10 نشانه ی نزدیک بودن زایمان؛ علائم پیش از زایمان

10 نشانه ی نزدیک بودن زایمان؛ علائم پیش از زایمان زمان زایمان هر خانمی متفاوت می باشد. اما برخی از علائم و نشانه وجود دارد که می تواند نشان دهنده، نزدیک بودن زمان زایمان باشد. نشانه هایی مثل شل شدن عضلات و ثابت ماندن وزن

ماه ها منتظر چنین لحظه ای بوده اید: تولد نوزادتان! در اینجا 10 نشانه ی نزدیک بودن زایمان را به شما معرفی می کنیم.

بسیاری از مادران باردار در مورد زایمان فکر کرده اند، چه مدت طول خواهد کشید و چگونه بدانیم که وقت زایمان فرا رسیده است. نمی توان به تمامی این سوالات پاسخ قطعی داد؛ زیرا هر زایمان متفاوت از زایمان دیگر است، اما اگر با علایم وقت زایمان آشنایی داشته باشیم، می توانیم زمان تقریبی آن را حدس بزنیم.

تعریف زایمان

زایمان فرزندآوری است، که با انقباض رحم شروع شده و با تولد کودک پایان می یابد.

احتمالا شما نیز مانند بسیاری از مادران باردار دوست دارید نشانه های زایمان را بدانید.

10 نشانه از نشانه های زایمان 

1- پایین آمدن جنین

2-  گشاد شدن  دهانه رحم

3- گرفتگی عضلانی و کمر درد شدید

 4- شل شدن مفاصل

5- اسهال

6- ثابت ماندن وزن

7- خستگی

8- تغییر رنگ و غلظت ترشحات واژن

9- انقباض بیشتر

10- پاره شدن کیسه ی آب

پیش از زایمان: یک ساعت تا یک ماه قبل از زایمان

1. پایین آمدن جنین

اگر اولین بار است که باردار می شوید معمولا چند هفته قبل از زایمان (معمولا حدود دو تا چهار هفته قبل از زایمان، اما ممکن است متفاوت باشد) جنین پایین آمده و یا وارد لگن شما می شود. در بارداری های بعدی، جنین پایین نمی آید تا زمانی که وقت زایمان فرا رسیده باشد. جنین آماده ی بیرون آمدن از رحم است و سر جنین پایین آمده است. ممکن است احساس کنید که دیگر هیچ تعادلی ندارید، و هنوز هم مثل سه ماهه سوم زیاد به دستشویی می روید زیرا سر نوزاد به مثانه فشار وارد می کند. خبر خوب این است که وقت زایمان شما نزدیک است.

نشانه زایمان پایین آمدن جنین

2. گشاد شدن  دهانه رحم

دهانه رحم شما نیز آماده زایمان است؛ در روزها یا هفته ها قبل از زایمان، دهانه ی رحم گشاد و نازک می شود. در معاینات هفتگی بارداری، ماما از طریق معاینه داخلی گشادی و نازکی دهانه ی رحم را بررسی می کند. اما گشاد شدن دهانه رحم در همه افراد یکسان نیست، بنابراین اگر دهانه ی رحم شما گشاد نشده و یا به آرامی گشاد می شود، ناراحت نشوید.

3. گرفتگی عضلانی و کمر درد شدید

گرفتگی عضلانی و کمر درد در اولین بارداری بیشتر است و با نزدیک شدن به زایمان درد بیشتر خواهد شد. عضلات و مفاصل شما منبسط شده و آماده زایمان می شوید.

4. شل شدن مفاصل

در طول بارداری، هورمون ریلکسین رباط های شما را شل می کند. قبل از زایمان، ممکن است متوجه شوید که مفاصل شما شل تر و ریلکس تر شده اند. این راه طبیعی باز شدن لگن برای زایمان است.

5. اسهال

وقتی که عضلات رحم آماده زایمان می شوند، دیگر عضلات بدن نیز آماده می شوند؛ از جمله عضلات مقعد که منجر به اسهال می شود، یکی از علائم زایمان که در دیگر روزهای دوران بارداری نیز تجربه کرده اید. آزار دهنده اما کاملا طبیعی است؛ اسهال نشانه ی خوبی است!

6. ثابت ماندن وزن

در پایان بارداری افزایش وزن نخواهید داشت. برخی از مادران حتی یکی دو پوند کاهش وزن دارند! کاهش وزن طبیعی است و بر وزن نوزاد تاثیر نمی گذارد. نوزاد در حال افزایش وزن است، اما شما به علت سطح پایین مایع آمنیوتیک، و حتی فعالیت بیشتر، وزن کم می کنید.

ثابت ماندن وزن از نشانه های زایمان

7. خستگی مفرط

یک سوال، آیا در سه ماهه سوم بارداری هستید و یا در سه ماهه اول؟ به دلیل ادرار بیش از حد و خستگی، گاهی اوقات احساس می کنید که دیگر توانی ندارید. شکم بزرگ و افتادگی مثانه در روزها و هفته های آخر بارداری خوابیدن را سخت می کند. اگر بتوانید در طول روز دراز بکشید تا دیگر احساس خستگی نداشته باشید. بعضی از مادران در روزهای نزدیک به زایمان انرژی زیادی داشته و دوست دارند فعالیت زیاد داشته باشند. خوب است اما سعی کنید زیاد خود را خسته نکنید.

خستگی مفرط از علائم زایمان

زایمان پیش از موعد: روزها و ساعات ها قبل از زایمان

8. کاهش موکوس پلاگ و تغییر رنگ و غلظت ترشحات واژن

شما همچنین ممكن است متوجه کاهش موکوس پلاگ شوید – ژل اطراف رحم شما. موکوس پلاگ ممکن است در اندازه ی بزرگ (شبیه به مخاط بینی) و یا تعداد زیادی موکوس های کوچک باشد، اما شما ممکن است متوجه آن نشده و برخی از زنان قبل از زایمان متوجه دفع آن نمی شوند. در روزهای قبل از زایمان، احتمالا ترشحات واژینال بیشتر و یا غلیظ تر می شود. ترشح غلیظ و صورتی خون آلود است و نشانه خوبی است که زایمان نزدیک است، اما بدون انقباض یا گشادگی سه تا چهار سانتیمتر، زایمان هنوز هم چند روز دیگر طول می کشد.

9. انقباضات شدیدتر و بیشتر

انقباض ها نشانه های اولیه زایمان هستند. ممکن است شما هفته ها و ماه ها قبل از زایمان دچار انقباض براکستون هیکس شوید. با آماده شدن رحم برای زایمان، فشار آن را احساس خواهید کرد زیرا بچه برای بیرون آمدن از رحم فشار وارد می کند. چگونه می توان انقباضات واقعی و کاذب زایمان را تشخیص داد؟

علایم انقباض واقعی 

1- اگر فعالیت زیادی داشته باشید، انقباض بیشتری خواهید داشت.

2- اگر حالت خود را تغییر دهید، انقباض بهتر نمی شود.

3- بیشتر شدن انقباض:

آنها بیشتر و دردناک تر شده و گاهی اوقات یک الگوی منظم دارند و شدت آنها با نزدیک شدن به زایمان بیشتر می شود. و تعداد انقباض ها نیز اغلب بیشتر می شود.

4- انقباضات واقعی پیش از زایمان مانند گرفتگی قاعدگی، درد معده و فشار پایین شکم می باشد. درد ممکن است در پایین شکم و یا پایین کمر باشد و سپس درد به پاها می رسد. با این حال، نمی توان با محل درد به واقعی و یا کاذب بودن انقباض ها پی برد؛ زیرا انقباضات براکستون هیکس نیز در تمامی نقاط بدن احساس می شود.

انقباضات شدید از علائم زایمان

10. پاره شدن کیسه آب

ظاهرا فکر می کنید وقت زایمان زمانی است که کیسه ی آب شما پاره شود، اما این فکر اشتباه است. پاره شدن کیسه ی آب یکی از علائم نهایی زایمان در اکثر زنان است؛ و تنها در 15 درصد از زایمان ها و یا حتی کمتر از 15 درصد کیسه ی آب پاره می شود. بنابراین نمی توانید روی این نشانه حساب کنید!

هنوز هم نمی دانید زایمان شما چه موقع است؟ سعی کنید استرس نداشته باشید. شما اغلب با دكتر یا ماما در ارتباط بوده و به شما در تشخیص وقت دقیق زایمان کمک خواهند كرد.

آیا وقت زایمان است؟ آیا باید با دکتر تماس بگیرم؟

اگر فکر می کنید که وقت زایمان نزدیک است، دکتر باید به شما بگوید در هنگام انقباض چه کاری انجام دهید: "برای مثال، 5 دقیقه تا حداقل یک ساعت از انقباض با من تماس بگیرید." انقباضات مکان مشخصی ندارند، اما اگر فاصله ی زمانی آنها کمتر شده و دردناک تر و طولانی تر می شوند (معمولا حدود 30 تا 70 ثانیه)، وقت آن است که با دکتر خود وضعیت را چک کنید.

اگر فکر می کنید وقت زایمان است اما مطمئن نیستید، تماس تلفنی برقرار کنید. دکتر به شما می گوید چکار کنید. در مورد تماس خارج از ساعات اداری خجالت نکشید یا نگران نباشید (دکتر یا ماما می دانند که این کار عادی است)

شما باید در مواقع زیر با دکتر یا ماما تماس بگیرید:

1- در زمان خونریزی یا ترشح قرمز روشن (قهوه ای یا صورتی نباشد).

2- پاره شدن کیسه ی آب : به خصوص اگر مایع به رنگ سبز یا قهوه ای باشد؛ که نشانه ی مکونیوم است (که آن را مدفوع نوزاد می نامند؛ اگر کودک آن را ببلعد خطرناک خواهد بود)

3- دچار تاری دید یا دوبینی، سردرد شدید یا تورم ناگهانی هستید که علائم پره اکلامپسی است که با فشار خون بالا ناشی از بارداری مشخص می شود و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

10 نشانه ی نزدیک بودن زایمان

راه های طبیعی کمک به زایمان

هنوز وقت زایمان فرا نرسیده است و شما عجله دارید. چند راه طبیعی وجود دارد که می تواند به زایمان زودتر شما کمک کند، مثلا پیاده روی، رابطه ی جنسی، غذای تند و طب سوزنی. تحقیقات بسیاری این روش ها را تایید کرده اند و قبل از انجام هر کاری برای زایمان، ابتدا باید با پزشک خود صحبت کنید.

از
0
رای