احتمال بارداری از طریق رابطه مقعدی (رابطه از پشت و حاملگی)

احتمال بارداری از طریق رابطه مقعدی (رابطه از پشت و حاملگی) بارداری به دلیل رابطه جنسی مقعدی بسیار نادر است. اما ابتلا به بیماری عفونت مقاربتی بسیار محتمل است؛ بنابراین استفاده از کاندوم به هنگام آمیزش مقعدی، همیشه ایده خوبی است.

به طور دقیق, بارداری از طریق رابطه جنسی مقعدی ممکن نیست. با این حال اگر منی در هر نقطه واژن وارد شود، بارداری می‌تواند رخ دهد. احتمال حامله شدن در رابطه از پشت ناچیز است؛ اما هنوز یک احتمال بسیار کم وجود دارد؛ به خصوص اگر افراد درگیر فعالیت‌های جنسی دیگری غیر از "رابطه از پشت" نیز باشند. افسانه های زیادی در رابطه با بارداری و رابطه جنسی وجود دارد؛ از جمله اینکه آیا فرد می‌تواند از پیش نوازش (لمس کردن و نوازش کردن، هنگامی که دستگاه تناسلی درگیر باشد) باردار شود و آیا روش بیرون کشیدن (آلت از واژن قبل از انزال) کار می‌کند یا نه. در این مقاله از این افسانه ها و چیزهای دیگر پرده گشایی می کنیم. ما همچنین حقیقت پشت تصورات غلط را آشکار خواهیم کرد.

آیا احتمال باردار شدن از طریق رابطه جنسی از پشت (مقعد) وجود دارد؟

بارداری و رابطه جنسی مقعدی

بارداری زمانی رخ می‌دهد که اسپرم زنده موجود در داخل منی، با یک تخمک بالغ در رحم و یا لوله رحمی ارتباط برقرار می کند. سازمان بهداشت جنسی آمریکا، "رابطه مقعدی" را هنگامی که یک مرد آلت جنسی خود را در مقعد فرد دیگری قرار می‌دهد، تعریف می‌کند. از لحاظ تئوری، این باید تمام منی و اسپرم را از فرج و واژن دور نگه دارد. با این حال, اگر منی از مقعد بیرون بیاید یا به داخل واژن بریزد، احتمال حاملگی وجود دارد. اگر چه احتمال حامله شدن از رابطه مقعدی نسبتا کم است، اما خطر ابتلا به عفونت مقاربتی (STI) بیشتر است. برای کاهش خطر ابتلا به عفونت مقاربتی، همیشه از کاندوم در طول هر نوع فعالیت جنسی استفاده کنید.

آیا می شود از رابطه مقعدی (پشت) عفونت مقاربتی بگیرید؟

ریسک بالاتری در انتقال یا گرفتن عفونت مقاربتی در طی رابطه مقعدی نسبت به رابطه واژینال وجود دارد؛ به خصوص اگر مردم از کاندوم استفاده نکنند. این امر به این دلیل است که راست روده (مقعد)، خودش روان کننده تولید نمی کند و پوست آن بسیار آسیب پذیر است؛ بنابراین می تواند به راحتی پاره شود. اگر پوست پاره شود، منتقل شدن یا ابتلا عفونت بسیار آسان تر می شود.

عفونت هایی که مردم می‌توانند از طریق رابطه مقعدی منتقل کنند عبارتند از:

  • اچ آی وی
  • ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
  • ویروس هپاتیت
  • سیفیلیس
  • سوزاک
  • تب خال 
  • کلامیدیا تراکوماتیس
  • زگیل تناسلی

برای کاهش خطر ابتلا یا انتشار عفونت مقاربتی از طریق رابطه مقعدی، استفاده از کاندوم در تمام اوقات، حتی در اسباب‌بازی‌های جنسی اهمیت زیادی دارد. اگر رابطه جنسی خود را از مقعد، واژن یا دهان به موقعیت دیگری (مقعد، واژن، دهان) تغییر میدهید، کاندوم خود را تعویض کنید. همچنین استفاده فراوان از روان‌کننده بسیار مهم است تا از آسیب به پوست جلوگیری شود. فقط از "روان‌کننده مبتنی بر آب" استفاده کنید، زیرا "روان کننده های روغنی" می‌تواند کاندوم را پاره کند.

آیا احتمال باردار شدن از طریق رابطه جنسی از پشت (مقعد) وجود دارد؟

افشای افسانه‌های دیگری در مورد بارداری و رابطه جنسی

برخی تصورات نادرست رایج پیرامون سلامتی جنسی عبارتند از:

آیا می‌توانید از روش بیرون کشیدن (آلت از واژن قبل از انزال)، برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید؟

امید به جلوگیری از بارداری با بیرون کشیدن آلت تناسلی قبل از انزال، شکل قابل قبولی برای کنترل تولد نیست. برای یک مرد دشوار است که بتواند بگوید که قصد انزال یا کنترل آن را دارد و مایعی که بدن مرد قبل از انزال (precum) آزاد می کند، ممکن است حاوی اسپرم باشد. طبق آمار مرکز بهداشت زنان جوان، 22٪ از زنانی که از روشهای بیرون کشیدن آلت استفاده می کنند، طی یک سال باردار می شوند.

آیا می توانید از پیش نوازی (لمس کردن و نوازش کردن، هنگامی که دستگاه تناسلی درگیر باشد) باردار شوید؟

لمس کردن و نوازش کردن، حتی در حالی که برهنه هستید، احتمالاً باعث بارداری نخواهد شد. با این حال، استفاده از محافظ، به ویژه هنگامی که دستگاه تناسلی درگیر باشد، بسیار مهم است.

  • اگر در حین پیش نوازی، مایع منی روی لباس‌ها، دست‌ها و یا هر جایی نزدیک واژن قرار داشته باشد، اسپرم ممکن است از طریق دهانه رحم و رحم، وارد لوله‌های رحمی شود و باعث بارداری گردد.

آیا استمناء (خود ارضایی مرد) قبل از رابطه جنسی می تواند اسپرم مرد را به اندازه کافی برای جلوگیری از بارداری کاهش دهد؟

بر اساس اطلاعات "فدراسیون فرزندپروری تنظیم‌شده آمریکا" (Planned Parenthood)، استمناء (خود ارضایی مرد)، تعداد اسپرم یک فرد را کاهش نمی‌دهد. این روش موثری برای جلوگیری از بارداری نیست .

آیا استفاده از دو کاندوم به جای یکی امن تر است؟

استفاده از دو کاندوم پر مخاطره تر از استفاده از یکی است. استفاده از دو کاندوم، اصطکاک را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود به احتمال زیاد یکی یا هر دو پاره شوند. کاندوم ها تنها در مواردی که افراد به طور صحیح از آنها استفاده کنند، موثر هستند. همیشه دستورالعمل ها را بخوانید و عمل کنید.

درصد احتمال بارداری از پشت (مقعد) چقدر است

آیا می توانید به جای کاندوم از پوشش پلاستیکی یا بادکنک استفاده کنید؟

برای جلوگیری از حاملگی یا شیوع ابتلا به عفونت مقاربتی، از روشهای جلوگیری تأیید نشده استفاده نکنید. کاندوم برای جلوگیری از این موارد، از یک طراحی خاص استفاده می کند. اقلام دیگر ممکن است در هوا، آب و حتی به صورت تازه نگهداری شوند، اما تضمین نخواهد شد که موثر باشند.

آیا شستشوی واژن بعد از سکس از بارداری جلوگیری می‌کند؟

شستشوی واژن -ریختن آب و یا سایر مایعات در واژن برای شستشوی آن- راه خوبی برای جلوگیری از حاملگی نیست؛ زیرا تمام اسپرم ها را از بین نمی برد. اغلب پزشکان توصیه نمی‌کنند که افراد شستشوی واژن انجام دهند یا داخل واژن خود را بشویند، زیرا نیازی به انجام این کار نیست و می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

آیا قرص ضدبارداری به محض اینکه فرد شروع به مصرف آن کرد، از بارداری جلوگیری می کند؟

بعد از اینکه یک زن شروع به مصرف قرص ضد بارداری میکند، 7 روز طول می کشد تا قرص تاثیر خود را بگذارد.

خلاصه مقاله درباره رابطه جنسی مقعدی (از پشت)

بارداری به دلیل رابطه جنسی مقعدی بسیار نادر است. با این وجود، ابتلا به بیماری عفونت مقاربتی بسیار محتمل است، بنابراین استفاده از کاندوم هنگام انجام آمیزش از پشت همیشه ایده خوبی است (حتی اگر بارداری نگران کننده نباشد). بسیاری از افسانه های رایج درباره اینکه چه کارهایی باعث بارداری میشود و چه کارهایی از بارداری جلوگیری میکند (مانند شستشوی واژن بعد از رابطه جنسی)، به سادگی میگوییم که واقعیت ندارند. به عنوان یک قاعده کلی، افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و به دنبال جلوگیری از بارداری هستند، همیشه باید از روش های اثبات شده کنترل تولد استفاده کنند. همچنین، استفاده مداوم از کاندوم می تواند به جلوگیری از شیوع بیماری های عفونت مقاربتی (STI) کمک کند. با یک مشاور متخصص در زمینه مراقبت های بهداشتی صحبت کنید یا به دنبال منابع اطلاعاتی حرفه ای در مورد رابطه جنسی ایمن باشید، تا در مورد روش های موثر کنترل تولد، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منبع: medicalnewstoday

از
6
رای