قطره چشمی کتوتیفن (Ketotifen): کاربرد، روش مصرف و عوارض جانبی و نکات کلیدی آن

قطره چشمی کتوتیفن (Ketotifen): کاربرد، روش مصرف و عوارض جانبی و نکات کلیدی آن کتوتیفن یک آنتی هیستامین برای چشم است که با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) علائم آلرژیک را درمان می کند. برای استفاده از قطره چشم، ابتدا دست ها را بشویید، برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را دست نزنید.

در این مقاله هر آنچه که از قطره چشمی کتوتیفن فومارات (Ketotifen) باید بدانید از جمله: موارد استفاده، روش مصرف، عوارض جانبی و نکات کلیدی آن و... بیان شده است.

موارد استفاده از کتوتیفن فومارات

داروی کتوتیفن فومارات برای جلوگیری و درمان خارش چشم ها ناشی از آلرژی (ورم ملتحمه چشم فصلی یا آلرژیک) استفاده می شود. کتوتیفن یک آنتی هیستامین برای چشم است که با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) علائم آلرژیک را درمان می کند. قطره چشمی کتوتیفن همچنین تثبیت کننده سلول Mast (سلول پر از دانه های بازوفیل، که به تعداد زیادی در بافت همبند وجود دارد و هیستامین و سایر مواد را در اثر واکنش های التهابی و آلرژیک آزاد می کند.) می باشد که با کاهش آزاد شدن مواد طبیعی که باعث ایجاد حساسیت می شوند از واکنش های آلرژیک جلوگیری می کند.

نحوه مصرف قطره چشمی کتوتیفن فومارات 

اگر از محصول بدون نسخه این دارو استفاده می کنید، قبل از استفاده از آن، تمام دستورالعمل های درج شده در بسته بندی محصول را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، دقیقا طبق تجویز از آن استفاده کنید. 1 قطره را در یک چشم (یا هر دو چشم)، معمولا دو بار در روز (هر 8 تا 12 ساعت) یا طبق دستور راهنمای دارو یا دستور پزشک، بچکانید. دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان تعیین می شود. برای استفاده از قطره چشم، ابتدا دست ها را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را دست نزنید و یا اجازه ندهید با چشم یا هر سطح دیگری تماس داشته باشد.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید هنگامی که با این دارو تحت درمان قرار گرفتید، با پزشک در میان بگذارید. اگر پزشک بگوید همچنان می توانید از آنها استفاده کنید، قبل از استفاده از قطره چشم آنها را بردارید, و حداقل 10 دقیقه بعد از هر دوز، صبر کنید و سپس لنز را در چشم قرار دهید. از این دارو برای درمان تحریک پذیری ناشی از گذاشتن لنز استفاده نکنید. در مورد استفاده از لنزهای تماسی که چشم های شما را قرمز یا تحریک می کنند، با پزشک خود مشورت کنید.

موارد استفاده از قطره چشمی کتوتیفن فومارات

سر خود را به عقب بچرخانید، به سمت بالا نگاه کنید، و پلک پایین را بکشید تا یک کیسه درست کنید. قطره چکان را روی چشم خود نگه دارید و یک قطره در پلک پایین بریزید. به پایین نگاه کنید و چشم ها را به آرامی به مدت 1 تا 2 دقیقه ببندید. یک انگشت را در گوشه چشم (نزدیک بینی) قرار دهید و به آرامی فشار دهید. این کار باعث می شود که دارو از چشم خارج نشود. سعی کنید پلک نزنید و چشم خود را مالش ندهید.

قطره چکان را شستشو ندهید. پس از هر بار استفاده، سر قطره چکان را بگذارید و محکم آن را ببندید. اگر از نوع دیگری از داروهای چشم استفاده می کنید (قطره یا پماد)، حداقل 5 دقیقه قبل از استفاده از آن صبر کنید. قطره های چشم را قبل از پمادهای چشم استفاده کنید تا قطره چشم به داخل چشم برسد. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، به طور مرتب از آن استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به منظور کمک برای یادآوری، هر روز در همان زمان ها از دارو استفاده کنید. استفاده از این دارو را طبق تجویز ادامه دهید تا زمانی که دوره آلرژی تمام شود یا دیگر در معرض ماده آلرژیک نباشید، حتی زمانی که علائم آلرژی ناپدید شوند و یا بهبود یابید.

اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، یا علائم جدیدی ایجاد شدند یا اگر فکر می کنید دچار مشکل جدی پزشکی شده اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر خودتان به صورت خود درمانی از کتوتیفن بدون نسخه استفاده می کنید، در صورت بدتر شدن خارش یا طولانی شدن آن به مدت 72 ساعت، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به داروی دیگری نیاز داشته باشید.

طریقه استفاده از قطره چشمی کتوتیفن

عوارض جانبی کتوتیفن فومارات

 • با مصرف این دارو سوزش یا خارش یا تحریک پذیری چشم، سردرد، آبریزش یا گرفتگی بینی، طعم بد در دهان و افزایش حساسیت به نور ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع نمایید.
 • به خاطر داشته باشید، اگر پزشک به شما دستور داده‌ است که از این دارو استفاده کنید، نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر هر کدام از این عوارض جانبی غیر محتمل اما جدی اتفاق بیفتند، به پزشک خود اطلاع دهید: خشکی چشم ها، چشم درد یا افزایش قرمزی یا تورم چشم، مشکلات بینایی.
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال, اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید فورا به پزشک مراجعه نمایید، علائمی از قبیل: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی کتوتیفن فومارات

موارد احتیاطی قبل از استفاده از کتوتیفن

 • قبل از استفاده از کتوتیفن، اگر به این دارو حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی (مانند بنزالکونیوم کلرید نگهدارنده در ظرف دارویی) باشد که می توانند واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید، بخصوص سوابق مشکلات چشم (به عنوان مثال، آب سیاه).
 • پس از استفاده از این دارو، بینایی شما ممکن است موقتا تار شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر فعالیتی که نیاز به دید واضح دارد تا زمانی که مطمئن شوید که می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید.
 • از این دارو برای کودکان زیر 3 سال استفاده نکنید، مگر آنکه پزشک دستور داده باشد.
 • در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

موارد احتیاطی قبل از استفاده از کتوتیفن

تداخلات دارویی کتوتیفن فومارات

 • اگر این دارو برای شما تجویز شده باشد، ممکن است پزشک یا داروساز از هر نوع تداخل احتمالی دارو مطلع باشند و ممکن است شما را برای آن‌ها تحت نظر بگیرد. بدون مشورت با پزشک یا داروساز هیچ دارویی را شروع, یا متوقف نکنید, یا دوز آنها را تغییر ندهید.
 • قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را در مورد تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه و داروهای گیاهی که ممکن است از آنها استفاده کنید مطلع نمایید.
 • لیستی از داروهای مصرفی خود را تهیه و آن لیست را به پزشک یا داروساز خود ارائه دهید.
 اوردوز 

این دارو ممکن است در صورت بلعیدن، مضر باشد. اگر شخصی اوردوز کرد و دچار علائم جدی نظیر غش یا مشکل تنفسی شد, با 115 تماس بگیرید. 

هشدار
 • کتوتیفن را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. 
 • از آلرژی ها (مانند گرده گل، شوره پوست حیوانات) و عوامل تاثیرگذار دیگر (مثلا محرک ها) دوری کنید. کمپرس سرد و قطره های روان کننده چشم می توانند تحریک چشم را کاهش دهند.

تداخلات دارویی و هشدارهای درباره قطره چشمی کتوتیفن

دوز از دست رفته

اگر از این دارو در یک برنامه منظم استفاده می‌کنید و یک دوز را از دست می‌دهید, به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان دوز بعدی باشد, از دوز از دست رفته صرف نظر کنید. در زمان معمول از دوز بعدی خود استفاده کنید. مقدار مصرف نوبت بعدی را دو برابر نکنید.

شرایط نگهداری
 • بین 39_ 77 درجه فارنهایت (4-25 درجه سانتی گراد) دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. اگر از ظرف تک دوز استفاده می‌کنید، آن را پس از استفاده دور بیندازید. 
 • ظروف یکبار مصرف را  4 هفته پس از باز کردن اولین بسته بندی حبابی ( یا سه ماه پس از بازگشایی اگر آن‌ها را در جعبه کارتن اولیه نگهداری کرده اید) دور بریزید.
 • آن ها را در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را در توالت یا فاضلاب نریزید مگر اینکه دستور این کار داده شده باشد. اگر این محصول منقضی شده یا دیگر مورد نیاز نباشد، این محصول را دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی مشورت کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه دور انداختن ایمن محصول خود داشته باشید.

منبع: webmd

از
2
رای