تاثیر مصرف استامینوفن در بارداری بر روی جنین چیست

تاثیر مصرف استامینوفن در بارداری بر روی جنین چیست نشان داده شده است که استامینوفن در دوران بارداری از جفت عبور می کند. درباره تاثیر مصرف قرص استامینوفن در بارداری بر روی جنین در این مطلب از سلام دنیا بخوانید.

دو سوم از زنان آمریکایی برای دردهای ناشی از بارداری خود از قرص استامینوفن استفاده میکنند، اما از این طرف هم این را باید گفت که این دارو ممکن است آنطور که تصور می شود بی خطر نباشد. ما در این مقاله از سایت سلام دنیا، به بررسی تاثیر مصرف استامینوفن در بارداری بر روی کودک و جنین پرداختیم. با ما همراه باشید.

عوارض و خطرات مصرف استامینوفن در بارداری بر روی جنین

تحقیقاتی جدید در این باب نشان می دهد: زنانی که در اواخر دوران بارداری خود از استامینوفن، که به تایلنول نیز معروف است، استفاده کرده اند، به احتمال زیاد دارای فرزند با اختلال نقص توجه-بیش فعالی (ADHD) یا اوتیسم خواهند بودند.

پس از گرفتن آزمایش خون از مادر و از بند ناف (بلافاصله پس از تولد)، شانس وجود این نوع اختلالات رشدی در کودکانی که در زمان تولد در معرض استامینوفن قرار گرفته اند بیش از دو برابر بیشتر شده بود. این نوع ارتباط از قوی ترین نوع ارتباط بین قرار گرفتن در معرض استامینوفن و ADHD در کودک بود.


حتما بخوانید: 5 باور غلط در مورد اختلال کم توجهی-بیش فعالی


خطرات مصرف استامینوفن در بارداری بر روی جنین

ارتباط بین مصرف استامینوفن در بارداری با بیماری ADHD و اوتیسم در کودکان

دو مطالعه قبلی ارتباط بین استامینوفن در بارداری و ADHD و اوتیسم در کودکان را نشان داده است. اما این مطالعات تنها بر پایه و اساس حافظه مادران مبنی بر مصرف و خوردن استامینوفن توسط خودشان بود.

دکتر شیائوبین وانگ، نویسنده ارشد در این مطالعات می گوید: این مطالعه، هنگامی که با آخرین نسخه از این مطالعات ترکیب می شود، نشان می دهد که استفاده مکرر و مداوم از استامینوفن قبل از تولد نوزاد با افزایش خطر ناتوانی های رشدی، از جمله ADHD و احتمالا (اوتیسم) مرتبط است. او مدیر مرکز Early Life Origins of Disease در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بلومبرگ دانشگاه جان هاپکینز ، در بالتیمور است.

توجه به این نکته امری مهم است چرا که باید بدانید این مطالعه ارتباط بین استفاده از استامینوفن توسط خانم پا به ماه و پیشرفت بیماری ADHD و احتمالاً اوتیسم در فرزند را نشان می دهد و نمی تواند ارتباط علت و معلولی قطعی را اثبات کند. وانگ گفت تحقیقات بیشتری لازم است. او گفت که از داروهای جایگزین بی خطر برای تسکین درد یا تب در بارداری اطلاعی ندارد.


حتما بخوانید: اوتیسم چیست


نشان داده شده است که استامینوفن در دوران بارداری از جفت عبور می کند. این بدان معناست که اگر خانم پا به ماه استامینوفن مصرف کند، مقداری از دارو وارد سیستم نوزاد می شود.

عوارض مصرف استامینوفن در بارداری

به نظر می رسد که بر اساس اطلاعات پیشین در مطالعات قبلی،  استامینوفن در دوران بارداری بر سلول های مغزی و سطوح خاصی از هورمون ها که می تواند رشد مغز را مختل کند، تأثیر می گذارد. تقریبا در این مطالعه 1000 کودک جدید در آن حضور داشتند. میانگین سنی آنها 10 سال بود که بیشتر از نیمی از آنها پسر بودند.

تقریباً 26 درصد از کودکان فقط ADHD داشتند. نزدیک به 7 درصد مبتلا به اوتیسم بودند و 4 درصد دیگر دارای ADHD و اوتیسم باهم بودند. فقط بیش از 30 درصد از آنها دارای ناتوانی رشدی دیگری بودند. 33 درصد از آن ها هیچ کدام از این موارد را نداشتند. دکتر اندرو آدسمن، رئیس رشد و رفتار کودکان در مرکز پزشکی کودکان کوهن، در نیو هاید پارک، نیویورک، با این یافته ها آشنا است و آن ها را مطالعه کرده است.

استفاده و مصرف استامینوفن به طور کلی طبق توصیه و دستور پزشک ایمن و بی خطر است، اما ممکن است که همین امر در دوران بارداری با همین نوع مصرف هم آنقدر ایمن نباشد.

از آنجا که ما نمی دانیم  که در دوران بارداری خطرات عصبی ناشی از استامینوفن از چه زمانی بیشتر خواهد شد، پس مشورت با زنان باردار درباره اینکه چه موقع می توانند با خیال راحت این دارو را بدون افزایش احتمال ابتلا به ADHD یا (اوتیسم) در کودکان خود مصرف کنند، دشوار است. آدسمن میگوید که زنان باردار باید قبل از مصرف استامینوفن با پزشک خود حتما مشورت کنند.

سخن آخر

استفاده و مصرف استامینوفن به طور کلی طبق توصیه و دستور پزشک ایمن و بی خطر است، اما ممکن است که همین امر در دوران بارداری با همین نوع مصرف هم آنقدر ایمن نباشد. ما در این مطلب درباره تاثیر مصرف قرص استامینوفن در بارداری بر روی جنین صحبت کردیم. امیدوارم این پست برای شما مفید بوده باشد. می توانید سوالات و تجربیات خود را در خصوص خوردن استامینوفن در بارداری با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

آیا مصرف سیتالوپرام در دوران بارداری بی خطر است؟

از
4
رای