آموزش تصویری دوشیدن شیر مادر با دست به صورت گام به گام

آموزش تصویری دوشیدن شیر مادر با دست به صورت گام به گام یکی از دلایل رایج دوشیدن و ذخیره شیر مادر ، استفاده از آن در زمانی است که در کنار کودک حضور ندارید، در این صورت کودک شما نیاز دارد که در این زمان تغذیه شود. دوشیدن شیر یک راه ممکن و چاره‌ساز است که به این منظور استفاده می شود.

بسیاری از خانم ها شیر خود را می دوشند تا احتقان پستان را کاهش دهند، آن ها با این کار از بیرون ریختن شیر جلوگیری می کنند و شیر را برای استفاده های بعدی نگهداری می کنند. برای بعضی از خانم ها، دوشیدن شیر با دست می تواند جایگزین راحت تری برای پمپ های سینه باشد. این فرآیند می تواند در هر جایی و حتی بدون استفاده از ابزار یا دستگاه خاصی انجام شود. همچنین تحقیقات انجام شده نشان داده که این کار به سینه ها کمک می کند شیر بیش تری تولید کنند. در برخی از خانم ها استفاده از پمپ های پلاستیکی نسبت به دوشیدن شیر با دست باعث تولید شیر بیش تری می شود. اگر می خواهید با نحوه دوشیدن شیر با دست آشنا شوید، مراحل انجام این کار را مشاهده کنید.

نحوه دوشیدن شیر با دست

مراحل انجام دوشیدن شیر با دست

بخش 1: مرحله شروع
1. دستان خود را بشویید.

دستان شما باید قبل از با دست دوشیدن شیر کاملا تمیز باشند. اگر دستان خود را با آب سرد شسته اید، اجازه دهید قبل از لمس سینه هایتان گرم شوند. دست های سرد می تواند باعث طولانی تر شدن روند دوشیدن شیر شود. اگر این اولین بار تان است  که این کار را انجام می دهید و دچار تردید شده اید، می‌توانید از یک پرستار درخواست کمک کنید، و یا حتی از شریک زندگی خود کمک بگیرید.

مراحل انجام دوشیدن شیر مادر

2. یک دستمال مرطوب شده با آب گرم را به مدت 2 دقیقه روی سینه خود قرار دهید.

این می تواند به  دوشیدن شیر کمک کند. اگرچه انجام ندادن این کار خللی در روند کار وراد نمی کند.
تکنیک های دوشیدن شیر مادر با دست

3. سینه هایتان را ماساژ دهید.

اگر می‌خواهید سینه خود را برای دوشیدن شیر با دست آماده کنید, می‌توانید با استفاده از دستان خود یا یک حوله نرم سینه را به صورت ملایم و ماساژ دهید. فقط کافی است این کار را در اطراف پوست هر دو نوک پستان را به آرامی انجام دهید تا سینه های شما شل شود و آماده تولید شیر شود.

مراحل دوشیدن شیر مادر با دست

بخش 2: دوشیدن شیر خودتان با دست
1.بنشینید و به جلو خم شوید. 

این حالت فرایند دوشیدن شیر را راحت تر می کند. اگر شما بایستید یا دراز بکشید، در این حالت نمی‌توانید شیر خود را به اندازه کافی بدوشید.

نحوه دوشیدن شیر مادر با دست

2. انگشتان خود را بر روی محل ذخیره شیر در پستان خود قرار دهید.

شما باید دست‌ های تان را به شکل " c " بالا یا پایین نوک پستان خود قرار دهید. کاری که باید انجام دهید:

 • انگشت تان را در قسمت بالای نوک پستان خود قرار دهید. آن باید حدود یک اینچ ( 2.54 سانتی‌متر ) بالاتر از نوک پستان شما باشد.
 • دو انگشت اول دست خود را 1 اینچ ( 2.54 سانتی متر) زیر نوک پستان خود، مستقیما مطابق با انگشت شست خود قرار دهید.
 • انگشت خود را برای راحتی به اندازه سینه خود تنظیم کنید.
 • از استفاده  از بادکش سینه خود در این حالت خودداری کنید.

آموزش دوشیدن شیر مادر به صورت تصویری

3. به طرف داخل و به سمت قفسه سینه خود فشار اعمال کنید.

فشار باید ملایم و محکم باشد، اما این فشار نباید به گونه ای باشد که باعث ایجاد درد در سینه شما شود. از محکم فشار دادن و یا کشیدن پوست خود در اطراف هاله دور نوک پستان خودداری کنید، زیرا این کار دوشیدن شیر را دشوار تر خواهد کرد.  انگشت شست و سبابه خود را مستقیماً به داخل بافت سینه، به سمت  قفسه سینه فشار دهید. در این جا موارد دیگری وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

 • شما باید سینه را به سمت عقب فشار دهید نه به سمت بیرون، و انگشتان خود را روی سینه حرکت دهید نه این که آن ها را بکشید.
 • حرکت انگشت هایتان باید به گونه ای باشد که تا شیر را از سینوس‌ هایی که در زیر هاله پستان، در قسمت زیر نوک پستان یافت می‌شوند بیرون بکشد.
 • انگشت‌های خود را فشرده نگه دارید. باز بودن انگشتان دست شما کارآیی این فرآیند را کاهش می دهد.
 • اگر سینه هایی بزرگ دارید، قبل از اعمال فشار بلند کنید(بالا ببرید).

آموزش دوشیدن شیر مادر به صورت گام به گام

4. شیر خود را بدوشید.

برای این کار انگشتان خود را به صورت دورانی به دور سینه حرکت دهید و سینه های خود را با این حرکت چرخشی فشرده کنید. همان طور که گفته‌شده, باید سینه خود را فشار دهید, منقبض کنید (متراک کردن), و سپس آن را رها کنید. بعد از این که به این حرکت عادت کردید، باید بتوانید این کار را طبق یک روال ثابت انجام دهید، انگار که در حال شیر دادن به کودک هستید، این کار به شما در فرآیند دوشیدن شیر کمک خواهد کرد.

 • سینه هر زن متفاوت است. این برعهده شماست که بهترین حالتی را که به شما در دوشیدن شیر بیش تر کمک می کند، برای این کار پیدا کنید .
 • همچنین شما می توانید با تکرار فرایند دوشیدن شیر و سپس ماساژ دادن سینه، تجربه خود را در این زمینه بالا ببرید.

نحوه صحیح دوشیدن شیر مادر با دست

5. شیر خود را در یک ظرف جمع کنید.

اگر فقط می‌خواهید این کار را امتحان کنید می توانید شیر خود را درون یک حوله  و یا درون سینک بدوشید. در این مرحله شما می توانید شیر را برای استفاده ی بعدی نگهداری کنید:

 • برای این کار می توانید از کیسه های شیر برای جمع آوری شیر استفاده کرد.
 • شیر را به طور مستقیم درون بطری ها، برای استفاده بعدی بدوشید.
 • اگر نیاز است, از قیف برای هدایت شیر مادر به ظرف انتخابی خود استفاده کنید.
 • از یک ظرف با دهانه ی عریض‌تر, مانند فنجان قهوه یا یک شیشه کوچک استفاده کنید و هنگامی که فنجان پر شد, شیر را به ظرفی ک هشیر را در ان نگهداری می کنید، انتقال دهید.

آموزش تکنیک های دوشیدن شیر با دست

6. فرآیند دوشیدن شیر را را بر روی سینه دیگر خود نیز تکرار کنید.

حالت دست خود را هربار تغییر دهید تا متوجه شوید که در چه حالتی بهتر می توانید شیر خود را به طور کامل بدوشید. حرکت دست ها بر روی سینه باعث تحریک سینه برای تولید شیر بیش تر می شود.

منبع: wikihow

از
5
رای