نه، گیاهان خانگی هوای خانه شما را تصفیه نمی کنند!

نه، گیاهان خانگی هوای خانه شما را تصفیه نمی کنند! گیاهان خانگی را نادیده نگیرید. شاید آنها به ریه های ما کمک زیادی نکنند،  اما مطالعات دیگر نشان داده اند که وجود فضای سبز در خانه ها، به روش های دیگری به ما کمک می کند.

اگر به پیاده روی در جنگل بروید، هوای تازه استشمام می کنید. افراد غالباً آن را به توانایی های تصفیه هوای درختان و گیاهان نسبت می دهند. آنها C02 را جذب می کنند و اکسیژن را بیرون می دهند و آلاینده ها را از هوا خارج می کنند. بنابراین به نظر می رسد همین حالت باید برای هوای داخل خانه های ما نیز انجام شود.

انسانها تا چندین دهه سعی کرده اند  جنگل را به خانه های خود بیاورند، و سرخس، فیکوس، برملیاد، نیلوفرهای صلح و ... را در محل های شهری پرورش داده اند. علاوه بر اینکه محیط زیبا به نظر میرسد، فرض بر این است که فضای سبز از طریق جادوی تنفس گیاه به ما هوای تمیز تری می بخشد.

اما مانند آب آشامیدنی شما، یک مطالعه جدید، آب سردی بر روی این فرضیه که گیاهان میتوانند هوا را تصفیه کنند میریزد. به گفته دو محقق دانشگاه درکسل، برای پاک کردن ترکیبات شیمیایی در خانه، باید یک جنگل واقعی داشته باشیم.

برای تصفیه هوا از خانه های خود، به 10 تا 100 گیاه در هر متر مربع نیاز دارید - این به اندازه ای است که می توانید در آپارتمان خود گم شوید. این به این معنی است که گیاه لبه پنجره شما و آن گلدانی که خواهر شما به شما داده است، فقط کمی بیشتر از تزیینات زینتی مصنوعی ارزش دارند.

آیا گیاهان آپارتمانی هوای داخل خانه ما را تصفیه میکنند؟

تصفیه هوای گیاهان خانگی

یک نفس عمیق بکش

سالهای زیادی مطالعات بسیاری در مورد توانایی گیاهان برای تمیز کردن هوا صورت گرفته است که بیشتر آنها روی ترکیبات آلی فرار (VOC) متمرکز شده اند. این ذرات موجود در هوا از انواع محصولات داخلی معمول مانند رنگ، محصولات تمیز کننده، خوشبو کننده هوا و مبلمان ناشی می شوند. VOC با تعدادی از مشکلات و بیماری های سلامتی مرتبط است. بیماری های خفیف و یا حتی نگران کننده تر عبارتند از: سوزش چشم، بینی و گلو، سردرد، حالت تهوع و خستگی و موارد دیگر.

در تعدادی از آزمایشات، محققان هوایی را که دارای VOC های مختلفی است را روی گیاهانی که در آزمایشگاه هستند میپاشند و مشاهده می کنند که غلظت های شیمیایی کاهش می یابد یا خیر. نتایج این مطالعات واقعاً امیدوار کننده بود: گیاهان به طور مداوم به حذف مواد شیمیایی مضر از هوا کمک می کردند. این مطالعات باعث شد تا این نظریه رایج شود که گیاهان خانگی به تولید هوای تمیز تر کمک میکنند.

با توجه به نظر برایان کامینگز درکسل  و مایکل وارینگ، که تحقیقات خود را روز سه شنبه در "مجله علوم نوردهی و اپیدمیولوژی محیطی" منتشر کردند، یک مشکل بزرگ در اکثر این مطالعات وجود دارد. بسیاری از این مطالعات، توانایی پاکسازی گیاهان را در محیط های بسته و در ساعت ها و روزهایی که آنها هوا را تصفیه میکنند آزمایش کرده اند. اما در یک خانه معمولی، هوای جدید به طور مداوم و با حجم بسیار بیشتر از آزمایشگاه در گردش است. علاوه بر این، VOC ها به طور مداوم در هوا ساطع میشوند و به این معنی است که مواد جدید شیمیایی همیشه در هوا وجود دارند.

این اولین علامت نیست که نشان میدهد ممکن است گیاهان تأثیر قابل توجهی نداشته باشند. در معدود مطالعاتی که به شرایط واقع بینانه تری می پرداخت، محققان در واقع نشان دادند که گیاهان به طرز فجیعی قادر به ادامه این کار نیستند. یک مطالعه در سال 2000 نشان داد که 20 گیاه در یک اتاق باعث میشوند تا کاهش اندک غلظت فرمالدئید مشاهده شود. گروه دیگری پی بردند که تعداد گیاهان در این کاهش ها مقیاس قابل توجهی نیست (به طور مثال شش گیاه بهتر از سه گیاه نیست). البته باید اضافه کرد که این که نتایج ممکن است تصادفی باشند، چرا که این محققان طی این مطالعه فقط 5 دقیقه در هر هفته از هوا نمونه برداری کردند.

تصفیه هوای گیاهان خانگی در منزل

در هوا

برای آزمایش پاک کردن هوا، کاممینگز و وارینگ به 12 مطالعه مختلف از توانایی های تصفیه گیاهان پرداختند و سعی کردند معیارهای متفاوتی که معمولاً از آنها استفاده می شود را استاندارد سازی کنند. آنها بر روی متریک به نام نرخ تحویل هوای پاک (CADR) متمرکز شدند، که می تواند تفاوت های حجم هوا را در نظر بگیرد.

اگرچه این مطالعات در میزان تمیز کردن هوا به میزان قابل توجهی متفاوت بوده است، اما دریافتند که این میانگین حدود 0.023 متر مکعب در هر گیاه در ساعت است. برای مقایسه، این نویسندگان می گویند، یک دستگاه تصفیه هوا معمولی دارای CADR حدود 100 متر مکعب در ساعت است. این بدان معناست که شما به صدها گیاه نیاز دارید تا آنها را با توانایی های دستگاه تصفیه هوا مطابقت دهید.

بنابراین، گیاهان خانگی شما احتمالاً نمی توانند هوای معطر جنگل را که علاقه مندان به گیاهان در آرزوی آن هستند به شما تحویل دهند. مطمئناً، اگر می خواهید فضای داخلی خانه را تازه کنید و به بیرون راندن بعضی از مواد شیمیایی موجود در گردش کمک کنید، یک گزینه ساده تر نیز وجود دارد: فقط یک پنجره باز کنید.

ولی ما نباید گیاهان خانگی را به طور کامل نادیده بگیریم. ممکن است آنها به ریه های ما کمک زیادی نکنند،  اما مطالعات دیگر نشان داده اند که وجود فضای سبز در خانه ها و محل های کار، به روش های دیگری به ما کمک می کند.

بعنوان مثال برخی تحقیقات نشان می دهد که گیاهان به کاهش ناراحتی در کارمندان مطب کمک کرده و منجر به افزایش تحمل درد می شوند. یک مطالعه دیگر گزارش داد: گیاهان در اتاق های بیمارستانی به بیماران در بهبودی پس از عمل جراحی کمک میکنند.

البته دلایلی برای تردید در مورد این مطالعات وجود دارد. اكثر آنها كوچك هستند و روش شناسی آنها به اندازه كافی متفاوت است كه مقايسه نتايج را دشوار میکند. با این وجود، جالب است که بگوییم وجود گیاهان برای بودن در اطراف ما مفید هستند، حتی اگر مزایای سلامتی آنها مشخص نباشد. و گرچه همه ما در زمانی یک (یا شاید پنج) گیاه را از بین برده ایم، گروهی از شرکت‌های جدید رقابت می‌کنند تا مقدار زیادی گیاه را به درب خانه شما تحویل دهند.

منبع: discovermagazine

از
2
رای