مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت نوزاد + مراحل صدور گذرنامه کودک

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت نوزاد + مراحل صدور گذرنامه کودک گذرنامه نشان دهنده هویت شما در خارج از کشور است و ارائه آن در فرودگاه، هتل یا سایر مکان های کشورهای مقصد لازم است. مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت نوزاد + مراحل صدور گذرنامه کودک را در سلام دنیا بخوانید.

این روزها با افزایش سفرهای کاری و تفریحی، اغلب اعضای خانواده دارای گذرنامه هستند. پیگیری والدین جهت صدور گذرنامه برای کودکان نیز رواج پیدا کرده است زیرا برخلاف گذشته، حالا والدین به ندرت حاضرند بدون فرزندان به سفر بروند. گذرنامه نشان دهنده هویت شما در خارج از کشور است و ارائه آن در فرودگاه، هتل یا سایر مکان های کشورهای مقصد لازم است. شاید بتوان گفت داشتن گذرنامه برای همه اعضای خانواده حتی کودکان از ضروریات است. اگر شما هم از جزو افرادی هستید که قصد انجام سفرهای فرا مرزی را دارید، احتمالاً سوال های زیادی درباره گرفتن گذرنامه برای بچه های خود و مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت نوزاد خواهید داشت، پس ادامه مطلب  از سایت سلام دنیا را بخوانید.

شرایط گرفتن پاستورت برای کودکان

برای گرفتن گذرنامه باید شرایط تعیین شده را داشته باشید که از جمله آن سن بالای 18 سال برای هر دو دختر و پسر است، برای افرادی که سنین کمتری دارد یا تحت سرپرستی فرد دیگری هستند، باید اجازه ولی داشته باشند. چنانچه کودک قصد سفر خارج از کشور به همراه نزدیکان خود مانند پدر و مادر، پدر بزرگ و مادربزرگ یا خواهر و برادر را دارد، چنانچه مایل باشید اداره پاسپورت نام او را در گذرنامه هر یک از آنها وارد می کند و لزومی به صدور پاسپورت مستقل برای کودک نیست. در این مورد نیز اجازه کتبی ولی یا قیم ضروری است.

روش گرفتن گذرنامه برای بچه های خود

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت نوزاد و مراحل اخذ گذرنامه برای کودکان 

1. مرحله اول گرفتن پاسپورت برای نوزاد: مراجعه به دفاتر اسناد رسمی 

اولین مرحله صدور گذرنامه برای کودکان و افراد زیر 18 سال مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و دریافت اجازه خروج از کشور برای کودک است. این کار تنها باید توسط ولی قانونی کودک انجام شود، منظور از ولی قانونی پدر است. چنانچه پدر در قید حیات نباشد یا اطلاعی از او نباشد، قیم قانونی کودک باید این مرحله را طی کند. چنانچه مادر کودک قصد انجام روند دریافت اجازه خروج را دارد و در عین حال همسر زنده است، زن باید وکالتنامه محضری از شوهر خود داشته باشد تا بتواند اجازه خروج را صادر کند.


حتما بخوانید: معتبر ترین پاسپورت های جهان کدام اند؟


  • توجه داشته باشید که طبق قانون، پس از صدور اجازه خروج از کشور برای کودک توسط ولی، خروج کودک از کشور حتی بدون والدین نیز منعی ندارد.

2. مرحله دوم گرفتن پاسپورت برای نوزاد: گرفتن عکس پرسنلی

همه کودکانی که شناسنامه دارند می توانند برای صدور گذرنامه اقدام کنند. برای این کار باید ابتدا عکس پرسنلی تهیه شود. حتی در مورد نوزادان نیز والدین باید اقدام به تهیه عکس رسمی نمایند. تهیه سه قطعه عکس در اندازه 3*4 کافی است.

3. مرحله سوم گرفتن پاسپورت برای نوزاد: ارائه مدارک مورد نیاز

در این مرحله از صدور پاسپورت برای کودکان با در دست داشتن اصل شناسنامه، دو سری فتوکپی از تمام صفحات، اجازه خروج و عکس به دفاتر پلیس+ 10 مراجعه و پس از پر کردن فرم های مربوطه اقدام به تشکیل پرونده کنید.

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت نوزادان

4. مرحله چهارم گرفتن پاسپورت برای نوزاد: واریز فیش

مرحله بعد دریافت و واریز دو فیش به حساب شهرداری و اداره گذرنامه است که اغلب توسط کارتخوان در محل پلیس +10  انجام می شود.

5. مرحله پنجم گرفتن پاسپورت برای نوزاد: حضور نوزاد در محل صدور گذرنامه

افراد بالای 15 سال باید گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند و به همراه شناسنامه عکس دار در پلیس + 10 حاضر شوند. در مورد صدور گذرنامه برای کودکان زیر 6 سال نیز باید کودک برای تطبیق عکس در محل حاضر شود.

6. مرحله ششم گرفتن پاسپورت برای نوزاد: احراز هویت

ولی یا قیم باید مدارک شخصی را به همراه داشته باشد تا احراز هویت انجام شود.

7. مرحله آخر گرفتن پاسپورت برای نوزاد: تکمیل پرسشنامه توسط والد

در صورتی که مشخصات کودک در گذرنامه نزدیکان وارد می شود، باید مدارک شناسایی فرد موجود باشد و پرسشنامه درج مشخصات نیز دریافت و تکمیل شود.

سخن آخر

گذرنامه نشان دهنده هویت شما در خارج از کشور است و ارائه آن در فرودگاه، هتل یا سایر مکان های کشورهای مقصد لازم است. اگر به دنبال گرفتن پاسپورت برای کودک خود هستید و می خواهید بدانید چه مدارک و مراحلی را باید طی کنید، ما در این مطلب سلام دنیا، مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت نوزاد و مراحل صدور گذرنامه کودک برای شما بیان کردیم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید سوالات خود را در خصوص صدور پاسپورت برای کودک با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

چیزهایی که باید قبل از پرواز نوزاد با هواپیما بدانید

لوازم و وسایل مورد نیاز برای سفر با کودک که ضروری هستند 

از
9
رای