چگونه از حساسیت فصلی بهار جلوگیری کنیم + درمان آلرژی فصلی

چگونه از حساسیت فصلی بهار جلوگیری کنیم + درمان آلرژی فصلی فصل بهار، با تمام زیبایی هایش، می تواند برای برخی از افراد آلرژی و حساسیت ایجاد کند. اگر شما هم دچار آلرژی فصلی هستید و به دنبال راه های درمان و جلوگیری از حساسیت فصلی بهار هستید. این مطلب از سلام دنیا را بخوانید.

برای بسیاری از کسانی که حساسیت فصلی دارند، فصل بهار عامل عطسه های پیاپی، قرمزی چشم ها و علائم شبه سرماخوردگی است که گاه ممکن است ماهها به طول بی انجامد. دراین مطلب از وب سایت سلام دنیا، قصد داریم درباره حساسیت فصلی بهار و راه های جلوگیری از آلرژی فصلی صحبت کنیم. با ما همراه باشید. 

چگونه از حساسیت فصلی در بهار جلوگیری کنیم؟

وقتی اسفند ماه به نیمه می رسد در نیم کره شمالی، درختان، علفها و بوته ها شروع به گرده افشانی در هوا بمنظور تولید مثل می نمایند. اگرچه گرده های گل مهمترین عامل آلرژی و حساسیت در فصل بهارند اما فضای بیرون از خانه نیز تاثیر گذار است.

خوشبختانه روش های زیادی برای کنترل آلرژی فصلی در بهار وجود دارد آگاهی شما نسبت به اینکه چه زمانی در طول روز خارج از منزل فعالیت بیشتری دارید و پیک حساسیت شما چه زمانی اتفاق خواهد افتاد بسیار مفید است. می توانید بهداشت و نظافت خود را با تمرین ارتقا داده و بر حساسیت غلبه کنید. مشورت با متخصصان بهداشت نیز در این راه بسیار موثر خواهد بود.


حتما بخوانید: آلرژی فصلی در نوزادان و کودکان نوپا


 راه های درمان و پیشگیری از آلرژی فصلی بهار

روش اول :مدیریت آلرژی فصل بهار در خارج از منزل

1.وقتی گرده افشانی گلها به بالاترین حد می رسد از خروج از منزل اجتناب کنید

بالاترین حد گرده افشانی معمولا در صبحها اتفاق می افتد. پس بهتر است بین ساعت 5 تا 10 صبح در خانه بمانید. در روزهای بادی هم بهتر است در خانه بمانید. پنجره ها را ببندید و تا جایی که امکان دارد درب ها را باز و بسته نکنید.

  • این کارها مقدار گرده وارد شده به منزل شما را محدود می نماید. میزان گرده موجود در هوا را می توانید از اداره ملی آلرژی استعلام کنید. به طور معمول، اخبار محلی و ایستگاه های هواشناسی هم در این مورد اطلاع رسانی دارند.
  • خارج از منزل ورزش نکنید. از خروج حیوانات خانگی در ساعات پیک گرده و ماندن آنها برای مدت طولانی خارج از منزل خودداری نمایید.

درمان آلرژی فصلی

2. برای جلوگیری از حساسیت فصلی بهار، ماسک بزنید

بخصوص زمانی که داخل حیاط فعالید. خیلی متداول نیست اما بهرحال ماسک عمل فیلتر کردن هوا را وقتی حیاط را جارو کرده یا مشغول فعالیت هستید تا حدی انجام می دهد. خارج از خانه هم پوشیدن ماسک بخصوص در زمان پیک آلرژی مفید خواهد بود. اگر برای شما مقدور نیست حتی الامکان صبح ها در حیاط کار نکنید.

3. هنگام رانندگی شیشه های ماشین را بالا بدهید

پایین دادن شیشه و اجازه دادن به ورود هوای تازه به داخل ماشین دلچسب است اما در زمان پیک، باعث عود کردن آلرژی می گردد. در ازای این کار می توانید از هواساز داخل خودرو استفاده کنید. این کار باعث جلوگیری از ورود گرد و غبار ها به داخل خودرو می گردد.

  • البته خروجی باد هواساز را مقابل صورت خود قرار ندهید چون باعث تحریک مجاری تنفسی و افزایش سطح آلرژی شما می گردد.

روش دوم: کاهش سطح آلرژی در منزل

1. پس از ورود به منزل لباس ها را تعویض و موهای خود را بشویید

موها بخش اعظمی از گرده ها را با خود بهمراه دارند. از آنجا که گرده ها و کپک ها به پارچه ها می چسبند تعویض لباس های ضروری است.

راه های پیشگیری از حساسیت فصلی بهار

2. قبل از بهار خانه تکانی کنید

مواد آلرژی زا مثل گرده و کپک می توانند روی قفسه ها و دور قاب پنجره ها و داخل لوله بخاری ها پنهان شوند پس بهتر است پیش از آغاز فصل بهار خانه تکانی مفصلی انجام دهید. حتما سعی کنید لوله های بخاری و شومینه را به صورت حرفه ای هر چند سال یکبار نظافت کنید تا ذرات دارای پتانسیل آلرژی زایی را به حداقل برسانید.

  • از مواد طبیعی نظیر سرکه، الکل یا آب لیمو و جوش شیرین استفاده کنید.

حتما بخوانید: کاربردهای جوش شیرین


3. برای جلوگیری از آلرژی فصلی سطح زمین را به صورت متناوب جارو بکشید

در فصل آلرژی میزان نظافت را افزایش دهید. یکبار در هفته تی بکشید و دوبار جارو بزنید. قبل از جارو زدن از بالا به پایین قفسه ها را گردگیری کنید. وقتی جاروبرقی می زنید حتما ماسک بپوشید، چون هنگام جارو زدن، گرد و غبار در هوا پخش می شود.

  • از جاروبرقی های دارای فیلتر استفاده کنید. این فیلترها ذرات ریز توتون، موی حیوانات خانگی و گرده ها را در خود نگه می دارند.
4. آشپزخانه و حمام را در تمیزترین حالت ممکن نگه دارید

اجازه ندهید رطوبت به مدت طولانی داخل وان، یخچال و سینک باقی بماند. بصورت هفتگی نظافت کنید. از سطح زباله درب دار ضد حشره استفاده کنید. بخصوص در فضای آشپزخانه. هم مواد غذایی را در محفظه های درب دار نگهداری نمایید. مواد غذایی منقضی شده یا کپک زده را دور بریزید.

جلوگیری از آلرژی فصلی با ساده ترین راهها

5. از نشستن حیوانات خانگی بر روی تخت و مبل ها جلوگیری کنید

گرده ها همچنان که به موهای شما می چسبند به موی حیوانات خانگی نیز چسبیده اند. اگر حیوانات خانگی دارید که به بیرون خانه رفت و آمد دارند کف خانه را دوبار در هفته جارو بزنید یا حیوانات را بیشتر از قبل استحمام کنید. حداقل دوبار در ماه.

6. برای پیشگیری از حساسیت فصلی بهار، لباسها را داخل خانه خشک کنید

از آویزان کردن آنها خارج در بیرون اجتناب کنید. از خشک کن و رخت آویزهای خانگی استفاده کرده تا از ورود گرد و غبار بوسیله لباسها به داخل خانه در فصل بهار جلوگیری کنید.

7. هر روز تخت خواب خود را مرتب کنید

روی بالشت ها و پتوی خود را با پوششی سبک پوشانده و از نشستن گرد و غبار بر روی آن جلوگیری کنید و تمام آنها را یک بار در هفته با آب گرم بشویید. (یا دوبار اگر مقدور است) تا مواد آلرژی زا را به حداقل برسانید.

روش 3: درمان حساسیت فصلی بهار با راه حل های پزشکی

1. آنتی هیستامین را به صورت منظم مصرف کنید

اگر تمام اقدامات پیشگیرانه را پشت سر گذاشته اید و هنوز هم آلرژی دارید، مصرف آنتی هیستامین را به طور منظم در نظر بگیرید. برای جلوگیری از علائم آلرژی، آن را سی دقیقه قبل از بیرون رفتن مصرف کنید. به دنبال فرمول های غیر خواب آور باشید تا تمام روز را بیدار بمونید و احساس خواب الودگی نکنید. به یاد داشته باشید که ابتدا در مورد مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید، و حتماً دستورالعمل های مناسب دوز را دنبال کنید.


حتما بخوانید: آنتی هیستامین نسل دوم (ستیریزین)


درمان علائم آلرژی فصلی

2. آلرژی خود را آزمایش کنید

پزشک می تواند آزمایش آلرژی را به شما پیشنهاد دهد یا شما را به متخصص ارجاع دهد. رایج ترین تست آلرژی، آزمایش پوستی است که در آن مقدار کمی از ماده آلرژی زا را به سطح پوست می زنند. اگر قرمز یا تحریک شود، به این معنی است که به ماده حساسیت دارید. به نظر می رسد که این کار کمی خسته کننده باشد، ولی توقف حدس و گمان ضروریست و  شما باید دقیقاً بدانید که آلرژی شما چیست.

  • عاقلانه است که برای تشخیص صحیح آلرژی های فصلی و در تمام طول سال با یک متخصص آلرژی و ایمنی شناسی مشورت کنید. یک متخصص آلرژی می تواند به شما کمک کند تا عوامل خاص و اوج فصل (های) خود را بفهمید.
  • همچنین شواهدی وجود دارد که بهینه سازی گزینه های مراقبت شما حتی با یک بار مشاوره می تواند بار مالی مدیریت آلرژی را کاهش دهد. به این معنی که در طولانی مدت ارزان تر است.

3. برای کنترل آلرژی فصلی به دنبال مراقبت مداوم باشید

اگر آزمایش شما برای انواع مختلف آلرژی مثبت باشد و مدیریت علائم خود به خود دشوار شود، ممکن است بخواهید که مشاوره طولانی مدت را در نظر بگیرید. متخصص آلرژی همچنین می تواند به شما کمک کند تا آلرژی هایی که با گذشت زمان ادامه می یابند را، علی رغم تمام تلاش شما برای کنترل محیط، درک کنید. آنها می توانند آنتی هیستامین های قوی تر، اسپری های بینی، قطره های چشم و سایر روش های بهبود وضعیت شما را تجویز کنند.

راه جلوگیری از حساسیت فصلی بهار

درمان حساسیت فصلی در منزل (درمان های خانگی آلرژی فصلی بهار)

روش 4: استفاده از پیشگیری کننده های طبیعی آلرژی فصلی

1. برای درمان حساسیت فصلی مواردی را که حاوی کوئرستین هستند را مصرف کنید

کوئرستین نوعی آنتی اکسیدان است که می تواند با جلوگیری از آزادسازی هیستامین سلول ها، از آلرژی های فصلی جلوگیری کرده و آنها را تسکین دهد. همچنین ممکن است دارای خواص ضد التهابی نیز باشد. کوئرستین در منابع مختلفی از جمله:  مرکبات، پیاز، سیب، توت و گیلاس تیره، شراب قرمز و چای یافت می شود. مکمل های غذایی حاوی ماده مغذی نیز موجود هستند.

  • مهم است که قبل از ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید. خواه غذاهای بیشتری با کوئرستین یا هر ماده مغذی دیگری را بخورید، یا خواه گیاهان یا مکمل های ویتامین را به رژیم خود اضافه کنید، هر دو نیز باعث اعمال این امر می شوند.

حتما بخوانید: غذاهای ضد التهاب


2. گیاهان و ادویه های کاهش دهنده آلرژی فصلی

وارد کابینت ادویه شوید؛ در حالی که به دنبال تسکین آلرژی در آشپزخانه هستید، شام خود را کمی تندتر از حد معمول بپذید. غذاهای گرم و ادویه دار نه تنها عطر و طعم بیشتری را به غذا می بخشند، بلکه می توانند ترشحات مخاط را کاهش داده و مجاری بینی شما را پاک کنند. کارشناسان ادویه هایی مانند فلفل قرمز، زنجبیل تند، شنبلیله و سیر را توصیه می کنند.

3. غذاهایی را که آلرژی را تشدید می کنند کاهش دهید

برخی از مواد غذایی می توانند حساسیت به گرده گل و راگوید را بدتر کنند. به عنوان مثال می توان به خربزه، موز، خیار، تخمه آفتابگردان، بابونه و اکیناسه اشاره کرد. از بین بردن غذاهایی که به آنها حساسیت خفیف دارید، بار سیستم ایمنی بدن شما را کاهش می دهد.

درمان خانگی آلرژی فصلی بهار

درمان گیاهی حساسیت

4. مصرف گیاه باتربرور را در نظر بگیرید

گیاه باتربرور (درختچه ای است که در سراسر اروپا و همچنین مناطق معتدل آسیا یافت می شود). باتربرور گیاهی است که ممکن است در تسکین علائم آلرژی بینی موثر باشد. یک مطالعه اخیرا نشان داده است که مصرف یک قرص از عصاره باتربرور چهار بار در روز به اندازه داروهای محبوب و مشهور آنتی هیستامین موثر است. گیاه خام و فرآوری نشده حاوی مواد شیمیایی است که می تواند به کبد به نام آلکالوئیدهای پیرولیزیدین (PA) آسیب برساند. اگر محصولی از باتربرور را انتخاب کردید، مطمئن شوید برچسب "بدون PA" را داشته باشد.

5. محلول شستشو بینی را امتحان کنید

گلدان Neti یا محلول شستشو می تواند باکتری ها و مخاط نازک را از بین ببرد و به کاهش ترشح پشت بینی کمک کند. پاک کردن مخاط از بینی ممکن است به تسکین علائم آلرژی کمک کند. می توانید در اکثر داروخانه ها یک محلول شستشو با نمک استریل خریداری کنید یا خودتان آن را تهیه کنید.

  • برای تهیه مخلوط نمکی خود، 1/2 قاشق چایخوری نمک را با کمی جوش شیرین در 8 اونس (237 میلی لیتر) آب مقطر یا استریل گرم مخلوط کنید. هرگز از آب استریل نشده استفاده نکنید.
  • برای استفاده، بر روی یک سینک روشویی متمایل شوید (خم شوید)، سر خود را به یک طرف متمایل کرده و سوراخ بینی خود را شستشو دهید. سپس سر خود را به طرف دیگر برگردانید و سوراخ بینی دیگر را بشویید.

6. آب بیشتری بنوشید

اگر دچار گرفتگی یا ابریزش و ترشح پشت بینی هستید، آب مصرفی خود را افزایش دهید تا به رقیق شدن مخاط کمک کند.اطمینان حاصل کنید که حداقل مایعات روزانه توصیه شده را می نوشید - 9 فنجان (2.2 لیتر) برای زنان و 13 فنجان (3 لیتر) برای آقایان.

سخن آخر

فصل بهار، با تمام زیبایی هایش، می تواند برای برخی از افراد آلرژی و حساسیت ایجاد کند. اگر شما هم دچار آلرژی فصلی هستید و به دنبال راه های درمان و جلوگیری از حساسیت فصلی بهار هستید. ما در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، راهکارهای درمان آلرژی فصلی و پیشگیری از حساسیت فصلی بهار بیان کردیم. امیدوارم که برای شما مفید بوده باشد. می توانید ایده های و نظرات خود را در خصوص آلرژی فصلی بهار، برای ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

اسپری بینی مومتازون فوروات، موارد مصرف و عوارض جانبی نازونکس

حساسیت به بادام زمینی: علائم، دلایل، درمان و پیشگیری از آلرژی به بادام زمینی

درمان حساسیت و آلرژی در بارداری با طب سنتی 

از
8
رای