قاعدگی بعد از سقط جنین؛ علائم، مدت زمان و مشخصات اولین و دومین پریود بعد از سقط (کورتاژ)

قاعدگی بعد از سقط جنین؛ علائم، مدت زمان و مشخصات اولین و دومین پریود بعد از سقط (کورتاژ) خونریزی بعد از سقط جنین طبیعی است. این خونریزی ممکن است شبیه قاعدگی ماهانه باشد ولی همان نیست. از عوارض جانبی سقط جنین از طریق دارو: تب، لرز، خستگی می باشد.

دوران بعد از سقط جنین: هر چه که انتظار می رود به خونریزی و قاعدگی مرتبط باشد.

سقط جنین و چرخه قاعدگی 

اگرچه سقط جنین ها از طریق دارو و جراحی رایج است، ممکن است متوجه شوید که تجربه شما با تجربه شخصی دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، چگونگی تاثیر آن بر چرخه قائدگی شما به عوامل بسیاری از جمله انواع سقط جنین و چگونگی قاعدگی دوره قبلی شما بستگی دارد. آنچه باید انتظار داشته باشید و زمان مراجعه به پزشک در این قسمت ارائه شده است.

خونریزی پس از سقط جنین با قاعدگی تفاوت دارد

خونریزی بعد از سقط جنین طبیعی است. این خونریزی ممکن است شبیه به قاعدگی ماهانه شما به نظر برسد؛ اما همان نیست. این خونریزی در اثر بافت خروجی رحم شما در دوران بارداری است. برخی از اشخاص بعد از سقط جنین اصلا خونریزی نمی کنند. آنها تا دوران بعدی قاعدگی خونریزی نخواهند داشت.

زمان سنجی

زمان خونریزی شما بستگی به اینکه آیا سقط جنین با دارو یا جراحی داشته اید، بستگی دارد. در طی سقط جنین با دارو، دو قرص دریافت می کنید. پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی، این قرص ها را کنترل خواهند کرد. این قرص ها پوشش رحم را از بین برده بنابراین بارداری نمی توانند ادامه پیدا کند. برخی از اشخاص با خوردن اولین قرص شروع به خونریزی می کنند.

ممکن است دومین قرص را پس از ترک بیمارستان یا کلینیک مصرف کنید. این قرص، رحم را از محتویات موجود در خود خالی می کند. ممکن است در عرض 30 دقیقه از مصرف آن تا 4 ساعت بعد شروع به خونریزی کنید. خونریزی تا زمانی که بارداری متوقف شود به طور فزاینده ای بیشتر خواهد شد. این اتفاق می تواند 4 یا 5 ساعت بعد از مصرف قرص دوم رخ دهد؛ اما می تواند برای برخی از افراد بیش از این طول بکشد. به احتمال زیاد در مدت یک یا دو ساعت متوجه خونریزی شدیدتر و لخته های خونی می شوید.

این افزایش خون ریزی باید پس از چند ساعت کاهش یابد. و پس از آن خونریزی باید شبیه به یک دوران طبیعی قاعدگی باشد. اگر جراحی سقط جنین انجام داده اید، ممکن است بلافاصله پس از آن خون ریزی کنید. و ممکن است سه تا پنج روز بعد از آن خونریزی کنید. به طور کلی، خونریزی آن کمتر از یک دوران خون ریزی قاعدگی است. این خون ریزی ممکن است متوقف شده و یا تا دوران بعدی قاعدگی ادامه پیدا کند. اگر ادامه دار بود، باید با گذشت زمان از شدت آن کاسته شود.

تفاوت خونریزی بعد از سقط جنین با قاعدگی

مدت زمان

خونریزی به مدت یک یا دو هفته بعد از هر مدل سقط جنین طبیعی است. در برخی از افراد این خونریزی متوقف شده و مجددا شروع می شود. خونریزی باید بعد از یک یا دو هفته متوقف شود. ممکن است خونریزی جزئی برای چند هفته بعد از آن و حتی تا دوران قاعدگی بعدی ادامه داشته باشد.

مشخصات

خونریزی باید مشابه با دوران قاعدگی باشد و تنها رنگ آن ممکن است به جای قرمز، قهوه ای باشد. میزان خونریزی در سقط جنین با دارو شدیدتر از سقط جنین با جراحی است. فعالیت های خاصی می تواند میزان خونریزی را افزایش یا کاهش دهد. در هنگام ورزش کردن خونریزی بیشتر و در هنگام استراحت خونریزی کمتری خواهید داشت.

ممکن است متوجه لخته خون شوید. این مساله جای نگرانی ندارد. این لخته خون ها می توانند در اندازه های بزرگ و کوچک باشند. برخی از آنها ممکن است به بزرگی یک لیمو باشند. اگر لخته خون به همراه خونریزی بود که بیش از دو ساعت ادامه داشت، با بخش مراقبت های پزشکی تماس بگیرید تا مشخص شود آیا نیاز به آزمایش دارید. خون خروجی ممکن است کم رنگ نیز باشد. همچنین می تواند چسبناک باشد، اما نباید بدبو و به رنگ سبز و زرد باشد. این موارد نشانه هایی از عفونت است.

علائم دیگر

سایر عوارض جانبی به نوع سقط جنین شما بستگی دارد.

عوارض جانبی سقط جنین از طریق دارو عبارتند از:

 • گرفتگی عضلات
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • تب
 • لرز
 • سردرد
 • خستگی

از آنجا که تب می تواند نشانه عفونت نیز باشد، اگر با تب، بدن درد، افزایش خونریزی یا درد لگن مواجه شدید، با بخش مراقبت های پزشکی تماس بگیرید.

عوارض جانبی سقط جنین از طریق دارو

عوارض جانبی سقط جنین از طریق جراحی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گرفتگی عضلات
 • خستگی
 • تعریق

محصولات بهداشتی

بسیاری از متخصصین مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که حداقل دو هفته پس از هر نوع سقط جنین، از پنبه قاعدگی یا فنجان های قاعدگی استفاده نکنند. باید از دستمال های بهداشتی یا لباس زیر های دوران قاعدگی استفاده کنید تا زمانی که پزشک استفاده از فرم های دیگر محافظت را مناسب بداند.

اولین دوره قاعدگی بعد از سقط جنین

سقط جنین مجددا چرخه قاعدگی را فعال می کند. دوره های قاعدگی پس از یک ماه یا یک دوره قاعدگی به حالت طبیعی خود باز می گردد.

زمان سنجی

دوره قاعدگی باید ظرف 4 تا 6 هفته از سقط جنین آغاز شود. زمان طول کشیدن اولین قاعدگی بعد از سقط جنین تا حدودی به نوع بارداری بستگی دارد. ممکن است هورمون های بارداری برای هفته ها بعد باقی بمانند که باعث تاخیر در قاعدگی می شود. اگر بعد از گذشت 8 هفته هنوز دوره قاعدگی آغاز نشده، یک تست بارداری خانگی انجام داده یا به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که هنوز باردار نیستید.

اولین قاعدگی بعد از سقط جنین

مدت زمان

اگر سقط جنین از طریق جراحی داشته اید، اولین چرخه قاعدگی ممکن است کوتاه تر از دوره های قبلی باشد و اگر سقط جنین از طریق دارو داشته اید، چرخه قاعدگی ممکن است از دوره های قبلی طولانی تر باشد. این بی نظمی ناشی از هورمون ها و بازگشت به چرخه عادی قاعدگی است.

مشخصات

اگر سقط جنین از طریق دارو داشته اید، چرخه قاعدگی اول ممکن است طولانی تر باشد؛ زیرا بدن باید تمام بافت های اضافی را از رحم خارج کند. همچنین ممکن است لخته های خون کوچک مشاهده کنید. چرخه قاعدگی بعد از سقط جنین با جراحی، می تواند کمی خفیف تر باشد. این دوره ها باید ظرف چند ماه عادی شوند. هر گونه خون یا ترشح از بدن نباید بوی بدی داشته باشد. ترشحات بدبو می توانند علائمی از عفونت باشند.

علائم دیگر

ممکن است در دوره های اول قاعدگی پس از سقط جنین، گرفتگی عضلات بیشتری نسبت به حالت عادی داشته باشید. علائم دیگر مشابه با مواردی است که در چرخه های قاعدگی قبلی خود تجربه کرده اید که شامل:

 • نفخ
 • سردرد
 • حساسیت سینه ها
 • دردهای عضلانی
 • تغییر خلق و خوی
 • خستگی

محصولات بهداشتی

پس از گذشت دو هفته از علائم سقط جنین، می توانید به عادات بهداشتی معمول خود بازگردید.

علائم و مشخصات اول قاعدگی پس از سقط جنین

دومین و تمام دوره های بعدی قاعدگی

پس از دوره اول قاعدگی بعد از سقط جنین، باید به دوره نیمه عادی قاعدگی خود بازگردید. برای برخی افراد چرخه های نامنظم برای چند ماه اول پس از سقط جنین، طبیعی است. دوره های قاعدگی ممکن است برای چند ماه کوتاه تر یا طولانی تر از دوره های عادی باشد. اگر به طور خاص از داروی سقط جنین استفاده کرده اید، خونریزی شما بیشتر از حالت عادی خواهد بود. در دومین چرخه قاعدگی پس از سقط جنین، به عادت های بهداشتی قبل خود بازگردید. می توانید از هر روشی که برای شما ساده تر بوده، استفاده کنید.

آیا جلوگیری از بارداری بر قاعدگی تاثیر خواهد گذاشت؟

می توانید از روش های جلوگیری از بارداری که شامل قرص ها، پچ ضد بارداری، کاندوم، ایمپلنت (دورن کاشت) و دستگاه های داخل رحم (IUD) است، بلافاصله بعد و یا چند روز بعد از سقط جنین استفاده کنید. اگر سقط جنین در سه ماهه دوم داشتید، برای استفاده از روش های داخل رحم، مانند دیافراگم، کلاهک دهانه رحم و IUD چهار هفته صبر کنید.

روش های جلوگیری از بارداری هورمونی مانند قرص می تواند خونریزی را کمتر کرده و تعداد روزهای خونریزی را پس از سقط جنین کمتر کند. اگر از قرص های ضد بارداری استفاده کنید، سریع تر به چرخه قاعدگی طبیعی خود باز می گردید. بسیاری از متخصصین مراقبت های پزشکی توصیه می کنند که جهت داشتن رابطه جنسی از طریق واژن بعد از سقط جنین با دارو یا جراحی، صبر کنید تا اولین خونریزی پس از سقط جنین که معمولا تا دو هفته بعد است، متوقف شود.

آیا جلوگیری از بارداری بر قاعدگی تاثیر خواهد گذاشت؟

چه زمانی امکان بارداری وجود دارد؟

تخمک گذاری حدودا سه هفته بعد از سقط جنین با دارو آغاز می شود. برای برخی از افراد هشت روز بعد اتفاق می افتد. این بدان معنا است که حتی اگر چرخه قاعدگی نداشته اید، ممکن است دوباره باردار شوید. در مورد روش های جلوگیری از بارداری با پزشک خود مشورت کنید. سقط جنین در بیشتر موارد بر بارداری شما تاثیرگذار نیست. نگرانی وجود دارد که سقط مکرر جنین ممکن است باعث به وجود آمدن زخم هایی در رحم به علت استفاده از دستگاه های مورد استفاده برای توقف بارداری شود. این زخم ها که «سندرم آشرمن» نامیده می شود؛ در بعضی موارد ممکن است علت احتمالی ناباروری باشد.

اولین تخمک گذاری بعد از سقط جنین

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده علائم زیر، به درمان فوری پزشکی نیاز دارید:

 • اگر به دو یا بیش از دو پد بهداشتی در ساعت و در بیش از دو ساعت متوالی نیاز داشتید.
 • لخته خونی بزرگتر از اندازه یک لیمو مشاهده کردید.
 • درد بسیار شدید در شکم و یا کمر خود احساس می کنید.
 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده، درد شما را تسکین نمی دهد.
 • تب بالای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) داشتید.
 • لرز دارید.
 • ترشح با بوی بد دارید.
 • ترشح به رنگ زرد و سبز دارید.
 • اگر سقط جنین از طریق دارو داشته و در عرض 48 ساعت خونریزی شما شروع نشده، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است هنوز باردار بوده و یا سقط جنین ناقص داشته اید و به مراقبت نیاز دارید.
 • اگر چرخه قاعدگی شما هشت هفته بعد از سقط جنین به حالت عادی خود باز نگشت، باید به پزشک خود مراجعه کنید.
از
11
رای