قبل از ازمایش پاپ اسمیر چه نکاتی را رعایت کنیم

قبل از ازمایش پاپ اسمیر چه نکاتی را رعایت کنیم آزمایش پاپ اسمیر نباید باعث آسیب شود. اگر در زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر دچار درد و ناراحتی می شوید؛ ادامه مطلب را مطالعه نمایید و نکات مهمی که متخصصان برای انجام آزمایش پاپ اسمیر راحت تر و ساده تر بیان کرده اند، بیاموزید.

آزمایش پاپ اسمیر یکی از مهم ترین اکتشافات سلامتی زنان در قرن گذشته است که می تواند سلول های سرطانی دهانه رحم را تشخیص دهد و از این رو به جلوگیری از سرطان دهانه رحم کمک می کند.

آیا آزمایش پاپ اسمیر به شما آسیب می رساند؟

چگونه می توان انجام آزمایش پاپ اسمیر را ساده تر کرد؟ (آمادگی برای تست پاپ اسمیر )

آزمایش پاپ اسمیر نباید باعث آسیب شود. اگر در این زمینه ناراحتی را تجربه می کنید، نکات متخصص ما به شما اطمینان می دهد که آزمایش پاپ اسمیر بعدی راحت تر و بدون درد باشد. مراجعه به مطب پزشک زنان و زایمان اغلب نیاز به انجام آزمایش پاپ اسمیر دارد- حداقل یک بار در هر سه سال- تا احتمال وجود سرطان دهانه رحم را بررسی کند. این یک آزمایش خوب است. آزمایش پاپ اسمیر یکی از مهم ترین اکتشافات سلامتی زنان در قرن گذشته است که می تواند سلول های سرطانی دهانه رحم را تشخیص دهد و از این رو به جلوگیری از سرطان دهانه رحم کمک می کند. بر اساس آخرین اطلاعات موجود در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده، 69 درصد از زنان 18 سال و بالاتر گزارش داده اند که در طی سه سال، یک آزمایش پاپ اسمیر انجام می دهند.

ارزش آزمایش پاپ اسمیر برای نجات جان اشخاص مشخص است. به عنوان مثال، در مطالعه ای در سال 2012 بر روی 1230 زن در کشور سوئد که سرطان دهانه رحم در آنها تشحیص داده شد، محققان دریافتند که سرطان دهانه رحم برای زنانی که بهبودی آنها در اثر تشخیص بیماری بوده 66 درصد در حالی که میزان بهبود در اثر تشخیص با آزمایش پاپ اسمیر 92 درصد بوده است. این یافته در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد.

آیا آزمایش پاپ اسمیر دردناک است

علی رغم نقش امیدوار کننده در پیشگیری از سرطان، برخی از خانم هایی که تجویز می شود تا آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند، عصبی شدن، نگرانی کمی احساس ناخوشایندی و ناراحتی و احتمال درد در طول آزمایش را بیان کرده اند. با این وجود، اگرچه ممکن است کمی احساس نگرانی ایجاد کند، اما به طور کلی آزمایش پاپ اسمیر دردناک نیست.

دکتر دمیان پی آلاجیا پزشک و متخصص زنان و زایمان و مدیر ارشد پزشکی در زمینه زنان در Quest Diagnostics واقع در واشنگتون دی سی می گوید: «آزمایش پاپ اسمیر نباید درد داشته باشد». وی در ادامه می گوید: «درد حاد در آزمایش پاپ اسمیر می تواند نشانه ای از اشتباه بودن چیزی باشد». اگر در حین انجام این آزمایش درد زیادی را حس کردید، او توصیه می کند که در این زمینه صحبت کنید.

چگونه می توان انجام آزمایش پاپ اسمیر را ساده تر کرد؟

قبل از ازمایش پاپ اسمیر چه نکاتی را رعایت کنیم

نکات کارشناسان در مورد راحت تر شدن و بدون درد بودن آزمایش پاپ اسمیر

1.  آیا پاپ اسمیر درد دارد 

اگر قبلا آزمایش پاپ اسمیر انجام داده اید و برای شما ناراحت کننده بود، با پزشک خود صحبت کنید. نیاز است تا پزشک در مورد مشکلات گذشته شما بداند، پس می توانند آزمایش بعدی را برای شما خوشایندتر کنند. سوما مندال پزشک شاغل در نیوجرسی و نویسنده کتاب «یائسگی، من از تو نمی ترسم» می گوید: «اگر در گذشته در هنگام انجام آزمایش پاپ اسمیر درد داشته اید، اجازه دهید تا پزشک آن را بداند. اگر به اختلالی دچار هستید که باعث می شود آزمایش پاپ اسمیر برای شما ناراحت کننده باشد، به پزشک اطلاع دهید». پزشک تجربیات بد گذشته شما را به خاطر می سپارد و ممکن است اقداماتی انجام دهد که این کار برای شما راحت تر شود».

2. شرایطی را بررسی کنید که آزمایش پاپ اسمیر شما را ناراحت کننده تر می کند

نینا کارول پزشک و متخصص زنان و زایمان در پزشکان آنلاین واقع در بروکلین ماساچوست می گوید: «اختلالاتی که آزمایش پاپ اسمیر را ناراحت کننده می کند شامل وجود عفونت واژنی، عفونت مجاری ادراری یا مثانه، خشکی واژن ناشی از عدم استروژن یا بیماری التهابی لگن است». دکتر کارول افزود: «به عنوان مثال، ورم و حساسیت به همراه عفونت می تواند وارد شدن چیزی به داخل واژن را دردناک کند». همچنین بر اساس کلینیک کلیولند، برای برخی از خانم ها، واژینیسموس، سفت شدن غیر ارادی عضلات واژن در حین آزمایش پاپ اسمیر می تواند رخ دهد.

علت دردناک شدن آزمایش پاپ اسمیر

3. درخواست برای اسپکولوم کوچک تر

یک سایز برای همه افراد مناسب نیست، و پزشکتان ممکن است قادر باشد که از اندازه کوچک تر اسپکولوم استفاده کند- ابزاری به شکل اردک که متخصص زنان و زایمان از آن برای باز کردن مهبل استفاده می کند تا بتواند دهانه رحم را مشاهده و عکس برداری کند- این کار برای شما آسان تر خواهد بود. دکتر آلاگیا می گوید: «بدن زنان همه شکل و اندازه یکسان ندارند و اسپکولوم یکسانی نباید برای آنها استفاده شود. انتخاب اسپکولوم کوچک تر ممکن است به پزشک کمک کند تا واژن ها یا دهانه های رحم کوچک تر را باز کند».

4. حواس خود را پرت کنید

با استفاده از گوشی تلفن همراه، تبلت، یا یک کتاب خوب، ذهن خودتان را از انجام آزمایش پاپ اسمیر منحرف کنید. دکتر مندل می گوید: «هر چیزی که می خواهید با خود بیاورید- یک پادکست، آهنگ، و یک نرم افزار مدیتیشن- که به شما کمک می کند قبل و در حین انجام آزمایش آرام شوید. نکته خوب این است که قبل از مراجعه به متخصص زنان و زایمان، کمی یوگا انجام دهید تا هر گونه احساس استرس و اضطراب را کاهش دهید. مطالعه ای در سال 2018 در ژورنال بین المللی پزشکی بالینی، نشان داد که تمرین یوگا سه مرتبه در هفته به مدت 60 تا 70 دقیقه که تحت نظر یک متخصص انجام شود، نقش موثری در کاهش استرس، اضطراب، و افسردگی در گروه کوچکی از زنان با میانگین سنی 34 داشته است.

نکات کلیدی برای داشتن آزمایش پاپ اسمیر بدون درد

5. پوزیشن های مختلف را امتحان کنید

در اینجا کاملا معمول نیست، اما می توانید برای تصویربرداری سرطان پوزیشن های مختلف را امتحان کنید- و هنوز هم نتیجه مشابهی بگیرید. دکتر ماندال می گوید: «برخی از خانم ها در پوزیشن های مختلف درد کمتری دارند». وی در ادامه می گوید: «روش قرار ندادن پاهای خود بر روی پایه در بریتانیا و نیوزیلند مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات نشان می دهد زنانی که تحت آزمایشات عادی تصویربرداری دهانه رحم برای سرطان قرار می گیرند، هیچ تفاوت معناداری بین کیفیت آزمایشات پاپ اسمیر پیدا نمی کنند».

6. قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر به سرویس بهداشتی بروید

مثانه پر کمکی نمی کند، به خصوص هنگامی که می خواهید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید. دکتر آلاگیا می گوید: «تخلیه مثانه قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر می تواند فشار در ناحیه لگن را کاهش دهد». نکته خوب این است که به پرسنل اطلاع دهید که می خواهید به توالت بروید، زیرا ممکن است به نمونه ادرار نیاز باشد که می توانید مقداری را در همان زمان جمع آوری کنید. استفاده از توالت قبل از آزمایش، فشار بر روی مثانه را کاهش می دهد، که می تواند راحتی بیشتری را در حین آزمایش و بعد از انجام آزمایش برای شما به همراه داشته باشد.

قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر به سرویس بهداشتی بروید

7. استفاده از استروژن موضعی

برای برخی از خانم ها در دوره یائسگی، استفاده از کرم موضعی ممکن است قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر کمک کند. استفاده از استروژن موضعی می تواند خشکی و حساسیتی که اغلب به علت یائسگی رخ می دهد را کاهش دهد. دکتر ماندال می گوید: «اگر پزشک شما استفاده از استروژن موضعی را توصیه کرده است، حتما دو هفته قبل از آزمایش پاپ اسمیر به طور مداوم از آن استفاده کنید تا به خشکی واژن و نازکی بافت در این ناحیه کمک کند».

8. تنفس و قدرت تجسم را امتحان کنید

دکتر کارول مخالف استفاده از تسکین دهنده درد برای بی حس کردن این ناحیه بدن است، و رویکردهای ذن را برای کاهش ناراحتی توصیه می کند. او می گوید: «مدت زمان واقعی انجام آزمایش پاپ اسمیر بسیار کم است به این صورت که استفاده از مسکن ها قبل از انجام این کار توصیه نمی شود. تنفس عمیق یا سایر تکنیک های آرامش بخش در دقایقی قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر بهتر است». و به خاطر داشته باشید که تنها لازم است این آزمایش را هر سه سال یک بار دهید.

از
4
رای