خطرناک ترین مار دنیا؛ 10 مورد از مارهای خطرناک، سمی و کشنده جهان

خطرناک ترین مار دنیا؛ 10 مورد از مارهای خطرناک، سمی و کشنده جهان مارهای خطرناک ؛ با 10 مورد از مارهای خطرناک دنیا با عکس، از خطرناک ترین مارهای جهان، مارهای خطرناک و سمی، خطرناک ترین مارهای سمی، مارهای وحشی دنیا در سلام دنیا آشنا خواهید شد.

مارها ترسناکترین و خطرناکترین موجودات می باشند که حتی اگر سمی هم نباشند در انسان ایجاد ترس خواهند کرد، مواجهه با یکی از این خزندگان می تواند به قیمت جان شما تمام شود. هیس می کنند، می لغزند و متأسفانه  انسان ها و طعمه های بی خبر را گاز می گیرند و نیش می زنند. مارها سالانه حدود 5.4 میلیون نفر را نیش می زنند و بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ، بین 81000 تا 138000 نفر جان خود را از دست می دهند.  در این مطلب از سلام دنیا درباره مارهای خطرناک ، 10 مورد از مارهای خطرناک دنیا، با خطرناک ترین مارهای جهان که کشنده، سمی و هستند و سم آنها نه تنها طعمه های کوچک را جذب می کند، بلکه می تواند انسان ها را نیز بکشد. صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مارهای سمی قربانیان خود را با مواد سمی تولید شده در یک غده بزاقی اصلاح شده می کشند که حیوان سپس با استفاده از دندان نیش خود به طعمه تزریق می کند. محققان در سال 2019 در مجله Frontiers of Ecology and Evolution گزارش کردند که چنین سمی طی میلیون‌ها سال تکامل یافته و باعث واکنش‌های شدید در قربانی، از بی‌حرکتی و خونریزی گرفته تا مرگ و التهاب بافتی شده است.

 10 مورد از خطرناک ترین مار دنیا با تصویر

10. از خطرناک ترین مار دنیا : مامبای سیاه  

مامباهای سیاه کشنده ترین مارهای آفریقا هستند. لایو ساینس گزارش داد که مرگبارترین مار آفریقا، مامبای سیاه ( Dendroaspis polylepis ) می تواند تنها با دو قطره زهر، انسان را بکشد. مامباهای سیاه که به خاطر رنگ تیره و جوهری داخل دهانشان نامگذاری شده‌اند، در واقع رنگ قهوه‌ای دارند. طول آنها به طور متوسط ​​حدود 8 فوت (2.5 متر) است و می توانند با سرعت 12 مایل در ساعت (19 کیلومتر در ساعت) حرکت کنند.  

مارهای دراز با دو تا سه قطره زهر در هر نیش متولد می شوند، بنابراین از همان ابتدا کشنده هستند. طبق گفته پارک ملی کروگر ، در بزرگسالی، آنها می توانند تا 20 قطره در هر دندان نیش خود ذخیره کنند. نیش این مار آفریقایی تقریباً همیشه کشنده است و درمانی ندارد. 


حتما بخوانید: عجیب ترین حیوانات واقعی و خاص جهان


رایان بلومنتال از دانشگاه پرتوریا در The Conversation گزارش داد که زهر مامبای سیاه با بدن شما چه می کند: زهر پس از تزریق، در فعالیت در محل اتصال اعصاب و ماهیچه ها اختلال ایجاد می کند و در نتیجه باعث فلج شدن فرد می شود . از آنجایی که این زهر بسیار سمی است، می تواند منجر به ایست قلبی شود. بلومنتال گزارش داد که این مورد در مورد یک مرد آفریقای جنوبی بود که توسط یک مامبای سیاه در انگشت اشاره خود قربانی شد.در عرض 20دقیقه زمانی که او به بیمارستان رسید، ایست قلبی کرده بود.بلومنتال گفت، اگرچه پزشکان او را با پادزهر معالجه کردند، اما این مرد چند روز بعد درگذشت. دانشمندان نمی دانند که سالانه چند نفر توسط مامباهای سیاه کشته می شوند، اما بلومنتال تخمین می زند که بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از مارها در آفریقای جنوبی است.  

از خطرناک ترین مارهای جهان مامبای سیاه

9. از خطرناک ترین مارهای جهان : فرد لانس

Fer-de-lance ها افعی هایی از آمریکای مرکزی و جنوبی هستند. بر اساس مقاله ای که در سال 1984 در مجله Toxicon منتشر شد، نیش یکfer-delance می تواند بافت بدن فرد را در هنگام مردن سیاه کند. این افعی‌هایی که در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می‌کنند و بین 3.9 تا 8.2 فوت (1.2 تا 2.5 متر) طول و تا 13 پوند (6 کیلوگرم) وزن دارند، باعث و بانی حدود نیمی از مسمومیت‌های سم مارگزیدگی در آمریکای مرکزی هستند.

طبق مطالعه ای که در سال 2001 در مجله Toxicon منتشر شد. زهر فردیلانس حاوی یک ماده ضد انعقاد است (ماده ای که مانع انعقاد خون می شود)و نیش این مار می تواند باعث خونریزی فرد شود. و اگر این شما را نمی ترساند، به این فکر کنید: طبق گفته دانشگاه کاستاریکا ، یک ماده می تواند 90 فرزند خشن به دنیا بیاورد.

از خطرناک ترین مارهای جهان فرد لانس

مارهای خطرناک و سمی

8. از خطرناک ترین مارهای دنیا:  بومسلنگ

سم مار بومسلنگ باعث خونریزی داخلی قربانیان می شود. محققان در سال 2017 گزارش دادند که کارل پترسون اشمیت، متخصص گیاه شناس، حدود 24 ساعت پس از گزش انگشت شست توسط یک بومسلنگ (که مار درخت سبز آفریقای جنوبی نیز نامیده می شود)، بر اثر خونریزی داخلی چشم، ریه، کلیه، قلب و مغز خود درگذشت. این مار برای شناسایی به اشمیت در موزه فیلد در شیکاگو فرستاده شده بود. اشمیت مانند سایرین در این زمینه در آن زمان (1890) معتقد بود که مارهای دندانه دار مانند بومسلنگ ( Dispholidus typus ) نمی توانند دوز سمی تولید کنند که برای انسان کشنده باشد. اماآنها اشتباه می کردند. 

به گفته موزه جانورشناسی دانشگاه میشیگان ، بومسلنگ که در سرتاسر آفریقا یافت می‌شود، اما عمدتاً در سوازیلند، بوتسوانا، نامیبیا، موزامبیک و زیمبابوه زندگی می‌کند، یکی از سمی‌ترین مارهای به اصطلاح دندان‌نیش عقب است. چنین مارهایی می‌توانند نیش‌های خود را در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنند، به داخل دهان خود جمع کنند. موزه گزارش داد، مانند سایر مارهای کشنده، این مار دارای سم هموتوکسیک است که باعث می شود قربانیان آنها از داخل و خارج خونریزی کنند. 


حتما بخوانید: 20 حیوان دریایی خطرناک تر از کوسه


بومسلنگ ظاهری با سر تخم مرغی شکل، چشم های بزرگ و بدن طرح دار سبز روشن دارد. بومسلنگ  به گفته مؤسسه ملی تنوع زیستی آفریقای جنوبی ، در صورت تهدید، گردن خود را دو برابر اندازه خود متورم می کند و پوسته ای رنگارنگ بین پوسته هایش نمایان می کند. مرگ در اثر نیش بومسلنگ می تواند وحشتناک باشد. همانطور که ساینتیفیک آمریکن توضیح می دهد : "قربانیان از خونریزی شدید ماهیچه ای و مغزی رنج می برند، و علاوه بر آن، خون از هر خروجی ممکن، از جمله لثه ها و سوراخ های بینی، و حتی کوچکترین بریدگی ها شروع به تراوش می کند. خون نیز شروع به  خروج  از طریق مدفوع، ادرار، بزاق و استفراغ می کند تا زمانی که قربانی بمیرد. خوشبختانه، اگر قربانی بتواند به موقع به پزشک مراجعه کند، برای بومسلنگ پادزهر وجود دارد.

از خطرناک ترین مارهای جهان  مار بومسلنگ

7. از خطرناک ترین مارهای جهان: مار ببر شرقی

مارهای ببر شرقی به طور متوسط ​​سالانه یک انسان را می کشند.

مار ببر شرقی ( Notechis scutatus ) که بومی کوه ها و مراتع جنوب شرقی استرالیا است، به دلیل نوارهای زرد و سیاه روی بدنش نامگذاری شده است، اگرچه طبق گفته موزه استرالیا ، همه جمعیت ها این الگو را ندارند. دانشگاه آدلاید گزارش داد که سم قوی آن می تواند تنها در 15 دقیقه پس از گزش باعث مسمومیت در انسان شود و حداقل به طور متوسط ​​سالانه  باعث یک مرگ است . 

از خطرناک ترین مارهای جهان مار ببر شرقی

خطرناک ترین مارهای سمی دنیا

6. از خطرناک ترین مارهای جهان: افعی راسل

افعی های راسل جزو مرگبارترین افعی های واقعی محسوب می شوند.طبق تحقیقی که در 25 مارس 2021 در مجله PLOS Neglected Tropical Diseases منتشر شد، هر ساله حدود 58000 مرگ در هند به دلیل مارگزیدگی نسبت داده می شود و افعی راسل ( Daboia russelii ) مسئول اکثر این مرگ و میرها است. محققان در سال 2021 در مجله Toxins گزارش دادند که این گونه یکی از کشنده ترین افعی های واقعی محسوب می شود.


حتما بخوانید: سگ ها و 20 دانستنی جالب در مورد آنها


در سریلانکا، جایی که این افعی شب‌زی دوست دارد در شالیزارها استراحت کند، در زمان برداشت باعث مرگ و میر بالایی در میان شالیکاران می‌شود. محققان در کتاب راهنمای عصب شناسی بالینی در سال 2014 گزارش دادند که زهر مار می تواند منجر به یک سری علائم وحشتناک شود: نارسایی حاد کلیه، خونریزی شدید و آسیب چند اندام. برخی از اجزای سم مربوط به انعقاد نیز می تواند منجر به سکته مغزی حاد و در موارد نادر علائمی شبیه به سندرم شیهان شود که در آن غده هیپوفیز تولید هورمون های خاصی را متوقف می کند. طبق کتابچه راهنما، قربانیان معمولاً به دلیل نارسایی کلیوی می میرند.  

از خطرناک ترین مارهای جهان افعی راسل

5. از خطرناک ترین مارهای جهان: افعی فلس دار اره ای

افعی فلس دار اره ای ( Echis carinatus ) کوچکترین عضو "چهار بزرگ" در هند است - به همراه افعی راسل، کریت معمولی ( Bungarus caeruleus ) و مار کبری هندی تصور می شود که بیشترین عامل مرگ و میر و نیش زدگی را دارند.  بر اساس بیانیه ژورنالی ، این افعی به‌جای صدای کلیشه‌ای هیس هیس که به مارها نسبت داده می‌شود، با مالیدن فلس‌های دندانه‌دار مخصوص به هم در هنگام تهدید شروع به «جیز جیز کردن» می‌کند.

پس از گزش توسط این افعی، فرد دچار تورم و درد موضعی در ناحیه ای که گزش صورت گرفته می شودو به دنبال آن خونریزی صورت خواهد گرفت. به گفته انجمن آموزشی Understanding Animal Research ، از آنجایی که زهر توانایی فرد در لخته شدن خون را مختل می کند، می تواند منجر به خونریزی داخلی و در نهایت نارسایی حاد کلیه شود. به گفته Understanding Animal Research، هیدراتاسیون و پادزهر برای این ماروجود دارد(9 نوع پادزهر برای این مار وجود دارد) که باید ظرف چند ساعت پس از نیش زدن به فرد تزریق شود تا زنده بماند.

از خطرناک ترین مارهای جهان افعی فلس دار

خطرناک ترین مارهای سمی جهان

4. از خطرناک ترین مارهای جهان: کریت نواری

زهر نواری کریت مانع از عملکرد موثر ریه های قربانی می شود. کریت نواری ( Bungarus fasciatus ) در طول روز حرکت کندی دارد و احتمال گاز گرفتن آن بعد از تاریک شدن هوا بسیار بیشتر است. بر اساس مطالعه ای که در سال 2016 در مجله PLOS Neglected Tropical Diseases منتشر شد، سم این مار می تواند ماهیچه ها را فلج کند و از حرکت دیافراگم جلوگیری کند.این کار از ورود هوا به ریه ها جلوگیری می کند و در واقع منجر به خفگی می شود. 

از خطرناک ترین مارهای جهان مار کریت نواری

3. از خطرناک ترین مارهای جهان: شاه کبرا

شاه کبرا بلند ترین مارهای سمی در جهان هستند. به گفته موزه تاریخ طبیعی ، شاه کبرا ( Ophiophagus hannah ) بلند ترین مار سمی جهان است که اندازه آن تا 18 فوت (5.4 متر) می رسد. به گفته موسسه اسمیتسونیان ، بینایی قوی این مار به آن اجازه می دهد تا یک فرد در حال حرکت را از فاصله نزدیک به 330 فوت (100 متر) تشخیص دهد. هنگامی که یک شاه مار کبری تهدید می شود، از دنده ها و ماهیچه های خاصی در گردن خود استفاده می کند تا پوست اطراف سر خود را باز کند. به گفته باغ وحش سن دیگو ، این مارها همچنین می توانند سر خود را حدود یک سوم طول بدن خود از زمین بلند کنند.


حتما بخوانید: بهترین روش نگهداری و پرورش فنچ در منزل


ادعای شهرت آن نه به قدرت زهر آن، بلکه به مقدار تزریق شده به قربانیان مربوط می شود: هر نیش حدود 7 میلی لیتر (حدود 0.24 اونس مایع) زهر ایجاد می کند، و مار تمایل دارد با سه یا چهار نیش سریع حمله کند. باغ وحش فرسنو گزارش داد که  شان کارول، زیست شناس مولکولی در دانشگاه مریلند، در نیویورک تایمز نوشت ، حتی یک نیش می تواند یک انسان را در 15 دقیقه و یک فیل بالغ را در چند ساعت بکشد. 

از خطرناک ترین مارهای جهان شاه کبرا

مارهای وحشی دنیا

2. از خطرناک ترین مارهای جهان: تایپان ساحلی

تایپان‌های ساحلی فوق‌العاده سریع هستند و می‌توانند برای حمله ابتدا به هوا بپرند. به گفته موزه استرالیا ، به دلیل سرعت باورنکردنی آن، ممکن است قبل از آگاهی از تایپان ساحلی ( Oxyuranus scutellatus )، چندین بار گاز گرفته شوید. این مار که در جنگل‌های مرطوب مناطق ساحلی معتدل و گرمسیری زندگی می‌کند، در صورت تهدید، تمام بدن خود را از روی زمین بلند می‌کند و با دقت فوق‌العاده‌ای از دندانش نیش می‌پرد و زهر را به دشمنش تزریق می‌کند. به گفته Australian Geographic ، قبل از سال 1956، زمانی که یک پادزهر مؤثر تولید شد، نیش این مار تقریباً همیشه کشنده بود.

از خطرناک ترین مارهای جهان تایپان ساحلی

1. از خطرناک ترین مارهای دنیا: تایپان داخلی

تایپان های داخلی کشنده ترین مارهای جهان هستند. طبق گزارش مجله بین المللی نوروفارماکولوژی ، تایپان داخلی یکی از سمی ترین مارها است. به این معنی که فقط یک ذره کوچک از سم آن می تواند طعمه (یا قربانیان انسانی) را بکشد. آنها در رسی کوئینزلند و دشت های سیلابی استرالیای جنوبی، اغلب در حفره های از پیش حفر شده حیوانات دیگر زندگی می کنند. تایپان داخلی که در مکان‌های دورتر از تایپان ساحلی زندگی می‌کند، به ندرت با انسان در تماس است.

مار قبل از اینکه با یک نیش سریع یا چندین نیش به بیرون پرتاب شود، بدن خود را به شکل S محکم می پیچد. یکی از اجزای اصلی این سم که آن را از سایر گونه ها متمایز می کند، آنزیم هیالورونیداز است. بر اساس شماره 2020 مجله Toxins استراتژی های جدید برای تشخیص و درمان مارگزیدگی وجود دارد واین آنزیم سرعت جذب سموم را در سراسر بدن قربانی افزایش می دهد.  

از خطرناک ترین مارهای جهان تایپان داخلی

 سخن آخر

با خواندن مطلب مارهای خطرناک با 10 مورد از خطرناکترین مار دنیا آشنا شدید ، مارهایی که هرکدامشان برای از بین بردن انسان کافی هستند، در کشور ما نیز مارهای سمی و خطرناک وجود دارد که سالانه افراد زیادی را از طریق نیش سمی خود از بین می برند.


مطالب مرتبط:

دانستنی های جالب و شگفت انگیز درباره حیوانات و حشرات

25 نژاد سگ وحشی و خطرناک در جهاناز
4
رای