انواع سنگ های قیمتی؛ 37 سنگ آبی قیمتی با اسم، قیمت و خصوصیات

انواع سنگ های قیمتی؛ 37 سنگ آبی قیمتی با اسم، قیمت و خصوصیات انواع سنگ های قیمتی، 37 مدل سنگ آبی قیمتی با اسم، قیمت و خصوصیات، نحوه ارزیابی رنگ و کیفیت سنگ های آبی قیمتی و روش های استفاده از جواهرات آبی رنگ برای استفاده روزمره را در سلام دنیا بخوانید.

آبی که نماد دریا و آسمان است، همیشه یکی از رنگ های محبوب برای سنگ های قیمتی بوده است. نحوه ارزیابی رنگ در سنگ های قیمتی آبی را بیاموزید و ببینید کدام یک در حلقه ها و سایر جواهرات بهتر است. آبی یکی از کمیاب ترین رنگ های طبیعت است. با این وجود، سنگ های قیمتی آبی همیشه مورد تقاضا برای جواهرات هستند. در حالی که قرن ها مردم خود را با سنگ های آبی آراسته اند، کیفیت و تنوع موجود امروزه بی نظیر است. برای یادگیری نحوه ارزیابی کیفیت در سنگ های قیمتی آبی، از گونه های محبوب و شناخته شده گرفته تا نمونه هایی که به ندرت دیده می شوند، ادامه این مطلب از سلام دنیا را بخوانید. علاوه بر این، خواهید آموخت که انواع سنگ های قیمتی آبی کدامند، 37 مدل سنگ آبی قیمتی، کدام سنگ ها در حلقه ها و دیگر جواهرات بهتر استحکام خود را حفظ می کنند و کدام سنگ ها باید به طور ایمن در یک مجموعه مشاهده باقی بمانند. با ما همراه باشید.

ارزیابی کیفیت در سنگ های قیمتی آبی

1. رنگ

گوهرشناسان رنگ را با در نظر گرفتن رنگ، تن و اشباع ارزیابی می کنند . سنگ های قیمتی اغلب علاوه بر رنگ اولیه، یک رنگ ثانویه نیز دارند. برای سنگ های قیمتی آبی، رنگ های ثانویه رایج سبز و بنفش هستند. به طور کلی، رنگ آبی خالص تر مطلوب است، و هنگامی که سنگی از آبی دورتر می شود، ارزش کمتری دارد. با این حال، نگین های آبی مایل به سبز و آبی مایل به بنفش کاملاً جذاب هستند! یاقوت‌های کبود آبی با رنگ‌های بنفش خفیف همچنان رنگ بالایی دارند. سنگهای دیگر، مانند تورمالین پارایبا ، معمولاً رنگهای ثانویه سبز را نشان می دهند. مانند بسیاری از سنگ های قیمتی آبی، این توپاز آبی سوئیسی دارای رنگ سبز ثانویه است. رنگ‌های آبی در تن‌های متوسط ​​تا تیره به حداکثر اشباع یا شدت می‌رسند، حدود 85%.


حتما بخوانید: خواص و مضرات سنگ حدید [هماتیت]؛ مشخصات و قیمت


این حد محدوده نامیده می شود . اشباع زنده یک رنگ چشم نواز است. رنگ‌های تیره‌تر جوهری یا استیل به نظر می‌رسند، در حالی که رنگ‌های روشن‌تر ممکن است شسته یا خاکستری به نظر برسند. با این وجود، سنگ‌های قیمتی آبی زیبا در طیف وسیعی از رنگ‌ها، از رنگ‌های روشن، آبی آسمانی گرفته تا رنگ‌های تیره و تیره دیده می‌شوند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 1

2. وضوح:

درجه های شفافیت در سنگ های قیمتی آبی اهمیت بسیار کمتری نسبت به سنگ های بی رنگ دارند. از آنجایی که رنگ می تواند  اجزاء را بپوشاند ، آنها را کمتر قابل توجه می کند. با این حال، از انقباضات یا شکستگی های بزرگ خودداری کنید، زیرا اینها همچنان می توانند سنگ را شکننده تر کنند. برای سنگ های قیمتی آبی روشن تر، درجه شفافیت تا حدودی بهتر ظاهر جواهر را بهبود می بخشد. در چنین مواردی، از ادغام های تیره خودداری کنید، زیرا این موارد در یک جواهر روشن به راحتی آشکار می شوند. آکوامارین ها اغلب سنگ های قیمتی آبی روشن هستند. گنجاندن تیره در جواهری مانند این از زیبایی آن می کاهد.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 2

استفاده از جواهرات آبی رنگ

اگر برای حلقه نامزدی یا جواهرات زیبا یک سنگ قیمتی آبی در نظر می گیرید، طراحی یک قطعه منحصر به فرد را با CustomMade در نظر بگیرید . کارشناسان آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا یک سنگ با کیفیت بالا پیدا کنید و از کیفیت پایینی که اکثر خرده‌فروشان بزرگ ارائه می‌دهند (مانند این یاقوت کبود بسیار تیره از جیمز آلن) جلوگیری خواهید کرد.

سنگ های قیمتی آبی ایده آل برای استفاده روزمره

اگر به دنبال نگین آبی برای انگشتر هستید، انواع زیر بهترین گزینه برای شما هستند. هر یک از این سنگ ها حداقل 6.5 در مقیاس سختی Mohs دارند که باعث می شود در برابر خراش مقاوم باشند. بهتر از آن، احتمال شکستن آنها در صورت افتادن تصادفی یا برخورد به میز کمتر است. این سنگ‌های قیمتی آبی سخت ، لباس‌های روزمره را حفظ می‌کنند و برای حلقه‌های نامزدی ایده‌آل هستند. با تمیز کردن منظم ، آنها نیز مانند روزی که آنها را خریداری کردید، ظاهر خوبی خواهند داشت.


حتما بخوانید: 170 مدل دستنبد طلا زنانه و مردانه جدید


1. انواع سنگ های آبی: یاقوت کبود

یاقوت کبود آبی که محبوب ترین جواهر آبی برای روکش کردن است، می تواند اشباع بسیار بالایی داشته باشد. نامزدی سلطنتی نیز آن را به یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای حلقه نامزدی تبدیل کرده است ! این سنگ ماه سپتامبر می تواند در هر رنگی به جز قرمز (که یاقوتی است ) وجود داشته باشد، اما رنگ های کلاسیک و شناخته شده آن آبی تا بنفش است. این رنگ ها از مقادیر کمی از تیتانیوم و آهن در ساختار کریستالی جواهر به وجود می آیند . یاقوت کبود اغلب تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد که شفافیت و رنگ آنها را بهبود می بخشد. اگر یک یاقوت کبود طبیعی خارج از محدوده قیمتی شماست، یک سنگ ساخته شده در آزمایشگاه را در نظر بگیرید. این سنگ‌ها مانند سنگ‌های طبیعی دوام و زیبایی دارند، اما با قیمت بسیار کمی.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 3

2. انواع سنگ های آبی: تورمالین (ایندیکولیت و پارایبا)

یک گزینه مدرن برای سنگ ماه تولد اکتبر ، تورمالین اخیراً محبوبیت و قیمت آن افزایش یافته است. تورمالین ها در هر رنگی وجود دارند ، اما نمونه های آبی که ایندیکولیت نامیده می شوند ، کمیاب و با ارزش هستند. به دلیل نادر بودن، نگین‌های ایندیکولیت تکمیل‌شده، بیشتر از انواع رنگی تورمالین حاوی آخال‌ها و شکستگی‌ها هستند. بیشتر تورمالین آبی حاوی مقادیر کمی آهن است که به آن رنگ می دهد. برخی از ایندیکولیت ها تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند. این فرآیند غیرقابل تشخیص رنگ روشن تر اما پایدار ایجاد می کند.

برخی از ایندیکولیت های برزیلی رنگ شدیدی به نام "آبی موتاکا" نشان می دهند. مقداری ایندیکولیت حاوی مس است. این سنگ‌ها که برای اولین بار در دهه 1980 در برزیل یافت شدند، به دلیل منبع اصلی "پارایبا تورمالین" نامگذاری شدند . با این حال، معدن‌کاران از آن زمان تورمالین‌های حاوی مس را در سایر نقاط جهان کشف کردند . تورمالین‌های پارایبا دارای رنگ‌های سبز-آبی روشن و نئونی هستند که وقتی وارد بازار شدند صنعت جواهر را شگفت‌زده کردند. این جواهرات به طور معمول تحت عملیات حرارتی برای بهبود رنگ قرار می گیرند و حتی برخی از آنها شفافیت مشابه زمرد دارند. این جواهرات از رگ اصلی استخراج معدن باتالها می آیند و با گرما تقویت نشده اند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 4

3. انواع سنگ های آبی: آکوامارین

آکوامارین که به رنگ های آبی و سبز آبی معروف است، هرگز به رنگ های تیره و اشباع بالای یاقوت کبود و تورمالین نمی رسد. با این وجود، رنگ های تیره تر ارزش بیشتری دارند، حتی اگر سنگ تا حدودی خاکستری باشد. در گذشته، سنگ تولد مدرن مارس به عنوان طلسم برای حفظ امنیت ملوانان در دریا استفاده می شد . این سنگ‌ها به طور معمول تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند تا رنگ‌های سبز را کاهش دهند و در نتیجه رنگ آبی خالص‌تری پیدا کنند. با این حال، برخی از آکوامارین ها با این درمان تغییر نمی کنند و به رنگ آبی-سبز فوم دریایی غیر معمول و در عین حال جذاب باقی می مانند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 5

4. انواع سنگ های آبی: اسپینل

اسپینل که برای مدت طولانی توسط مردم نادیده گرفته شده بود، اما در میان گوهرشناسان مورد علاقه بود، به تدریج در حال به رسمیت شناختن آن است که شایسته آن است. اسپینل که اخیراً به عنوان یک گزینه مدرن برای سنگ ماه تولد آگوست معرفی شده است ، در طیف گسترده ای از رنگ ها از جمله آبی وجود دارد. اگرچه بسیاری از آن‌ها برای دیدن درست رنگ آن‌قدر تیره هستند، اما رنگ‌های متوسط ​​با اشباع شدید زیبا هستند. اسپینل‌های کبالت‌رنگ به‌خاطر رنگ‌های آبی روشن و تندشان ارزشمند هستند. اسپینل های مصنوعی، معمولی و ارزان، اغلب به عنوان شبیه ساز یا تقلید برای بسیاری از جواهرات استفاده می شوند.اسپینل آبی مایل به خاکستری این طرح منحصر به فرد حلقه را در مرکز قرار می دهد.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 6

5. انواع سنگ های آبی: فیروزه

فیروزه که هم در جواهرات ارزان قیمت و هم در قطعات طراحان رایج است، شاید محبوب ترین سنگ های قیمتی آبی باشد. سختی آن بسته به کانی شناسی سنگ میزبان از 3 تا 7.5 متغیر است . بنابراین، مقداری فیروزه در برابر خراشیدن بسیار مقاوم است، اما بیشتر آنها به راحتی خراشیده می شوند. فیروزه سنگ ماه تولد دسامبر با نماد باستانی مورد علاقه بسیاری است.


حتما بخوانید: خواص سنگ فیروزه اصل برای روح و جسم


با این حال، تمام فیروزه‌ها به جز باکیفیت‌ترین فیروزه‌ها، تحت تثبیت یا درمان‌های دیگر برای تشدید رنگ و بهبود دوام قرار می‌گیرند. فیروزه بازسازی شده از آسیاب فیروزه به پودر تبدیل می شود و با مواد دیگر مخلوط می شود. گاهی اوقات تقلید شیشه یا پلاستیک به صورت فیروزه ای فروخته می شود. خریدار مراقب باشید. فیروزه در حال تبدیل شدن به یک سنگ حلقه نامزدی محبوب تر است. در اینجا می توانید یک فیروزه کینگمن با رگه های طبیعی تار عنکبوت را ببینید.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 7

6. انواع سنگ های آبی: الماس آبی

از طرفی گران‌تر، الماس‌های آبی فانتزی بسیار کمیاب هستند اما درخشندگی و پراکندگی یا آتش زیبایی دارند . اگرچه نگین‌های رنگ‌شده طبیعی به ندرت به اشباع بالا می‌رسند ، جواهراتی که با تابش و گرما یا از طریق فرآیند HPHT پردازش می‌شوند ، می‌توانند رنگ قوی با خاکستری کمی داشته باشند. الماس های تولید شده در آزمایشگاه نیز ممکن است آبی باشند.این الماس رنگ بسیار خوبی دارد اما دارای اجزای زیادی است. 

انواع سنگ های قیمتی آّبی 8

7. انواع سنگ های آبی: کلسدونی

شفافیت دوست داشتنی و هزینه کم باعث شده است که محبوبیت کلسدونی کمی افزایش یابد . کلسدونی رنگ آبی که کریزوکولا نامیده می شود ، می تواند دارای رنگ های ثانویه خاکستری یا اسطوخودوس باشد. نوع جدیدی که با نیکل و کروم رنگ آمیزی شده است، دارای رنگ های آبی-سبز روشن است. شما آن را به عنوان aquaprase™ به بازار خواهید یافت . لاپیداری ها اغلب از این سنگ ها کابوشون یا کنده کاری می کنند تا رنگ و شفافیت را به بهترین نحو نشان دهند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 9

8. انواع سنگ های آبی: جرم ژویت

یکی از کمیاب ترین کانی های جهان، جرم ژویت تنها در چند مکان وجود دارد. نمونه‌های با کیفیت جواهر از نامیبیا رنگ‌های آبی روشن و آکوامارینی را نشان می‌دهند. کریستال های شفاف از مناطق دیگر غیر معمول هستند. علیرغم نادر بودن آن، برخی از لپه‌درها روی این گوهر ظاهر شده‌اند. با سختی 6.5 تا 7.5 و بدون گزارش گزارش شده ، این جواهر بسیار کمیاب برای استفاده منظم جواهرات به اندازه کافی بادوام است!

انواع سنگ های قیمتی آّبی 10

9. انواع سنگ های آبی: دومورتیریت

اگر چیز منحصربفردتری را ترجیح می دهید، dumortierite یک گزینه عالی برای جواهرات است. آبی تا آبی مایل به بنفش، این ماده اغلب عظیم غیر معمول است اما می تواند بسیار زیبا باشد. وجود نادر آن به شکل کریستالی به این معنی است که تعداد کمی از قطعات را می توان وجهی کرد. در نمونه‌های خاص، آخال‌های دومورتیریتی در کوارتز ساختارهای مسحورکننده‌ای را ایجاد می‌کنند که یادآور صخره‌های مرجانی است . اجزاء فیبری دومورتیریتی در این کابوشون کوارتز مانند آتش بازی در آسمان عصر ظاهر می شوند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 11

10. انواع سنگ های آبی: یاقوت کبود

یاقوت کبود که به خاطر رنگ های آبی که می تواند شبیه یاقوت کبود باشد نامگذاری شده است، می تواند رنگ های روشن تا تیره، آبی تا سبز آبی داشته باشد. کریستال های ظریف و قابل رویت کمیاب و کلکسیونی هستند. برخی از نمونه های شفاف در سریلانکا وجود دارند، اما سایر مناطق معمولاً سنگ های قیمتی آبی با کیفیت بالا تولید نمی کنند. با این حال، با سختی 7.5 و شکاف ضعیف، این نگین بادوام است .


حتما بخوانید: سنگ یاقوت قرمز با خواص درمانی 


11. انواع سنگ های آبی: چشم شاهین

با چاتویانی لذت بخش ، مشاهده سنگ های چشم شاهین لذت بخش است. این سنگ ها نسخه آبی چشم ببر هستند. در حالی که آهن رنگ چشم ببر را قهوه ای طلایی کرده است، اما در چشم شاهین این اتفاق رخ نداده است. بنابراین، رنگ آبی تیتانیوم سنگ خود را نشان می دهد.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 12

12. انواع سنگ های آبی: یشم آبی

یشم آبی که زمانی مورد علاقه مایاهای باستان بود، بسیار نادر است. این سنگ، که فقط در گواتمالا وجود دارد، اغلب تا حدودی خاکستری است. با این وجود، جیدیت یکی از سخت‌ترین سنگ‌های قیمتی است و حتی به خاطر ویژگی‌های موسیقیایی‌اش نیز شناخته می‌شود . اگر با چکش به یشم بزنی مثل زنگوله به صدا در می آید.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 13

سنگ های قیمتی آبی ایده آل برای استفاده گه گاه

متأسفانه، همه سنگ های قیمتی آبی سخت نیستند. برخی نرم یا مستعد تراشه هستند. نگین های زیر برای گوشواره، آویز و سنجاق سینه مناسب هستند. اگر با یکی از این نگین ها حلقه درست می کنید، از یک محیط محافظ برای به حداقل رساندن سایش استفاده کنید.

13. انواع سنگ های آبی: تانزانیت

این سنگ تنها در منطقه کوچکی از تانزانیا یافت می شود، محبوبیت این سنگ در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است - تا جایی که به عنوان سنگ تولد مدرن دسامبر به آن اضافه شده است . رنگ های آبی و بنفش نتیجه عملیات حرارتی، تقلید از یاقوت کبود با کسری از قیمت است. با این حال، تانزانیت می تواند به راحتی خرد شود یا در صورت برخورد به یک سطح شکسته شود. با این حال، این سنگ کمیاب جایگزین زیبایی برای یاقوت کبود است

انواع سنگ های قیمتی آّبی 14

14. انواع سنگ های آبی: سنگ ماه

این گزینه سنگ تولد ماه ژوئن دارای درخشندگی غیرمعمولی به نام adularescence است . در بسیاری از نمونه ها، این به صورت یک ابر آبی شناور در یک سنگ سفید شیری ظاهر می شود. سنگ قمر با کیفیت بالا دارای رنگ آبی روشن و متوسط ​​روی بدنی بی رنگ است. لاپیداری ها معمولاً چنین سنگ هایی را تراش می دهند یا آنها را با گنبدهای بلند می سازند. این نوع فلدسپات تا حدودی نرم و مستعد خرد شدن است، بنابراین حتما آن را دور از سنگ های دیگر نگهداری کنید. کابوشن های سنگ ماه اغلب دارای گنبدی بلند هستند تا به بهترین نحو حالت بلوط را نشان دهند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 15

15. انواع سنگ های آبی: یولیت

اگرچه یولیت هرگز به حد اشباع یاقوت کبود خوب نمی رسد، یولیت می تواند به عنوان یک جایگزین عالی و ارزان باشد. با قیمت‌های پایین و عدم وجود روش‌های درمانی شناخته شده گوهر، برخی از گوهرشناسان یولیت را سنگی می‌دانند که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. رنگارنگی شدید این جواهر که از یک زاویه به رنگ آبی تیره و از زاویه ای دیگر زرد روشن به نظر می رسد، شگفت انگیز است.


حتما بخوانید: خواص، مضرات و راز حکاکی شرف الشمس در 19 فروردین


علاوه بر این، این ماده معدنی ممکن است دارای اهمیت تاریخی باشد. برخی از مورخان گمان می کنند که این سنگ خورشیدی وایکینگ است که برای ناوبری در دریا استفاده می شود. با این وجود، این سنگ در صورت استفاده نادرست می تواند دو قسمت شود.یولیت اغلب با تانزانیت اشتباه گرفته می شود.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 16

16. انواع سنگ های آبی: آپاتیت

از نظر کانی شناسی، آپاتیت  به یک گروه کامل از مواد معدنی اشاره دارد. با این حال، اغلب می بینید که از آن به تنهایی برای اشاره به سنگ های قیمتی آپاتیت صرف نظر از تنوع آنها استفاده می شود. اگرچه این جواهرات تقریباً در هر رنگی وجود دارند، مواد سبز آبی-سبز درخشان و نئون برزیل بسیار دیدنی است. با این حال، آپاتیت ها به گرما حساس و شکننده هستند، بنابراین هنگام قرار دادن آنها در جواهرات احتیاط کنید. هرگز آنها را با  سیستم های تمیز کننده مکانیکی یا حرارت دیده تمیز نکنید.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 17

17. انواع سنگ های آبی: لاریمار

در جمهوری دومینیکن، پکتولیت معدنی فیبری به شکل آبی متراکم به نام سنگ قیمتی لاریمار رشد می کند. این جواهر در حالی که بسیار سخت است، در بهترین حالت در مقیاس سختی Mohs برابر با 6 است و تا حدودی مستعد خراشیدن است. این جواهر کمیاب یک سوغاتی عالی و یک هدیه منحصر به فرد برای کلکسیونرهای جواهرات است.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 18

18. انواع سنگ های آبی: بنیتویت

اگر الماس آبی از محدوده قیمت شما خارج است، بنیتویت را در نظر بگیرید . این جواهر پراکندگی یا آتش بیشتری نسبت به الماس دارد و علیرغم کمیاب بودنش قیمت کمتری نیز دارد! در حالی که هنوز یک جواهر ارزان قیمت نیست، این سنگ منحصر به فرد کالیفرنیایی به دلیل رنگ آبی عمیق و آتش روشن خود سر را به سمت خود خواهد برد. با این حال، با سختی 6.0-6.5، ممکن است به مرور زمان دچار خراش شود. این سنگ آبی به دلیل ماهیت شکننده ای که دارد باید در جواهرات به خوبی محافظت شود.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 19

19. انواع سنگ های آبی: زیرکون

یکی دیگر از جواهرات زیبا زیرکون، درخشندگی و آتش خیره کننده ای دارد. اغلب با مواد مصنوعی مکعبی زیرکونیا اشتباه گرفته می شود ، خریداران ممکن است این سنگ طبیعی را به نفع جواهری دیگر نادیده بگیرند. با این حال، رنگ های آبی روشن در این سنگ تولد مدرن ماه دسامبر جذاب هستند و اغلب دارای یک جزء سبز قوی هستند. در حالی که این سنگ ممکن است خرد شود، درخشش زیبای آن آن را به انتخابی جذاب و مقرون به صرفه برای جواهرات تبدیل می کند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 20

20. انواع سنگ های آبی: سنگ لاجورد

لاجورد با قدمت هزاران ساله و رنگ های آبی سلطنتی پررنگ، یکی از محبوب ترین سنگ های قیمتی آبی است. یکی از سنگ های تولد سنتی برای ماه دسامبر است . لاجورد در حالی که تا حدودی مستعد خراش است، سخت است و به دلیل فراوانی و هزینه کم، در صورت آسیب به راحتی قابل تعویض است. در حالی که بیشتر مردم جهان رنگ جامد و حتی آبی را ترجیح می دهند، برخی از خبره های آمریکایی انبوهی از اجزای پیریت را ترجیح می دهند که در سنگ آبی تیره مانند ستاره هایی در آسمان شب ظاهر میشوند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 21

21. انواع سنگ های آبی: توپاز

این سنگ ماه تولد ماه نوامبر بیشتر به دلیل رنگ های قرمز و زرد شناخته شده است ، اما ظهور پرتودهی و عملیات حرارتی باعث ایجاد سنگ های توپاز آبی ارزان و جذاب شده است . درمان رنگ های پایداری را در سنگ های قیمتی ایجاد می کند که برای پوشیدن کاملاً ایمن باقی می مانند. در حالی که توپاز تا حدودی مستعد خرد شدن است، زوایای برش مناسب باید این خطر را کاهش دهد.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 22

22. انواع سنگ های آبی: عقیق

این سنگ ماه تولد اکتبر یکی از چشم نوازترین جواهرات است. عقیق همچنین دارای  فرهنگ فولکلور غنی است . در رنگ های آبی، بازی رنگ عقیق گرانبها می تواند شبیه نور خورشید در سطح اقیانوس باشد. حتی عقیق معمولی در رنگ های آبی بسیار جذاب است. با این وجود، این سنگ ها نرم هستند و ممکن است هنگام قرار گرفتن در جواهرات خراشیده شوند. علاوه بر این، عقیق‌های برخی از معادن ممکن است در هنگام خشک شدن دچار شوره شوند یا ترک بخورند . پوشاندن اوپال با یک سنگ رویه سخت به عنوان سه قلو از آن در برابر خراش محافظت می کند و مراقبت مناسب به زیبایی گوهر شما کمک زیادی می کند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 23

23. انواع سنگ های آبی: لازولیت

اگرچه لازولیت های وجهی بسیار نادر و برای جواهرات بسیار شکننده هستند، اما کابوشون از مواد عظیم پایدارتر هستند. لازولیت که اغلب با سایر سنگ های قیمتی آبی اشتباه گرفته می شود، تشخیص و برش سخت است. با این حال، رنگ‌های آبی جذاب این جواهر، افزودنی عالی به مجموعه هستند.


حتما بخوانید: چگونه جواهرات تنگستن را تمیز کنیم


24. انواع سنگ های آبی: گراندیدیریت

یکی از کمیاب ترین سنگ های قیمتی جهان، گراندیدیریت با کیفیت جواهر بالای 2 قیراط بسیار کمیاب است. در حالی که بیشتر نمونه های جواهر تنها نیمه شفاف هستند، کشف سال 2016 در ماداگاسکار مواد شفاف تری را به بازار می آورد. این سنگ آبی-سبز در برابر خراش مقاوم است اما در صورت کوبیدن یا افتادن تصادفی ممکن است خرد شود. با توجه به نادر بودن و قیمت بالای آن، جایگزینی چنین سنگی کار آسانی نخواهد بود.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 24

25. انواع سنگ های آبی: مروارید آبی آکویا

وقتی بیشتر مردم به مرواریدها ( سنگ ماه تولد ژوئن ) فکر می کنند، به رنگ های سفید یا عاج فکر می کنند. در همین حال، علاقه‌مندان در سال‌های اخیر بر سر مرواریدهای آبی کمیاب آب دهان می‌ریزند. این جواهرات دارای رنگ آبی هستند اما درخشندگی مشابه مرواریدهای سفید Akoya دارند . علاوه بر این، آنها بسیار نادرتر هستند. این مرواریدهای آبی که مدت‌ها توسط کشاورزان مروارید رد شده بودند ، جذابیت بیشتری پیدا کردند. امروزه، مصرف کنندگان به دنبال چیزی طبیعی و در عین حال غیرعادی تر از یک رشته مروارید سفید معمولی هستند . با این حال، مانند همه مرواریدها، آکویاهای آبی نرم هستند و نیاز به مراقبت ویژه دارند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 25

26. انواع سنگ های آبی: آزوریت

رنگ های آبی پررنگ در آزوریت آن را به سنگی محبوب برای کلکسیونرها و علاقمندان تبدیل کرده است. این جواهر اغلب با لاجورد اشتباه گرفته می شود، این جواهر اغلب با مالاکیت شکل می گیرد و لاپیدارها کابوشن های آبی و سبز مات را از این ماده برش می دهند. مواد کریستالی قابل استفاده نادر است و سنگهای برش بالای یک قیراط بسیار تیره هستند. با این حال، رنگ تند به خوبی به کابوشن ها کمک می کند. مانند هر ماده نرم دیگری، جواهرات آزوریت را دور از سنگ های سخت تر نگهداری می کنند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 26

27. انواع سنگ های آبی: کیانیت

کیانیت یک جواهر غیر معمول است. سختی آن بسته به محور کریستال از 4 تا 7.5 در مقیاس Mohs متغیر است . اغلب به رنگ آبی مایل به خاکستری است، همچنین معمولاً حاوی اجزاء است. با این حال، برخی از لاپیداری ها با وجود شکاف و نامگذاری آن به عنوان سنگی شکننده، موفق شده اند کیانیت را روی هم بپوشانند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 27

28. انواع سنگ های آبی: لابرادوریت

برخی از نمونه‌های فلدسپات لابرادوریت وقتی به درستی جهت‌گیری شوند، درخشش آبی لذت‌بخشی از خود نشان می‌دهند. این اثر که لابرادورسنس نامیده می شود ، از صفحات معدنی دوقلو ناشی می شود . وقتی این پدیده کل سنگ را بپوشاند، نتیجه دیدنی است. با هزینه کم و فراوانی نسبی، لابرادوریت می تواند بخشی از هر مجموعه جواهری باشد.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 28

29. انواع سنگ های آبی: سودالیت

سودالیت یکی دیگر از گزینه های آبی مات برای جواهرات است. Lapidaries اغلب از این ماده برای کنده کاری، کابوشن و مهره استفاده می کنند. سودالیت که جزء لاجورد لاجورد است، مدت‌هاست که به دلیل رنگ دوست‌داشتنی‌اش مورد توجه بوده است. با این حال، حتی در اندازه های بزرگ نیز ارزان است. با سختی نسبتا کم، ممکن است به راحتی خراشیده شود اما بعید است که بشکند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 29

30. انواع سنگ های آبی: سیلیمانیت

گاهی اوقات به عنوان فیبرولیت شناخته می شود، به دلیل شکل فیبری که گاهی اوقات در آن وجود دارد، سیلیمانیت می تواند کریستال های زیبایی داشته باشد.


حتما بخوانید: کانی چیست؟


 اگرچه نسبتاً سخت است (6.5-7.5)، اما این ماده همچنین شکننده است و ممکن است به راحتی شکافته یا شکسته شود. این باعث می شود که آن را به یک چالش برای lapidaries و یک انتخاب مخاطره آمیز برای جواهرات تبدیل کند. اگرچه سیلیمانیت بیشتر به عنوان یک سنگ زرد کم رنگ رایج است، اما می تواند رنگ های آبی کم رنگ مانند آکوامارین با رنگ روشن داشته باشد. بیشتر نمونه های آبی تیره رنگ شده اند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 30

31. انواع سنگ های آبی: شاتاکیت

این سیلیکات مسی که اولین بار در معدن شاتاک در بیسبی، آریزونا کشف شد، اغلب رنگ‌هایی شبیه به فیروزه دارد. این ماده معدنی به ندرت به صورت کریستالی بزرگ رشد می کند. در عوض، اغلب پس از مالاکیت شبه شکل می گیرد . در حالی که شاتاکیت به خودی خود نرم و شکننده است، اغلب در یک رسوب عظیم با کوارتز مخلوط می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مواد جواهر به دست آمده با رنگ های آبی روشن و سبز آبی به اندازه کافی برای پوشیدن بادوام می شوند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 31

سنگ های قیمتی کلکسیونی آبی

برخی از جواهرات فقط برای نمایش بهترین هستند، اما از ضربه ها و خراش هایی که ممکن است در اثر پوشیدن جواهرات ایجاد شود، در امان نیستند.اگرچه این سنگ‌های قیمتی آبی ممکن است برای جواهرات ایده‌آل نباشند، اما می‌توانند رنگ و جذابیت را برای مجموعه‌ای به ارمغان بیاورند.

32. انواع سنگ های آبی: اسمیتسونایت

اسمیتسونیت که از کربنات روی ساخته شده است، شکننده و نرم است. با این حال، سنگ های وجهی می توانند پراکندگی فوق العاده ای از خود نشان دهند. این آتش آن را برای علاقه مندان به جواهر بسیار مطلوب می کند. در حالی که این ماده معدنی می تواند رنگ های متنوعی داشته باشد، مواد آبی تا سبز آبی مورد علاقه کلکسیونرهای معدنی است.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 32

33. انواع سنگ های آبی: ویویانیت

ویویانیت آنقدر نرم است که یک ناخن می تواند آن را خراش دهد! حتی این ماده معدنی وقتی در معرض نور قرار می گیرد تیره می شود. بیشتر نمونه ها بدون رنگ یا فقط با رنگ سبز کم رنگ از زمین خارج می شوند. با گذشت زمان، آنها می توانند به آبی تیره تبدیل شوند. علیرغم چالش هایی که ویویانیت به وجود می آورد، چند لاپیداری موفق به تراشیدن این گوهر شده اند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 33

34. انواع سنگ های آبی: هالیت

احتمالاً خوشمزه ترین جواهر، هالیت اصطلاح معدنی برای کلرید سدیم است که بیشتر به عنوان نمک شناخته می شود. نقص در شبکه کریستالی آن می تواند منجر به رنگ های آبی سلطنتی و بنفش دیدنی شود. کلکسیونرهای مواد معدنی به دنبال بلورهای مکعبی کامل هستند. لاپیدری ها به دلیل حلالیت، شکنندگی، برش کامل در سه جهت و سختی کم، به سختی روکش این سنگ را خواهند داشت.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 34

35. انواع سنگ های آبی: همیمورفیت

این ماده معدنی سیلیکات روی می تواند رنگ های آبی کم رنگ تا غنی را نشان دهد. همی‌مورفیت کریستالی نادر است، اما برخی از کابوشون از نمونه‌های عظیم وجود دارد. برخی از نمونه های معدنی دارای مواد ریز کریستالی هستند و چند بلور بزرگ و قابل رویه استخراج شده اند. با این حال، این سنگ شکننده و نرم است، بنابراین هر سنگ وجهی ممکن است به بهترین وجه برای یک مجموعه مناسب باشد.

 

انواع سنگ های قیمتی آّبی 35

36. انواع سنگ های آبی: اسکورودیت

این ماده معدنی آرسنات آهن نرم و تا حدودی شکننده است و برای استفاده از جواهرات بسیار شکننده است. با این حال، محتوای آرسنیک اسکورودیت ممکن است دلیل بهتری برای استفاده نکردن از این گوهر باشد. اگرچه در حالت معدنی آن بسیار سمی نیست، اما قرار گرفتن اسکورودیت در معرض آب (مانند عرق) می تواند به آرسنیک اجازه دهد تا خارج شود.


حتما بخوانید: سنگ ماه آذر چیست


کریستال هایی که به اندازه کافی بزرگ باشند، ظاهر می شوند، هرچند به ندرت. با این وجود، لاپیداری ها از مهارت های خود برای نشان دادن رنگ های آبی این ماده معدنی خطرناک استفاده کرده اند. اگر تصمیم به تراشیدن این سنگ دارید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید . لباس محافظ بپوشید تا هیچ گرد و غبار یا غباری را استنشاق نکنید و دست های خود را کاملا بشویید.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 36

37. انواع سنگ های آبی: کاوانزیت

کریستال های کاوانزیت که اغلب در پونا، هند یافت می شوند، می توانند رنگ آبی زیبایی داشته باشند. با این حال، نمونه‌هایی که به اندازه کافی بزرگ و شفاف هستند، بسیار نادر هستند. گاهی اوقات کاوانزیت دروز یا حجیم به عنوان جواهرات پوشیده می شود. با این حال، این سنگ ها نرم و شکننده هستند.

انواع سنگ های قیمتی آّبی 37

سخن آخر

در این پست ما به انواع سنگ های قیمتی ، سنگ آبی قیمتی با اسم، قیمت و خصوصیات پرداختیم. امیدواریم به شما کمک کرده باشیم. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

سنگ ماه مهر چیست؛ معنی و خواص

سنگ بهمن ماه چیست؛ خواص و خصوصیات

روش براق کردن طلا زرد و سفید در خانهاز
10
رای