49 حقیقت ذهنی تکان دهنده و جالب در مورد خواب ها که نمی دانید

49 حقیقت ذهنی تکان دهنده و جالب در مورد خواب ها که نمی دانید گاهی اوقات ما یک سوم از زندگی خود را صرف خواب دیدن می کنیم. خواب می تواند شاد، غمگین یا حتی عجیب و غریب باشد؛ ما چگونه خواب می بینیم؛ چه حقایقی درباره خواب و رویاها وجود دارد؟ روان شناسی رویاها چیست؟

چه شما این مساله را به خاطر آورده و یا به خاطر نیاورید، شما هر شب خواب می بینید. گاهی اوقات شاد، گاهی غمگین، و اغلب عجیب غریب هستند و اگر خوش شانس باشید، مدتی یک بار یک خواب رابطه جنسی می بینید. آنها بخش عادی خواب هستند- بر اساس یک منبع معتبر، گاهی اوقات ما یک سوم از زندگی خود را صرف خواب دیدن می کنیم. اگرچه هنوز هم کارشناسان غرق در مفهوم رویاهای ما هستند، اما تحقیقات به ما اطلاعات واضحی در مورد خواب ها داده است. در این مقاله، 49 واقعیت شگفت آور در مورد خواب ها و رویاها، اعم از رویاهای جالب تا رویاهای ترسناک ارائه شده است.

49 حقیقت ذهنی تکان دهنده در مورد خواب ها

چگونه خواب می بینیم؟

1. همه افراد خواب می بینند

بزرگسالان، کودکان و حتی آن‌هایی که ادعا می‌کنند خواب نمی بینند. حدود دو ساعت در شب خواب می بینند. در حقیقت، محققان دریافته اند که افراد معمولاً هر شب چند خواب می بینند که هر کدام بطور معمول بین پنج تا 20 دقیقه به طول می انجامد. در طول زندگی عادی، مردم به طور متوسط شش سال را در خواب می گذرانند.

2. حرکت سریع چشم در هنگام خواب یکی از تاثیرگذار ترین عامل است

اکثر رویاهای واضح ما در حین حرکت سریع چشم در خواب (REM) اتفاق می افتند، که در دوره های کوتاه مدت در طول شب در حدود 90 تا 120 دقیقه رخ می دهند.

حقایق جالب در مورد خواب

3. صبح بهتر است

خواب های طولانی مدت در ساعات صبح اتفاق می افتند.

4.  آخر هفته به شما کمک می کند تا خواب را به خاطر بیاورید

به احتمال زیاد تعطیلات آخر هفته یا روزهای که دیر وقت از خواب بیدار می شوید، با احتمال بیشتری خواب های خود را به خاطر می آورید، زیرا هر دوره از تغییر حرکت سریع چشم در حین خواب طولانی تر از دوره قبلی است.

5.  عضلات شما فلج می شوند

در حین حرکت سریع چشم در خواب، اکثر عضله ها فلج می شوند تا از عملی کردن رویاها در خواب جلوگیری کنند. خواب همراه حرکات سریع چشمی با فلج شدن عضلات ارادی مشخص می شود. این پدیده را فلج خواب می نامند که مانع از حرکت کردن در هنگام خواب می شود. اصولاً به دلیل اینکه عصب های حرکتی تحریک نمی شوند، و بدن حرکت نمی کند. در بعضی موارد، این فلج شدگی حتی می‌تواند 10 دقیقه بعد از بیدار شدن نیز ادامه داشته باشد؛ شرایطی که به عنوان فلج خواب شناخته می شود. در حالی که این تجربه می تواند ترسناک باشد، متخصصان اعلام می کنند که این روند کاملاً طبیعی است و باید تنها چند دقیقه قبل از بازگشت کنترل طبیعی عضلات دوام آورد.

آنچه در مورد خواب باید بدانید

6.  تصاویر شایع ترین هستند

ما اغلب در خواب ها، تصویر می بینیم، که اکثر رویاها عموماً با صدای کم یا حرکتی تصویری هستند.

7. رویاهایی که چندین بار اتفاق می افتند، به موضوعی اشاره دارند

دیدن خوابی چندین مرتبه در کودکان اکثرا در مورد موارد زیر است:

 • رویارویی با حیوانات یا هیولاها
 • رفتار تهاجمی فیزیکی
 • شکست خوردن
 • تحت تعقیب قرار گرفتن
8.  همه رویاها را رنگی نمی بینیم

حدود 12 درصد از خواب های اشخاص به رنگ سیاه و سفید هستند. در حالی که اکثر مردم خواب های رنگی را گزارش می دهند، درصد کمی از افرادی وجود دارند که ادعا می‌کنند تنها خواب های سیاه و سفید دارند. در مطالعاتی که افراد را از خواب بیدار کردند و از آنها خواستند از میان نمودار رنگ‌ ها، آنهایی را که شبیه و مطابق با خواب هایشان است، انتخاب کنند بیشتر این اشخاص رنگ‌ های پاستلی ملایم را انتخاب کرده بودند.

چرا خواب می بینیم

9.  چیز عجیب و غریب، عادی است

اکثر رویاهای ما عجیب و غریب هستند، زیرا بخشی از مغز که مسئولیت منطقی بودن چیزها را بر عهده دارد، در هنگام خواب عمل نمی کند.

10.  روز ما به خواب اطلاعات می دهد

اکثر خواب های ما به افکار و رویدادهای یک یا دو روز گذشته مربوط می شوند.

11. حیوانات هم خواب می‌بینند

بسیاری فکر می‌کنند که وقتی یک سگ خوابیده دم خود را تکان می‌دهد یا پاهایش را حرکت می‌ دهد، خواب می‌بیند. هر چند به سختی می‌ توان با اطمینان گفت که آیا این واقعاً صادق است یا نه، محققان بر این باورند که به احتمال زیاد حیوانات هم خواب می‌بینند. حیوانات دقیقاً مانند انسان ها، مراحل خواب را طی می کنند که شامل چرخه های خواب همراه با حرکات سریع چشم و بدون حرکات سریع چشمی است.

12. چهره ها آشنا هستند

بر اساس گفته های دانشگاه استفورد، تنها در مورد چهره هایی که قبلا دیده اید یا در تلویزیون مشاهده کرده اید، خواب می بینید.

13. استرس کمتر به معنای خواب های شادتر است

اگر استرس کمی داشته و احساس رضایت در زندگی واقعی خود دارید، احتمالاً رویاهای خوبی خواهید داشت.

دانستنی های شگفت انگیز در مورد خواب

14. افراد نابینا ممکن است خواب های تصویری ببینند

در یک مطالعه روی افرادی که به طور مادرزادی نابینا بوده اند، محققان کشف کردند که آنها نیز در خواب‌‌ های خود تصاویر بصری می‌بینند و همچنین حرکات چشمی دارند که مرتبط با به خاطر آوردن تصویری خواب‌ ها است. البته حرکات چشمی این افراد طی مرحله REM (خواب همراه با حرکات سریع چشم) کمتر از افراد بینا در این پژوهش بوده است, شرکت کنندگان نابینا همان احساسات خواب را، از جمله محتوای تصویری، گزارش کردند.

15. خیلی از خواب‌ ها همگانی هستند

هر چند خواب‌ ها عمیقا تحت تاثیر تجربیات شخصی ما هستند؛ اما محققان دریافته‌اند که مضامین خواب های خاصی در فرهنگ های مختلف مشترک هستند. به عنوان مثال؛ مردم سراسر جهان غالباً در مورد تعقیب، حمله یا سقوط خواب می بینند. از دیگر تجربیات مشترک خواب می توان به احساس یخ زدگی و عدم توانایی در حرکت، دیر رسیدن، پرواز و برهنه بودن در ملاء عام اشاره کرد.

خواب های روابط جنسی

16.  هیچ چیز آنگونه که به نظر می رسد، نیست

شق کردن آلت تناسلی در هنگام صبح، هیچ ربطی به دیدن خواب های جنسی یا تحریک ندارد. ورم شبانه آلت تناسلی باعث می شود که مردان 3 تا 5 مرتبه نعوظ در طول شب داشته باشند که هر کدام 30 دقیقه طول می کشد.

چرا خواب های روابط جنسی می بینیم

17. زنان می توانند خواب هایی در مورد ارگاسم داشته باشند که باعث ترشح مایعات از واژن می شود

مردان تنها اشخاصی نیستند که خواب های جنسی می بینند که باعث نعوظ می شود. زنان نیز در صورت تحریک یا حتی ارگاسم در هنگام دیدن خواب های جنسی، می توانند ترشخات واژنی داشته باشند.

18.  رویاهای جنسی در آن حد رایج نیستند

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، تقریبا 4 درصد از رویاهای مردان و زنان در مورد رابطه جنسی است.

19.  رویاهای جنسی معمولا در مورد یک مساله هستند

اکثر رویاهای جنسی مربوط به مقاربت است.

20.  پوزیشن خواب حائز اهمیت است

اگر در هنگام خواب صورت شما رو به پایین باشد، با احتمال بیشتری خواب مربوط به روابط جنسی می بینید.

ارتباط پوزیشن خواب با نوع خوابی که می بینیم

21.  با پوزیشن خواب صورت به سمت پایین، همچنین ممکن است رویاهای شما را در مورد چیزهای دیگری شود:
 • زندانی شده اید
 • ابزارهای دستی
 • برهنه شدن
 • احساس خفگی کردن و عدم توانایی در نفس کشیدن
 • شنا کردن

22. خواب دیدن زن ها و مردها با هم تفاوت دارد

محققان در مورد محتوای رؤیاهای زنان و مردان تفاوت های زیادی پیدا کرده اند. در چندین مطالعه، مردان گزارش دادند که بیشتر از زنان، سلاح ها را به طور قابل توجهی در خواب خود مشاهده می کنند، در حالی که زنان بیشتر از مردان در مورد ویژگی های لباس، خواب می دیدند. یک مطالعه دیگر نشان داد که رویاهای مردان تمایل بیشتری به محتوای تهاجمی و فعالیت بدنی دارند، در حالی که خواب‌ های که زنان بیشتر در مورد طرد شدن و محرومیت همراه با گفتگوهای بیشتری نسبت به فعالیت‌ های فیزیکی، بوده است. وقتی صحبت از شخصیت هایی می شود که به طور معمول در رؤیاها ظاهر می شوند، مردها در مورد مردهای دیگر 2 برابر بیشتر خواب می‌بینند تا در مورد زنان، اما زنان در مورد هر دو جنس به یک اندازه خواب می‌ بینند.

23. اشخاص نسبت به چیزهای مختلف خواب می بینند

مردان دو برابر بیشتر از زنان در مورد رابطه جنسی با شرکاء جنسی مختلف خواب می بینند.

واقعیت های جالب درباره خواب

24. زنان بیشتر در مورد افراد مشهور خواب می بینند

زنان احتمالا دو برابر بیشتر از مردان رویاهای جنسی با افراد مشهور می بینند.

25. خواب های رابطه جنسی واقعی هستند

خواب های جنسی که به آنها « سکسومنیا» نیز می گویند، یک اختلال خواب شبیه به راه رفتن در هنگام خواب است، که شخص به جای راه رفتن در هنگام خواب،  درگیر رفتارهای جنسی مانند استمناء یا مقاربت می شود.

کابوس ها و سایر چیزهای ترسناک در خواب

26. کودکان کابوس های بیشتری می بینند

کابوس ها معمولا در سنین 3 تا 6 سالگی شروع شده و در سن 10 سالگی کاهش پیدا می کنند.

در چه سنی کابوس دیدن در خواب شروع می شود

27. زنان بیشتر خواب های ترسناک می بینند

زنان در سنین جوانی و در بزرگ سالی بیشتر از مردان کابوس می بینند.

28. کابوس ها در ساعات مشابهی در طول شب رخ می دهند

کابوس ها اغلب در یک سوم آخر شب رخ می دهند.

29. ممکن است به اختلالی دچار باشید

اگر به طور مکرر کابوس می بینید که به میزان زیادی اتفاق افتاده و به اندازه کافی ناراحت کننده هستند که توانایی عملکردی شما را تحت تاثیر قرار می دهند، ممکن است به اختلالی تحت عنوان «اختلال کابوس» دچار باشید.

30. فلج خواب یک مساله است

بر اساس یک منبع معتبر، حدود 8 درصد از جمعیت عمومی فلج خواب را تجربه می کنند، که عدم توانایی حرکت در وضعیت بین خواب و بیداری است.

31. احساسات شما در خواب ظاهر می شوند

به عنوان مثال، اگر از علائم پس از تصادف، گناه یا سرزنش مرگ آنها رنج می برید، احتمالاً رویاهای منفی در مورد از دست دادن عزیزی را تجربه خواهید کرد.

خواب ها به چه دلیل هستند

32. تعطیلات می تواند دشوار باشد

رویاهای غم و اندوهی که در مورد از دست دادن عزیزان است، با احتمال بیشتری در طول تعطیلات رخ می دهند.

33. کابوس های شدید در شب می تواند وحشتناک باشد

کابوس های شدید، دوره هایی از ترس شدید، جیغ زدن و حتی دویدن به اطراف یا حتی تهاجمی عمل کردن در هنگام خواب است.

34.  کودکان اغلب بیشتر به آنها دچار می شوند

تقریبا 40 درصد از کودکان به کابوس های شدید دچار می شوند، اگرچه اکثر این کابوس ها در سنین نوجوانی رخ می دهد.

35. بزرگسالان نیز هنوز می توانند کابوس های شدید را تجربه کنند

در حدود 3 درصد از بزرگسالان، کابوس های شدید را تجربه می کنند.

36. دیر وقت غذا خوردن به شما کمک نمی کند

غذا خوردن قبل از زمان خواب، احتمال کابوس دیدن را بیشتر می کند، زیرا باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و نشان دهنده فعال تر شدن مغز است.

دلایل دیدن کابوس در خواب

37. داروها در کابوس دیدن نقش دارند

داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی و مواد مخدر باعث افزایش تعداد دفعات کابوس دیدن شما می شوند.

38.  احساسات منفی تاثیر مخربی دارند

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، گیجی، انزجار، ناراحتی و احساس گناه اغلب بیشتر از ترس، محرک های کابوس ها هستند. روانشناس و محقق آمریکایی به نام کالوین اس. هال، طی یک دوره‌ 40 ساله، گزارش های مربوط به بیش از 50000 خواب را از دانشجویان گردآوری کرد. این گزارش ها در طول دهه 1990 توسط دانش آموز هال، به نام ویلیام دوماف، در دسترس عموم قرار گرفت. این گزارش‌ ها نشان می دهد که هیجانات متعددی حین خواب تجربه می‌شوند. بیشترین هیجانات تجربه شده در خواب‌ ها، اضطراب و به طور کل هیجانات منفی بوده‌اند که نسبت به هیجانات مثبت خیلی بیشتر رواج داشتند.

حقایق جالب اتفاقی درباره خواب

39.  حیوانات خانگی نیز خواب می بینند

همه از جمله حیوانات خانگی نیز خواب می بینند. بسیاری فکر می‌کنند که وقتی یک سگ خوابیده دم خود را تکان می‌دهد یا پاهایش را حرکت می‌ دهد، خواب می‌بیند. هر چند به سختی می‌توان با اطمینان گفت که آیا این واقعاً صادق است یا نه، محققان بر این باورند که به احتمال زیاد حیوانات هم خواب می‌بینند. حیوانات دقیقاً مانند انسان ها، مراحل خواب را طی می کنند که شامل چرخه های خواب همراه با حرکات سریع چشم و بدون حرکات سریع چشمی است.

حیوانات خانگی نیز خواب می بینند

40. ما فراموشکار هستیم

اشخاص 95 تا 99 درصد از خواب های خود را فراموش می کنند. اندکی پس از بیدار شدن 95 درصد از همه خواب ها به سرعت فراموش می شوند. با توجه به یک نظریه درباره اینکه چرا به خاطر سپردن خواب ها آنقدر دشوار است، تغییراتی که زمان خواب در مغز رخ می‌دهد شامل پردازش اطلاعات و ذخیره‌ آنها که برای تشکیل حافظه لازم است؛ پیشتیبانی نمی‌‌شود. اسکن مغزی افراد خوابیده نشان داده است که بخش های قدامی پیشانی - ناحیه ای که نقش مهمی در شکل گیری حافظه دارد - در حین حرکت سریع چشم در خواب (REM)، مرحله ای که در آن رویا رخ می دهد، غیر فعال هستند.

41.  ما زیاد خواب می بینیم

اشخاص بزرگ تر از 10 سال حداقل هر شب 4 تا 6 خواب می بینند.

42.  ممکن است خواب پیشگویی ببینیم

برخی از مردم اعقتاد دارند که خواب ها می توانند آینده را نشان دهند، اگرچه شواهد کافی برای اثبات آن وجود ندارد.

43.  خواب های ما بیشتر منفی هستند

خواب های منفی رایج تر از خواب های مثبت رخ می دهند.

44.  ممکن است قادر باشید که رویاهای خود را کنترل کنید

ممکن است قادر باشید که بیاموزید که با استفاده از تکنیک های واضح خواب، رویاهای خود را کنترل کنید. یک خواب واضح و روشن خوابی است که می دانید در حال خواب دیدن هستید، حتی با وجود اینکه همچنان در خواب هستید. تصور می‌شود که خواب واضح و روشن ترکیبی از حالت هوشیاری و خواب همراه با حرکات سریع چشم است، که حین این نوع خواب اغلب می‌ توانید محتوای خواب را کنترل و هدایت کنید. حدود نیمی از همه‌ اشخاص می‌ توانند حداقل یک بار خواب واضح و روشن ببینند و عده‌ای هم می‌ توانند به طور مکرر از این دست خواب‌ های واضح ببینند.

چیزهای عجیب و غریب در مورد خواب

44.  صحبت کردن در هنگام خواب معمولا خوب نیست

بر اساس مطالعه ای منتشر شده در سال 2017، فحش دادن یک اتفاق شایع در هنگام صحبت کردن در خواب است.

46.  اسپاسم ناگهانی عضلانی، تنها تصورات شما نیست

احساس لغزش در خواب قوی است، تکان خوردن ناگهانی، یا حس افتادن که زمانی اتفاق می افتند که شما در خواب هستید.

47.  ممکن است باعث حس افتادن شود

حس لغزش ممکن است به دلیل خوابی مربوط به سقوط باشد، که یکی از شایع ترین خواب ها است.

48.  خواب های دندان می توانند معنای بزرگ تری داشته باشند

خواب هایی در مورد ریختن دندان ها می تواند در اثر تحریک غیر قابل تشخیص دندان مانند براکسیسم، ایجاد شود، نه اینکه مانند فرهنگ عامه به مفهوم اخطار قبل از مرگ باشد.

49.  تکان دهنده ترین حقیقت ذهنی در بین همه این موارد

اگرچه آنها از زمان های بسیار دور در تلاشند تا این موضوع را مشخص کنند، اما محققان نمی دانند که چرا ما خواب می بینیم یا هدف از دیدن خواب چیست.

 تکان دهنده ترین حقیقت ذهنی در مورد خواب

روان شناسی رویاها و خواب ها

هر شخصی یک بار یا بیشتر، تعجب کرده است که رویایی که می بیند، چه معنایی دارد. رویا پردازی گسترده ترین حالت شناختی است که مورد بررسی قرار گرفته است. اگرچه برخی از کارشناسان بر این باورند که رویاها معنایی نداشته و عملکردی ندارند، اما برخی دیگر بر این باورند که رویاها معنایی دارند. چندین تئوری در مورد معنای رویاها وجود دارد، برخی از تئوری های شناخته شده تر به شرح زیر است:

 • تئوری روانکاوی: در این تئوری، تصور بر این است که خواب ها بیانگر خواسته های ناخودآگاه، تحقق آرزو، و تضادهای شخصی هستند. خواب ها، روشی برای عملی کردن خواسته های ناخودآگاه در امنیت یک محیط غیر واقعی را فراهم می کنند، زیرا عملی کردن آنها در واقعیت غیر قابل قبول خواهد بود.
 • تئوری فعال سازی سنتز: این تئوری در دهه 1970 از محبوبیت های زیادی برخوردار شد، این تئوری نشان می دهد که رویاها تنها محصول جانبی مغز هستند که سعی می کنند سیگنال های تصادفی از سیستم لیمبیک را پردازش کرده، که در خاطرات، احساسات و عواطف شما نقش دارند.
 • تئوری فعال سازی ادامه دار: تصور بر این است که حتی وقتی ما خواب هستیم، مغز ما اطلاعات را به طور مداوم ذخیره می کند. تصور می شود که خواب ها مکانی را برای نگه داشتن خاطرات فراهم می کنند، در حالی که حافظه کوتاه مدت را به حافظه بلند مدت تبدیل می کنند.

روان شناسی رویاها و خواب ها

تئوری جالب دیگر درباره معنای رویاها

این موارد به ندرت شروع به تعبیر سطحی از خواب های ما می کنند. در این قسمت چند تئوری جالب دیگر درباره معنای رویاها ارائه شده است:

 • رویاها، شبیه سازی تهدیدهایی هستند که به آماده شدن شما کمک کرده تا در زندگی واقعی خود با آنها مواجه شوید.
 • رویاها، روش مغز برای جمع آوری اطلاعات و دور ریختن اطلاعات بی فایده است تا فضایی جدید برای اطلاعات دیگر ایجاد کند.
 • خواب دیدن به مکانیزم دفاع تکاملی نقش مرده بازی کردن برای فریب دادن دشمنان مربوط می شود. این توضیح می دهد که چرا بدن ما در هنگام خواب فلج می شود، اما مغز ما فعال باقی می ماند.
نتیجه گیری 

ممکن است کارشناسان جواب درستی برای اینکه چرا خواب می بینیم و اینکه خواب ها به چه دلیل هستند، نداشته باشند. آنچه می دانیم این است که همه خواب می بینند و حتی رویاهای عجیب و غریب ما کاملاً طبیعی است.

منبع: healthline

از
15
رای