علت و درمان قرمزی و خارش چشم چیست

علت و درمان قرمزی و خارش چشم چیست خارش چشم می تواند ناشی از علت مختاف باشد، که برخی از آنها جدی تر از دیگر عوامل هستند. اما دانستن علت خارش چشم می تواند به شما کمک کند تا درمان مناسبی را پیدا کنید. 8 علت خارش چشم و درمان آن را در این مطلب بخوانید.

وقتی چشمان شما میخارد و قرمز می شود، برای رفع تحریک آن تقریباً هر کاری انجام می دهید. اما دانستن علت خارش چشم می تواند به شما کمک کند تا درمان مناسبی را پیدا کنید و تا حدودی آن را تسکین دهید. به عنوان مثال، تفاوت بین علائم آلرژی و عفونت، بسیار مهم هستند تا درک و فهمیده شوند تا وضعیت خود را بدتر نکنید. در این مقاله سلام دنیا،  8 دلیل خارش چشم و برخی گزینه های درمانی احتمالی از جمله داروهای خانگی و داروهای تجویز شده است.

علت خارش چشم و روش درمان آن

1. آلرژی های فصلی

اگر هر سال تقریباً در یک زمان یکسان دچار خارش چشم شوید، ممکن است به گیاه گلبرگ یا چیز دیگری حساسیت فصلی داشته باشید که در یک زمان مشخص در سال شکوفه میدهند و گرده آزاد می کنند. یکی از راه های تشخیص اینکه آیا با آلرژی برخلاف عفونت چشم روبرو هستید، این است که واکنش های آلرژیک دیگری مانند عطسه و گرفتگی بینی را نیز داشته باشید.

علائم آلرژیک توسط هیستامین، ترکیبی که سلولها برای دفاع در برابر مواد حساسیت زا آزاد می کنند، ایجاد می شوند. هیستامین باعث پاسخ التهابی می شود و خارش چشم از علائم رایج هیستامین در کار است. یکی از راه های کاهش علائم، جلوگیری از تماس با مواد حساسیت زای فصلی است. استراتژی ها عبارتند از:

 • به گزارش های هواشناسی محلی توجه کنید و وقتی تعداد گرده زیاد است در خانه بمانید.
 • در فصل گرده گل شیشه های خانه و ماشین را بسته نگه دارید.
 • دوش بگیرید و مرتباً لباس ها را بشویید تا به رهایی از گرده از مجاری تنفسی کمک کند.
 • هنگامی که باید بیرون باشید از ماسک گرده استفاده کنید.
 • داروهای بدون آنتی هیستامین بدون نسخه می توانند در کنترل علائم مفید باشند.

اگر علائم شما مخصوصا هر ساله جدی است، ممکن است از داروهای تجویز شده آلرژی بهره مند شوید. از آنجا که موثر بودن و تاثیر این داروها ممکن است مدتی طول بکشد ، ممکن است پزشک توصیه کند مصرف آنها را چند هفته قبل از شروع فصل آلرژی آغاز کنید.


حتما بخوانید: درمان آلرژی فصلی


2. آلرژی دائمی

برخلاف آلرژی های فصلی ، آلرژی های دائمی آلرژی هایی هستند که ممکن است در تمام طول سال آن ها را داشته باشید. مواردی مانند کپک ، گرد و غبار و شوره حیوانات خانگی از جمله آلرژی های چشم دائمی هستند. همچنین ممکن است به برخی محصولات در خانه خود حساسیت داشته باشید. محلول لنز تماسی که استفاده می کنید ممکن است باعث تحریک چشم شما شود. یا ، ممکن است صابون یا شامپویی که استفاده می کنید مشکل این امر باشد.

 • برای فهمیدن و درک اینکه آیا شما آلرژی دارید یا خیر، متخصص آلرژی می تواند آزمایش پوستی را برای آلرژن های خاص انجام دهد.
 • مقادیر اندکی از مواد آلرژی زا ، مانند راگ وید یا شوره حیوانات خانگی، دقیقاً در زیر پوست تجویز می شوند تا ببینند آیا پوست اطراف محل تزریق نوعی واکنش نشان می دهد یا خیر. این آزمایشات برای اکثر کودکان و بزرگسالان بی خطر است.
 • علاوه بر تلاش برای کاهش قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا، می توانید از داروهایی مانند آنتی هیستامین ها یا کورتیکواستروئیدها برای کمک به کاهش التهاب استفاده کنید.

علت خارش چشم

3. محرک های هوایی (بوسیله هوا نقل و انتقال میابند)

بعضی از افراد به خصوص به دود ، اگزوز دیزل یا حتی برخی از عطرها حساس هستند. جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این مواد تحریک کننده ساده ترین راه حل است. قطره های چشمی تسکین دهنده یا پارچه ای مرطوب و خنک روی چشمان بسته ممکن است به شما کمک کند تا سریع بهتر شوید.

4. عفونت

چشمان شما در برابر عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی آسیب پذیر است - همه اینها باعث خارش چشم می شوند. یکی از شایع ترین عفونت های چشم ، التهاب ملتحمه است که به آن چشم صورتی نیز گفته می شود زیرا قسمت سفید چشم آلوده صورتی می شود. بسیار مسری است و اغلب با تخلیه چشم آسیب دیده همراه است.

عفونت احتمالی دیگر چشم یووئیت، التهاب عنبیه- بخشی از چشم شما با رنگ است. یوویت می تواند باعث درد چشم و حساسیت شدید به نور شود. هر دو نوع عفونت باید توسط پزشک ارزیابی و درمان شود. از آنتی بیوتیک ها ممکن است برای درمان التهاب ملتحمه استفاده شود. استروئیدها نیز ممکن است لازم باشد. قطره ضد التهاب چشم ممکن است برای درمان ووئیت کافی باشد. در موارد شدیدتر، داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی ممکن است لازم باشد. اگر التهاب ووئیت درمان نشود، می تواند منجر به کاهش شدید بینایی و عوارضی مانند گلوکوم و آب مروارید شود.


حتما بخوانید: علائم آب مروارید چشم چیست 


5. خشکی چشم

اشک هایی که ترکیبی از آب ، روغن و موکوس هستند، چشم های شما را مرطوب و با طراوت نگه می دارند. به دلایل مختلف ، ممکن است که  چشم شما به اندازه کافی اشک تولید نکند تا چشم شما خشک و دچار خارش نشود. یکی از دلایل مهم، به سادگی پا به سن گذاشتن است. با افزایش سن ، تولید اشک کاهش می یابد. به همین ترتیب ، شرایطی مانند دیابت و آرتریت روماتوئید نیز می تواند منجر به اشک کمتر شود. برخی از داروها خشکی چشم را به عنوان یک عارضه جانبی احتمالی لیست می کنند. این موارد عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهایی که فشار خون را کاهش می دهند
 • قرص های جلوگیری از بارداری
 • مواد ضد احتقان (گرفتگی)

همچنین چشمان شما نیز خشک می شود زیرا اشک خیلی زود تبخیر می شود. اگر مدتهاست که در بیرون در هوایی بادی یا در محیطی با رطوبت بسیار کم بوده اید، ممکن است خشکی و خارش چشم خود را مشاهده کرده باشید. گاهی اوقات، مجرای اشک یا غده اشکی مسدود شده منجر به خشکی و خارش چشم می شود. درمان خشکی چشم ممکن است به سادگی استفاده از اشک مصنوعی بدون نسخه باشد که به صورت قطره در دسترس است. دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. اگر دارای خشکی مزمن چشم هستید، به یک چشم پزشک مراجعه کنید. ممکن است به قطره های دارویی نیاز داشته باشید.


حتما بخوانید: درمان خشکی چشم با ساده ترین روش های خانگی


6. خستگی چشم

خیره شدن طولانی مدت به صفحه رایانه یا تلاش برای خواندن در منطقه ای که نور کمی دارد ، می تواند چشم های شما را خسته کند و باعث احساس خارش و خستگی شود. رانندگی برای مدت طولانی، به خصوص در شب یا در یک روز روشن و آفتابی، می تواند چشمان شما را نیز خسته کند. اگر خود را مجبور کنید که چشم خود را باز نگه دارید و وقتی خسته اید بیدار بمانید، ممکن است خستگی چشم ایجاد شود.

 • برای برخی از افراد، گرمای داخلی یا تهویه هوا می تواند منجر به خستگی، خارش و تحریک چشم شود.
 • بهترین درمان این است که به راحتی به طور دوره ای به چشم خود استراحت دهید.
 • اگر رانندگی به چشمان شما فشار وارد می کند، کنار بکشید (ماشین را نگه دارید) و چشمان خود را ببندید. چرت بزنید یا راننده ها را عوض کنید، بنابراین چشمان شما می تواند به اجسام نزدیکتر از یک مسیر طولانی از بزرگراه یا چراغ های جلو متمرکز شود.

7. استفاده از لنزهای تماسی

نگه داشتن بیش از حد طولانی لنزهای تماسی یا تعویض منظم لنزها باعث تحریک چشم ها و خارش و قرمز شدن آنها می شود. اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که آنها را شب بیرون آورده و سایر مراحل اساسی مراقبت از لنز را دنبال کنید. به توصیه های پزشک در مورد نحوه مراقبت از لنزها و تعداد دفعاتی که باید آنها را عوض کنید، عمل کنید.

8. بلفاریت

ممکن است خارش چشم و قرمز در اثر التهاب پلک ها ایجاد شود که به بلفاریت معروف است. زمانی اتفاق می افتد که غدد چربی کمی که در مژه های شما هستند مسدود شوند. گاهی اوقات فقط تمیز نگه داشتن پلک ها برای رفع علائم بلفاریت که ممکن است شامل آبریزش چشم و تورم نیز باشد کافی است. بلفاریت معمولاً باعث کاهش بینایی نمی شود، اما می تواند یک مشکل مزمن باشد که منجر به التهاب ملتحمه و سایر عوارض شود. آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهاب ممکن است برای تسکین و جلوگیری از مشکلات بعدی لازم باشد.

سخن آخر

خارش چشم می تواند ناشی از موارد مختلفی باشد، که برخی از آن ها جدی تر از دیگر عوامل هستند. اگر متوجه شدید که مرتباً دچار قرمزی و خارش چشم هستید، با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید. 


مقالات مرتبط:

درمان خارش چشم با 2 درمان خانگی ساده و قطعی

علت بروز بلفاریت یا ورم پلک چیست

علل و درمان پرش و پلک زدن زیاد چشم چیست؟

از
5
رای