8 عارضه جانبی آنتی بیوتیک ها که کمتر گفته شده؛ آنتی بیوتیک هایی که موجب تب می شوند

8 عارضه جانبی آنتی بیوتیک ها که کمتر گفته شده؛ آنتی بیوتیک هایی که موجب تب می شوند تقریباً همه افراد درباره عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها می دانند. اما طبق تحقیقات حداقل 20 درصد افراد در زمان مصرف آنتی بیوتیک عوارض متفاوتی مانند: عفونت قارچی، بارداری ناخواسته و ... را تجربه کرده اند.

متداول ترین عارضه جانبی مصرف آنتی بیوتیک ها حالت تهوع و اسهال است. تقریباً همه افراد درباره عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها می دانند، یا این اطلاعات را طی تجربه به دست آورده اند یا از طریق پزشکان. اما دانشمندان آمریکایی دریافتند که حداقل 20% از افرادی که در طول زندگی خود آنتی بیوتیک مصرف کرده اند، تجربه عوارض جانبی دیگری را داشته اند. ما قصد داریم در این مقاله در مورد این عوارض جانبی به شما بگوییم. می خواهیم به شما بگوییم که افراد مختلف هنگام مصرف آنتی بیوتیک می تواند عوارض جانبی متفاوتی داشته باشند. 

عوارض جانبی متفاوت مصرف آنتی بیوتیک و راه مقابله با آن

8. عفونت قارچی

آنتی بیوتیک ها زیستگاه باکتری های بدن ما را تغییر می دهند، بنابراین افراد ممکن است در برابر عفونت های قارچی آسیب پذیر باشند. این عفونت ها می تواند در دهان، روی پوست یا زیر ناخن ها ظاهر شود.

چه کاری باید انجام داد؟

اگر در یک دوره طولانی درمانی برای شما آنتی بیوتیک تجویز شده است، باید مصرف داروهای ضد قارچی را همراه آنتی بیوتیک شروع کنید.

عوارض جانبی نادر مصرف آنتی بیوتیک

7. تغییر رنگ دندان

تتراسایکلین می تواند می تواند منجر به تغییر رنگ دندان کودکان زیر 8 سال شود. اگر یک زن باردار این دارو را مصرف کند، احتمال اینکه کودک از نظر مینای دندان دچار مشکل شود وجود دارد.

چه کاری باید انجام داد؟

دانشمندان اخیراً دریافته اند که آنتی بیوتیک داکسی سایکلین امروزی، باعث تغییر رنگ دندان ها نمی شود، بنابراین می توان بدون هیچ عواقبی آن را استفاده کرد. البته، تنها زمانی آن را مصرف کنید که پزشک تجویز کند.

اثرات جانبی نادر مصرف آنتی بیوتیک ها

6. تب

تب می تواند بخاطر چیزهای دیگری به جز آنتی بیوتیک ایجاد شود. اما اگر درست پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک دچار تب شده باشید، ممکن است این تب یک واکنش آلرژیک به دارو باشد. تب می تواند تقریباً ناشی از هر نوع آنتی بیوتیک باشد، اما اغلب اوقات توسط آنتی بیوتیک های لاکتام-β، سفالکسین، مینوسیکلین و سولفونامید ایجاد شود.

چه کاری باید انجام داد؟

تب احتمالاً خیلی زود به خودی خود از بین برود. اما اگر تب زیاد است؛ باید سعی کنید آن را پایین بیاورید و به پزشک مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک شما را تغییر دهد.

تب بعد از مصرف آنتی بیوتیک

5. واکنش آلرژیک

یکی از خطرناک ترین واکنش ها به آنتی بیوتیک، واکنش های آلرژیک است. در این مورد، فرد ممکن است دچار بثورات، تورم پلک ها، لب ها، زبان و حتی گلو بشود که می تواند منجر به آنافلاکسی شود. بعضی اوقات در مواقعی مانند اینها، یک دوز آدرنالین می تواند جان فرد را نجات دهد. به یاد داشته باشید، واکنش آلرژیک به یک آنتی بیوتیک به این معنی نیست که شما نمی توانید آنتی بیوتیک مصرف کنید.

چه کاری باید انجام داد؟

باید در مورد آلرژی های خود به پزشک اطلاع بدهید و گروهی دیگر از آنتی بیوتیک را مصرف کنید. همچنین، هنگام مصرف داروی تازه ای که قبلاً مصرف نکرده اید، مراقب باشد. اگر آلرژی دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

خطرناک ترین عوارض جانبی آنتی بیوتیک

4. حساسیت به نور خورشید

برخی از آنتی بیوتیک ها (تتراسایکلین، فلوروکینولون و سولفون) می تواند در میزان حساسیت پوست شما به اشعه ماوراء بنفش تاثیر بگذارد. اگر در طول مصرف دارو در معرض نور زیاد خورشید قرار بگیرید، احتمال ایجاد آفتاب سوختگی افزایش می یابد. این آنتی بیوتیک ها حتی اگر شخص تنها 15 دقیقه در آفتاب باشد، می تواند باعث بثورات پوستی شود.

چه کاری باید برای مقابله انجام داد؟

بهتر است در طول مصرف دارو از ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر در معرض نور خورشید قرار نگیرید، ضد آفتاب استفاده کنید و پوست را با لباس بپوشانید.

عوارض جانبی کمتر گفته شده آنتی بیوتیک ها

3. مشکلات قلبی

این مسئله اغلب اتفاق نمی افتد، اما آنتی بیوتیک ها می تواند باعث مشکلات قلبی شود. این داروها معمولاً باعث آریتمی یا فشار خون پایین می شوند. بیشتر اوقات، مصرف اریترومایسین و برخی از فلوروکینولین ها می تواند منجر به چنین عوارض جانبی شود.

چه کاری می توان برای جلوگیری از بروز مشکل انجام داد؟

برای تغییر آنتی بیوتیک به پزشک مراجعه کنید.

2. سردرد و سرگیجه

سردرد و سرگیجه نیز از عوارض جانبی شایعی است که در طول مصرف آنتی بیوتیک ها دیده می شود. اما معمولاً بعد از قطع مصرف دارو از بین می رود.

چه باید کرد؟

اگر سردر شما خیلی قوی نیست، می توانید مسکن مصرف کنید. اگر درد غیر قابل تحمل است، باید به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً پزشکتان دارو را تغییر می دهد.

عوارض جدی و احتمالی مصرف آنتی بیوتیک ها

1. بارداری ناخواسته

اگر از ریفامایسین و قرص های ضد بارداری استفاده می کنید، ممکن است با مصرف آنتی بیوتیک تاثیر آنها کاهش یابد. در نتیجه احتمال بروز بارداری ناخواسته افزایش می یابد. سایر آنتی بیوتیک ها تاثیر این قرص های ضد بارداری را زیاد تحت تاثیر قرار نمی دهند.  

باید برای مقابله چه کار کرد؟

هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها، از روش های جلوگیری از بارداری اضافه نیز استفاده کنید.

اگر به شما آنتی بیوتیک داده شد و متوجه شده اید که هر یک از این عوارض جانبی را دارید، خودتان کاری نکنید و این علائم را ندیده نگیرید. باید به یک متخصص مراجعه کنید. آیا در مورد این عوارض جانبی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک اطلاع داشتید؟

از
2
رای