15 دمنوش و چای گیاهی مفید و مضر در دوران بارداری

15 دمنوش و چای گیاهی مفید و مضر در دوران بارداری نوشیدن دمنوش یکی از کارهایی است که بیش تر خانم ها حتی در دوران بارداری به آن علاقه مند هستند. در این مقاله شما را با دمنوش های مفید و مضر در دوران بارداری آشنا خواهیم کرد.

بارداری یک دوران هیجان انگیز برای اکثر زنان است، همچنین زمانی است که زنان باید به سلامتی خود توجه بیش تری کنند. در دوران بارداری، زنان به طور طبیعی نگران آن چه که می خوردند، هستند و اغلب از مصرف غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه خود صرف نظر می کنند. یکی از اولین مواردی که باید از رژیم غذایی خانم های باردار حذف شود، کافئین است و این برای زنانی که به مصرف منظم چای یا قهوه عادت دارند، می تواند کمی دشوار باشد. علاوه بر این، تعدادی از گزینه های گیاهی جایگزین وجود دارد که زنان می توانند از مصرف آن ها لذت ببرند. بسیاری از انواع چای ها، از جمله چای سیاه معمولی، حاوی انواع پلی فنول و آنتی اکسیدان هستند که می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش داده و شما را به طور طبیعی سالم نگه دارد. همچنین بسیاری از چای ها، منبع خوبی از مواد مغذی سالم هستند که می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و فرآیند هضم غذا را بهبود ببخشند. این فواید برای کسانی که انتظار مادر شدن را می کشند، مهم تر است. یک فنجان چای گیاهی در هنگام صبح ممکن است به تسکین حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی کمک کرده و حتی می تواند به زایمان نیز کمک کند. این مقاله به بررسی برخی از بهترین و بی خطرترین چای های گیاهی برای خانم های باردار می پردازد.

دمنوش در بارداری

چای گیاهی (دمنوش) چیست؟

این روزها، انواع مختلفی از چای های گیاهی موجود است. آن ها به سادگی با دم کردن بخشی از گیاه در آب جوش تهیه می شوند. آن ها از قسمت های مختلف گیاه از جمله موارد زیر تشکیل شده اند:

 • گل ها
 • برگ ها
 • ریشه ها
 • دانه ها
 • هسته
 • پوست

دمنوش های گیاهی مفید در دوران بارداری

بر خلاف چای سیاه معمولی، چای های گیاهی حاوی هیچ گونه کافئینی نیستند. آن ها تنها برای لذت بردن و یا فواید بالقوه سلامتی شان مصرف می شوند. برخی از چای های گیاهی، ناراحتی معده را تسکین می دهند، و برخی دیگر می توانند به حفظ فشار خون کمک کنند، در حالی که برخی دیگر به آرامش ذهن و بهبود خواب خوب در شب کمک می کنند.

آیا چای های گیاهی در دوران بارداری بی خطر هستند؟

اگر باردار هستید، پس رعایت یک سری نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت است. برخی از چای های گیاهی احتمالا بی خطر هستند، در حالی که برخی دیگر کودک را در وضعیتی خطرناک قرار می دهند. به طور کلی، چای های گیاهی و گیاهان دارویی توسط سازمان غذا و دارو کنترل نمی شوند. این به این معنا است که آن ها تحت آزمایش های مشابه با داروهای تجویزی و داروهای فاقد نسخه قرار نمی گیرند. یکی از مشکلات بزرگ در مورد چای های گیاهی و سایر داروهای گیاهی، این است که ممکن است آلوده باشند. اگرچه همیشه در مورد آلودگی نگرانی هایی وجود دارد، اما انجمن بارداری آمریکا یا APA نشان می دهد که اکثر مارک های تجاری چای های گیاهی برای مصرف در حد متعادل، بی خطر هستند. با این حال، کیفیت و قدرت چای گیاهی می تواند از محصولی به محصول دیگر متفاوت باشد. به همین علت، نه تنها مهم است که محصول یک کارخانه معتبر را خریداری کنید، بلکه باید تحقیقاتی را نیز در این زمینه انجام دهید.

فواید مصرف چای های گیاهی در دوران بارداری

بهترین چای های گیاهی برای زنان باردار

ایمن ترین و سالم ترین چای های گیاهی برای مادران چیست؟
چای های گیاهی که در ادامه ذکر شده، به طور کلی برای نوشیدن در دوران بارداری بی خطر تلقی می شوند؛ اما هنوز هم بهتر است تا با پزشک یا ماما صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ خطری شما یا کودک تان را تهدید نمی کند.

1. چای برگ تمشک قرمز

چای برگ تمشک قرمز، یکی از محبوب ترین چای های گیاهی برای خانم ها در دوران بارداری است. بر اساس مطالعه ای، بیش از نیمی از تمام زنان از داروهای گیاهی استفاده می کنند، در حالی که 63 درصد از زنان باردار از چای برگ تمشک قرمز استفاده می کنند. این چای معمولا در مراحل بعدی بارداری توصیه می شود، اما بسیاری از زنان از آن برای کاهش علائم حالت تهوع صبحگاهی در سه ماهه اول بارداری استفاده کرده اند.

بهترین دمنوش برای زن باردار

 • چای برگ تمشک قرمز ممکن است باعث تقویت رحم، بهبود نتیجه زایمان و مانع از خون ریزی در حین تولد نوزاد شود.
 • ممکن است به مدت زایمان کوتاه تر کمک کند
 • چای برگ تمشک قرمز، حاوی ترکیبی به نام «فراگارین» است که می تواند به سفت شدن و بهبود عضلات لگن در دیواره های رحم کمک کند. این امر ممکن است به سهولت در زایمان زنان باردار کمک کند.
 • بر اساس مطالعه ای که شامل 108 زن باردار می شد، افرادی که در ماه های آخر بارداری خود چای برگ تمشک قرمز مصرف می کنند، زمان زایمان کوتاه تری دارند. این یافته ها در سال بعد هنگامی که زمان زایمان 192 زن باردار به طور متوسط 10 درصد کوتاه تر شد، مورد حمایت قرار گرفت.
 • کاهش مشکلات مربوط به کودک در هنگام زایمان
 • شواهدی وجود دارد که نوشیدن این چای گیاهی در مراحل آخر بارداری، می تواند عوارض خطرناک در طول این دوران را را کاهش دهد.
 • مطالعه ای نشان می دهد که مداخلات پزشکی مانند فورسپس در زنان بارداری که در اواخر بارداری خود این چای را می نوشیدند، کم تر مورد نیاز بوده است و مطالعه ای دیگر نشان داد که میزان کاهش 11 درصدی استفاده از فورسپس در زنانی که در  4 ماه آخر بارداری خود از این چای مصرف کردند، وجود دارد.
2. چای فرنجمشک

چای فرنجمشک یکی از چای های مفید دیگر است که به طور کلی مصرف آن برای زنان باردار بی خطر است. فرنجمشک که از نظر علمی با نام «چای فرنجمشک» شناخته می شود، گیاهی است با رایحه لیمو و از خانواده نعناع است.

دمنوش مناسب زنان باردار

 • از گیاه فرجمشک به طور سنتی برای بهبود خلق و خوی و آرامش اعصاب استفاده شده است. این گیاه ممکن است استرس و نگرانی را تسکین داده و به زنان باردار کمک کند که در هنگام شب خواب بهتری داشته باشند.
 • مطالعه ای منتشر شده در سال 2004 دریافت که داوطلبانی که از عصاره فرنجمشک استفاده کرده اند، احساس آرامش کرده و همچنین میزان هوشیاری آن ها کم تر شده است.
 • مطالعه ای دیگر منتشر شده در سال 2014، نشان داد که فرنجمشک به کاهش احساس اضطراب، تحریک پذیری و جنگ اعصاب کمک می کند. اگرچه این مطالعه به جای چای فرنجمشک بر روی چای های گیاهی متمرکز شده است، اما شرکت کنندگان در این مطالعه گزارش دادند که این گیاه به بهبود خلق و خوی آن ها و کاهش احساس اضطراب شان کمک کرده است.
 • چای فرنجمشک همچنین ممکن است به بهبود خواب نیز کمک کند، که به نفع تعداد زیادی از زنانی است که برای خواب در هنگام بارداری دچار مشکل هستند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ترکیب فرنجمشک با ریشه والرین (سنبل الطیب) می تواند فرآیند خواب را بهبود ببخشد، اما تحقیقات بیش تری در آینده نیاز است تا این یافته را تایید کند.
 • علاوه بر کمک به برطرف شدن استرس و خواب، فرنجمشک همچنین می تواند حالت تهوع و استفراغی که بسیاری از زنان آن را تجربه می کنند را کاهش دهد. مطالعه ای منتشر شده در سال 2005، نشان داد که این گیاه برای رفع حالت تهوع و سایر مشکلات گوارشی می تواند مفید باشد.
 • اگر از حالت تهوع صبحگاهی رنج می برید و در طول بارداری خود حس حالت تهوع دارید، نوشیدن یک فنجان از این چای گیاهی را امتحان کنید. چای فرنجمشک این روزها در بسیاری از مغازه ها و فروشگاه های آنلاین به فروش می رسد.

خواص دمنوش در بارداری

3. چای رویبوس

ممکن است با چای رویبوس به اندازه سایر چای های گیاهی آشنا نباشید، اما محبوبیت این چای رو به افزایش است. استفاده از این چای در مناطق جنوبی آفریقا چیز جدیدی نیست، و برای مدت های طولانی به عنوان یک نوشیدنی سالم و خوشمزه در نظر گرفته شده است.

 • رویبوس یک منبع فوق العاده آنتی اکسیدان است و به عنوان یک جایگزین سالم فاقد کافئین برای نوشیدنی های کافئین داری مانند چای سبز و چای سیاه است. به علت نبود کافئین در این چای و بالا بودن میزان آنتی اکسیدان سالم این گیاه، انتخاب خوبی برای زنان باردار محسوب می شود. چای رویبوس حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان از جمله کوئرستین و اپسالاتین است. این آنتی اکسیدان ها باعث بهبود سلامت کلی بدن می شوند و خطرات بیماری های جدی مانند سرطان و بیماری قلبی را کاهش می دهند.

مصرف دمنوش در بارداری

چای رویبوس اغلب به خانم های باردار توصیه می شود، زیرا کاملا بدون کافئین است و میزان بالایی آنتی اکسیدان دارد. این چای بسیار خوشمزه است، پس آن را امتحان کنید.

4. چای برگ نعناع بیابانی
 • چای برگ نعناع بیابانی یا چای نعناع بیابانی نیز برای زنان باردار یک انتخاب سالم و بی خطر است. نعناع بیابانی یک رایحه خاصی از نعناع دارد و طعم تازه آن می تواند حس بیداری و هوشیاری را در شما ایجاد کند.
 • اکثر مطالعات بر روی نعناع بیابانی، به جای تمرکز بر روی چای، به گیاه و روغن اسانس این گیاه پرداخته است. با این حال، شواهدی وجود دارند که نعناع بیابانی فواید زیادی برای سلامتی دارد. از جمله خواص ضد التهابی، ضد درد و ضد میکروبی.
 • تعدادی از تحقیقات نشان می دهند که نعناع می تواند به درمان طیف وسیعی از مشکلات گوارشی از جمله ناراحتی معده و شکم درد کمک کند.
 • همچنین شواهدی وجود دارد که نعناع بیابانی ممکن است به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک کند. مطالعه ای منتشر شده در سال 2013، دریافت که روغن نعناع بیابانی به کاهش حس حالت تهوع و کم تر شدن استفراغ در بیماران تحت شیمی درمانی کمک کرده است.

استفاده از دمنوش در بارداری

اگرچه هیچ مطالعه ای در مورد اثر بخشی چای نعناع بیابانی برای حالت تهوع و استفراغ وجود ندارد، اما به احتمال زیاد گزینه مناسبی برای خانم های بارداری که از حالت تهوع صبح گاهی رنج می برند، است.

5. چای گل سرخ

چای گل سرخ یکی دیگر از چای های خوشمزه و سالمی است که برای زنان در دوران بارداری و شیردهی بی خطر در نظر گرفته می شود و کاملا فاقد کافئین است.

 • این چای حاوی میزان زیادی مواد مغذی و به خصوص ویتامین C دارد و سرشار از پلی فنول با خواص آنتی اکسیدانی قوی است.
 • یکی از فواید بالقوه چای گل سرخ، تقویت سیستم ایمنی بدن است. یک سیستم ایمنی قوی، بدن شما را قوی و به دور از بیماری نگه می دارد. این امر به طور خاص در زمان بارداری حائز اهمیت است.

 خوردن چای گیاهی در دوران بارداری

چای گل سرخ این روزها کاملا در دسترس است. این چای عموما در دوران بارداری سالم و بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برای اطمینان باید با پزشک مشورت کنید.

6. چای ریشه زنجبیل

چای ریشه زنجبیل یکی دیگر از نوشیدنی های بسیار سالمی است که برای زنان باردار بی خطر تلقی می شود.

 • این چای فاقد کافئین است و خاصیت ضد التهابی خوبی دارد.
 • زنجبیل به عنوان یک عامل کمک کننده به دستگاه گوارش شناخته شده است و مطالعات صورت گرفته در مورد اسانس زنجبیل نشان داده است که می تواند به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک کند.

دمنوش برای زن باردار

اگرچه هیچ مطالعه ای در مورد اثربخشی زنجبیل به شکل چای وجود ندارد، اما شواهد کافی وجود دارند که نشان دهد گیاه و روغن آن دارای فواید زیادی هستند. می توانید چای زنجبیل را به شکل آماده خریداری کنید یا با اضافه کردن چند تکه از ریشه آن به یک فنجان آب داغ، یک چای زنجبیل تازه تهیه کنید.

از چه نوع چای های گیاهی باید در دوران بارداری اجتناب کرد؟

اگرچه به نظر می رسد تعدادی از چای ها در دوران بارداری مفید و بی خطر هستند، اما انواع دیگری از چای ها وجود دارند که باید با ا حتیاط آن ها را مصرف کرده و یا کاملا از مصرف آن ها در دوره بارداری اجتناب کرد.

1. چای برگ گزنه
 • چای برگ گزنه اغلب به زنان باردار به ویژه در اواخر بارداری توصیه می شود. این گیاه اغلب به عنوان یکی از ترکیبات در «چای های بارداری» تجاری یافت می شود. با این وجود، نگرانی هایی وجود دارد که از این چای نباید در 3 ماهه اول بارداری استفاده کرد، زیرا باعث ایجاد انقباضات در رحم شده و باعث خطر سقط جنین و مشکلات بالقوه زایمان می شود.
 • برگ های گزنه که همچنین با نام «گزنه گزنده» نیز شناخته می شود، یک منبع فوق العاده از مواد مغذی از جمله مواد معدنی مانند پتاسیم و آهن است. همچنین منبع فوق العاده از ویتامین A و Cو K است. اگر خودتان چای برگ گزنه را آماده می کنید، مهم است که تنها از برگ های خشک شده این گیاه استفاده کنید و از ریشه گیاه استفاده نکنید.
 • باید از نوشیدن چای برگ گزنه در سه ماهه اول بارداری اجتناب کنید، زیرا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برگ های گزنه می توانند رحم را تحریک کنند. با این حال، بسیاری از کارشناسان معتقدند که چای برگ گزنه برای زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری بی خطر است. تصمیم قطعی در مورد این مساله گرفته نشده است، پس بهتر است که در مجموع از مصرف این گیاه اجتناب کنید و یا قبل از مصرف آن با یک پزشک مشورت کنید. چای برگ گزنه این روزها بسیار رایج است. می توانید با افزودن چند اونس از برگ های خشک گزنه به یک لیتر آب جوش، خودتان چای گزنه را تهیه کنید.

گیاهان مفید در دوران بارداری

2. چای بابونه

چای بابونه یک نوشیدنی گیاهی بسیار محبوب است. این گیاه به دلیل داشتن ویژگی هایی چون توانایی بهبود خواب و کاهش احساس استرس و اضطراب شناخته شده است. این گیاه فاقد کافئین است، بنابراین ممکن است تصور کنید که چای بابونه انتخاب مناسبی برای زنان در دوران بارداری است. با این وجود، زنان باردار در هنگام نوشیدن چای بابونه باید احتیاط کنند. اگرچه عموما مصرف آن در حد متعادل بی خطر در نظر گرفته می شود، اما در صورت مصرف به مقدار زیاد نگرانی هایی وجود دارد. در حقیقت بسیاری از ماماها و پزشکان توصیه می کنند که از مصرف این چای در دوران بارداری به طور کامل اجتناب شود، زیرا ممکن است انقباضات رحمی را تحریک کرده که منجر به مشکل در زایمان و حتی خطر سقط جنین شود.

چای های گیاهی مفید در دوران حاملگی

چه باردار باشید و چه نباشید، اگر به هر گیاه متعلق به خانواده «کاسنیان» آلرژی دارید، باید از نوشیدن چای بابونه اجتناب کنید. این گیاه ها به شرح زیر هستنند:

 • گل همیشه بهار
 • مینای چمنی
 • مینای چمنی
 • گل داوودی
3. چای برگ قاصدک

برگ قاصدک یک گیاه دیگر است که اغلب به عنوان ترکیبی در چای های تجاری دوره بارداری یافت می شود. قاصدک اغلب به عنوان یک علف هرز در نظر گرفته می شود، اما برگ ها و ریشه آن فواید زیادی برای سلامتی دارند. این گیاه غنی از کلسیم و ویتامین A است و اغلب از آن برای تسکین التهاب ها در دوران بارداری استفاده می شود. با این وجود، برگ های قاصدک یک ادرار آور طبیعی هستند. این بدان معنا است که تعداد دفعات دفع ادرار یا میزان ادرار تولید شده افزایش پیدا می کند. اما توصیه می شود که در طول دوران بارداری از این چای استفاده نکنید. در صورت مصرف آن نیز باید احتیاطات لازم را به عمل آورید و بهتر است که در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

دمنوش های مضر در دوران حاملگی

4. چای ریشه شیرین بیان

این روزها مصرف چای ریشه شیرین بیان بیش تر و بیش تر محبوبیت پیدا می کند. با این وجود، مصرف چای ریشه شیرین بیان برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا باعث تحریک انقباضات رحمی شده و خطر زایمان زودرس و عوارض را افزایش می دهد.

5. چای پونه

از مصرف چای پونه در دوران بارداری باید اجتناب کرد، چون تصور می شود که قاعدگی و انقباضات رحمی را تحریک کرده و منجر به عوارض جدی و سقط جنین  می شود.

چای های گیاهی مضر در دوران حاملگی

6. چای پوست نارون قرمز

چای پوست نارون قرمز می تواند هم حالت تهوع و هم درد معده را تسکین دهد، زیرا غشاء معده را می پوشاند. قسمت داخلی پوست این گیاه، وقتی در دوز کم استفاده شود، برای زنان باردار بی خطر است. با این وجود، متخصصان نگرانی هایی دارند که پوسته خارجی این گیاه می تواند رحم را تحریک کرده و باعث سقط جنین شود. به دلیل این نگرانی ها بهتر است که از مصرف چای پوست نارون قرمز، در طول بارداری اجتناب کنید.

7. چای های گیاهی با خواص ملین

یبوست یکی از مشکلات شایع زنان در دوران بارداری است. با این وجود، چای ها و اثرات ملینی آن ها می تواند باعث کم آبی بدن شده و تعادل الکترولیت های بدن را مختل کنند. این چای ها همچنین انقباضات رحمی را تحریک کرده و آن ها را به نگرانی هایی در دوره بارداری تبدیل می کند. بر اساس انجمن بارداری ایالات متحده، باید از مصرف چای های ملین در دوران بارداری اجتناب کرد. زنان بارداری که از مشکل یبوست رنج می برند، باید میزان فیبر مصرفی خود را افزایش دهند و مطمئن شوند که بدن خود را با مایعات تازه پر آب نگه می دارند.

مزای خوردن چای های گیاهی در بارداری

8. چای ریشه کاسنی

چای هایی که با ریشه کاسنی تهیه می شوند، احتمالا برای زنان باردار به خصوص وقتی که به میزان زیادی مصرف شوند، خطرناک هستند. اعتقاد بر این است که ترکیبات موجود در کاسنی باعث تحریک قاعدگی و حتی سقط جنین می شوند. مواد چای های گیاهی خود را با دقت بررسی کنید؛ زیرا بسیاری از انواع گیاهان دارویی را با ریشه کاسنی ترکیب می کنند.

جمع بندی

اگر باردار هستید، میزان زیادی از چای های گیاهی وجود دارند که نه تنها بی خطر محسوب می شوند، بلکه برای شما بسیار مفید هستند. چای برگ تمشک قرمز به میزان گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این چای می تواند برای بارداری و زایمان مفید باشد. سایر گزینه های فوق العاده، چای زنجبیل، چای گل سرخ و چای رویبوس است. با این حال، تعدادی از چای ها وجود دارند که خطر سقط جنین و مشکلات در حین زایمان را افزایش می دهند. در صورتی که در این باره شک دارید، لطفا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که گیاهان مناسبی را در دوران بارداری مصرف می کنید.

نوشیدن دمنوش در بارداری چه فوایدی دارد؟

منبع: healthyfocus

از
1
رای