چگونه هدفون و هندزفری خراب را بدون لحیم کاری در خانه تعمیر کنید؟

چگونه هدفون و هندزفری خراب را  بدون لحیم کاری در خانه تعمیر کنید؟ حتماً شما هم تجربه خراب شدن یا قطع شدن یا پاره شدن سیم هدفون را دارید. خب، امروز می خواهیم به شما یاد بدهیم که چطور بدون لحیم کاری هدفون خراب خودتان را تعمیر کنید. تنها نیاز به یک کابل AUX که کار کند دارید.

همه افراد ابزار لحیم کاری را ندارند، ولی حداقل یک هدفون را همه دارند. حتماً شما هم تجربه خراب شدن یا قطع شدن یا پاره شدن سیم هدفون را دارید. خب، امروز می خواهیم به شما یاد بدهیم که چطور بدون لحیم کاری هدفون خراب خودتان را تعمیر کنید. اگر بخواهیم ابزار برای این کار را اسم ببریم، فقط به چاقو، فندک و نوار چسب احتیاج دارید.

تنها مشکلی که ممکن است پیش بیاید این است که نیاز به یک کابل AUX که کار کند دارید، که یک کابل یا کانکتور از هدفون سالم دیگر با یک تکه سیم است. کابل AUX ارزانتر از خرید هدفون است، اما میکروفن ندارد، پس اگر شما یک هدست دارید، باید بریدن میکروفن و دکمه های آن را به جان بخرید. اما اگر هدفونی دارید که کار نمی کند و دکمه ندارد یک گزینه خوب برای این کار است. شما می توانید سیم های با کیفیت بالا را با قیمت کم خریداری کنید. خب، چاقو یا تیغ، فندک و چسب هم در هر خانه ای پیدا می شود.

مراحل تعمیر هدفون بدون لحیم کاری

1. ابتدا کابل AUX را ببرید

کابل AUX را 5 تا 7 سانتیمتر بالاتر از کانکتور ببرید، حتی بیشتر هم باشد بهتر است. نباید آن را کوتاه ببرید. اگر پیچ خورده باشد راهی برای تعمیر آن وجود ندارد. تعمیر وقتی بهتر انجام می شود که اتصال از کانکتور دورتر باشد.

درست کردن هدفون خراب

2. حالا روکش لاستیکی آن را بردارید

راحت ترین روش این است که درست مثل عکس عمل کنید. لازم نیست تیغ را خیلی محکم روی آن فشار بدهید. سیم را خم کنید، تا روکش لاستیکی در محل برش باز شود. حالا سیم را بچرخانید و این برش را دور تا دور سیم ایجاد کنید و روکش را جدا کنید. باید دقت کنید که سیم های تویی را قطع نکنید.

تعمیر هدفون پاره شده

3. روکش را تمیز کنید

برای افزایش مقاومت سیم های مسی، تولید کنندگان نخ های نایلونی دور آنها می تابند. این روکش از هر جنسی باشد طوری است که به خوبی می سوزد. بنابراین، برای یک ثانیه انتهای سیم را آتش بزنید. می بینید که به سرعت شروع به سوختن می کند. بعد از اینکه 1 تا 1.5 سانتیمتر از آن سوخت باید خاموشش کنید.

تعمیر هدفون بدون لحیم کاری

باقیمانده های سوخته این روکش را با ناخن و به راحتی تمیز کنید. حالا یک سیم سالم دست نخورده داریم. نکته اصلی این است که اجازه ندهید سیم بیش از حد بسوزید، چون ممکن است از بین برود.

چگونه هدفون خراب خود را بدون لحیم کاری درست کنیم

4. حالا نوبت هدفون می رسد

سیم را برش بزنید. معمولاً سیم های هدفون درست بعد از کانکتور قطع می شوند و برای اینکه مطمئن شوید قسمتی که دچار خرابی است را بریده اید، 2 تا 3 سانتی متر بالاتر از کانکتور را قطع کنید. اگر بخواهید حتی می توانید بالاتر از آن را برش بزنید. حالا همانطور که روکش کابل AUX را تمیز کردیم، روکش این سیم را هم بردارید.

تعمیر هدفون قطع شده بدون نیاز به لحیم کاری

5. مشخص کنید که کدام سیم ها هدست به هم پیچیده شوند

سیم های هدست بیش از سه تا پنج سیم هستند. دو تا از سیم ها مربوط به میکروفن است، و سه تای آن به هدفون مربوط است. سیم طلایی چند رشته ای در بالای سیم سفید نازک میکروفن است.

تعمیر هدست یا هدفون شکسته

حالا باید سیم های مرتبط را به هم بپیچانید. در واقع کار خیلی آسانی است!  سه سیم AUX به سه سیم هدفون پیچیده می شوند.

روش ترمیم هندزفری بدون لحیم کاری

رایج ترین رنگ ها

  • سیم زمین طلایی (زرد)
  • برای هدفون سمت چپ آبی
  • برای هدفون سمت راست قرمز

اما مثل هر قانون دیگری، استثنائاتی هم وجود دارد، به خصوص برای هدست. برای مثال، ممکن است گاهی سمت راست سبز باشد، سمت چپ آن آبی و سیم میکروفن قرمز باشد یا مخلوطی از رنگ ها باشد. اما طلایی همیشه سیم زمین است. ترکیبی از رنگ ها با طلایی هم در بیشتر موارد برای زمین است.

پس اول از همه سیم های طلایی را بین هم می پیچیم. حالا به ترتیب سیم های هدفون تعمیر شده را به کابل AUX بپیچید. نکته آخر این است که سیم قرمز کانکتور کابل AUX را به سیم قرمز هدفون بپیچید و بعد از آن هدفون سمت راست کار می کند. در مواردی ممکن است رنگ ها متفاوت باشد و شاید لازم باشد که سیم قرمز به سیم آبی پیچیده شود. نکته اصلی این است که طلایی سیم زمین است.

روش پیچش سیم ها در تعمیر هدفون پاره شده

6. سیم ها را جدا کنید

بخاطر اینکه قبلا روکش سیم ها را جدا کردیم، آنها دیگر عایق ندارند. اگر سیم ها را به هم نزدیک کنید، ممکن است به خوبی کار نکنند. پس لازم است که آنها را از هم جدا کنید تا از چسبیدنشان به هم جلوگیری شود.

روش تعمیر هدست بدون لحیم کاری در خانه

ابتدا هر جفت سیم پیچیده شده را تفکیک می کنیم و دور آنها چسب می پیچیم تا عایق شوند. این کار به تقویت اتصالات هم کمک می کند. حالا همه چیز را با یک چسب پهن به هم وصل می کنیم.

روش تعمیر ایرفون در خانه بدون نیاز به لحیم کاری

7. اتمام کار

کار تعمیر هدفون شما انجام شد. این کار زمان زیادی نمی برد، شاید فقط 15 دقیقه کافی باشد. نکته اصلی این است که متوجه شوید باید چه کار کنید. امیدوارم یاد گرفته باشید چطور بدون لحیم کاری هدفون خودتان را تعمیر کنید.

 چطور بدون لحیم کاری هدفون خودتان را تعمیر کنید

از
178
رای