دمنوش های مفید و مضر در حین بارداری و شیردهی؛ 8 چای مناسب در دوران بارداری

دمنوش های مفید و مضر در حین بارداری و شیردهی؛ 8 چای مناسب در دوران بارداری برخی از چای ها مثل چای میوه مکمل مناسب برای رژیم بارداری هستند. و برخی دیگر مثل چای مریم گلی به دلیل افزایش فشار خون برای مادر و جنین خطرناک است. 8 چای ایمن برای بارداری

نوشیدن چای منجر به هیدراته شدن و آب رسانی به بدن می شود اما چای سلامت بدن را نیز فراهم می کند. در مقاله زیر چای های مناسب در دوران بارداری و شیردهی را ارائه داده ایم.

کدام چای را در طول بارداری باید بنوشید؟

در طول بارداری، چای های سالم زیادی وجود دارد. ما اغلب در دوران بارداری از چای لذت می بریم، زیرا خواص مفید بسیاری دارد. چای باعث می شود در طول ماه های سرد زمستان گرم و راحت باشید. چای یخ در طول روزهای گرم تابستان توان تحمل گرما را در شما افزایش می دهد.  نوع چایی را که اغلب می نوشید تغییر دهید تا بتوانید انواع مختلف طعم ها و مواد مغذی را دریافت کنید. بعضی از چای ها مثل چای میوه مکمل مناسب برای رژیم بارداری هستند، اما بعضی دیگر مانند چای های گیاهی مواد تشکیل دهنده ای دارند که ممکن است نیاز به دقت در مصرف آنها داشته باشید.

بیشتر چای های گیاهی حاوی ترکیبات گیاهی مانند روغن های ضروری می باشند که می توانند بر بدن انسان اثر قابل مقایسه ای با محصولات دارویی داشته باشند. مصرف بیش از حد چای ممکن است اثرات منفی داشته باشد، اما دو تا سه فنجان چای گیاهی در دوران بارداری و شیردهی معمولا بی ضرر است.
به عنوان یک قاعده کلی، چای های آماده از گیاهان و میوه ها استفاده می کنند مثل آویشن یا نعناع که معمولا بی خطر تهیه می شوند. البته چای مریم گلی مستثنا است زیرا فشار خون را افزایش می دهد و مادر و بچه را به خطر می اندازد.

8 چای مناسب در دوران بارداری

چای در دوران بارداری

جای تعجب نیست که قهوه و کاکائو حاوی کافئین است، اما بسیاری از برگ های چای نیز همین طور می باشند. کافئین بیش از حد در دوران بارداری ممکن است به کودک آسیب برساند، منجر به ناهنجاری، سقط جنین و وزن کم هنگام تولد می شود. از آنجا که هیچ اطلاعات دقیقی در مورد میزان مضر کافئین برای کودک وجود ندارد، مصرف کافئین باید در دوران بارداری و شیردهی محدود شود. بیش از 2 فنجان چای سیاه یا 3 فنجان چای سبز در روز توصیه نمی شود.

مصرف بیش از حد چای سبز یا سیاه ممکن است سطح اسید فولیک را در دوران بارداری کاهش دهد. اسید فولیک (فولات) بخشی از خانواده ویتامین B است و برای رشد جنین در سه ماهه اول بسیار مهم است. نباید ضرورتا چای سیاه و سبز را با یک وعده غذا بخورید چون مواد مفید برای جذب آهن را مهار می کنند.

چای های گیاهی و حاملگی: همه اینها به دوز بستگی دارد

چای گیاهی خوشمزه است و به زندگی روزمره تنوع می افزاید. می توانید آنها را به تنهایی یا به عنوان یک مخلوط گیاهی مصرف کنید. ما چای های گیاهی را نه فقط به خاطر طعم خوبی آن می خوریم، بلکه خواص آن به ما احساس خوبی می دهد. چندین گیاه دارویی وجود دارد که می توانند بیماری های شایع بخصوص در حاملگی و شیردهی را کاهش دهند. اصولا همانطور که قبلا اشاره شد، دوز مهم است؛ زیرا مصرف بیش از حد برخی از مواد گیاهی ممکن است اثرات مضر روی سلامت مادر و کودک داشته باشد.

این موارد را در دوران بارداری میل نکنید:

 • جینسنگ
 • چای ماته
 • گل ساعتی
 • شیرین‌بیان

دمنوش های مفید و مضر در حین بارداری و شیردهی

7 چای مفید در دوران بارداری و شیردهی

چای های زیر را هنگام بارداری و شیردهی بنوشید

 • چای میوه
 • بوته چای سرخ
 • رازیانه
 • بابونه
 • ملیسا
 • گل آفتابی
 • سیستوس

8 چای گیاهی برای دوران بارداری که باید در مقادیر کم نوشید

1. چای گزنه و بارداری

گزنه در دوزهای کوچک عنصر بسیاری از چای های بارداری است زیرا دارای خواص سم زدایی، اثر ادرار آوری، و تقویت سیستم ایمنی بدن است. گزنه خالص حتی در دوزهای کوچک ممکن است چیز بیش از حد خوبی باشد، ولی بهتر است از آن اجتناب شود.

2. چای آویشن در حین بارداری

آویشن یک درمان خوب برای سرفه و سرماخوردگی است زیرا اثر ضد التهابی روی دهان و گلو دارد. آویشن در مقادیر نرمال برای بارداری مناسب است، اما مصرف بیش از حد آویشن می تواند رحم را تحریک و زایمان زود رس را ایجاد کند.

3. چای نعنا در حین بارداری

نعناع در مقادیر طبیعی کاملا بی ضرر است و ممکن است به کاهش تهوع و استفراغ کمک کند. از مصرف روغن نعناع خالص در دوران بارداری اجتناب کنید زیرا می تواند باعث سوزش سر دل و افزایش تولید اسید معده شود. چای نعناع را در دوران بارداری ننوشید زیرا ممکن است بر شیردهی تأثیر منفی داشته باشد.

8 تا از بهترین دمنوش های گیاهی در دوران بارداری

4. چای زنجبیل در طول بارداری

زنجبیل سیستم ایمنی را تقویت می کند و می تواند به کاهش سرماخوردگی کمک کند. همچنین برای هضم و آرامش عضلات عالی است. همچنین می تواند تهوع و استفراغ مربوط به بارداری را کاهش دهد. مصرف بیش از 6 گرم زنجبیل تازه در روز در طول بارداری توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث انقباض زودرس شود.

5. چای رازیانه در حین بارداری

رازیانه به خوبی در برابر گرفتگی های مجاری روده و معده، هضم کمک می کند و تولید شیر را تحریک می کند. احتمالا متوجه شده اید که بسیاری از چای های "بارداری" حاوی رازیانه هستند زیرا کاملا برای بارداری و شیردهی مناسب است.

6. چای بابونه در حین بارداری

چای بابونه یکی دیگر از نوشیدنی های دلپذیر در دوران بارداری است. خواص آرام بخش، ضد اسپاسم، ضد باکتری و ضد قارچی برای معده و روده دارد.

دمنوش دوران بارداری | 8 چای گیاهی مناسب در دوران بارداری و شیردهی

7. چای ملیسا در طول بارداری

ملیسا دارای خواص مشابه با بابونه است؛ می تواند اسپاسم عضله را سرکوب کند و دارای ويژگی های ضد ويروسی بزرگی است. همچنین به خوبی در برابر اختلالات دستگاه گوارش کار می کند.

8. چای میوه گل رز در حین بارداری

میوه گل رز حاوی مقدار زیادی ویتامین C است و می تواند سیستم ایمنی را تحریک کند. ملین موجود در آن باعث تحریک هضم شده و ضد یبوست می باشد، که در دوران بارداری رایج است. میوه گل رز همچنین می تواند یک اثر تسکین دهنده درد داشته باشد.

سایر گیاهان مانند بادیان رومی، زیره، ملیسا و حتی به‌لیمو نیز برای افزایش مقدار شیر مفید نشان داده شده است.  اگر طعم چای شیردهی را دوست ندارید، مطمئن باشید چیزهای زیادی برای نوشیدن و راه های بهتر برای تحریک شیر وجود دارد.

از
1
رای