پلی هیدرآمنیوس یا افزایش مایع آمنیوتیک در بارداری چیست؛ علائم، خطرات، عوامل و درمان آن

پلی هیدرآمنیوس یا افزایش مایع آمنیوتیک در بارداری چیست؛ علائم، خطرات، عوامل و درمان آن هیدرآمنیوس که به آن اختلال مایع آمونیاک یا پلی هیدرآمنیوس نیز گفته می شود، شرایطی است که در زمان بارداری به دلیل افزایش بیش از حد مایع آمونیاک به وجود می آید. درد شکم، تنفس سخت از علائم آن است.

هیدرآمنیوس شرایطی است که در هنگام بارداری در اثر وجود بیش از حد مایع آمونیاک ایجاد می شود. که به آن اختلال مایع آمونیاک یا پلی هیدرآمنیوس گفته می شود.

چه عواملی باعث پلی هیدرآمنیوس می شود؟

مایع آمنیوتیک مایعی است که جنین (نوزاد متولد نشده) را درون رحم احاطه کرده و آن را امن نگه می دارد. این مایع از کلیه های نوزاد حاصل می شود و از طریق ادرار کودک به رحم می رود. این مایعات هنگام بلع کودک و از طریق حرکات تنفسی جذب می شود. مقدار مایعات تا هفته 36 بارداری افزایش می یابد. پس از آن، به آرامی کاهش می یابد. اگر جنین بیش از حد ادرار کند یا به اندازه کافی نبلعد، مایع آمنیوتیک افزایش می یابد. این امر باعث ایجاد هیدرآمنیوس می شود.

چه عواملی باعث پلی هیدرآمنیوس می شود؟

خطرات پلی هیدرآمنیوس چیست؟

هیدرآمنیوس خفیف ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند. اغلب مایع اضافی در سه ماهه دوم بارداری اتفاق می افتد و به طور خود به خودی به حالت طبیعی خود باز می گردد. هیدرآمنیوس خفیف بیشتر از هیدرآمنیوس شدید شایع است. هیدرآمنیوس ممکن است در بارداری های عادی با بیش از یک کودک (دو قلو، سه قلو و یا بیشتر) رخ دهد. هیدرآمنیوس شدید ممکن است به این معنی باشد که مشکلی در جنین وجود دارد. اگر هیدرآمنیوس شدید دارید، پزشک به دنبال علائم زیر خواهد بود:

 • بیماری مادرزادی در مغز و ستون فقرات
 • انسداد در دستگاه گوارش
 • یک مشکل ژنتیکی (مشکلی در کروموزوم های ارثی)

اکثر مواقع علت هیدرآمنیوس مشخص نمی شود. در بعضی موارد، این مساله به دیابت در خانم های باردار یا بسیار بزرگ بودن جنین مربوط می شود.

خطرات پلی هیدرآمنیوس چیست؟

چگونه می توانم متوجه شوم که هیدرآمنیوس دارم؟

هیدرآمنیوس خفیف اغلب علائمی ندارد. اگر هر یک از علائم زیر را داشتید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

 • سخت نفس کشیدن
 • درد شکم
 • تورم یا نفخ شکم

برای بررسی هیدرآمنیوس، پزشک در طول معاینه های قبل از تولد، «طول فوندال» را اندازه گیری می کند. طول فوندال، فاصله ای از استخوان قسمت شرمگاهی تا قسمت بالای رحم است. پزشک همچنین با احساس کردن رحم از طریق شکمتان، رشد کودک را بررسی می کند. اگر احتمال وجود هیدرآمنیوس باشد، پزشک یک سونوگرافی انجام خواهد داد. این کار میزان مایعات آمنیوتیک اطراف کودک را اندازه گیری می کند.

روش های تشخیص پلی هیدرآمنیوس

هیدرآمنیوس چگونه درمان می شود؟

در بعضی موارد، علائم هیدرآمنیوس قابل درمان است، اما علت آن قابل درمان نیست.

 • پزشکتان ممکن است از شما بخواهد که در بیمارستان بستری شوید.
 • پزشکتان همچنین ممکن است برای جلوگیری از زایمان زودرس دارویی تجویز کند.
 • آنها ممکن است مقداری مایع آمنیوتیک اضافی را برای تسکین علائم شما خارج کنند.
 • تست بدون استرس (Nonstress) برای اطمینان از اینکه جنین در معرض خطر نیست، انجام می شود (تست بدون استرس شامل گوش دادن به تپش قلب کودک و نظارت بر انقباضات به مدت 20 تا 30 دقیقه است).

پزشکتان همچنین ممکن است آزمایشی انجام دهد که چرا شما مایعات اضافی دارید. این آزمایش ها به شرح زیر است:

 • آزمایش خون برای بررسی دیابت یا عفونت
 • آمنیوسنتز (آزمایشی که مایعات آمنیوتیک را بررسی می کند)

هیدرآمنیوس چگونه درمان می شود؟

هیدرآمنیوس و زمان زایمان

هیدرآمنیوس ممکن است باعث شود شما کودکتان را زودتر به دنیا بیاورید. جنین به راحتی با مایعات زیادی در اطراف آن می چرخد و می چرخد. این بدان معنی است که شانس بیشتری برای قرار گرفتن در حالت پائین (بریچ) هنگام زایمان وجود دارد. کودکان در وضعیت بریچ می توانند در وضعیت سر به سمت پایین قرار داشته باشند، اما اغلب آنها با استفاده از سزارین به دنیا می آیند.

چگونه می توانم از هیدرآمنیوس جلوگیری کنم؟

شما نمی توانید مانع از هیدرآمنیوس شوید. اگر علائمی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز بررسی و درمان شوید.

نام های دیگر

اختلال مایع آمونیاک، پلی هیدرآمنیوس، عوارض حاملگی-هیدرآمنیوس.

منبع: medlineplus

از
2
رای