معتبر ترین پاسپورت های دنیا در سال 2021 کدام اند؟

معتبر ترین پاسپورت های دنیا در سال 2021 کدام اند؟ درجه بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان هر ساله بر اساس آزادی سفر شهروندان یک کشور به دیگر کشورهای جهان بدون نیاز به اخذ ویزا صادر می‌شود، یکی از شاخص های معتبر برای تخمین قدرت پاسپورت کشورهای مختلف محسوب می‌شود.

آخرین درجه بندی اعتبار و قدرت پاسپورت های جهان ارائه گردید و کشورهای آسیایی به عنوان برنده اعلام شدند. از طرف دیگر کشورهای اروپایی در این درجه بندی روند نزولی دارند. ژاپن و سنگاپور قاطعانه خودشان را به عنوان برترین ها در زمینه قدرت پاسپورت معرفی کرده و توانسته اند در این مقام از کشورهایی مانند آلمان و فنلاند عبور کنند. شاخص پاسپورت هنلی اندازه گیری می کند که کدام پاسپورت ها بر اساس این که دارندگان آن ها می توانند به چه تعداد کشور دیگر بدون نیاز به داشتن ویزا سفر کنند، قدرت مندتر می باشند.

پاسپورت ژاپن

ژاپن برای سومین سال متوالی، صدر نشینی خود را در این زمینه حفظ نمود. شهروندان ژاپنی می توانند بدون داشتن ویزا یا داشتن ویزا فقط در زمان ورود، به 191 کشور جهان سفر کنند. سنگاپور با کسب امتیاز 190 در جایگاه دوم قرار دارد. در این لیست کره شمالی و آلمان با افت یک پله ای، به جایگاه سوم رسیده اند. دارندگان پاسپورت این کشورها برای ورود به 189 کشور جهان نیازی به گرفتن ویزا ندارند.

رتبه بندی پاسپورت های جهان در سال 2020

پنج پاسپورت برتر 2021

1. ژاپن (191)

2. سنگاپور (190)

3. کره جنوبی (189)

3. آلمان (189)

4. ایتالیا (188)

4. فنلاند (188)

5. اسپانیا (187)

5. لوکزامبورگ (187)

5. دانمارک (187)

پاسپورت های برتر سال 2020

کدام عوامل تعیین کننده اعتبار یک پاسپورت می باشند؟

شاخص پاسپورت هنلی داده هایی را درباره این که یک فرد با داشتن یک پاسپورت به چند کشور بدون نیاز به داشتن ویزا یا دریافت ویزا در محل می تواند سفر داشته باشد، ارائه کرده اند.


حتما بخوانید: جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشی


با ارتقای پاسپورت های آسیایی، آیا سایر پاسپورت ها اکنون از ارزش کم تری برخوردارند؟

یکی از اصلی ترین نتایج درجه بندی اعتبار و قدرت پاسپورت ها در 2021، رشد اعتبار پاسپورت های آسیایی به ویژه ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی می باشد. پدی بلور، مدیر گروه PR در شرکت Henley & Partners به یورونیوز گفته است "پاسپورت ها و سفرهای منطقه ای نشان دهنده معاملات دیپلماتیک و روابط اقتصادی و اقتدار یک کشور می باشند. در نتیجه این شاخص مشخص کننده افزایش تاثیر نسبی اهمیت ژاپنی ها، سنگاپوری ها و کره جنوبی ها بر تجارت، سیاست و اقتصاد جهانی می باشد."

بر اساس نظرات بلور، "ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی به خوبی خودشان را به کشورهایی مانند آلمان و فنلاند رسانده اند. با این وجود اگر شما به روند رشد اعتبار ویزا در طول ده سال گذشته نگاه کنید، به عنوان مثال بعضی از اعضای G7 مانند آلمان، انگلیس و آمریکا، در واقع تغییر چندانی در تعداد مقصدهای سفری بدون نیاز به ویزا نداشته اند. این قصه بیش تر در مورد بالا رفتن یک گروه می باشد تا پایین آمدن گروهی دیگر. در واقع، کشورهای غربی که به نظر می رسد در این درجه بندی دچار افت شده اند، معمولا گزینه های سفر بدون نیاز به ویزای کم تری ندارند بلکه صرفا این ژاپن و سنگاپور هستند که گزینه بیش تری در این زمینه در اختیار داشته اند."
امارات متحده عربی بیش ترین تغییر را در این لیست در طول 10 سال گذشته به دلیل رشد اقتصادی و اهمیت این کشور در زمینه تجارت و ژئوتولتیک کسب کرده است. سایر کشورها در تلاش هستند تا به ساکنین خود سفرهای بدون ویزای بیش تری ارائه دهند. این مساله به ویژه در مورد کشورهایی که در صدر این لیست قرار دارند یعنی ژاپن، سنگاپور و کره شمالی از اهمیت بیش تری برخوردار است.

قدرت پاسپورت های جهان

حرکت نزولی انگلستان و آمریکا در درجه بندی اعتبار پاسپورت های جهان

در حالی که هر دو کشور آمریکا و انگلستان کماکان جزو 10 کشور برتر هستند، جایگاه هشتم مشترک برای این دو کشور نوعی نزول قابل توجه نسبت به جایگاهی که در سال 2015 داشته اند را نشان می دهد. ساکنین این دو کشور می توانند به 184 کشور دنیا بدون نیاز به درخواست ویزا، سفر نمایند. پس از پیروزی جناح محافظه کار در سال گذشته در انگلستان، آینده سفر آسان و آزادانه بین انگلستان و اتحادیه اروپا یه کشورهای یک دیگر نامشخص می باشد.

بلور می گوید: "کماکان مشخص نیست که آیا پاسپورت انگلستان پس از برگزیت از لحاظ ارزش و اعتبار افت خواهد کرد یا خیر. با این وجود، نشانه هایی وجود دارند که شهروندان انگلیسی درباره سفر بدون ویزا و اعتبار پاسپورت این کشور نگران هستند زیرا در طول یک سال گذشته درخواست کسب تابعیت کشور ایرلند به طور قابل توجهی افزایش داشته است و بسیاری از این افراد درخواست کننده، تابعیت انگلیسی داشته اند." بر اساس گفته های بلور، ما ممکن است در دراز مدت شاهد آثار و نتایج برگزیت باشیم.


حتما بخوانید: مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت نوزاد


پروفسور سیمون برتولی، دکترای اقتصاد در دانشگاه کلرمونت آورژن (CERDI) در فرانسه، می گوید: در حالی که کشورهای جهان در حال برداشتن گام هایی برای جذب بهترین و درخشان ترین استعدادها به کشور خود می باشند، اما تصویر نسبتا متفاوتی در حال حاضر در حال شکل گیری است: "وقتی صحبت از مهاجرت استعدادهای درخشان می شود، یک شکاف نگران کننده بین سیاست و لفاظی در طول سال های گذشته به وجود می آید. بهبود کند شرایط بازار نیروی کار پس از بحران سال 2008 و افزایش هم زمان احزاب سیاسی ملیت گرا، نگرش درباره مهاجرت به عنوان یک تهدید (و نه یک فرصت) را تقویت می کند.

 اعتبار پاسپورت انگلستان و آمریکا در طول چند سال اخیر

پایین ترین کشورها در درجه بندی اعتبار پاسپورت ها کدام ند؟

در این کشور ها تغییرات زیادی در زمینه ارتقا اعتبار پاسپورت ها از لحاظ قدرت به وجود نیامده است. در 2021، پاکستان، سوریه و افغانستان جایگاه های 104 تا 107 را در این لیست دارا می باشند. پاکستان امسال جایگاه سومالی را در این لیست به عنوان کشور 104 اشغال نموده است. مردم افغانستان تنها می توانند به 26 کشور دنیا بدون صدور ویزا سفر نمایند.

بلور می گوید: "از دست دادن امتیاز سفر بدون ویزا به یک کشور بسیار دشوار است اما اگر این اتفاق روی دهد، بازگرداندن آن بسیار دشوارتر خواهد شود. او همچنین می افزاید که کشورهای مستقل ترجیح می دهند که صلح، آشتی و یک پیوند طولانی با سیستم جهانی داشته باشند تا این که بخواهند نگران عواقب بالقوه ارائه سفر بدون ویزا به کشورشان باشند."

بسیاری از کشورهایی که در پایین لیست اعتبار پاسپورت های جهان قرار دارند، وضعیت سیاسی ناپایداری در سال های اخیر داشته اند. بلور می گوید: "من فکر می کنم گروهی از کشورهایی که در پایین این لیست قرار دارند، تا حدودی دچار بدشانسی هایی از لحاظ مشکلات درونی و منطقه ای که در آن قرار بوده اند، می باشند. این کشورها همواره به علت ویژگی های ژئوپولیتیکی خود در پایین این لیست قرار داشته اند. به طور کلی، کشورهایی که درجه پایینی در این شاخص دارند، با چالش های بزرگی در زمینه استقلال، مشکلات ژئوپولتیکی، کمبودهای دموکراسی، اجرای قوانین و این گونه مسائل دست به گریبان می باشند.

برنده متعجب کننده این درجه بندی: امارات متحده عربی

در طول ده سال گذشته، قدرت پاسپورت امارات متحده عربی 47 پله در این فهرست صعود داشته است. هرچند این کشور کماکان در بین 10 کشور برتر نمی باشد اما امروزه در جایگاه هجدهم قرار داشته و امتیاز 171 را دارا می باشد. بلور می گوید: "این یک روند مداوم بوده است و امارات متحده عربی به طور کلی بیش تر بر اساس بین المللی شدن این کشور و ایجاد مراکز کسب و کار جهانی در آن، بسیار موفق عمل کرده است و ما هیچ دلیلی برای ایجاد تغییر در این زمینه نمی بینیم."


حتما بخوانید: معرفی کامل برج خلیفه، بلندترین برج جهان 


میزان اعتبار پاسپورت های عربی

در طول چند سال آتی انتظار می رود که چه کشورهایی در لیست درجه بندی اعتبار پاسپورت بالاتر بروند؟

بلور اشاره می کند: "در نظر گرفتن این که کدام پاسپورت ها در آینده قدرت مند تر و معتبر تر خواهند شد بستگی به یک تغییر اساسی در وضعیت آن کشورها دارد." منوته نگرو یکی از کشورهایی است که انتظار می رود در سال های آتی در این لیست صعود داشته باشد چون به تازگی برنامه کسب تابعیت از طریق سرمایه گذاری را در این کشور فعال کرده است و از طریق آن سرمایه گذاران بین المللی می توانند با سرمایه گذاری کلان در این کشور، تابعیت این کشور را به دست آورند.

دلیل این که چرا این مساله از لحاظ ارزش پاسپورت مهم می باشد، این است که مونته نگرو بخشی از حوزه مسافرتی شینگن می باشد. این یعنی هرچند که این کشور بخشی از معاهده شینگن نمی باشد اما دارندگان ویزای شینگن می توانند بدون نیاز به درخواست ویزا وارد مونته نگرو شوند. ثانیا، این کشور یک عضو کاندیدا برای پیوستن به اتحادیه اروپا بوده و انتظار می رود که به زودی بتوانند تمامی پیش نیازهای لازم برای این امر را فراهم آورد.

بلور می گوید: "وقتی این اتفاق روی دهد، اقتصاد مونته نگرو دچار رشد شده، از پایداری بیش تری برخوردار خواهد شد و نسبت به اجرای قوانین متعهدتر خواهد شد. اگر تمامی این موارد را در کنار هم قرار دهید، نتیجه آن ارتقا جایگاه پاسپورت این کشور خواهد بود." بلور همچنین انتظار دارد که کشورهایی مانند مقدونیه شمالی، بوسنی و هرزگوین یا آلبانی نیز در سال های آتی در این لیست بالا بروند چون این کشورهای مستقل حرکات سیاسی ملی و بین المللی را برای پیوستن بهتر به سیستم بین المللی جهانی انجام داده اند.


حتما بخوانید: راهنمای سفر به کویر ریگ جن (مثلث برمودای ایران)


معتبر ترین پاسپورت دنیا در سال 2020

آیا می توانید پاسورت قدرت مندتری بخرید؟

بیش از نیمی از ملت های جهان درحال حاضر برنامه های کسب تابعیت از طریق سرمایه گذاری را دارا می باشند. اروپا، مالت و قبرس برنامه های رسمی کسب تابعیت از طریق سرمایه گذاری را دارا می باشند. اتریش چنین برنامه ای ندارد اما قانون اساسی اتریش تصریح می کند که یک فرد می تواند تابعیت این کشور را از طریق طرح های خاص سرمایه گذاری به دست آورد.

به عنوان مثال، قبرس تابعیت این کشور را از طریق حداقل 2 میلیون پوند سرمایه گذاری در حوزه املاک ارائه می کند. در سال 2014، ثروت مندان جهان به طور تخمینی بیش از 2 میلیارد دلار به منظور کسب ملیت های جدید هزینه کرده اند. بلور می گوید: "تمایل به کسب تابعیت از طریق هر کدام از این برنامه ها، گرایشی جهانی می باشد هر چند بیش تر از جانب کشورهای مستقلی صورت می پذیرد که دارای قدرت پاسپورت محدودی می باشند."

با این وجود، وی می افزاید که گاهی اوقات شما با درخواست کسب تابعیت از جانب ساکنین کشورهای انگلستان، آمریکا یا آلمان نیز مواجه می شوید. بلور توضیح می دهد که دلیلی این مساله گاهی اوقات می تواند کار در کشورهایی باشد که آدم ربایی در آن ها معمولا رایج است. ریسک آدم ربایی در صورت ورود شما به آن کشورها با پاسپورت متفاوت نسبت به حالتی که شما از قبل آن پاسپورت را داشته باشید، بسیار کم تر می باشد. هر چند این گونه تابعیت ها الزاما از طریق برنامه های سرمایه گذاری صورت نمی پذیرند.

عمومیت بخشی در این زمینه که کدام کشورها به طور خاص در زمینه برنامه های کسب تابعیت از طریق سرمایه گذاری فعال هستند، دشوار است و علاوه براین، پس از این که رشد سرمایه ای در یک منطقه روی داد (مانند شرق، غرب و جنوب آفریقا)، افزایش واقعی دارایی شخصی نیز به صورت قانونی روی خواهد داد. اما سیستم اقتصادی و دیپلماتیک در این بخش ها کماکان خودش را با وضعیت سفر بدون ویزا تطبیق نداده است.

بنابراین بعضی از افرادی که به این دارایی های شخصی دست یافته اند، ممکن است بخواهند بدون کسب ویزا به اروپا سفر کنند و در نتیجه درگیر برنامه های کسب تابعیت از طریق سرمایه گذاری شوند.  با این وجود، بلور اشاره دارد که این مساله اساسا مربوط به مهاجرت نمی باشد یعنی الزاما افرادی که تابعیت جدیدی به دست می آورند، محل زندگی قبلی خود را ترک نمی کنند. این در واقع شامل افرادی است که می خواهند گزینه سفر به بعضی کشورها را داشته باشند و آن گونه که مایلند زندگی کنند.

آیا می توان پاسپورت قدرت مندتری خرید؟

هنلی و شرکا، منتشر کنندگان درجه بندی قدرت پاسپورت های جهان، شرکتی پیش گام در زمینه برنامه ریزی برای کسب تابعیت می باشند. این شرکت همچنین توصیه هایی را به کشورهای مختلف برای طراحی این گونه برنامه ها ارائه می دهد. کسب و کار اصلی این شرکت در گذشته در زمینه مشاوره مهاجرت بود اما در سال 2006، قاضی کریستین کالین، مدیر این شرکت و دارای عنوان "پادشاه گذرنامه" توسط بلومبرگ، به جزیره سنت کیتس کمک کرد تا یک برنامه تابعیت اقتصادی راه اندازی کند. این جزیره در هند غربی توانست بدهی خود را از 164 درصد GDP در سال 2010 به 104 درصد GDP در پایان سال 2014 برساند و تمامی این موفقیت را از طریق برنامه تابعیت کسب کرد.


حتما بخوانید: زیباترین جاده های جهان


تقاضای فراوانی برای سرمایه و مزایای اجتماعی وجود دارد که می توان آن ها را از طریق اجرای صحیح برنامه سرمایه گذاری - مهاجرت مدیریت کرد و تامین نمود. این درست نیست که بگوییم دریای کاراییب حوزه تمرکز هنلی و شرکا می باشد زیرا آن برنامه ها از قبل تدوین شده اند اما در عوض، این شرکت به دنبال مناطق جدیدی مانند اروپای جنوب شرقی و کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق می باشد. این مناطق نیازمند وارد کردن نوعی انعطاف پذیری به اقتصاد کشورشان می باشند تا بتوانند سرمایه گذاری های مستقیم خارجی را به سمت اقتصاد خود جذب نموده، زیر ساخت ها و کسب و کارهای جدید را توسعه داده و به اقتصاد این کشورها تنوع ببخشند.  

بهترین پاسپورت

ارتباط بین آزادی ویزا و سایر آزادی ها

دو محقق در دانشگاه های سیراکوز و پیتزبورگ از داده های فراوان موجود در شاخص پاسپورت هنلی برای یافتن ارتباط بین آزادی ویزا و سایر انواع آزادی ها استفاده کرده اند. اوگر آلتوندال و عمر زارپلی دریافته اند که به عنوان مثال ارتباط آشکاری بین آزادی ویزا و آزادی سرمایه گذاری وجود دارد. مشابه آزادی تجاری، کشورهایی که دارای درجه بالایی در آزادی سرمایه گذاری باشند به طور کلی پاسپورت های قدرت مند تری دارند. آن ها در تحقیقات خود اشاره کرده اند که "کشورهای اروپایی مانند اتریش، مالت و سوئد آشکارا به وضوح نشان می دهند که کشورهایی دارای محیط مناسب برای کسب و کار هستند و امتیاز بالاتری در زمینه اعتبار گذرنامه دارند. به طور مشابه، با استفاده از شاخص آزادی انسانی، ما درمی یابیم که ارتباط مستقیمی بین آزادی فردی و آزادی سفر وجود دارد.

منبع: euronews


مطالب مرتبط:

آدرس های خانه معلم مشهد و نحوه رزرو اینترنتی

راهنمای سفر به باتومی گرجستان با 45 نکته برای قبل از سفر
 

از
3
رای