نحوه اتصال صحیح دو سیم؛ تعمیر و وصل کردن سیم برق ساده و حرفه ای

نحوه اتصال صحیح دو سیم؛ تعمیر و وصل کردن سیم برق ساده و حرفه ای نحوه اتصال صحیح دو سیم ؛ روش تعمیر پارگی سیم برق و وصل کردن صحیح دو سیم برق افشان برای افراد مبتدی و حرفه ای ؛ نحوه وصل کردن کانکتور برق و سیم کشی برق به شکل اصولی در سلام دنیا بیاموزید.

سیم کشی فرآیند ترکیب دو سیم برق با هم است تا جریان به طور مداوم جریان یابد. قبل از ادامه، باید منبع برق را جدا کرده و سیم را جدا کنید. بسته به شرایط، راه های زیادی برای اتصال سیم ها وجود دارد، از استفاده از کانکتورها تا لحیم کاری آنها. به عنوان مثال، ما می توانیم از کانکتورهایی با سیم های فیبر کوچک استفاده کنیم، اما اگر سیم هایی با 6 هسته یا بیشتر وصل می کنید، کانکتورها انتخاب مناسبی هستند. پس از آن، فقط باید از نوار الکتریکی یا لوله های شیلد حرارتی برای محافظت از اتصال استفاده کنید. در این مطلب سلام دنیا، ما به نحوه اتصال صحیح دو سیم و روش تعمیر پارگی سیم برق و وصل کردن صحیح دو سیم برق افشان  و کانکتور برق برای افراد مبتدی و حرفه ای پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نحوه اتصال صحیح دو سیم

1. نحوه صحیح سیم کشی برق: جدا کردن سیم برق قبل از اتصال

1. برق را از سیم برق جدا کنید

دستگاهی را که سیم کشی می کنید (در صورت امکان) از برق بکشید. اگر سیم برق در دیوار است یا نمی توان آن را از برق جدا کرد، قطع کننده مدار را در ناحیه ای که نیاز به تعمیر دارد خاموش کنید تا در حین اتصال برق گرفتگی نداشته باشید.


حتما بخوانید: آموزش تعمیر هدفون بدون لحیم کاری


اگر نمی توانید برق را قطع کنید، باید فورا اتصال سیم ها را قطع کنید تا از حوادث خطرناک جلوگیری کنید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 1

2. از هر انتهای سیم حدود 2.5 سانتی متر عایق بردارید

. سوراخ روی سیم کش را 1 تا 2 اندازه کوچکتر از سیمی که قرار است جدا کنید انتخاب کنید. سیم را داخل سوراخ ببندید و انبردست را به سمت انتهای سیم بکشید تا عایق کاملاً جدا شود. این روند را با انتهای دیگر سیم تکرار کنید. سیم کش در فروشگاه های برق منطقه موجود است. برای سیم های خالی، می توانید از این مرحله صرف نظر کنید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 2

3. یک قطعه شیلد حرارتی به طول حدود 7.6 سانتی متر برش دهید

آن را در یکی از دو سیمی که باید وصل شوند قرار دهید. این لوله از پلاستیک ساخته شده است و می تواند در معرض گرما جمع شود. قبل از اتصال باید شیلد حرارتی را داخل سیم قرار دهید تا بتوانید بعد از اتمام کار به راحتی اتصال را بپوشانید. اگر از کانکتور الکتریکی استفاده می کنید، نیازی به استفاده از شیلد حرارتی ندارید. لوله های شیلد حرارتی در فروشگاه های برق در این منطقه موجود است.


حتما بخوانید: روش تولید و ساخت کمپوست خانگی با زباله 


نکته: شیلد های حرارتی رنگ های مختلفی دارند. اگر می‌خواهید سیم از نظر زیبایی‌شناختی جذاب‌تر باشد، همان رنگ پوشش پلاستیکی فعلی روی سیم را انتخاب کنید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 3

2. نحوه صحیح سیم کشی برق: استفاده از کانکتورهای الکتریکی پیچ خورده

  • دو سر سیم را طوری نگه دارید که با هم تماس داشته باشند. دو سر سیم خالی را در کنار یکدیگر قرار دهید. سیم های برق را به هم نپیچانید  زیرا به طور ایمن به کانکتور برق وصل نمی شوند.

نحوه صحیح سیم کشی برق 4

1. درپوش اتصال برق را روی دو سر سیم خالی قرار دهید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید

درپوش اتصال برق را روی دو سر سیم خالی قرار دهید و شروع به چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت کنید. حدود 5 ثانیه بچرخانید تا سیم در داخل کانکتور بپیچد و بپیچد. سعی کنید به آرامی دو سر سیم را بکشید تا ببینید آیا اتصال ایمن است یا خیر. اگر نه، کانکتور برق را محکم تر ببندید. یک فنر در داخل درپوش رابط وجود دارد، بنابراین هرچه بیشتر آن را بچرخانید، کانکتور به دور سیم بسته‌تر می‌شود. درپوش کانکتورهای الکتریکی در فروشگاه های برق یا سخت افزار محلی موجود است. اگر می‌خواهید به پیچاندپ کانکتور ادامه دهید، عایق اضافی را بردارید.


حتما بخوانید: علت یخ زدن کولر گازی چیست و راه حل آن


نکته: به راحتی می توانید کانکتور برق را با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت جدا کنید. در صورت نیاز به تغییر سیم یا روش اتصال، کانکتور برق را باز کنید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 5

2. نوار برق را در اطراف پوشش های رابط و سیم های خالی بپیچید

نوار مشکی را دور قسمت پایین هود اتصال برق بپیچید تا اتصال کاملاً پوشانده شود. باید آن را محکم بپیچید تا احتمال قرار گرفتن سیم به حداقل برسد. پس از اتمام کار، از قیچی یا یک چاقوی کاربردی برای برش نوار استفاده کنید. اگر چندین سیم را به هم وصل می کنید، از نوار در رنگ های مختلف برای علامت گذاری سیم های در حال اتصال استفاده کنید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 6

3. نحوه صحیح سیم کشی برق: وصل کردن کانکتور برق

1 انتهای سیم لخت را داخل کانکتور برق قرار دهید

کانکتور الکتریکی یک لوله کوچک با دو سر است که هر سر برای اتصال یک سیم استفاده می شود. یک سر سیم را بردارید و آن را به وسط کانکتور برق بکشید. انتهای سیم خالی را به داخل کانکتور فشار دهید تا زمانی که اتصال را لمس کند. کانکتورهای الکتریکی در فروشگاه های تجهیزات الکتریکی یا مکانیکی محلی موجود است. این روش برای اتصال ایمن سیم های برق بزرگ مناسب است.

نحوه صحیح سیم کشی برق 7

2. از انبردست برای فشار دادن در موقعیتی در حدود 1/4 از انتهای کانکتور استفاده کنید

سوراخ انبر را متناسب با اندازه کانکتور برق انتخاب کنید. فک انبر را حدود 0.6-1.3 سانتی متر بالاتر از انتهای کانکتور قرار دهید. بدنه انبر را تا جایی که ممکن است فشار دهید تا انتهای سیم محکم در جای خود فشرده شود. از انتخاب سوراخ خیلی کوچک خودداری کنید، در غیر این صورت ممکن است سیم را قطع کنید. در بازار انواع مختلفی از سیم‌کشی ها وجود دارد بنابراین نیازی به خرید ابزارهای زیادی ندارید.


حتما بخوانید: چگونه یک تراریوم (باغ شیشه ای) بسازیم


نکته: باید سوراخ cos پانچ را کمی بزرگتر از سر رابط انتخاب کنید تا هسته سیم محکم‌تر به غلاف عایق فشار داده شود.

نحوه صحیح سیم کشی برق 8

3. سر دیگر سیم را در انتهای دیگر کانکتور قرار دهید و cos را فشار دهید

مراحل قبلی را با انتهای دیگر کانکتور الکتریکی تکرار کنید. همانطور که انتهای دیگر سیم را رزوه می کنید، بررسی کنید تا مطمئن شوید که دو سر سیم با یکدیگر در داخل کانکتور تماس دارند. از انبردست برای تثبیت انتهای سیم دوم در موقعیت خود استفاده کنید. برخی از کانکتورهای الکتریکی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شفاف باشند، بنابراین می‌توانید ببینید که آیا دو سر سیم با هم تماس دارند یا خیر.

نحوه صحیح سیم کشی برق 9

4. شیلد حرارتی را وارد کنید تا اتصال الکتریکی را بپوشاند

شیلد حرارتی را از یکی از دو سیم بیرون بکشید و کانکتور برق را بپوشانید. اگر شیلد حرارتی خیلی شل شده یا از کانکتور برق افتاد، از انبردست برای تعمیر لوله استفاده کنید. اگر به طور تصادفی فراموش کردید که قبل از اتصال سیم ها،شیلد حرارتی را وارد کنید، از نوار برق برای بسته بندی تمام کانکتورها و سیم های خالی استفاده کنید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 10

5. لوله را با یک مشعل حرارتی گرم کنید

  • بخاری را روشن کنید و هوای گرم را به سمت لوله هدایت کنید. سیم را در دست خود بچرخانید تا لوله به طور یکنواخت در اطراف محل اتصال مانند یک لایه عایق جمع شود.

نحوه صحیح سیم کشی برق 11

اگر تفنگ حرارتی ندارید، می توانید از کبریت یا فندک برای گرم کردن لوله استفاده کنید. مراقب باشید که آتش روی سیم یا لوله نرود، در غیر این صورت ممکن است پلاستیک ذوب شود.


حتما بخوانید: چگونه بتن بسازیم؛ آموزش ترکیب و درست کردن بتن دستی در خانه


4. نحوه صحیح سیم کشی برق: اتصال به صورت حرفه ای 

  • دو سر سیم برق خالی را در زاویه 90 درجه خم کنید. از انگشتان یا انبر سوزنی خود استفاده کنید تا هر انتهای سیم را به شکل L خم کنید. بررسی کنید تا مطمئن شوید هر ضلع زاویه سمت راست حدود 1.3 سانتی متر طول دارد، برای اینکه بتوانید دو سیم را به هم بپیچید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 12

1. دو سر سیم را به گونه ای قلاب کنید که زوایای قائم یکدیگر را لمس کنند

یک سیم را روی سیم دیگر قرار دهید تا یک سر L وارونه شود و سر دیگر آن رو به بالا قلاب شود. زوایای مناسب سیم ها باید با یکدیگر تماس داشته باشند.

نحوه صحیح سیم کشی برق 13

2. انتهای سیم را رو به بالا دور سیمی که عمود بر آن قرار دارد بپیچید

انتهای سیم رو به بالا را در اطراف قسمت مستقیم سیم باقیمانده بپیچید. برای ایجاد یک اتصال محکم بین دو سیم باید آن را محکم بپیچید. سعی کنید در صورت امکان حداقل 3 دور سیم وصل کنید. این روند را با انتهای دیگر سیم تکرار کنید. اگر در پیچیدن سیم با دست مشکل دارید از انبر سوزنی استفاده کنید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 14

3. اتصالات را به هم جوش دهید تا محکم شوند

از دست غالب خود برای گرم کردن آهن لحیم کاری و نزدیک کردن آن به اتصالات استفاده کنید. از طرف دیگر، آهن لحیم کاری آلیاژ نقره را در کنار نوک هویه نگه دارید. آلیاژ نقره را گرم کنید و آن را به محل اتصال بین دو سیم بمالید تا مواد لحیم کاری کل اتصال را بپوشاند.

توجه: اگر با دستانتان نوک هویه لحیم کاری را لمس کنید دچار سوختگی خواهید شد.

نحوه صحیح سیم کشی برق 15

4. پایین محل کار را با دستمال کاغذی یا چوب خرد کنید تا اگر مواد لحیم کاری به طور تصادفی چکه کند، سطح را محافظت کنید

لوله انقباض حرارتی را از یکی از دو سیم بکشید و محل اتصال لحیم کاری را بپوشانید. مجرا را بلغزانید تا کل اتصال را بپوشاند تا هیچ سیم خالی در معرض دید قرار نگیرد. اگر لوله شل است، از انبر چین دار cos برای اتصال لوله به جوش استفاده کنید. اگر لوله های انقباض حرارتی در دسترس نیستند، نوار برق را دور اتصال بپیچید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 16

5. از یک تفنگ حرارتی برای گرم کردن استفاده کنید تا لوله جمع شود

مشعل را روشن کرده و آن را به سمت لوله انقباض حرارتی بگیرید. در حین گرم کردن، باید سیم را بچرخانید تا لوله به طور یکنواخت جمع شود. حرارت دادن را ادامه دهید تا لوله منقبض شود تا با پوسته عایق مناسب شود. اگر تفنگ حرارتی ندارید از فندک یا کبریت استفاده کنید.

نحوه صحیح سیم کشی برق 17

سخن آخر

این مطلب از سلام دنیا، شما را با "نحوه اتصال سیم کشی برق" آشنا کرد. سلام دنیا امیدوار است این مقاله به شما کمک کرده باشد. اگر این مقاله برای شما جالب و مفید بود، فراموش نکنید که آن را به اشتراک بگذارید. متشکرم.


مطالب مرتبط:

آموزش ساخت حوض برای ماهی

آموزش ساخت تخته گوشت چوبی ساده و شیک در خانهاز
8
رای