علت یخ زده کولر گازی و لوله برگشت داکت اسپلیت + روش تعمیر و پیشگیری

علت یخ زده کولر گازی و لوله برگشت داکت اسپلیت + روش تعمیر و پیشگیری علت یخ زدن کولر گازی چیست؛ علت برفک زدن لوله برگشت کولر گازی، و داکت اسپلیت و روش های تعمیر یخ زدن لوله برگشت و کمپرسور کولر گازی و پیشگیری از آن را سلام دنیا بخوانید.

یخ زدن یا برفک زدن کولرگازی یا اسپلیت مشکلی رایجی است که ممکن است به دلیل بروز نقص، انسداد و یا کثیفی در بخش های مختلف این دستگاه رخ دهد. اگر شما هم با این مشکل رو به رو هستید پس به خواندن این مطلب سلام دنیا ادامه دهید. ما در این در مورد مطلب علت یخ زدن کولر گازی، علت برفک زدن لوله برگشت کولر گازی، علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت و روش های تعمیر یخ زدن لوله برگشت کولر گازی صحبت خواهیم کرد.

علت یخ زدن کولر گازی چیست و راه حل آن

1. یخ زدن کولر گازی ناشی از سطح پایین مبرد

اگر سطح مبرد شما (آکا فریون یا R-22) پایین باشد، ممکن است در لوله ها و پرچ های دستگاه نشت داشته باشید. سطح مبرد پایین باعث کاهش فشار در سیستم می شود که در نتیجه منجر به کاهش دما نیز می شود. این می تواند باعث ایجاد یخ در سیم پیچ اواپراتور کولر گازی شود.

 • راه حل: از یک تکنسین HVAC واجد شرایط بخواهید که نشتی را تعمیر کرده و مایع خنک کننده را شارژ کند. به جای پر کردن مجدد سیستم، ضروری است که نشتی را برطرف کنید.
 • پیشگیری: هر بهار کولر گازی خود را بررسی و سرویس کنید تا مشکلات احتمالی را برطرف کرده و مطمئن شوید که مقدار مناسبی از مبرد دارد.

حتما بخوانید: روش تعمیر و تعویض مغزی یا کارتریج شیر دوش حمام اهرمی


2. یخ زدن کولر گازی ناشی از کثیف شدن کویل اواپراتور

کثیف اواپراتور می تواند باعث ایجاد یخ در کولر گازی شما شود زیرا جریان هوا از طریق دستگاه را محدود می کند. یک اواپراتور کثیف همچنین می تواند باعث شود کولر گازی از برق بیشتری استفاده کند و به کمپرسور آسیب برساند.

 • راه حل: برای جلوگیری از خراب شدن سیستم خنک کننده، دستگاه را خاموش کنید تا اواپراتور تمیز یا تعویض شود.
 • پیشگیری: سیم پیچ اواپراتور را به طور منظم تمیز کنید.

3. یخ زدن کولر گازی ناشی از خرابی مکانیکی

سیم کشی، شیرهای شکسته، فن آسیب دیده، پیچ خوردگی خطوط مبرد، یا مسدود شدن درین همگی می توانند باعث یخ زدن سیستم خنک کننده مرکزی شما شوند.

 • راه حل: از یک متخصص کولر گازی دارای مجوز برای بازرسی و تعمیر واحدهای خراب کولر گازی وقت بگیرید.
 • پیشگیری: تعمیر و نگهداری منظم سیستم های گرمایشی و سرمایشی، عموماً در بهار و پاییز، خطر این مسائل را کاهش می دهد.

علت یخ زدن کولر گازی چیست

4. یخ زدن کولر گازی ناشی از محدودیت جریان هوا در یونیت های کولر گازی

کولر گازی به منظور عملکرد صحیح، به جریان هوا در سیستم متکی است. جریان هوا بسیار کم دما را کاهش می دهد و باعث یخ زدن یونیت کولر گازی می شود. جریان هوا می تواند توسط فیلترهای هوای کثیف، دریچه های بسته، گرفتگی یا نشتی در مجرای کانال یا چیزی که یونیت خارجی را مسدود می کند، محدود شود.

 • راه حل: بسته به اینکه چه چیزی جریان هوا را محدود می کند، ممکن است نیاز به تعویض فیلتر هوا، تمیز کردن کانال یا تعمیر کانال های هوا داشته باشید.
 • پیشگیری: فیلتر هوا را ماهی یک بار در زمان‌های استفاده زیاد مانند تابستان تعویض کنید و در نظر بگیرید که کانال‌های خود را آب بندی کنید.

5. یخ زدن کولر گازی ناشی از سرمای بیش از حد دمای بیرون

سیستم های کولر گازی برای استفاده زمانی که دمای بیرون زیر 62 درجه فارنهایت است طراحی نشده اند.

 • راه حل: واحد AC  کولر گازی را خاموش کنید تا اجازه دهید یخ آن آب شود.
 • پیشگیری: شب هنگام که دمای هوا در 60 ثانیه یا کمتر پیش بینی می شود، کولر را خاموش کنید.

حتما بخوانید: نحوه تعمیر درزگیر پنجره های دوجداره و عایق و آب بندی آن


علت برفک زدن لوله برگشت کولر گازی

1. عدم وجود هوا در کویل اواپراتور

کولر گازی برای خنک کردن محل باید دمای محیط را بگیرد و آن را کاهش دهد.حالا اگر سیستم تهویه مطبوع قادر به عبور صحیح جریان هوا را از روی اواپراتور نباشد، این تبادل گرما رخ نمی دهد و گاز فریون گرما را از به خوبی از محیط خانه خارج نمی کند. این امر به مرور باعث کاهش دمای گاز و منجر به یخ زدن لوله برگشت کولر می شود.

2. کثیف بودن فیلتر های کولر گازی

فیلترهای کولر گازی بعد از مدتی کثیف و مسدود می شوند. این کثیفی باعث می شود که مکش هوا به نحو صحیحی صورت نگیرد و در نتیجه قطعاتی مانند فن بلوور و اواپراتور درست کار نکنند.این خود عاملی برای یخ زدن لوله برگشت یا دیگر بخش های کولر گازی می شود.

3. بهم ریختن استاندارد دمایی

هر زمان که دمای هوای بیرون نسبتا سرد است، حالت فن کولر گازی را استفاده کنید. زیرا در این شرایط استفاده از حالت سرمایش موجب برفک زدن لوله ها و سیکل کولر گازی می شود.

علت برفک زدن لوله برگشت کولر گازی

4. خرابی فن بلوور

 خرابی قطعه ای به نام فن بلوور نیز یکی دیگر از دلایل برفک زدن لوله برگشت کولر گازی است. فن بلوور مسئول کشیدن هوای گرم به داخل پنل و تبدیل آن به هوای سرد با تماس با کویل های اواپراتور سرد است.درصورتی که فن بلوور قادر نباشد هوای سرد را به راحتی از روی کویل های داخلی (اواپراتور) تخلیه کند،پنل داخلی شروع به یخ زدن می کند و این منجر به ایجاد دانه های برفک و بلورهای یخ روی کولر و لوله های برگشت کولر گازی می شود.

5. انسداد و گرفتی لوله ها

اگر لوله مویی یا قطعاتی مانند شیربرقی کولر گازی یا لوله های ارتباطی دچار انسداد شوند، ممکن است لوله های برگشت، کمپرسور و یا کندانسور کولر گازی برفک بزنند.


حتما بخوانید: جرمگیری و رسوب زدایی سر دوش حمام با بهترین روش خانگی


علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت

1. استفاده بیش از حد و بدون خاموشی کمپرسور

استفاده بیش از حد از قطعاتی مانند کنتاکتور و کمپرسور کولر گازی و داکت اسپلیت، اختلال در برد فرمان، سنسورهای اسپلیت، کمپرسور را بهمراه دارد و این باعث افزایش احتمال یخ زدن پنل داخلی و در نتیجه لوله برگشت کولر اسپلیت شود.

2. ایجاد گرفتگی لوله ها یا قطعات داخلی داکت اسپلیت

باید به دقت بررسی شود تا لوله مویی یا قطعاتی مانند شیر برقی یا لوله های ارتباطی دچار گرفتگی نشوند چرا که این اتفاق دلیل موجب یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت می شود.

علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت

3. عدم استفاده شبانه روزی از کولر اسپلیت

از آنجایی که بعضی از کولرهای اسپلیت برای کار در محدوده دمای خاصی درنظر گرفته شده اند کارکرد بیش از حد آنها در خارج از محدوده دمایی با یخ زدن لوله برگشت در آنها همراه خواهد بود.بنابراین زمانی که هوای خارج از خانه نسبتا سرد است،سعی کنید از حالت فن دستگاه استفاده کنید.

4. عدم کارکرد درست قطعات اسپلیت

بررسی عملکرد قطعات داخلی دستگاه به صورت دوره ای ضروری است.اگر هر یک از این قطعات دچار مشکل شوند، یخ زدن لوله برگشت اسپلیت، یکی از مشکلات محتمل خواهد بود.

 روش های تعمیر یخ زدن لوله برگشت کولر گازی

 • تعویض فیلتر هوای کولر گازی
 • بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور کولر گازی یا اسپلیت
 • بررسی جریان هوای داخل کولر گازی و اطمینان از باز  و عادی بودن جریان هوا
 • بررسی فن بلوور و در صورت نیاز تعویض کردن آن
 • استفاده از حالت فن کولر گازی در شرایطی که هوای بیرون خانه سرد است.
 • درصورت وجود یخ در دستگاه، از استفاده مجدد آن تا قبل از رفع مشکل خودداری کنید.
 • بعد از ذوب کامل یخ، اواپراتور را خشک کنید.

 روش های تعمیر یخ زدن لوله برگشت کولر گازی

البته توصیه ما به شما این است که برای رفع و تعمیر یخ زدن لوله برگشت کولر گازی حتما با یک تکنسین های مجرب تعمیرات اسپلیت و کولر گازی مشورت کرده و از آنها کمک بگیرید.

سخن پایانی:

در این مطلب علاوه بر بررسی علت و دلایل یخ زدن و برفک زدن لوله برگشت کولر گازی و اسپلیت راهکارهایی برای تعمیر یخ زدن لوله برگشت کولر گازی نیز ارائه کردیم.


مقالات مرتبط:

رفع مشکل سرد و گرم شدن ناگهانی آب در حمام و آبگرمکن دیواری

آموزش تعویض یا نصب صحیح شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی گام به گاماز
1
رای