آلرژی فصلی در نوزادان و کودکان نوپا: علائم، علل و روش پیشگیری از آن

آلرژی فصلی در نوزادان و کودکان نوپا: علائم، علل و روش پیشگیری از آن علائم آلرژی فصلی معمولا در فصل بهار، تابستان و پاییز بروز می کند. بسته به اینکه در کجا زندگی می کنید، شروع و پایان این فصل ها متفاوت است، همچنین وجود گیاهان خاصی نیز باعث بروز ناراحتی می شود

آب ریزش بینی برای هفته ها کاهش پیدا نکرده است، و سرفه های بی پایان خسته کننده است و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا مانع از مالش این انگشتان کوچک کودک بر روی چشمان قرمز و پر از اشک شوید. به جای سرماخوردگی، نوزاد ممکن است از آلرژی رنج ببرد، که همچنین با نام «رینیت آلرژیک فصلی» شناخته می شود. بسیاری از کودکان (حتی کودکان بسیار کوچک) نیز می توانند در نهایت به آلرژی دچار شوند: تخمین زده می شود که حدود 10 تا 20 درصد از کودکان در دوره هایی از زندگی خود به آلرژی دچار می شوند.

آیا نوزادان به آلرژی فصلی دچار می شوند؟

آلرژی به مواد استنشاقی (گرده، کپک، شوره حیوانات و هیره های گرد و خاکی) در سال اول زندگی نوزاد نادر هستند. نوزادان به احتمال زیاد حساسیت زیادی به غذاها و اگزما دارند، به خصوص اگر سابقه خانوادگی آلرژی، آسم، تب یونجه و یا اگزما داشته باشید.

آلرژی فصلی در نوزادان از چه زمانی رخ می دهد؟

نوزادان در سال اول تولد به ندرت دچار آلرژی فصلی می شوند،  اکثر کودکان تا زمان رفتن به پیش دبستانی به آلرژی فصلی دچار نمی شوند؛ اگرچه در برخی از کودکان آلرژی فصلی ممکن است سریع تر رخ دهد.

آلرژی فصلی در نوزادان از چه زمانی رخ می دهد؟

چه عواملی باعث بروز آلرژی فصلی در نوزادان و کودکان نوپا می شود؟

علائم آلرژی فصلی معمولا در فصل بهار، تابستان و پاییز بروز می کند. بسته به اینکه در کجا زندگی می کنید، شروع و پایان این فصل ها متفاوت است، همچنین وجود گیاهان خاصی نیز باعث بروز ناراحتی می شود. تقریبا، هیچ منطقه‌ای کاملاً از عوامل آلرژی زا مصون نیست. وقتی فرزند کوچکتان یکی یا بیش از یکی از این آلرژن های فصلی را استنشاق می کند، سیستم ایمنی بدنش با سرعت بیشتری آلرژن ها را تولید می کند که شروع به آزاد کردن پروتئینی به نام هیستامین می کند که باعث علائم آلرژی می شود:

الف: آلرژی های بهار: گرده درختان

گرده درختان باعث ایجاد آلرژی فصل بهار می شود، که از اوایل ژانویه شروع شده (اما اغلب تا ماه مارچ، آپریل، یا حتی می برطرف نمی شود) و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می کند. شایع ترین عامل بروز این مشکل: درخت سدر، توس، بلوط، افرا و کاج هستند که در اکثر نواحی یافت می شود. یک قانون سرانگشتی: هر چه در قسمت جنوبی تر زندگی کنید، این فصل ها زودتر آغاز می شوند.

ب: آلرژی های اواخر بهار تا تابستان: گرده چمن

چمن هایی از جمله برمودا، شکوفه زار، علف جارو، گندم سیاه و تیموتاوس، احتمالا در اواخر بهار و اوایل تابستان در ایالات های شمالی رشد می کنند، اما همیشه در قسمت جنوبی کشور مشکل ساز هستند، زیرا چمنزارها در طول سال گرده افشانی می کنند.

ج: آلرژی های اواخر تابستان تا پاییز: گرده علف های هرز

اگر کودکتان در اواخر تابستان تا پاییز حال خوبی ندارد، رگ ویدها (و سایر علف های هرز مانند درخت چنار، گزنه، غازیا و مریم گلی) مقصر بروز این مشکل هستند. رگ وید تقریبا در هر آب و هوایی رشد می کند و بزرگ ترین علت بروز تب یونجه است.

علل بروز حساسیت فصلی در نوزادان و کودکان نوپا

علائم آلرژی در نوزادان و کودکان نوپا

کودک مبتلا به آلرژی فصلی، اغلب دارای گودی تیره در زیر چشم و خراشیدگی در اثر خارش بینی است (که با نام «سلام آلرژیک» شناخته می شود)، از راه دهان نفس کشیده، عطسه، مالش چشم ها، سرفه یا خس خس می کند و در به خاطر سپردن چیزها مشکل داشته یا تحریک پذیر و اخمو است.

او همچنین ممکن است از موارد زیر شکایت کند:
 • خارش و آب ریزش بینی
 • کیپ شدگی و احتقان بینی
 • خارش، اشک ریختن و تورم چشم ها
 • خارش گلو و سقف دهان (در اثر تنفس از طریق دهان) به خصوص در هنگام صبح
 • خارش پوست
 • اختلال در خواب و خستگی
 • مشکل در تنفس (اگر فرزندتان این را به شما بگوید، فورا نظر پزشک متخصص را در این خصوص بپرسید تا دلایل جدی تر بروز این اختلالات رد شود).
 • سردرد
 • گلودرد
 • گوش درد

اگر علائم یکسانی هم در زمان بهار، هم تابستان و هم پاییز رخ دهد،  نشانه این است که بدن وی احتمالاً نسبت به آلرژن های خارجی واکنش نشان می دهد. و اگر شما یا شریک زندگی تان سابقه آلرژی در خانواده را دارید، احتمال زیادی وجود دارد که کودکتان نیز به این عطسه ها و خرخر کردن های فصلی دچار باشد.

علائم آلرژی در نوزادان و کودکان نوپا

مقایسه آلرژی و سرماخوردگی در نوزادان و کودکان نوپا

تشخیص سرماخوردگی و آلرژی در واقع دشوار است: هر دو باعث آب ریزش بینی، عطسه، سرفه، اشک چشم و سردرد می شوند. با این وجود، اگر آب ریزش بینی و سرفه بیش از چند هفته طول کشید، به مطب پزشک مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا ممکن است کودک به آلرژی دچار باشد.

آیا کودک مبتلا به آلرژی به تب دچار می شود؟

اگرچه برای کودک مبتلا به آلرژی احتمال تب وجود دارد، اما تب به طور مستقیم در اثر بروز حساسیت نیست و می تواند نشانه ای از سرماخوردگی یا عفونت تنفسی دیگر یا بیماری های دیگر باشد. آلرژی فصلی (رینیت) نیز اغلب با سینوزیت (مستعار به عفونت سینوس) اشتباه گرفته می شود. با این وجود، آلرژی فصلی یک التهاب مجرای عبوری بینی است که توسط آلرژن هایی مانند گرده و علف ایجاد می شود، در حالی که سینوزیت التهاب کل سینوس ها است که معمولا توسط باکتری یا ویروس ایجاد می شود. علائم دیگر سینوزیت ممکن است شامل ترشح تغییر رنگ داده از مجاری بینی، سردرد، و درد در قسمت پل بینی و گونه ها، زیر چشم ها، و اطراف دندان های عقبی و یا فک باشد.

آیا آلرژی فصلی می تواند باعث بروز اسهال در نوزادان شود؟

حساسیت های فصلی به خودی خود باعث بروز اسهال در نوزاد نمی شوند.

آیا آلرژی فصلی می تواند باعث بروز اسهال در نوزادان شود؟

نکاتی برای تسکین علائم آلرژی در نوزادان و کودکان نوپا

علائم آلرژی برای کودکان سرگرم کننده نیست. در صورت عدم درمان، می تواند باعث عفونت سینوس و گوش شود. بنابراین، به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید که می تواند تشخیص دهد چه عواملی باعث بروز علائم آلرژی کودک شده و بهترین دوره درمانی را توصیه کند. در این میان، بهترین راه برای برطرف کردن عطسه، خارش، آبریزش بینی و سرفه در نوزادان و کودکان نوپا این است که سعی کنید در صورت امکان از بروز حساسیت (یا قرار گرفتن در معرض آن) جلوگیری کنید.

نکاتی برای جلوگیری و رفع علائم آلرژی گرده و چمن در بهار و تابستان

 • پنجره ها را بسته نگه دارید و سیستم تهویه هوا را روشن کنید تا به خارج شدن گرده کمک کند. حتماً فیلترها را در کوره و منافذ تهویه مطبوع مطابق دستور کارخانه سازنده تعویض کنید.
 • به طور مرتب خانه را تمیز کنید تا آلرژن ها را کنترل کنید؛ غالبا گرد و غبار را بشویید، ملحفه ها را هر هفته در آب گرم بشوئید، از وکیوم دارای فیلتر HEPA استفاده کرده و برداشتن پارچه و موکت هایی که ممکن است آلرژن ها را جذب کنند، در نظر بگیرید.
 • به تعداد گرده های محلی توجه داشته باشید و سعی کنید فعالیت های فضای باز را در روزهایی که گرده ها زیاد است محدود کنید. توجه داشته باشید که در اواخر تابستان و پاییز، تعداد گرده رگ وید در صبح بالاترین سطح خود قرار دارد. و در حین بهار و تابستان، گرده چمن در طول شب بیشترین مقدار را دارد. روزهای آفتابی و با ورزش باد، می تواند برای کسانی که به آلرژی گرده مبتلا هستند، دردسرسازترین روزها باشد.
 • خانواده خود را عادت دهید که کفش هایشان را وقتی از بیرون به داخل خانه می آیند، از پا در آورده تا احتمال ورود گرده ها به داخل خانه را کاهش دهند.
 • روزانه کودک خود را استحمام کرده یا در زیر دوش آب بگیرید تا ذرات گرده گیر کرده در موها یا لباس ها را پاک کنید. برای از بین بردن گرده ها، مرتبا لباس (کاپشن ها سبک و ...) را بشوئید و به جای آویزان کردن آنها در بیرون از خانه، آنها را در جای خشک قرار دهید تا خشک شود.
 • چمن ها را کوتاه کنید تا از میزان گرده کاسته شود.
 • حیوانات اهلی که در بیرون از خانه نگهداری می شوند، باید به طور مرتب شست و شو شوند، زیرا خز آنها می تواند گرده گل را جذب کند.
 • اگر چشمان فرزندتان قرمز است و با خارش و ریزش اشک همراه است (که با نام ملتحمه آلرژی شناخته می شود)، پزشکان ممکن است توصیه کنند که هر زمان کودک بیرون می رود، از عینک های مخصوص محافظت از گرده استفاده کند تا گرده ها را از چشمان خود دور کند.

نکاتی برای جلوگیری و رفع علائم آلرژی گرده و چمن در بهار و تابستان

چه داروهای آلرژی برای نوزادان و کودکان نوپا بی خطر هستند؟

پزشک ممکن است برای جلوگیری از بروز واکنش آلرژی زا و یا کاهش تورم، در موارد خاص داروهای فاقد نسخه یا آنتی هیستامین های تجویزی و یا داروهای کورتیکواستروئید را برای کودک توصیه کند. ممکن است تزریق هایی نیز برای برطرف شدن آلرژی تجویز شود، اما معمولا تا زمانی که کودک کمی بزرگ تر نشود، انجام نمی شود.

آلرژی های حدود یک سالگی کودکان نوپا و نوزادان

آیا به نظر می رسد که کودک کوچکتان صرف نظر از فصلی که در آن قرار دارید، علائم آلرژی را تجربه می کند؟ حیوانات، گرد و خاک یا کپک ها علت بروز آن هستند.

الف: آلرژی به حیوانات خانگی

شوره، که به صورت ریز در پوست حیوانات گیر کرده اند، شایع ترین علت آلرژی به حیوانات است. اما برخی از افراد به بزاق یا ادرار حیوانات خانگی نیز آلرژی دارند، در این صورت گربه ها، سگ ها و حیوانات کوچک موجود در قفس نیز می توانند ایجاد مشکل کنند. بعضی از کودکان حتی به پرندگان نیز حساسیت دارند. شوره سر گربه ها اغلب نسبت به سگ ها بیشتر مشکل ایجاد می کند و حیواناتی با موهای بلندتر نیز مشکلات بیشتری نسبت به حیواناتی با موهای کوتاه ایجاد می کنند. اگر صاحب یک حیوان خانگی هستید و یا وجود آلرژی به حیوان تایید شده است:

 • سعی کنید که تا حیوان خانگی و کودک خود را در اتاق های جداگانه نگهداری کنید.
 • این ممکن است کمک کند تا حیوان خانگی خود را به طور هفتگی استحمام کنید.
 • در صورت امکان، از شر فرش های دیواری خلاص شوید.
 • مبلمان و اثاث یا لوازم داخلی که شوره حیوانات می توانند به آن چسبیده باشند را به حداقل برسانید (یا حیوانات خانگی خود را از این مناطق خانه دور نگه دارید).
 • از دستگاه تصفیه هوا یا فیلتر با قدرت بالا برای ذرات ریز استفاده کنید.
 • به طور مرتب از جارو برقی استفاده کنید و از یک جاروبرقی با فیلتر  HEPA استفاده کنید.
 • در موارد شدید، تنها راه حل ممکن است بردن حیوان خانگی تان به یک خانه دیگر باشد.

آلرژی های حدود یک سالگی کودکان نوپا و نوزادان

ب: آلرژی به گرد و خاک

این گرد و غبار نیست که باعث بروز آلرژی در اکثر افراد می شود، بلکه هیره های گرد و غبار باعث این مشکل می شوند. این ذرات میکروسکوپی می توانند هوای خانه را اشغال کرده و ممکن است همه افراد خانه آن را استنشاق کرده، اما حس نکنند. این حالت برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند، اما برای برخی از افراد که نسبت به این موضوع حساس هستند، می تواند بدبختی باشد. اگرچه بیشتر افراد مشکلی با گرد و غبار و شوره سر ندارند، اما اگر مشکوک به این هستید که نوزادتان یا کودک نوپا به آلرژی دچار شده و یا وجود آلرژی او توسط پزشک تایید شده است، می خواهید که اقدامات احتیاطی را انجام دهید. اگر شک دارید یا تأیید شده است که فرزند تان حساسیت به گرد و غبار دارد:

 • با دور نگه داشتن هر چه بیشتر گرد و غبار از اتاقی که کودک اکثر وقت خود را در آن می گذراند (مخصوصا اتاق خواب)، تا حد امکان قرار گیری کودک در مجاورت گرد و غبار را محدود کنید.
 • گرد و غبار با پارچه های مخصوص گرد و غبار یا پارچه های مرطوب، کف پاک کن های مرطوب و جارو برقی به طور کامل که در صورت امکان فیلتر HEPA داشته باشد، پاک می شود.  
 • در اتاق هایی که کودک کوچک شما در آن خوابیده و بازی می کند از فرش، پارچه های سنگین، روتختی پرز دار و سایر گیرنده های گرد و غبار استفاده نکنید.
 • وسایل و اسباب بازیهای پر شده و پتوها یا ماساژورها را اغلب در آب داغ بشویید (در صورت امکان بیش از 130 درجه فارنهایت دما داشته باشد).
 • هر گونه پرده، فرش یا سایر وسایل را حداقل دو مرتبه در ماه شست و شو دهید، یا آن را بسته بندی کرده و کنار بگذارید.
 • در صورت امکان تشک و بالش های شیشه ای در روکش های محفوظ کننده هوا نگهداری شود (تشک های پنبه معمولاً با روکش های مخصوص مهر و موم شده است).
 • فیلترها را روی دریچه های تهویه هوا قرار دهید و در صورت امکان دستگاه تمیز کننده هوا را نصب کنید.
 • از همه مهم تر، رطوبت را در خانه خود نسبتاً کم نگه دارید؛ زیرا هیره های گرد و غبار به طور کلی نمی توانند در جایی که رطوبت زیر 50 درصد باشد زنده بمانند.
 • برای پیشنهاداتی در مورد اسپری های بی خطر یا پودرهایی که می توانند برای از بین بردن هیره در فرش و اثاث یا لوازم خانه استفاده شود، با متخصص آلرژی اطفال مشورت کنید.

راه پیشگیری از حساسیت به گرد و خاک در کودکان

ج: آلرژی به کپک

کپک هم در داخل و هم در خارج خانه و در هر منطقه از ایالات متحده وجود دارد. هاگ های کپک در خارج از خانه در فضای باز، دقیقا همانند گرده در هوا هستند. و دقیقا مانند گرده، هاگ های کپک، علائم آلرژی را در زمان های مختلف سال بسته به جایی که زندگی می کنید، تحریک می کنند. در مناطق جنوبی و در سواحل غربی، کپک در طول سال یافت می شود. در نواحی گرم تر، کپک ها در ماه جولای به اوج خود می رسند، در حالی که در آب و هوای سردتر، هاگ های کپک در ماه اکتبر بیشترین هستند. با این وجود، برگ های افتاده از درختان و پوشش گیاهی در حال پوسیدگی نیز می توانند در اواخر پاییز باعث میزان بیشتر کپک شوند. در ماه دسامبر، هاگ کپک می تواند در درختان کریسمس زنده و دیگر لوازم تزئینی گیاهی جشن ها یافت شوند. کپک ها همچنین می توانند در تمام طول سال در نواحی مرطوب مثل زیر زمین، حمام یا زیر سینک آشپزخانه رشد کنند.

در صورت مشکوک بودن به آلرژی به کپک، از نکات زیر تبعیت کنید:
 • با استفاده از دستگاه رطوبت ساز، به خوبی میزان رطوبت خانه را کنترل کنید.
 • اگر در طول زمستان از رطوبت ساز در اتاق کودک خود استفاده می کنید، رطوبت را بین 30 تا 40 درصد نگه دارید و روزانه دستگاه را تمیز کنید تا از رشد کپک جلوگیری شود.
 • تهویه کافی را فراهم کرده و از یک فن تهویه به بیرون استفاده کنید تا بخار را از آشپزخانه، لباس شویی و حمام پاک کنید
 • نواحی که احتمالا کپک ها در آن رشد می کنند (سطل زباله، یخچال، پرده دوش حمام، کاشی حمام، گوشه های نمناک) باید به طور دقیق و مکرر با محلولی تهیه شده از میزان برابر آب و ضد عفونی کننده تمیز کرده تا کپک ها پاک شوند.
 • زیرزمین ها و نواحی به طور بالقوه مرطوب دیگر را با رنگ های از بین برنده کپک رنگ آمیزی کنید.

نکات از بین بردن آلرژی به کپک در نوزادان

 • از قرار دادن لباس های خشک و مرطوب، کفش ها و حوله ها در جایی که نباید قرار دهید، خودداری کنید، به خصوص اگر آنها مچاله شده و یا جمع شده باشند و قادر به خشک شدن به طور کامل نیستند.
 • میزان گیاهان و گل های خشک شده را در اتاقی که کودکتان بیشتر وقت خود را در آن می گذراند، محدود کنید.
 • هیزم را در خارج از خانه نگهداری کنید.
 • درخت های کریسمس زنده را برای مدت زمان محدود در خانه نگه دارید و یا به جای آن یک درخت مصنوعی تزئین کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که زهکشی بیرون خانه یا ساختمان خوب است و برگ ها و سایر بقایای گیاهان در حال تجمع نیستند.
 • نور خورشید به جلوگیری از هاگ کپک در مناطق مرطوب کمک می کند، بنابراین برگ های درختان و گیاهان را کم کنید (شاخه های اضافی را هرس کرده) تا در صورت امکان نور خورشید را به حداکثر برسانید
 • اگر سطل بازی جمع آوری شن دارید، در شب و زمانی که باران می بارد، آن را بپوشانید و اجازه دهید تا در هوای گرم و آفتابی خشک شود.
از
2
رای