررسی های کتیبه های سومری و بابلی به نظر می رسد جشن نوروز دوازده روز طول می کشید و روز سیزدهم در دامن طبعیت برگزار می شد و این سندی بر قدمت و دیرینگی این جشن زیبای ایرانی است.

تاریخچه سیزده بدر

سخن پایانی:

سیزدهمین روز از فروردین ماه که ایرانی ها آن ر ا در کنار عزیزان‌شان در طبیعت جشن می‌گیرند، سیزده بدر نام دارد.این روز در تقویم‌های رسمی ایران، به عنوان روز طبیعت شناخته می‌شود و تعطیل رسمی است.


مطالب مرتبط:

نقاشی سیزده بدر [روز طبیعت] ساده، سخت و کودکانه

30 عکس نوشته شب قدر و شهادت امام علی

دلنوشته شب قدر و ماه رمضاناز
4
رای