درمان ترک های پوستی ناشی از چاقی، بارداری با لیزر، کرم و روغن

درمان ترک های پوستی ناشی از چاقی، بارداری با لیزر، کرم و روغن ترک پوستی چیست و چگونه درمان می شود؛ بهترین درمان قطعی ترک های پوستی ناشی از چاقی، لاغری، بارداری با لیزر، کرم ، روغن در خانه با روش های پزشکی و خانگی در سلام دنیا بخوانید.

در طول سال‌ها، بسیاری از ما به دلایل مختلف دچار ترک‌های پوستی می‌شویم. بلوغ، بارداری، افزایش یا کاهش وزن ناگهانی، و ژنتیک می توانند در بروز این ترک های روی پوست نقش داشته باشند. در حالی که برخی افراد به دنبال راه‌هایی برای خلاص شدن از شر ترک‌های پوستی هستند، افراد زیادی هم هستند که اهمیت زیادی به آنها نمی دهند. به هر حال، ترک‌های پوستی بسیار شایع و کاملا طبیعی هستند و مانند همه جای زخم‌ها، داستانی را روایت می‌کنند. همانطور که گفته شد، افتخار کردن به بدن خود (از جمله تمام انحناها و پهلو ها) و تمایل به کاهش ظاهر ترک های پوستی نباید مقابل هم باشند. برای اطلاع بیشتر درباره اینکه ترک پوستی یا استر چیست ؛ بهترین درمان قطعی ترک های پوستی ناشی از چاقی، لاغری، بارداری با لیزر، کرم ، روغن در خانه با روش های پزشکی و خانگی تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید.

ما می توانیم ویژگی های مثبت بدنمان را دوست داشته باشیم و بازهم به دنبال درمان های مختلف موجود برای محو کردن ترک های پوستی باشیم. اگرچه ترک های پوستی از لحاظ ظاهری زخم هستند، اما مثل جای زخم ها همیشگی نیستند.برای همین ما روش های درمانی ترک پوستی را بررسی کردیم.به گفته اسکات ولز، یک جراح پلاستیک و ترمیم، ترک های پوستی در نواحی که پوست سالم زیر لایه اپیدرم ضعیف می شود، ظاهر می شوند. 

ترک پوستی چیست

ترک‌های پوستی، پارگی‌هایی در بافت کلاژن هستند که هر زمان که پوست بیشتر از محدودیت‌های کششی خود کشیده شود، ایجاد می‌شود.دکتر ولز خاطرنشان می کند که آنها معمولاً در ناحیه شکم در دوران بارداری یا در ناحیه باسن و ساق پا با افزایش وزن سریع ظاهر می شوند. آنها همچنین می توانند در دوران نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی در پوست برای سازگاری با میزان رشد بدن هم ایجاد شوند. شاری اسپرلینگ، متخصص پوست توضیح می دهد که عامل  ژنتیکی هم در بروز ترک پوستی دخیل هستند، بنابراین، برخی افراد ممکن است بیشتر از دیگران دچار آنها شوند.قبل از امتحان کردن اولین درمان ترک‌های پوستی به خواندن همه مواردی که باید بدانید ادامه دهید.

ترک پوستی چیست

درمان ترک های پوستی

1. درمان ترک پوستی با استفاده از رتینول

زین اوباگی، متخصص پوست در لس آنجلس و بنیانگذار Zo Skin Health، Inc.، امولسیون بدن سلامت Zo Skin را با کرم ترمیم کننده چین و چروک و بافت پیشنهاد می‌کند. اوباگی توضیح می‌دهد: «آنچه این فرمول را به انتخابی فوق العاده برای درمان ترک‌های پوستی تبدیل می‌کند این است که شما یک میکرو امولسیون رتینول را با پاپائین و ساکارومایسس را برای تولید عصاره سرویزیه در ایجاد لایه برداری آنزیمی ترکیب می‌کنید، که بافت پوست را با تحریک نوسازی اپیدرم، تولید کلاژن و حتی رنگ پوست را بهبود می‌بخشد. این کار سلول های مرده پوست را از بین می برد و بافت های زبر پوست را صاف می کند.


حتما بخوانید: پماد رتینول (Retinol) چیست؟


همچنین ترک‌های پوستی را از بین می‌برد و هیدراتاسیون و چربی‌ها را دوباره احیا می‌کند تا عملکرد پوست را بازیابی کند. در نهایت، این محصول به پوست کمک می کند تا به حالت سالم بازگردد و از بروز هرگونه آسیب جدید جلوگیری کند.مواد تشکیل دهنده کلیدی این محصول شامل رتینول یک مشتق از ویتامین A است که اغلب در محصولات مراقبت از پوست ضد پیری و آکنه استفاده می شود. با بهبود سرعت گردش سلولی، ایجاد لایه برداری موثر عمل می کند. برچسب روی محصول مشخص نمی کند که چه مدت بعد از شروع درمان نتایج را مشاهده خواهید کرد، بنابراین من هر روز به مدت یک هفته کامل از این ترکیب استفاده کردم تا ببینم آیا متوجه تغییراتی میشوم یا خیر.

اول از همه به غیر از درمان علائم ترک پوستی، این محصول واقعا برای پوست معجزه آسا است. پوست من در تمام مدت امتحان کردن محصول نرم، لطیف، لایه برداری شده، هیدراته و به طور قابل توجهی یکدست شده بود. علائم ترک پوستی من پس از یک هفته محو شده بودند.البته آنها به هیچ وجه بصورت کامل از بین نمی روند، اما کمتر جلب توجه می کنند، و من مطمئن هستم که با استفاده مداوم، نتایج حتی هیجان انگیزتر خواهد بود.

درمان ترک پوستی با استفاده از رتینول

2. درمان ترک پوستی با استفاده از ترتینوئین

اگر محصولات رتینول برای شما موثر نبودند، ممکن است ترتینوئین در درمان ترک های پوستی شما موثر باشد. اسپرلینگ می‌گوید: "ترتینوئین و/یا اسید هیالورونیک که روی پوست مالیده می‌شود می‌تواند برای درمان ترک‌های پوستی مفید باشد. "ترتینوئین یک مشتق مصنوعی از ویتامین A است که فقط با نسخه در دسترس است". برای جوانسازی پوست، افزایش گردش سلولی و القای تولید کلاژن استفاده می شود.مانند رتینول، ترتینوئین نیز یک رتینوئید است، به این معنی که از مشتقات ویتامین A است.

در حالی که رتینول شکل طبیعی ویتامین A است، ترتینوئین یک نسخه مصنوعی و قوی تر است. ترتینوئین فقط با نسخه پزشک در دسترس است و اغلب با نام تجاری Retin-A فروخته می شود. رتینوئید برای سرعت بخشیدن به چرخش سلولی، لایه برداری سریع پوست و تحریک کلاژن و الاستین موثر عمل می کند. به دلیل تهاجمی بودن این دارو، مصرف آن برای پوست های حساس توصیه نمی شود.

درمان ترک پوستی با استفاده از ترتینوئین

نکته: در زمان استفاده از ترتینوئین، از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید و در صورت امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید، چون این دارو می تواند پوست را بسیار بیشتر از حد معمول نسبت به نور خورشید حساس کند.


حتما بخوانید: فواید و عوارض میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست


3. بازسازی سلول های پوست با میکرونیدلینگ

به گفته اسپرلینگ، چند دور میکرونیدلینگ یک گزینه عالی برای کمک به رفع ترک های پوستی است. هنگامی که پوست خیلی سریع کشیده یا جمع می شود، کلاژن و الاستین پاره می شوند و در نتیجه ترک های پوستی ظاهر می شوند. او توضیح می‌دهد: «میکرونیدلینگ از دستگاهی با تعداد زیادی از سوزن‌های ریز استفاده می‌کند که وارد پوست می شوند و زخم های کوچک روی پوست ایجاد می کنند. این کار کلاژن و الاستین در پوست را برای بازسازی و رفع ترک‌های پوستی تحریک می‌کند. به طور معمول،برای مشاهده نتایج مطلوب به چندین جلسه میکرونیدلینگ در مطب نیاز است، اما چندین دستگاه خانگی نیز در بازار وجود دارد که این کار را انجام می دهند.

بازسازی سلول های پوست با میکرونیدلینگ

4. درمان ترک های پوستی  با تقویت کلاژن با لیزر

ولز استفاده از یک کوکتل مراقبت از پوست به همراه یک دور درمان لیزر را برای محو کردن ترک های پوستی پیشنهاد می کند. او توضیح می‌دهد: «از آنجایی که ترک‌ها در واقع ناحیه‌ای از پوست هستند که کلاژن در آن آسیب می‌بیند، درمان‌ها برای بهبود ترک‌های پوستی به منظور بازسازی یکپارچگی کلاژن در ناحیه ای که دچار ترک شده انجام می‌شود. برای این منظور بیماران تحت یک رژیم مراقبت از پوست قرار می گیرند که به حمایت از بازسازی درم کمک می کند. در عین حال، لیزرهای کلاژن ساز، مانند Palomar 1540 و لیزرهای عمیق IR، برای تحریک ترمیم پوست استفاده می شوند.

بهترین محصول، به نظر من، سرم هیالورونیک اسید است که می تواند صدها برابر وزن خود آب را جذب و در پوست نگه دارد و در نتیجه تحمل الاستیک پوست را تا حد زیادی افزایش دهد. ما این محصول اختصاصی را با نام Scott Wells MD Hy-Pep (90 دلار) ارائه می دهیم. به طور کلی،برای ترک های پوستی چندین درمان مورد نیاز است، اما ما صدها علائم ترک پوستی را درمان کرده‌ایم و با استفاده از این روش‌ها، بهبود قابل توجهی در ظاهر آنها مشاهده کرده ایم.

هر جلسه لیزر  بسته به ناحیه ای که می خواهید درمان کنید معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. دکتر ولز، حداقل سه جلسه لیزر درمانی که با فاصله زمانی حدود یک ماه از هم برنامه ریزی شده اند را برای مشاهده نتایج مطلوب پیشنهاد می کند.لیزر کردن ترک های پوستی به هیچ وجه کار راحتی نیست، اما قابل تحمل است، مثل ضربه های گرم یک نوار لاستیکی روی پوست است. فرد بعد از انجام لیزر فقط برای چند ساعت دچار کمی قرمزی می شود و هیچ مراقبت و استراحتی بعد از انجام ان لازم نیست و می توانید بلافاصله بعد از لیزر به سر کار برگردید. با این حال، بهتر است از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید در ناحیه تحت درمان اجتناب کنید. هزینه لیزر نواحی که ترک های پوستی کمی دارد کمتر است.شاید بعد از انجام لیزر متوجه تغییری نشوید اما با گذشت زمان، قطعاً می توانید تاثیرگذاری لیزر در درمان ترک پوستی را مشاهده کنید. به علاوه، اکثر پزشکان اذعان می‌کنند که لیزر مؤثرترین راه برای از بین بردن ترک‌های پوستی است.

تقویت کلاژن با لیزر

5. درمان فاکتور رشد با روش پی آر پی

کلیر چانگ، متخصص پوست و مو توضیح می دهد: "پلاسمای غنی از پلاکت" یا پی ار پی (PRP) روی فاکتورهای رشد گرفته شده از خون بیمار اعمال می شود که به صورت موضعی یا تزریقی برای تحریک تولید کلاژن جدید استفاده می شود. در طی یک جلسه پی ار پی، پزشک نمونه خون را می‌گیرد و نمونه را در یک سانتریفیوژ می‌چرخاند تا پلاکت‌ها را جدا کند، جایی که فاکتورهای رشد بهبودی و بازسازی‌کننده پیدا می‌شوند.چانگ می گوید:"این روش می تواند به تنهایی یا در ترکیب با لیزرهای بازسازی کننده، میکرونیدلینگ یا میکرونیدلینگ رادیوفرکانسی استفاده شود".


حتما بخوانید: پی ار پی (PRP) چیست


اما زمانی که پی ار پی به تنهایی استفاده می شود، بر روی علائم ترک های پوستی جدید بهترین اثرگذاری را دارد. این به این دلیل است که درمان فعال عاملی است که فاکتورهای رشد را تحریک می کند، بنابراین اگر ترک های پوستی هنوز در این مرحله هستند، نتایج این درمان احتمالاً قابل ملاحظه تر خواهند بود. به همین دلیل، یک درمان ترکیبی که از طریق میکروزخم ها (مانند میکرونیدلینگ) شروع به التیام می کند،به همراه پی ار پی توصیه می شود.

 درمان فاکتور رشد با روش پی آر پی

6. درمان ترک پوستی با فیلر

چانگ توضیح می دهد پلی‌لاکتیک اسید (اسکالپترا) و کلسیم هیدروکسی آپاتیت (ریدیس) فیلرهای محرک زیستی هستند که با حجم دادن و تحریک کلاژن از درون روی ترک های پوستی کار می کنند. آنها را می توان در ترکیب با لیزرهای بازسازی کننده سطح، میکرونیدلینگ یا اولتراسوند برای بهبود ظاهر و بافت ترک های پوستی استفاده کرد.پس از تزریق فیلر ریدیس، می‌توانید انتظار اثرات حجم‌دهنده بسیار فوری را داشته باشید، که این در مورد فیلر اسکالپترا صدق نمی‌کند، اما هر دو فیلر در میان سایر فیلرها بیشترین ماندگاری را دارند.

فیلر اسکالپترا معمولا تا 24 ماه ماندگاری و فیلر ریدیس حدود 12 ماه ماندگاری دارد.چانگ خاطرنشان می‌کند که این درمان های ترک پوستی در مطب معمولاً به چندین دوره و سه تا چهار ماه نیاز دارند تا شاهد پیشرفت‌های اساسی باشیم، زیرا بدن برای بازسازی کلاژن زمان می‌برد. با این حال، یک مطالعه با درمان ترکیبی از فیلر رادیس، میکرونیدلینگ و ویتامین C.5 موضعی، بهبود قابل توجهی را در ظاهر ترک های پوستی افراد در کمتر از دو ماه نشان داد.

درمان ترک پوستی با فیلر

7. درمان ترک پوست با روغن بایو اویل

من از روغن چندکاره مراقبت از پوست بایو اویل Bio-Oil روی جای زخم هایی که بعد از جراحی که چند سال پیش انجام دادم استفاده کردم. این روغن با داشتن قیمت مناسب واقعاً برای درمان ترک پوستی مؤثر عمل می کند. به هر دلیلی،تا به حال هرگز به فکر من نرسیده بود که از این روغن برای درمان ترک های پوستی خود استفاده کنم. این روغن مرطوب کننده غنی است که ساعت ها بعد از استفاده موجب آبرسانی و تغذیه پوست می شود و جذب سریعی دارد.

فرمولاسیون محبوب این روغن با روغن PurCellin ترکیب شده است تا محصول فوق العاده با جذب راحت و سبک ارائه دهد.بعد از مالیدن آن روی ترک های پوستی به مدت یک هفته، متوجه تفاوت جزئی شدم اما نه به اندازه چند محصول دیگر که امتحان کردم. با این حال، پس از مصرف مداوم، مطمئن هستم که ترک ها هر بار بیشتر و بیشتر محو خواهند شد. این یک محصول شگفت انگیز برای زمانی است که نمی توانید هزینه زیادی برای درمان بپردازید، زیرا ادعای محو کردن جای زخم ها، حتی روشن کردن رنگ پوست و مرطوب کردن پوست را دارد و حتی می تواند به عنوان یک درمان بعد از آفتاب سوختگی و روغن حمام استفاده شود.

درمان ترک پوست با روغن بایو اویل

8. پیشگیری و درمان ترک پوستی با هیدراتاسیون (ترک پوتی بارداری)

کرم دانه انار و کدو تنبل یک کرم کره ای غنی از آنتی اکسیدان برای استفاده در صبح و یک  نرم کننده برای استفاده در شب است که به درمان ترک پوستی کمک می کند. هر دوی آنها سرشار از امگا هستند که برای تغذیه پوست به کار می روند و ادعا می کنند که مصرف هردو این محصول باهم میتواند موجب درمان ترک های پوستی شود. پل بانول، مشاور جراح پلاستیک و متخصص مراقبت از پوست، درباره این محصولات می‌گوید: "عامل مهم پیشگیری و درمان ترک پوستی، توجه به نیاز پوست به آبرسانی برای ترمیم بافت و شادابی بهینه و حفظ نرمی و لطافت آن است". این رویکرد منحصر به فرد ادغام یک کرم برای آبرسانی پوست و کرم های ویژه با اثرات آنتی اکسیدانی بسیار هیجان انگیز است.

این محصولات ظاهری شیک و بوی فوق العاده ای دارند، اما بیشتر برای جلوگیری از ترک های پوستی به جای درمان علائم موجود (و طولانی مدت) فرموله شده اند. این کرم ها برای ترک های پوستی ناشی از بارداری که برای ناتالی پورتمن هم در دوران بارداری ایجاد شد و برای افرادی که انتظار دارند و امیدوارند پوست خود را از آسیب دور نگه دارند، مفیدتر به نظر می رسد. پس از یک هفته استفاده، ممکن است انتظار داشته باشید رنگ پوست یکنواخت تر و هیدراتاسیون طولانی تری داشته باشید، اما ترک پوستی موجود احتمالاً در روز هفتم تفاوت محسوسی ندارند. این محصولات برای کسانی که به دنبال جلوگیری از ترک‌های پوستی در تمام دوران بارداری خود هستند فوق‌العاده هستند.

پیشگیری و درمان ترک پوستی با هیدراتاسیون

9. لایه برداری مجدد پوست با رادیو فرکانسی

فناوری رادیو فرکانسی برای تحریک تولید کلاژن با هدایت امواج به عمق پوست استفاده می‌شود. روش گرم کردن درم بدون آسیب رساندن به لایه بالایی پوست، آن را به یک درمان غیرجراحی برای سفت‌کردن تبدیل می‌کند.چانگ می‌گوید اخیراً از دستگاه‌های میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی برای درمان ترک‌های پوستی استفاده شده است. این دستگاه‌ها هم میکرونیدلینگ و هم رادیو فرکانسی را برای رساندن انرژی حرارتی به درم و تحریک تشکیل کلاژن/الاستین با هم ترکیب می‌کنند. بسته به تعداد جلسات مورد نیاز، میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی درمان کم هزینه ای نیست.

جلسات می تواند از 100 دلار تا بیش از 2000 دلار متغیر باشد و میانگین هزینه هر جلسه حدود 800 دلار است. چانگ برای دستیابی به نتایج بهتر چندین درمان را توصیه می کند، "میکرونیدلینگ رادیو فرکانسی معمولاً در فواصل ماهانه انجام می شود و نشان داده شده است که بافت پوست را به میزان قابل توجهی از نظر ترک های پوستی بهبود می بخشد." و او اضافه کرد که این درمان در ترکیب با سایر درمان ها مانند لیزر pulsed dye ، پی آر پی یا رتینوئید موضعی بسیار موثر است.

 لایه برداری مجدد پوست با رادیو فرکانسی

10. تغذیه پوست با روغن ها

پس از راهنمایی یکی از دوستان، تصمیم گرفتم روغن خز را روی ترک های پوستی خود امتحان کنم. این محصول که به طور خاص برای نرم کردن شپش ناحیه تناسلی و پاکسازی موهای زیر پوستی ساخته شده است، با روغن های دانه انگور، درخت چای و جوجوبا همراه با ویتامین های A و E فرموله شده است. همچنین از روغن دانه مریم گلی استفاده می کند که دارای خواص درمانی است که نه تنها مشکلات پوستی را تسکین می دهد بلکه التهاب را هم کاهش می دهد.

لیلیان، یکی از مالکان سازنده این محصول، از این روغن برای جلوگیری از ترک های پوستی در دوران بارداری استفاده کرد. روغن را به ارامی مدت یک هفته روی پوست بمالید و مشاهده کنید که پوست شما چقدر انعطاف پذیر، هیدراته و خوشبو می شود. باز هم، به نظر می رسد که این محصول بتواند برای جلوگیری از ترک های پوستی به خوبی عمل کند، اما ممکن است برای از بین بردن آنها تاثیر زیادی نداشته باشد. اما رطوبت رسانی آن همیشه برای پوست موثر عمل می کند!

تغذیه پوست با روغن

سخن پایانی:

ترک های پوستی به دلایل زیادی از جمله افزایش وزن و کاهش وزن سریع، بارداری، جراحی و... روی پوست ایجاد می شوند.در این مطلب برخی روش های درمان این مشکل پوستی را به شما معرفی کردیم که می توانید به کمک آنها ترک های پوستی خود را رفع کنید.


مقالات مرتبط:

درمان خانگی ترک پوستی

فواید مصرف کرم های ضد ترک پوستی در دوران بارداریاز
1
رای