آزمایش پروتئین واکنشی سی یا تست CRP و روش انجام آن چیست؟

آزمایش پروتئین واکنشی سی یا تست CRP و روش انجام آن چیست؟ تست CRP خطر کمی دارد. مانند هر خون گیری از بدن، ممکن است زخم یا کوفتگی در اطراف محل خون گیری وجود داشته باشد. این ناحیه می تواند دچار عفونت شود، اما این حالت نادر است.

سطح پروتئین واکنشی سی (CRP) که در خون قابل اندازه گیری است، در صورت وجود التهاب در بدن شما افزایش می یابد. پزشک ممکن است سطح پروتئین واکنشی سی را برای عفونت ها و سایر شرایط پزشکی بررسی کند. آزمایش پروتئین واکنشی سی یا تست CRP با حساسیت بالا (hs-CRP)، حساس تر از یک آزمایش نرمال CRP است، همچنین می تواند برای ارزیابی خطر پیشرفت بیماری سرخرگ کرونری استفاده شود، در این بیماری رگ های قلب باریک می شود. بیماری سرخرگ کرونری می تواند منجر به حمله قلبی شود. یک آزمایش خون ساده می تواند پروتئین واکنشی سی را اندازه گیری کند.

چرا تست CRP انجام می شود؟

پزشک ممکن است تست CRP را برای بررسی التهاب انجام دهد، که می تواند نشان دهنده عفونت یا یک بیماری التهابی مزمن مانند روماتیسم مفصلی یا لوپوس و همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی باشد.

تست CRP برای بیماری قلبی

تصور می شود که سطح بالای پروتئین واکنشی سی با حساسیت بالا (hs-CRP) در خون، خطرات حمله قلبی را افزایش می دهد. یک آزمایش CRP، دلیل التهاب را نشان نمی دهد، بنابراین ممکن است که سطح بالای hs-CRP به معنای وجود التهاب ناشی از عاملی به غیر از قلب باشد. انجمن قلب آمریکا، آزمایش hs-CRP را برای هر شخصی توصیه نمی کند. در عوض، این آزمایش برای اشخاصی که برای ده سال آینده به احتمال 5 تا 10 درصد به حمله قلبی دچار می شوند، مفید است. این سطح متوسط ریسک توسط ارزیابی ریسک جهانی تعیین می شود، که بر اساس انتخاب سبک زندگی، سابقه خانوادگی و وضعیت فعلی سلامت شخص تعیین می شود. این آزمایش همچنین به تشخیص خطر حمله قلبی دوم کمک می کند؛ زیرا اشخاصی با سطح بالای hs-CRP که قبلا یک حمله قلبی داشته اند، بیشتر از افراد با سطح طبیعی ممکن است به حمله قلبی دیگری دچار شوند.

 افرادی که خطر ابتلا به حمله قلبی کمتری دارند، از فواید آزمایش hs-CRP کمتر بهره می برند. افرادی شناخته شده با خطر بالای حمله قلبی، بدون توجه به سطح hs-CRP خود، باید در جست و جو درمان و اقدامات پیشگیرانه باشند.

تست CRP

خطرات آزمایش CRP چیست؟

یک آزمایش CRP یا hs-CRP خطر کمی دارد. مانند هر خون گیری از بدن، ممکن است زخم یا کوفتگی در اطراف محل خون گیری وجود داشته باشد. این ناحیه می تواند دچار عفونت شود، اما این حالت نادر است.

چگونه خود را برای آزمایش CRP آماده کنید؟

هیچ گونه آمادگی برای انجام آزمایش CRP استاندارد یا hs-CRP لازم نیست. با این وجود، اگر خون گیری برای آزمایشات دیگری نیز انجام می شود، ممکن است نیاز به روزه گیری یا انجام دستورالعمل های دیگری داشته باشید. اگر چندین آزمایش خون به طور هم زمان انجام می شوند، از پزشک خود در این باره سوال بپرسید. برخی از داروها می توانند بر نتایج آزمایش CRP تاثیر بگذارند. در مورد داروهایی که مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

در طی انجام آزمایش CRP باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

از رگ شما و معمولا از بازو خون گیری انجام می شود. قبل از وارد شدن سوزن به بدن، یک باند الاستیک در بالای بازوی شما بسته شده تا رگ های بازو شما از خون پر شوند و محل تزریق سوزن با یک ضدعفونی کننده تمیز می شود. پس از وارد شدن سوزن به بدن، مقدار کمی خون در آمپول یا سرنگ جمع آوری می شود. سپس باند الاستیک را باز می کنند تا خون مجددا جریان یابد و در این مدت همچنان با آمپول خون گیری می شود. هنگامی که میزان کافی از خون جمع آوری شد، سوزن را از بدن خارج کرده و محل زخم با یک برچسب زخم فشاری پوشانده می شود. این روش بدون درد است و معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد.

بعد از انجام آزمایش CRP

بعد از انجام آزمایش CRP، باید قادر به رانندگی تا خانه خود و انجام فعالیت های عادی روزانه باشید. دریافت نتایج آزمایش چند روز طول می کشد. پزشک باید مفهوم نتایج آزمایش را برای شما توضیح دهد. اگر شما یک آزمایش hs-CRP برای کمک به بررسی خطر حمله قلبی انجام داده اید، به خاطر داشته باشید که سطح CRP تنها یک فاکتور ریسک بیماری سرخرگ کرونری است. اگر شما سطح بالای CRP دارید، لزوما به معنای خطر بیشتر ابتلا به بیماری قلب نیست. در مورد سایر عوامل خطر و روش هایی که می تواند مانع از پیشگیری بیماری سرخرگ کرونری و یک حمله قلبی شود، با پزشک خود صحبت کنید.

خطرات آزمایش CRP چیست؟

نتایج

پزشک در مورد مفهوم نتایج آزمایش CRP با شما صحبت خواهد کرد. برای یک آزمایش CRP استاندارد، یک قرائت معمولی کمتر از 10 میلی گرم در هر لیتر است (mg/lit). آزمایشی که سطح CRP را بیش از 10 میلی گرم بر لیتر نشان دهد، نشانه ای از یک عفونت جدی، تروما، یا یک بیماری مزمن است که احتمالا نیاز به آزمایشات بیشتری برای تشخیص انها خواهد بود.

اگر یک آزمایش hs-CRP برای تعیین خطر بیماری های قلبی انجام داده اید، سطح خطر فعلی آن به صورت زیر است:

خطر کمتر: اگر سطح hs-CRP کمتر از 2 میلی گرم در هر لیتر باشد.

خطر بیشتر: اگر سطح hs-CRP شما بیش از 2 میلی گرم در هر لیتر باشد.

این سطوح خطر، معیار قطعی از خطر بیماری قلبی را نشان نمی دهند، زیرا شاخص ایده آل hs-CRP، به وضوح مشخص نشده است. همچنین، از آنجا که سطح CRP هر شخصی با گذشت زمان متفاوت است، برای تعیین خطر ابتلا به بیماری سرخرگ کرونری، به طور میانگین انجام دو آزمایش که با دو هفته فاصله از هم صورت می گیرند، توصیه می شود.

اگر شما آزمایش hs-CRP را برای بررسی بیماری قلبی انجام داده اید، احتمالا پزشک شما به طور هم زمان درخواست آزمایش کلسترول را نیز می کند. آزمایشات دیگر ممکن است برای بررسی بیشتر خطر انجام شود. پزشک شما ممکن است برای کاهش خطر حمله قلبی، تغییر شیوه زندگی یا داروهایی را نیز تجویز نماید.

منبع: mayoclinic

از
1
رای