پی ار پی (PRP) چیست؛ مزایا و رفع سیاهی دور و پف چشم با پی آر پی

پی ار پی (PRP) چیست؛ مزایا و رفع سیاهی دور و پف چشم با پی آر پی پی ار پی (PRP) چیست؛ علت انتخاب، مزایا و رفع سیاهی دور چشم با پی آر پی ، آمادگی قبل از درمان پی آر پی ، عوارض ، ماندگاری پی آر پی زیر چشم و وهزینه تزریق پی آر پی در سلام دنیا آشنا شوید.

اگر سیاهی زیر چشم را تجربه کرده اید، می دانید که چقدر آزاردهنده است. ممکن است درمان‌های خانگی مختلفی را امتحان کرده باشید و در اینترنت برای راه‌حل‌های مؤثر برای کاهش آنها جستجو کرده باشید. اما اگر شما مانند بسیاری از افراد هستید و هیچ چیز برای شما موثر نیست به جای درستی آمده آید. ممکن است شما فقط به پنهان کردن تیرگی زیر چشم خود در پشت لایه های آرایش متوسل شده باشید. درمان سیاهی زیر چشم با پی آر پی (PRP) ممکن است به کاهش سیاهی دور چشم شما کمک کند و ظاهری شاداب، جوان به شما بدهد. آیا می خواهید در مورد این درمان بیشتر بدانید؟ در این مطلب از سلام دنیا درباره پی ار پی (PRP) چیست و چگونه کار می کند؛ روش استفاده از پی ار پی برای درمان تیرگی چشم، علت، مزایا، اتفاقات زمان تزریق PRP، آمادگی قبل از درمان پی آر پی ، عوارض ، مدت زمان بهبودی و هزینه تزریق پی آر پی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پی ار پی (PRP) چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک جزء غلیظ خون با سطوح بالای پلاکت بسیار بالاتر از سطح پایه است. پی آر پی حاوی حداقل هفت فاکتور رشد است و در بسیاری از درمان های پزشکی و روش های زیبایی استفاده می شود.PRP با جداسازی پلاسما از خون و تغلیظ آن تولید می شود. سیتوکین ها و فاکتورهای رشد موجود در پی آر پی روند بهبودی را بهبود می بخشند و به ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده کمک می کنند.شواهد حاکی از آن است که تزریق پی آر پی به سلول ها و بافت های آسیب پوست به بازسازی سلول های جدید، مبارزه با چین و چروک و جوان سازی پوست کمک می کند.

چرا PRP کار می کند؟

پی آر پی نوع خاصی از درمان است که در قسمت طب ترمیمی قرار می گیرد. PRP یک محلول اتولوگ بسیار غلیظ (به دست آمده از همان فرد) از پلاسما است. این حاوی پلاکت هایی است که اعتقاد بر این است که فاکتورهای رشد متعدد و سایر مولکول های فعال زیستی را با مزایای پوستی متعدد آزاد می کنند. درمان‌های پی آر پی چند دهه است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنان محبوبیت خود را افزایش می‌دهند.


حتما بخوانید: درمان پف زیر چشم در خانه با داروهای گیاهی


پلاکت ها نقش کلیدی در روند بهبود زخم دارند. آنها با فعال شدن آنزیم ها تاثیر می گذارند. این آنزیم ها تشکیل لخته را آغاز می کنند، تولید کلاژن را تقویت می کنند و محیطی مساعد برای بهبودی ایجاد می کنند. پی آر پی همچنین حاوی گلبول های سفید خون است که باعث ایجاد پاسخ درمانی در بدن می شود.

PRP هنگامی که به عنوان درمان زیر چشم استفاده می شود ممکن است پوست را جوان کند . تولید پوست جدید و سالم زیر چشم ممکن است سیاهی زیر چشم را از بین ببرد. با این حال، مطالعات گسترده تری در این زمینه ضروری است. گفته می شود، درمان زیر چشم PRP مزایای خاصی را ارائه می دهد.

مزایای پی آر پی برای پف و گودی زیر چشم چیست؟

توجه داشته باشید که مزایای زیبایی درمان PRP هنوز از نظر علمی ثابت نشده است. با این حال، طبق شواهد حکایتی، ممکن است پوست شما را صاف کرده و آن را انعطاف پذیر کند. در اینجا چند مزیت بالقوه این درمان وجود دارد:

1. از فواید پی آر پی؛ از پلاسمای خود شما استفاده می شود.

از خون خودتان برای ساخت PRP استفاده می شود که در درمان شما استفاده می شود. بنابراین، لازم نیست نگران تزریق عناصر خارجی یا مواد شیمیایی مضر به پوست خود باشید.

 از فواید پی آر پی؛ از پلاسمای خود شما استفاده می شود.

2. از فواید پی آر پی؛ ممکن است تولید کلاژن را تقویت کند

مردم اغلب در اواخر دهه 20 و اوایل 30 سالگی کاهش در میزان تولید کلاژن بدن خود را تجربه می کنند. اعتقاد بر این است که PRP باعث افزایش سطح کلاژن پوست می شود . ممکن است ظاهر خطوط ریز، چین و چروک و سایر علائم پیری را به تاخیر بیندازد.

 از فواید پی آر پی؛ ممکن است تولید کلاژن را تقویت کند.

3. از فواید پی آر پی؛ غیر تهاجمی است

PRP یک فرآیند کاملا غیر تهاجمی است که نیازی به زیر چاقو رفتن ندارد.


حتما بخوانید: فواید، روش و زمان استفاده از کرم دور چشم


4. از فواید پی آر پی؛ ممکن است رنگ پوست شما را بهبود بخشد

آیا جای زخم روی صورت خود دارید که رنگ پوست شما را ناهموار می کند؟ درمان PRP ممکن است به بازسازی پوست و تولید سلول های پوستی سالم تر کمک کند. ممکن است آسیب های ناشی از ترک های پوستی، آسیب دیدگی و پرپیگمانتاسیون را ترمیم کند. درمان های PRP ممکن است ظاهر کلی پوست شما را بهبود بخشد. با این حال، اطلاعات بیشتر در این زمینه تضمین می شود.

5. از فواید پی آر پی؛ یک روش بدون درد است

درمان های زیر چشم با پی آر پی روش هایی کم تهاجمی و بدون درد هستند. در حالی که می توانید دستگاه را احساس کنید، ممکن است درد را تجربه نکنید. ممکن است چند روز قبل از عمل، استفاده از داروهای ضد التهابی و ضد پلاکتی را متوقف کنید تا بهبودی بعد از عمل را بهتر انجام دهید.

از فواید پی آر پی؛ یک روش بدون درد است.

6. از فواید پی آر پی؛ خطرات کمتری دارد

درمان PRP یک روش غیر تهاجمی است و خطر عوارض جانبی بسیار پایینی دارد. هیچ جراحی درگیر نیست. زمان بهبودی حداقل است. خطر رد پلاسما نیز وجود ندارد زیرا پلاسما از خون خود شما ایجاد می شود.

7. از فواید پی آر پی؛ نتایج طولانی مدت ارائه می دهد.

اثرات برخی از درمان های مراقبت از پوست تنها چند هفته باقی می ماند. با این حال، PRP نتایجی را به شما ارائه می دهد که می تواند چندین ماه طول بکشد. تولید کلاژن مدتی طول می کشد و حتی پس از چندین ماه پوست بهتری را تجربه خواهید کرد. تزریق پی آر پی هر چند ماه یکبار می تواند نتایج پایداری به شما بدهد.

این مزایای درمان PRP ممکن است شما را هیجان زده کرده باشد. آیا می خواهید بدانید در طول درمان زیر چشم PRP چه اتفاقی می افتد؟

از فواید پی آر پی؛ ممکن است رنگ پوست شما را بهبود بخشد.

مراحل تزریق PRP زیر چشم (روش رفع سیاهی دور و پف چشم )

درمان های پی آر پی چشم می تواند سیاهی دور چشم شما را درمان کند، پوست آسیب دیده در اثر آفتاب را جوان کند، چین و چروک های شما را صاف کند و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر را از بین ببرد. این همان چیزی است که در صورت انتخاب برای درمان PRP می توانید انتظار داشته باشید.

مرحله 1

پزشک ابتدا یک ویال از خون شما را می گیرد تا PRP شما را انجام دهد. سپس یک کرم موضعی بی‌حس‌کننده را زیر چشم‌های شما می‌زنند تا این عمل بدون درد باشد.

مرحله2

نمونه خون پس از فعال سازی به سانتریفیوژ منتقل می شود. برای جداسازی اجزای خون شما به سرعت چرخانده می شود. این فرآیند حدود 15 دقیقه طول می کشد. سانتریفیوژ پلاکت ها را غلیظ می کند تا مایعی طلایی رنگ به دست آید که همان PRP شما است. 


حتما بخوانید: پف زیر چشم نشانه چیست


مرحله 3

سپس PRP در حدود 6 تا 7 نقطه مختلف زیر هر چشم تزریق می شود. این فرآیند تولید کلاژن و بهبود سلول های پوست را آغاز می کند.

مراحل تزریق PRP زیر چشم

شما می توانید بلافاصله پس از انجام این روش غیرتهاجمی به فعالیت های روزانه خود بازگردید. اکثر مردم در عرض چند روز شروع به دیدن نتایج مثبت می کنند. با این حال، توجه به تاثیر کامل درمان PRP ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. تولید کلاژن زمان می برد. ممکن است حتی چند ماه پس از درمان نیز شاهد بهبود در بافت پوست خود باشید. اثرات اولین درمان PRP شما معمولا بین چهار تا شش ماه طول می کشد. قبل از اقدام به روش PRP زیر چشم، مطمئن شوید که به خوبی آماده شده اید.

آمادگی برای درمان پی آر پی

درمان PRP غیر تهاجمی و بدون درد است. با این حال، برای دستیابی به بهترین نتایج باید به درستی آماده باشید. به شما توصیه می شود قبل از مراجعه به PRP از سایر درمان های صورت در ناحیه زیر چشم خودداری کنید. در روز درمان از مصرف هر گونه رقیق کننده خون یا داروهایی مانند پلاویکس یا آسپرین خودداری کنید. همچنین از مصرف الکل قبل از جلسه خودداری کنید. با صورت تازه تمیز شده و بدون هیچ گونه آرایشی بروید.

PRP از خون خود شما گرفته می شود. بنابراین، مطمئن شوید که به موقع به مطب پزشک خود رسیده اید. درمان زیر چشم PRP یک فرآیند میکرونیدلینگ است. چند دقیقه قبل از عمل، یک محلول یا کرم موضعی زیر چشمانتان بمالید تا درد را به حداقل برسانید. به افرادی که تحمل درد ندارند ممکن است بی حسی موضعی داده شود.

آیا در زمان درمان PRP بی حسی احتیاج است

در حالی که به طور کلی گفته می شود که درمان های چشم PRP بدون درد هستند، ممکن است باعث ناراحتی شوند. استفاده از کرم بی حس کننده معمولاً درد واقعی را از بین می برد. روش میکرونیدلینگ ممکن است مقدار کمی خون را به بالای پوست برساند که پزشک آن را پاک می کند. برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از عمل کمی ورم یا درد داشته باشند. در حالی که بسیاری از مردم اصلاً چیزی را احساس نمی کنند، برخی از افراد ممکن است این روند را کمی ناراحت کنند.

آیا در زمان درمان PRP بی حسی احتیاج است

عوارض درمان پی آر پی

درمان PRP یک روش ایمن با حداقل عوارض جانبی است. با این حال، افرادی که پوست بسیار حساس دارند ممکن است عوارض جانبی کمی را تجربه کنند. این شامل:

 • سرخی
 • کبودی
 • درد خفیف
 • خارش
 • تورم
 • برجستگی های ریز

این عوارض معمولا در بیشتر موارد ظرف چند روز فروکش می کنند.


حتما بخوانید: درمان قرمزی و خارش چشم چیست


مدت زمان بهبودی در روش پی ار پی

در بیشتر موارد، شما می توانید بلافاصله پس از انجام درمان PRP زیر چشم به فعالیت های روزانه خود بازگردید . معمولاً حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد تا بتوانید به کار عادی خود بازگردید. در صورت بروز هرگونه التهاب، کمپرس یخ را روی نواحی تحت درمان قرار دهید. هر گونه تورم، کبودی یا قرمزی معمولا در عرض چند روز فروکش می کند.

هزینه تزریق پی آر پی زیر چشم

درمان های پی آر پی بسیار موثر هستند و قیمت بالایی دارند. بسته به مکان و پزشک، یک جلسه PRP زیر چشم احتمالاً بین 500 تا 2000 دلار برای شما هزینه دارد. در حالی که انجام این کار با هزینه های کمتر از 300 دلار امکان پذیر است، برخی از کلینیک های زیبایی ممکن است حتی تا 5000 دلار  دریافت کنند.

ماندگاری درمان پی آر پی زیر چشم

نتایج درمان های پی آر پی بیشتر از بسیاری از درمان های زیبایی صورت دیگر ماندگار است. اما به خاطر داشته باشید که این اثرات برای همیشه باقی نمی مانند. شما می توانید انتظار داشته باشید که تا 6 تا 12 ماه پس از تزریق PRP شاهد بهبود مستمر بافت پوست خود باشید. با این حال، شما باید هر سال درمان خود را تکرار کنید تا از نتایج مداوم برای مدت طولانی لذت ببرید.

درمان زیر چشم با پی آر پی به بازسازی سلول های جدید پوست و ترمیم سلول های آسیب دیده کمک می کند. به تولید سلول های جدید زیر چشم و از بین بردن سیاهی زیر چشم کمک می کند. اگرچه شواهد حکایتی زیادی برای حمایت از مزایای این درمان وجود دارد، اما مطالعات علمی کافی برای ادعای کارایی آن وجود ندارد. مزایای آن شامل به تاخیر انداختن علائم پیری، بهبود رنگ پوست و ارائه نتایج طولانی مدت است. این یک فرآیند بدون درد با خطر بسیار کم عوارض جانبی است. همچنین می توانید ظرف چند ساعت پس از درمان به کار خود بازگردید.

ماندگاری درمان های پی آر پی

سوالات متداول

آیا PRP بهتر از فیلرها است؟

پی آر پی جایگزین ایمن تری برای دریافت پرکننده ها است که ممکن است عوارض جانبی مانند واکنش های آلرژیک ایجاد کند.

آیا می توانم بعد از پی آر پی آرایش کنم؟

حداقل سه تا چهار روز صبر کنید.

آیا پی آر پی روی صورت درد دارد؟

پی آر پی ممکن است کمی ناراحتی ایجاد کند، اما می توانید از متخصص پوست خود برای کرم بی حس کننده بخواهید. پس از عمل، ممکن است کمی درد و تورم احساس کنید که پس از مدتی از بین می رود.

آیا پی آر پی بهتر از بوتاکس است؟

PRP ایمن تر از بوتاکس است که ممکن است باعث سفتی و سایر عوارض جانبی شود. جدای از آن، اثرات PRP طولانی تر است.

نکته های کلیدی در درمان پی ار پی

 • پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) دارای فاکتورهای رشد خاصی است که به بازسازی بافت ها و سلول های پوست آسیب دیده کمک می کند.
 • تزریق پی آر پی در نواحی مشکل به بهبود سطح کلاژن پوست کمک می کند و علائم پیری زودرس را کاهش می دهد.
  این روش غیر تهاجمی و بدون درد به شما کمک می کند پوستی نرم، لطیف و جوان داشته باشید.
 • قبل از تزریق PRP باید از رقیق کننده های خون و الکل خودداری کنید.
سخن آخر

دقت داشته باشد قبل از انجام هرگونه درمان با روش ، فواید و عوارض آن آشنا شوید سپس اقدام نمایید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

فواید خیار یخ زده برای پوست و دور چشم

رتینول (Retinol) چیست؟

از
3
رای