کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست: علائم، عوامل، روش تشخیص و درمان های آن

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست: علائم، عوامل، روش تشخیص و درمان های آن کیست مویی که به آن سینوس پیلونیدال نیز گفته می شود، در انتهای دنبالچه به وجود می آید. افرادی که بیشتر می نشینند ریسک بیشتری برای مبتلا شدن به کیست مویی را دارند. تب، درد و قرمزی در پایین ستون فقرات از علائم آن است.

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

این نوع کیست می تواند در قسمت پایین دنبالچه یا کوکسیکس به وجود بیاید. به آن کیست پیلونیدال نیز گفته می شود و می تواند عفونی شده و با چرک پر شود. پس از عفونی شدن، اصلاح تخصصی آن «آبسه پیلونیدال» است و می تواند دردناک باشد. مانند یک جوش بزرگ در پایین دنبالچه به نظر می رسد. این کیست در مردان بیشتر از زنان شایع است و معمولا در افراد جوان بیشتر اتفاق می افتد. افرادی که زیاد می نشینند، مانند رانندگان کامیون، با احتمال بیشتری به این کیست دچار می شوند.این کیست ها قابل درمان هستند. اگر کیست تبدیل به یک مشکل شد، پزشک می تواند داخل کیست را تخلیه کرده و یا از طریق جراحی کیست را بردارد.

چه عواملی باعث ایجاد کیست مویی می شود؟

بیشتر پزشکان تصور می کنند که موهای رشد نکرده علت اکثر این کیست ها هستند. پیلونیدال به معنی «لانه مو» است و پزشکان گاهی اوقات فولیکول های مو را در داخل این کیست ها پیدا می کنند. تئوری دیگر این است که کیست های پیلونیدال بعد از زخم در آن ناحیه از بدن، ظاهر می شوند. در طول جنگ جهانی دوم، بیش از 80000 سرباز به کیست پیلونیدال دچار شدند که آنها را راهی بیمارستان کرد. مردم تصور می کردند دلیل ابتلای سربازان به این بیماری به علت سوار شدن سربازان در ماشین های جیپ ناهموار (هنگام حرکت اتومبیل مانند رد شدن از دست انداز است) است. برای یک مدتی، به این اختلال، «بیماری جیپ» گفته می شد.

اگر با یک گودی کوچک در بین پوست باسن خود (بین دو لمبر نشیمنگاه) متولد شده اید، با احتمال بیشتری به این کیست دچار می شوید. این گودی ممکن است عفونی شود، اگرچه پزشکان از علت دقیق آن مطلع نیستند. سایر عوامل خطر ابتلا به این کیست، شامل چاقی، مقادیر زیاد مو، ورزش ناکافی، نشستن به مدت طولانی و تعریق زیاد است.

چه عواملی باعث ایجاد کیست مویی می شود؟

علائم کیست پیلونیدال 

علائم کیست مویی شامل موارد زیر است:

 • درد، قرمزی و تورم در پایین ستون فقرات
 • ترشح چرک یا خون خارج شده از آن
 • بوی بد ناشی از چرک
 • حساسیت در اثر لمس کردن آن
 • تب

آنها از لحاظ اندازه متفاوت هستند. کیست می تواند یک گودی کوچک باشد یا یک ناحیه بزرگ دردناک باشد.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

سینوس پیلونیدال یک آبسه یا جوش است. درمان آن ممکن است شامل آنتی بیوتیک ها، کمپرس داغ و درمان های موضعی با کرم های ریزش مو باشد. در موارد شدیدتر، نیاز به تخلیه کیست، یا باز کردن آن ناحیه پوست جهت درمان است. مانند سایر جوش ها، با آنتی بیوتیک بهتر نمی شود. در صورت بروز هر کدام از این علائم، با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

تشخیص کیست پیلونیدال 

پزشک شما می تواند با معاینه فیزیکی و با طرح سوالی در مورد آن، سینوس پیلونیدال را تشخیص دهد. در میان چیزهایی که ممکن است از شما بپرسد، مواردی به شرح زیر وجود دارد:

 • چه زمانی برای اولین بار این علائم را احساس کردید؟
 • آیا قبلا این مشکل را داشته اید؟
 • تب داشتید؟
 • چه داروها یا مکمل هایی مصرف می کنید؟
برای احساس بهتر، چه کاری می توانم انجام دهم؟

در اوایل عفونت کیست مویی، قرمزی، تورم و درد ممکن است خیلی آزاردهنده نباشد. برخی از مواردی که ممکن است بخواهید امتحان کنید، به شرح زیر است:

 • جهت کاهش هر گونه درد، آن را در وان حمام آب گرم خیس کنید. گاهی اوقات کیست به خودی خود باز شده و تخلیه می شود.
 • داروهای مسکن بدون نسخه مصرف کنید، اما برای دوز مصرفی از دستورالعمل ها تبعیت کنید.
 • کیست و ناحیه اطراف آن را تمیز و خشک نگه دارید.

راه های کاهش درد کیست مویی

درمان کیست مویی (سینوس پیلونیدال)

آنتی بیوتیک ها کیست مویی را درمان نمی کنند. اما پزشکان چندین روش درمانی برای این کیست دارند که می توانند امتحان کنند. در اینجا چندین گزینه وجود دارد:

1. باز کردن و تخلیه کیست

این روش ترجیحی برای اولین کیست پیلونیدال است. پزشک ممکن است کیست را شکافته و آن را تخلیه کند. او هر گونه فولیکول مو را برداشته و زخم را باز می کند و فضای آن را با گاز استریل، پانسمان می کند.

 • مزیت: این یک روش ساده است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود، یعنی فقط ناحیه اطراف کیست بی حس می شود.
 • ایراد این روش: شما غالبا تا زمانی که کیست بهبود یابد، باید پانسمان را عوض کنید، که گاهی اوقات سه هفته طول می کشد.
2. کیسه سازی

در این روش جراحی، پرشک کیست را شکافته و تخلیه می کند، چرک ها و هر نوع مویی که در داخل کیست قرار داشته باشد را خارج می کند. او لبه های بریده شده را به لبه های زخم دوخته تا کیسه ای ایجاد کند.

 • مزایای این روش: این عمل جراحی سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. همچنین برای پزشکان این امکان را فراهم می کند که برش های کمتر و کم عمق تری ایجاد کنند، به طوری که دیگر نیازی به باز کردن گاز استریل و پانسمان هر روز آن نیست.
 • ایرادهای این روش: با این روش، ترمیم به مدت 6 هفته طول می کشد، و شما به پزشک خاص با این زمینه تخصصی نیاز دارید.

درمان کیست مویی (سینوس پیلونیدال)

3. برش کیست، تخلیه و بستن زخم

در این تکنیک، کیست تخلیه شده، اما باز نمی ماند.

 • مزایای این روش: نیازی به پانسمان با گاز استریل نیست، زیرا پزشک بلافاصله بعد از جراحی، کاملا زخم را می بندد.
 • ایراد این روش: با انجام این روش احتمالا با مشکلات بیشتری مواجه می شوید. خارج کردن کامل کیست با این روش، دشوارتر است. این روش معمولاً در یک اتاق عمل با جراح مخصوص آموزش دیده انجام می شود.

سایر روش های جراحی شامل برداشتن کامل کیست و دیواره کیست به همراه دستگاه سینوس پیلونیدال، استفاده از چسب فیبرین، و خارج کردن (خروج مرکز) تنها بافت آسیب دیده و بیرون آوردن کیست با بیوپسی پانچ است.

بعد از جراحی

تمام دستورالعمل های پزشک خود را در مورد مراقبت در منزل، به خصوص در صورت نیاز به باز کردن و پانسمان گاز استریل، دنبال کنید. نکات دیگر:

 • سعی کنید این ناحیه را تمیز نگه دارید.
 • هر گونه علائم عفونت جدید مانند: قرمزی، چرک یا درد را بررسی کنید.
 • به طور مرتب بر اساس نوبت خود به پزشک مراجعه کنید تا پزشک مشاهده کند که کیست شما در حال بهبودی است.
 • یک درمان کامل امکان پذیر است، اما به یاد داشته باشید که یک کیست پیلونیدال حتی در صورت برداشتن با جراحی ممکن است عود کند.

عمل کیست مویی و درمان های خانگی آن

چه کاری می توان در خانه انجام داد؟

تنها راه خلاص شدن از شر کیست پیلونیدال از طریق جراحی جزئی است. اما چند کار وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا در ضمن تسکین درد، ناراحتی خود را کاهش دهد.

 • چند بار در روز کمپرس گرم و مرطوب بر روی کیست اعمال کنید. گرما به بیرون کشیدن چرک کمک می کند تا کیست تخلیه شود. این کار می تواند درد و خارش را تسکین دهد.
 • همچنین ممکن است این ناحیه را در وان حمام آب گرم و کم عمق خیس کنید. همچنین می توانید فقط ناحیه باسن خود را در داخل آب قرار دهید.
 • اگر کیست با درد همراه است، می توانید یک ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (Advil) مصرف کنید.

آیا می توانم کیست پیلونیدال را بترکانم؟

کیست پیلونیدال می تواند شبیه به جوش باشد و دیگران را وسوسه کند تا آن را با انگشتان خود بترکانند. اما ترکاندن یک کیست پیلونیدال مشکل را برطرف نمی کند. به خاطر داشته باشید که داخل کیست پیلونیدال علاوه بر چرک، پر از مو و دیگر مواد زائد است، شما قادر نخواهید بود با ترکاندن آن همه این موارد را خارج کنید. محل قرارگیری کیست پیلونیدال باعث می شود که دیدن کاری که انجام می دهید، دشوار باشد. همچنین این کار خطر عفونی شدن و باقی گذاشتن جای زخم را به دنبال دارد.

منبع: webmd healthline

از
1
رای