عجیب ترین حیوانات واقعی و خاص جهان که تاکنون ندیده اید با عکس

عجیب ترین حیوانات واقعی و خاص جهان که تاکنون ندیده اید با عکس عجیب ترین حیوانات دنیا کدامند ؛ با دانستنی حیوانات و شگفت انگیزترین و عجیب ترین حیوانات و جانوران دریایی و زمینی جهان که در روی سیاره زمین زندگی می کنند، در این مطلب سلام دنیا آشنا شوید.

طبق سرشماری های حیات دریایی، جهان طبیعی شامل حدودا 8.7 میلیون گونه میشود که 6.5 میلیون گونه در خشکی و 2.2 میلیون گونه در اقیانوس ها وجود دارند. بسیاری از دانشمندان می گویند که رقم واقعی حتی میتواند چیزی بیشتر از میلیون ها گونه باشد. علیرغم این تعداد سرسام آور، برخی از آنها کمی عجیب تر از بقیه حیوانات و نیز قلمرو زیر آب می باشند. در این مقاله سلام دنیا، ما 33 مورد از عجیب ترین حیواناتی که در سیاره ما زندگی می کنند را برای شما به نمایش درآورده ایم.

33 مورد از عجیب ترین حیواناتی که در سیاره ما زندگی می کنند

1. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: پروانه پشمالو ونزوئلایی

این گونه جدید پروانه که در سال 2009 در ونزوئلا کشف شد، دارای خزی پوکه مانندی است که سر، سینه، شکم و حتی بال‌هایش را پوشانده است.

از عجیب ترین حیوانات روی زمین: پروانه پشمالو ونزوئلایی

2. عجیب ترین حیوانات دریایی: گلوکوس آتلانتیوس

گلوکوس آتلانتیوس که نام دیگر آن اژدهای آبی است، گونه‌ای از خزنده آبی دریا است.این موجود در آب های گرم اقیانوس ها پیدا می شود، زیرا کیسه ای پر از گاز در معده اش وجود دارد که باعث می شود روی سطح آب شناور شود.

عجیب ترین حیوانات دریایی: گلوکوس آتلانتیوس

3. عجیب ترین حیوانات دریایی: اختاپوس دامبو

اختاپوس دامبو یک اختاپوس چتری است که در سراسر جهان یافت می شود. نام آن از شخصیت کارتون «دامبو» دیزنی گرفته شده است، زیرا گوش‌های این موجود شبیه شخصیت دامبو در فیلم است.

عجیب ترین حیوانات دریایی: اختاپوس دامبو

4. عجیب ترین حیوانات دریایی: ماکروپینا میکروستوما

ماکروپینا میکروستوما نام گونه ای ماهی است که در عمق حدود 600 متری (2000 فوت) تا 800 متری (2600 فوت) زندگی می کند و تقریباً بی حرکت در آب معلق است.این ماهی عجیب روی سرش یک گنبد شفاف و پر از مایع دارد و از طریق آن عدسی چشمانش دیده می شود.

عجیب ترین حیوانات دریایی: ماکروپینا میکروستوما

5. عجیب ترین حیوانات دریایی: طوطی ماهی آبی

این ماهی آبی روشن در آب های کم عمق در بخش های گرمسیری و نیمه گرمسیری غرب اقیانوس اطلس و دریای کارائیب زندگی می کند.


حتما بخوانید: سگ ها و 20 دانستنی جالب در مورد آنها


آنها 80 درصد وقت خود را برای پیدا کردن غذا صرف می کنند و موجودات کوچک که در ماسه هستند و جلبک هایی که از روی سنگ ها می خراشند،را می خورند.

عجیب ترین حیوانات دریایی: طوطی ماهی آبی

6. عجیب ترین حیوانات دریایی: قورباغه شیشه ای

قورباغه شیشه‌ای که در آمریکای جنوبی زندگی می کند، به خانواده‌ای دوزیستان تعلق دارد،و برخی از گونه های آن ویژگی فوق العاده ای مثل شکم شفاف دارند. پوست شفاف، اندام و احشاء داخلی آنها را قابل مشاهده می کند،به همین دلیل اسم قورباغه شیشه ای نام عامیانه ای است که به آنها داده می شود.

عجیب ترین حیوانات دریایی: قورباغه شیشه ای

7.  عجیب ترین حیوانات روی زمین: مورچه پاندا

این موجود عجیب علیرغم اینکه ظاهری شبیه مورچه دارد،اما در حقیقت نوعی زنبور بدون بال است.این حشره به نام گاو کش نیز معروف است.مورچه های ماده خز ضخیم تری دارند اما بال ندارند. مورچه پاندا پشمالو حدود 2 سال عمر می کند.

 عجیب ترین حیوانات روی زمین: مورچه پاندا

8. عجیب ترین حیوانات دریایی: خرچنگ عنکبوتی ژاپنی

خرچنگ عنکبوتی ژاپنی در آب‌های نزدیک ژاپن پیدا می شود و در بین بندپایان بزرگ‌ترین طول پا را دارد که به 5.5 متر (18 فوت) می‌رسد. علیرغم اینکه این موجود ظاهر خشنی دارد،اما گزارش شده است که این خرچنگ طبیعت مهربانی دارد.

عجیب ترین حیوانات دریایی: خرچنگ عنکبوتی ژاپنی

9. عجیب ترین حیوانات روی زمین: آنتلوپ سایگا

سایگا(نوعی بز کوهی) که در اطراف استپ اوراسیا پراکنده شده است، به دلیل ساختار بینی بسیار غیرمعمول، بزرگ و منعطف خود به نام میمون پوزه دراز شناخته شده است. این  بز کوهی در معرض خطر انقراض قرار دارد.

عجیب ترین حیوانات روی زمین: آنتلوپ سایگا

10. عجیب ترین حیوانات دریایی: اژدهای دریایی برگدار

اژدهای دریایی برگدار که در امتداد سواحل جنوبی و غربی استرالیا زندگی می کند، گونه ای ماهی دریایی با برجستگی‌های شبیه برگ های بلند در تمامی بدنش است که به برای مخفی شدن از آنها استفاده می‌کند.

عجیب ترین حیوانات دریایی: اژدهای دریایی برگدار

11. عجیب ترین حیوانات دریایی: ماتا ماتا

ماتا ماتا که در آمریکای جنوبی یافت می شود، یک گونه لاک پشت آب شیرین است که به خاطر سر بزرگ، مثلثی شکل و پهن که با بسیاری از غده ها و فلپ های پوستی و یک "شاخ" روی پوزه بلند و لوله ای اش شناخته می شود.

عجیب ترین حیوانات دریایی: ماتا ماتا

12. عجیب ترین حیوانات روی زمین: مارمولک دم برگ شیطانی 

مارمولک دم برگ شیطانی گونه ای از مارمولک است که در جزیره ماداگاسکار یافت می شود. دم آنها صاف است و به نظر شبیه به یک برگ می باشد،این دم به حیوان کمک می کند تا با محیط یکی و مخفی شود.

 عجیب ترین حیوانات روی زمین: مارمولک دم برگ شیطانی 

13. از عجیب ترین حیوانات دریایی: Halitrephes Jelly (چتر دریایی آتش بازی)

این گونه عجیب چتر دریایی در اعماق دریا و در عمق 4000 تا 5000 فوتی زندگی می کند.

از عجیب ترین حیوانات دریایی: Halitrephes Jelly

14. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: اکاپی یا زرافه گردن کوتاه

این پستاندار بومی جمهوری دموکراتیک کنگو در آفریقای مرکزی است. با وجود داشتن خط های راه راه شبیه به گورخر، اما در واقع بیشتر شبیه زرافه ها است. پوست اوکاپی به رنگ شکلاتی تا قهوه ای مایل به قرمز است که با نوارهای افقی سفید و حلقه های روی پاها و مچ پاهای سفید خیلی در تضاد است.

از عجیب ترین حیوانات روی زمین: اکاپی یا زرافه گردن کوتاه

15. از عجیب ترین حیوانات دریایی: قلم دریایی

قلم دریایی یک حیوان مهاجر با پولیپ های متعدد است که مانند لنگرگاه خود را در بستر شنی یا گلی "محکم" می کند. منبع تغذیه آنها معمولا پلانکتون ها هستند. برخی از قلم های دریایی هنگام لمس نور سبز مایل به روشنی از خود منتشر می کنند.

از عجیب ترین حیوانات دریایی: قلم دریایی

16. از عجیب ترین حیوانات دریایی: میگوی مانتیس

میگوی مانتیس که "ملخ دریایی"، "قاتل میگو" و حتی " thumb splitters " نیز نامیده می شود، یکی از متداول ترین شکارچیان آب های گرمسیری و نیمه گرمسیری است. آنها پنجه های قدرتمندی دارند که از آن برای حمله و کشتن طعمه با نیزه زدن، گیج کردن یا تکه تکه کردن استفاده می کنند. برخی از گونه های بزرگتر حتی می توانند شیشه آکواریوم را بشکنند.

از عجیب ترین حیوانات دریایی: میگوی مانتیس

17. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: لک لک منقار کفشی

لک لک نام پرنده ای بزرگ است که اسم خود را از منقاری بزرگی که شبیه کفش است گرفته است. محل زیست این پرنده عجیب و غریب مناطق گرمسیری شرق آفریقا در باتلاق‌های بزرگ است و به دلیل حرکات آهسته و تمایل به ثابت ماندن برای مدت طولانی شناخته شده است، به همین دلیل گونه‌های آن به عنوان "مجسمه"هم توصیف می‌شوند.

 از عجیب ترین حیوانات روی زمین: لک لک منقار کفشی

18. از عجیب ترین حیوانات دریایی: خرچنگ یتی

کیوا هیرسوتا یا "خرچنگ یتی" سخت پوستی است که به دلیل کرک های زبر بلوند ابریشمی که پاها، سینه و پنجه هایش را می پوشاند، قابل توجه است.چشم های این موجود فاقد رنگدانه و جمع شده است است، به همین دلیل تصور می شود که نابینا است.

 از عجیب ترین حیوانات دریایی: خرچنگ یتی

19. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: مرغ چتری غبغب دار

پرنده چتری غبغب دار که بومی کلمبیا است، پرنده ای میوه خوار است. گونه نر با پرهای گلویی بزرگ از ماده ها متمایز می شوند، گونه های ماده و نوجوانان پر ندارند یا بسیار کوچکتر هستند.

از عجیب ترین حیوانات روی زمین: مرغ چتری غبغب دار

20. از عجیب ترین حیوانات دریایی: فیل دریایی

فیل دریایی یک پستاندار دریایی با جثه متوسط، تنها موجود شبیه پری دریایی در محدوده خود است که در محدوده آب های 40 کشور و در سراسر اقیانوس هند_آرام قلمرو دارد. آنها به عنوان الهام بخش افسانه پری دریایی در نظر گرفته می شوند. بدن فیل دریایی بزرگ با شکل استوانه‌ای است که در دو قسمت انتها باریک می‌شود.

از عجیب ترین حیوانات دریایی: فیل دریایی

21. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: پروانه  Buff-Tip Moth

این پروانه عجیب و غریب که در اروپا و مغولستان یافت می‌شود، پروانه‌ای بسیار بزرگ است که هنگام استراحت شبیه به یک شاخه شکسته می شود. بالهای عقبی این پروانه مایل به سفید است.

 از عجیب ترین حیوانات روی زمین: پروانه  Buff-Tip Moth

22. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: شیطان خاردار

شیطان خاردار که اژدهای خاردار نیز نامیده می شود، مارمولکی است که در استرالیا زندگی می کند. مارمولک ها برای مخفی شدن به رنگ های قهوه ای بیابانی و قهوه ای روشن تبدیل می شود که بسته به نوع فصل از کم رنگ به تیره تغییر پیدا می کند. شیطان خاردار علاوه بر برآمدگی های تیز که روی سطح پوستش را می پوشاند،یک سر جعلی هم دارد که در صورت تهدید ظاهر می شود.

از عجیب ترین حیوانات روی زمین: شیطان خاردار

23. عجیب ترین حیوانات روی زمین: مارمولک گردن پرده دار

این مارمولک ظاهری تهدیدآمیز را به همراه گردنش به نمایش میگذارد. این نوع حیوان بومی شمال استرالیا و جنوب گینه نو است. این موجودات، موجوداتی مطیع (اهلی) هستند که در واقع فقط به حشرات علاقه‌مند هستند. بسیاری از حیوانات به مارمولک ها علاقه مند هستند، پس از این رو آن ها بدن خود را برای دفع شکارچیان خطرناک وفق داده اند و توانایی دویدن بسیار سریع را دارند. زمانی که آن ها سرعت می گیرند فقط روی پاهای عقب خود میدوند.

عجیب ترین حیوانات روی زمین: مارمولک گردن پرده دار

24. از عجیب ترین حیوانات دریایی: حباب ماهی

حباب ماهی یک نوع ماهی در اعماق دریا می باشد. این ماهی در آبهایی درست بالای بستر دریا در عمق 600 تا 1200 متری (2000 تا 3900 فوت) در سواحل استرالیا، نیوزلند و تاسمانی زندگی می کنند. حباب ماهی، در خارج از آب ماهی نسبتاً عجیب و غریب شناخته میشود. این عامل به دلیل سازگاری عجیب او با آب های ترجیحی اش میباشد.


حتما بخوانید: دانستنی های جالب و شگفت انگیز درباره حیوانات


بسیاری از ماهی‌ها از مثانه‌های گازی (آبدان) برای شناور ماندن در آب استفاده می‌کنند ولی حباب ماهی این کار را با تشکیل جرم ژلاتینی با چگالی کمی کمتر از آب انجام می‌دهد. حباب ماهی همچنین نیز فاقد عضله می باشد، که این خود یعنی بخش اعظم وجود او به شناور شدن همراه با جریان و خوردن هر چیزی که درست در مقابل آن شناور است می گذرد. 

از عجیب ترین حیوانات دریایی: حباب ماهی

25. از عجیب ترین حیوانات دریایی: کوسه گابلین

کوسه گابلین گونه نادری از کوسه های اعماق دریا و تنها نماینده موجود از خانواده Mitsukurinidae که قدمت آن ها به حدود 125 میلیون سال میرسد، است. این حیوان پوستی صورتی رنگ، پوزه ای بلند و نوک تیز و دندان هایی کج مانند ناخن دارد که می تواند با سرعت باورنکردنی ای حرکت کند. معمولاً این نوع کوسه در زمان بلوغ بین 3 تا 4 متر (10 و 13 فوت) طول دارد. آن ها می توانند حتی بزرگتر از این هم درست مانند نمونه ای که در سال 2000 گرفته شد و تصور می شد که اندازه آن 6 متر (20 فوت) است، شوند.

از عجیب ترین حیوانات دریایی: کوسه گابلین

26. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: سگ کوموندور (سگ گله)

کوموندور که به عنوان سگ گله مجارستانی هم نیز شناخته می شود، یک سگ نژاد مجارستانی بزرگ و سفید رنگ از سگ نگهبان است که ظاهری سفید با موهایی همانند طناب هایی بلند و شبیه به dreadlocks یا موپ دارد. موهای او نرم و پردار است و با بالغ شدن توله سگ پیچش دار می شود.

عجیب ترین حیوانات روی زمین: سگ کوموندور (سگ گله)

27. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: اکیدنا

اولین حیوان استرالیایی موجود در این لیست، اکیدنا میباشد. این حیوان که گاهی اوقات به عنوان مورچه خواران خاردار هم نیز شناخته می شود، یکی از دو عضو خزندگان پستاندار مانند میباشد. این به این معنی است که آن ها بچه به دنیا نمی آورند، بلکه تخم می گذارند. بدن این نوع حیوان پوشیده از خار میباشد و پوزه‌های بلندی دارد که با گیرنده‌های الکتریکی پوشانده شده است. این ویژگی فقط در خشکی و حیواناتی همچون اکیدنا و پلاتی‌پوس یافت می‌شود.

عجیب ترین حیوانات روی زمین: اکیدنا

28. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: آی آی

این حیوان دارای چشم‌هایی برآمده، گوش‌های غول‌پیکر و دسته‌های از مو میباشد. آی آی یک میمون لمور با انگشت های دراز است. این حیوان یک نوع پستاندار استرپسیرین بومی ماداگاسکار با دندان‌های جونده‌مانند که دائماً رشد می‌کنند، است. این حیوان یکی از بزرگترین پستاندارهای زنده دنیا در شب میباشد. آی آی را با روش های غیرمعمول برای یافتن غذا تشخیص میدهند: به درختان ضربه می زند تا کرم حشره را پیدا کند، سپس با استفاده از دندان های متمایل به جلوی خود، چوب را می جود تا سوراخ های کوچکی را روی آن ایجاد کند سپس انگشت میانی باریک خود را وارد آن می کند تا کرم های حشره را به بیرون بکشد.

عجیب ترین حیوانات روی زمین: آی آی

29. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: اکسولوتی

اکسولوتی که به نام Mexican walking fish هم نیز شناخته می شود، یکی از بی نظیرترین دوزیستان در جهان شناخته میشود. جدای از ظاهرش او از خانواده دوزیستان نئوتنیک است. این نوع حیوانات همچنین این توانایی را دارند که تقریباً هر یک از اعضای بدن خود را بازسازی کنند. اکسولوتی ها در بومی خود مکزیک تقریباً منقرض شده اند. آنها در اسارت رشد کرده اند و توسط دنیای علم و همچنین نیز توسط افراد معمولی به عنوان حیوانات خانگی مورد توجه قرار گرفته اند.

عجیب ترین حیوانات روی زمین

30. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: پلاتیپوس

پلاتیپوس یک نوع پستاندار تخمگذار است که نیمه آبزی، شبگرد و سمی است. پلاتیپوس - که گاهی اوقات پلاتیپوس نوک اردکی هم نیز نامیده می شود - بومی شرق استرالیا از جمله تاسمانی است. این پستاندار برای کمک به یافتن طعمه خود، دریافت الکتریکی خود را تکامل داده است. این موجود کوچک - که طول آنها فقط به حدود 50 سانتی متر می رسد - یکی از تنها موجودات در جهان است که تنها نماینده خانواده و جنس خود برای طبقه بندی علمی میباشد.

عجیب ترین حیوانات روی زمین: پلاتیپوس

31. از عجیب ترین حیوانات دریایی: اختاپوس دامبو

این حیوان نام خود را با توجه به شباهت اش به شخصیت عنوان فیلم دامبو محصول سال 1941 دیزنی، با داشتن یک باله گوش مانند برجسته که از گوشته بالای هر چشم امتداد دارد،گرفته است. او حداقل 13100 فوت (4000 متر) زیر سطح آب زندگی می کند. بزرگ‌ترین اختاپوس دامبویی که تا کنون ثبت شده، پنج فوت و 10 اینچ (1.8 متر) طول و 13 پوند (5.9 کیلوگرم) وزن داشت. زندگی در این اعماق به شدت مستلزم توانایی زندگی در آب های بسیار سرد و در غیاب کامل نور خورشید میباشد. اختاپوس های دامبو با تکان دادن آهسته باله های گوش مانند خود حرکت می کنند و از بازوهای خود برای هدایت خود استفاده می کنند.

از عجیب ترین حیوانات دریایی: اختاپوس دامبو

32. از عجیب ترین حیوانات روی زمین: میمون تنبل

تنبل‌ها پستاندارانی هستند که در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می‌کنند. آن ها همه چیزخوار محسوب می‌شوند چرا که می‌توانند علاوه بر وعده‌های غذایی خود که معمولاً شامل جوانه‌ها و برگ‌ها میشود مارمولک‌های کوچک و حشرات را هم نیز بخورند. تنبل‌ها سازگاری‌های غیرمعمولی با سبک زندگی درختی انجام داده‌اند. تنبل‌ها معده‌های بسیار بزرگ و کند در هضم دارند.

عجیب ترین حیوانات روی زمین: میمون تنبل

33. از عجیب ترین حیوانات دریایی: تیولا

عروس دریایی هیدرووئید (آبی) از خانواده Oceanidae میباشد. این حیوان در اصل متعلق به دریای کارائیب میباشد، اما اکنون در سراسر جهان، در تمام دریاهای گرم و گرمسیری یافت می شود. از زمانی که دانشمندان آن را در کلمبیا مشاهده کردند، این حیوان در نزدیکی ژاپن و در دریای مدیترانه هم نیز دیده شده است. این حیوان، جانوری بلند با پوستی شفاف و ژلاتینی است. موجودات جوان از این گونه دارای هشت شاخک هستند و بالغین آن ها می توانند 80 تا 90 شاخک را داشته باشند. این جانود در داخل خودش شکم قرمز بزرگی دارد و می تواند در تاریکی بدرخشد.

از عجیب ترین حیوانات دریایی: تیولا

سخن آخر

حیوانات زیادی در روی سیاره زمین زندگی می کنند که تعداد آنها به میلیون ها یا حتی میلیاردها می رسد. در این میان برخی از حیوانات، عجیب هستند. ما در این مطلب شما را با 33 تا از عجیب ترین حیوانات روی سیاره زمین ، آشنا کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. می توانید سوالات و پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

دانستنی های علمی و جالبی که پذیرش آنها کمی سخت است!

دانستنی ها و واقعیاتی در مورد زنان که باید دانست
 


 

از
31
رای