درمان خانگی خشکی پوست دست و صورت در طب سنتی

درمان خانگی خشکی پوست دست و صورت در طب سنتی خشکی پوست یکی از مشکلات رایج در بین افراد است که نشانه های آن پوسته پوسته شدن، ترک خوردگی و خارش بخش هایی از پوست بدن است. درمان خانگی خشکی پوست در طب سنتی را در سلام دنیا بخوانید.

دلایلی مانند سن، مشکلات پوستی و یا عوامل محیطی، می توانند سبب به وجود آمدن خشکی پوست شده و باعث آزردگی خاطر شوند. خوشبختانه یک سری از درمان ها برای رفع این مشکل در منزل وجود دارد اما کدام موارد کارآمدتر هستند؟ ؛ ما در این مطلب از بخش درمان های خانگی سلام دنیا، به معرفی راه های درمان خشکی پوست با 7 درمان خانگی و طبیعی ساده ولی موثر پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نام بیماری خشکی پوست چیست؟

خشکی پوست یا زروسیس به معنی کمبود رطوبت در لایه بیرونی پوست می باشد. اگر این وضعیت درمان نشود، پوست خشک شده ترک خورده و دچار عفونت می شود. مرطوب نگه داشتن پوست خشک شده مهم است اما درمان های تجاری ممکن است گران قیمت و گاهی بی اثر باشند.

درمان خانگی خشکی پوست دست و صورت 

درمان های خانگی فراوانی وجود دارند که می توانند خشکی پوست را تسکین بخشند. بسیاری از درمان هایی که در ادامه آورده شده اند می توانند به عنوان مرطوب کننده استفاده شوند (مگر اینکه خلاف آن بیان شده باشد). بهترین روش برای استفاده از مرطوب کننده ها استفاده از آن بر روی پوست دارای رطوبت مثلا بعد از حمام است. در این حالت این مرطوب کننده ها راحت تر جذب پوست می شوند.


حتما بخوانید: علل و درمان خشکی پوست بدن با روش های ساده


1. درمان خانگی خشکی پوست با روغن دانه آفتابگردان

یک تحقیق در سال 2013 نشان داده است که روغن دانه آفتابگردان می تواند فرایند آب رسانی به پوست را نسبت به وقتی که از مرطوب کننده ها استفاده می شود بیشتر بهبود ببخشد. همان تحقیق نشان داده است که روغن زیتون در واقع به محفظه های پوستی صدمه می زند و در نتیجه تمامی روغن های طبیعی به عنوان مرطوب کننده قابل استفاده نیستند.

علل خشکی پوست

2. درمان خشکی پوست با روغن نارگیل 

یک روغن طبیعی دیگر که می تواند برای درمان خشکی پوست استفاده شود، روغن نارگیل می باشد. یک تحقیق در سال 2014 نشان داده است که روغن نارگیل برای درمان خشکی پوست بی خطر و کارآمد است. این روغن می تواند فرایند آب رسانی به پوست را بهبود بخشیده و تعداد لیپیدهای (چربی) موجود در سطح پوست را افزایش دهد. همچنین یک تحقیق در سال 2016 نیز توضیح می دهد که روغن نارگیل دارای اسیدهای چرب اشباع شده ای است که خاصیت نرم کنندگی دارند. این نرم کننده چرب یا روغنی به عنوان مرطوب کننده با پر کردن حفره های موجود در پوست خشک آن را یک نواخت و نرم می سازد.


حتما بخوانید: خواص روغن نارگیل برای پوست صورت


3. درمان خشکی پوست با حمام جو دو سر

جو دو سر یک ماده طبیعی دیگری است که می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند. افزودن جوی دو سر پودر شده به وان حمام یا استفاده از کرم هایی که حاوی جوی دو سر می باشند می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند. یک تحقیق در سال 2015 نشان داده است که عصاره جوی دو سر دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بوده و سبب رفع خشکی پوست می شود.

درمان های خانگی خشکی پوست

4. درمان خشکی پوست با نوشیدن شیر

شیر نیز می تواند باعث تسکین خشکی پوست شود اما لازم نیست به پوست بدن مالیده شود. یک تحقیق در سال 2015 نشان داده است که رژیم غذایی حاوی شیر می توان خشکی پوست را کاهش دهد. این تحقیق نشان داده است که یک چربی موجود در شیر به نام فسفولیپید می تواند لایه محافظ پوست در موش ها را وقتی شیر به رژیم غذایی آن ها افزوده شده است را تقویت کند. البته به تحقیقات بیشتری در خصوص اینکه نوشیدن شیر در انسان نیز می تواند همین تاثیر را داشته باشید یا خیر نیاز است.

5. درمان خشکی پوست با عسل

یک برررسی در سال 2012 اشاره دارد که بعضی تحقیقات نشان داده اند که عسل می تواند برای بسیاری از انواع بیماری های پوستی مفید باشد. تحقیقات مختلف دریافته اند که عسل می تواند به عنوان یک:

 • مرطوب کننده
 • ترمیم کننده
 • ضدالتهاب

عمل کند. شواهد زیادی وجود دارند که نشان می دهند عسل یک درمان خانگی ایده آل برای تسکین خشکی پوست محسوب می شود. این ماده کاملاً طبیعی بوده و می تواند مستقیماً بر روی پوست اعمال گردد.


حتما بخوانید: معجزه ماسک صورت با عسل برای انواع پوست


عسل از درمان های خانگی خشکی پوست

6. درمان خشکی پوست با وازلین (بهترین کرم برای رفع خشکی پوست صورت)

وازلین یا روغن معدنی سال هاست که به عنوان مرطوب کننده استفاده می شود. در سال 2017 محققان دریافتند که لایه محافظ پوست در افراد سال خورده پس از استفاده از وازلین بهبود پیدا کرده است. این تحقیقات از استفاده از این کرم برای درمان خشکی پوست به ویژه بر اثر سال خوردگی، حمایت می کند. 

7. درمان گیاهی خشکی پوست با آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا می تواند بر اساس تحقیقی در سال 2003 برای درمان خشکی پوست مفید باشد. می توانید دست ها و پاهایی که دچار خشکی پوست شده اند را به این ژل آغشته کرده و سپس نواحی مذکور را با جوراب یا دستکش بپوشانید. افراد معمولاً ترجیح می دهند این کار را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهند تا ژل در طول شب با پوست بدن در تماس باشد.اگر خشکی پوست در مناطق دیگر بدن روی می دهد، می توانید صرفاً ژل را بر روی آن نواحی بمالید و منتظر شوید تا به تدریج جذب پوست شود.

آلوئه ورا درمان خانگی خشکی پوست

راه های پیش گیری از خشکی پوست بدن

استفاده از مرطوب کننده ها و نرم کننده ها پس از استحمام به جلوگیری از بروز خشکی پوست کمک می کند. افراد همچنین می توانند با دوری کردن از چیزهایی که باعث تحریک خشکی پوست می شوند نیز سبب تسکین خشکی پوست شوند. این موارد عبارتند از:

 • ایجاد خراش و زخمی نمودن پوست
 • استفاده بیش از حد از تهویه هوا
 • اصلاح صورت با یک تیغ کند یا بدون ژل ریش تراش
 • استحمام در آب خیلی گرم
 • استفاده از لوسیون های دارای الکل
 • پوشیدن لباس هایی که به پوست بدن کشیده می شوند
 • تماس مداوم با مواد شوینده
 • نشستن در نزدیک حرارت مستقیم بخاری یا آتش
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض وزش باد بدون پوشاندن پوست

راه های پیش گیری از خشکی پوست بدن

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر عوامل محیطی یا سال خوردگی عامل خشکی پوست نباشند، ممکن است یک مشکل پوستی باعث بروز این وضعیت شده باشد. اگر به این چنین وضعیتی مشکوک هستید، بایستی به پزشک مراجعه نمایید. اگر درمان های خانگی و مرطوب کننده های موجود در بازار نتوانستند علائم خشکی پوست را تسکین بخشند، بهتر است با پزشک یا مسئول داروخانه درباره سایر درمان های موجود صحبت کنید.
مهم است که پوست بدن را مرطوب نگه داشته و هر چه زودتر خشکی پوست را درمان کنید. اگر این وضعیت درمان نشود می تواند منجر به موارد زیر گردد:

 • لکه های قرمز رنگ بر روی پوست
 • خون ریزی
 • عفونت باکتریایی

قرمز شدن، تورم یا خروج چرک می تواند نشان دهنده یک عفونت باکتریایی باشد. اگر به عفونت پوستی مشکوک می باشید، بایستی هرچه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید. 

منبع: medicalnewstoday


مقالات مرتبط:

عوامل خشکی پوست در دوران بارداری و درمان آن

بهترین ماسک های خانگی برای درخشندگی و روشن کردن پوست

از
4
رای