تخمک گذاری چیست؟ هر آنچه که درباره دوره قاعدگی و تخمک گذاری باید بدانید

تخمک گذاری چیست؟ هر آنچه که درباره دوره قاعدگی و تخمک گذاری باید بدانید تخمک گذاری به طور کلی در اواسط چرخه قاعدگی رخ می دهد. از شش روز مانده به روز تخمک گذاری و شامل روز خود تخمک گذاری است «پنجره باروری» نامیده می شود.

تخمک گذاری معمولا در روز چهاردهم دوره قاعدگی 28 روزه رخ می دهد. روند تخمک گذاری با آزاد شدن هورمون محرکه فولیکولی (FSH) بدن، به طور معمول بین روزهای 6 و 14 دوره قاعدگی آغاز می شود.

1. تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری بخشی از دوره قاعدگی است. هنگامی اتفاق می افتد که یک تخمک از تخمدان رها می شود. هنگامی که تخمک از تخمدان رها شد، ممکن است توسط اسپرم بارور شده و یا بارور نشود. اگر بارور شد، تخمک به رحم منتقل شده و در آنها جای گرفته تا در دوران بارداری رشد کند. اگر بارور نشد، متلاشی شده و از طریق دهانه رحم به صورت خون در دوران قاعدگی دفع می شود. درک نحوه وقوع تخمک گذاری و زمان وقوع آن می تواند در بارداری یا جلوگیری از بارداری موثر باشد. همچنین می تواند در تشخیص برخی شرایط پزشکی کمک کند.

2. تخمک گذاری چه زمانی اتفاق می افتد؟

تخمک گذاری معمولا در روز چهاردهم دوره قاعدگی 28 روزه رخ می دهد. با این وجود، هر شخص دقیقا دوره قاعدگی 28 روزه ندارد، بنابراین زمان دقیق آن می تواند متغیر باشد. عموما، دوره تخمک گذاری چهار روز قبل یا چهار روز بعد از وسط قاعدگی رخ می دهد.

3. تخمک گذاری چه مدت طول می کشد؟

روند تخمک گذاری با آزاد شدن هورمون محرکه فولیکولی (FSH) بدن، به طور معمول بین روزهای 6 و 14 دوره قاعدگی آغاز می شود. این هورمون به تخمک موجود در تخمدان کمک می کند تا در آماده سازی به بلوغ رسیده تا بعداً تخمک آزاد شود. هنگامی که تخمک بالغ شد، بدن هورمون لوتئینه کننده (LH) را آزاد می کند و باعث آزاد شدن تخمک می شود. بر اساس یک منبع معتبر، تخمک گذاری ممکن است در 28 تا 36 ساعت پس از افزایش هورمون لوتئینه کننده رخ دهد.

تخمک گذاری چه مدت طول می کشد

4. آیا تخمک گذاری علائمی ایجاد می کند؟

تخمک گذاری قریب الوقوع می تواند منجر به افزایش ترشحات واژن شود. این ترشح معمولا شفاف و چسبناک است، حتی ممکن است شبیه به سفیده تخم مرغ خام باشد. بعد از تخمک گذاری، ممکن است حجم ترشح کاهش یافته، و ضخیم تر و ابر مانند شود.

تخمک گذاری همچنین ممکن است باعث موارد زیر شود:

  • خونریزی و لکه بینی کم شود.
  • حساسیت پستان
  • افزایش میل جنسی
  • درد تخمدان که با ناراحتی و درد در یک سمت شکم مشخص شده و میتل اشمرتز نامیده می شود.

همه افراد علائم تخمک گذاری را تجربه نمی کنند، بنابراین این علائم برای تشخیص باروری در درجه دوم قرار دارند.

5. در کدام قسمت کلی دوره قاعدگی، تخمک گذاری رخ می دهد؟

دوره قاعدگی، روزی که خونریزی قاعدگی شروع می شود، مجددا تنظیم می شود. این شروع مرحله فولیکولار است، جایی که تخمک بالغ شده و بعدا در طول تخمک گذاری و حدود چهارده روز بعد آزاد می شود. بعد از تخمک گذاری مرحله لوتئال است. اگر حاملگی در این مرحله اتفاق بیافتد، هورمون ها دهانه رحم را پوشانده و مانع از خارج شدن آن به صورت خون در دوره قاعدگی می شوند. در غیر این صورت، خونریزی در حدود روز بیست و هشتم دوره قاعدگی شروع شده و آغاز دوره دیگر محسوب می شود.

تخمک گذاری چیست

6. آیا می توانید در یک دوره قاعدگی بیش از یک بار تخمک گذاری کنید؟

بله. برخی افراد ممکن است بیش از یک بار در یک دوره قاعدگی تخمک گذاری کنند. مطالعه ای در سال 2003 نشان داد که برخی افراد ممکن است دو یا سه بار در یک دوره قاعدگی تخمک گذاری کنند. نه تنها این مطالعه، بلکه در مصاحبه ای با مجله دانشمند جدید، رئیس بخش تحقیقات عنوان کرد که 10 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه در واقع دو تخمک در یک ماه تولید می کنند. افراد دیگر ممکن است طی یک تخمک گذاری چندین تخمک بطور طبیعی یا به عنوان بخشی از کمک تولید مثل آزاد کنند. اگر هر دو تخمک بارور شوند، این وضعیت ممکن است منجر به تولد چند کودک مانند دوقلوها شود.

7. آیا زمان تخمک گذاری تنها زمانی است که می توان باردار شد؟

خیر. اگرچه تخمک ها می توانند تنها در 12 تا 24 ساعت بعد از رها شدن بارور شوند، اسپرم می تواند در شرایط تولید مثل و در حالت ایده آل تا 5 روز زنده بماند. بنابراین، اگر در روزهای منتهی به تخمک گذاری یا در خود روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته اید، ممکن است باردار باشید.

8. پنجره باروری چیست؟

بر اساس یک منبع معتبر، از شش روز مانده به روز تخمک گذاری و شامل روز خود تخمک گذاری است که «پنجره باروری» نامیده می شود. باز هم، این بازه زمانی است که ممکن است رابطه جنسی منجر به بارداری شود. اسپرم ممکن است بعد از رابطه جنسی برای چندین روز در لوله فالوپ (لوله رحم) منتظر بماند تا زمانی که تخم آزاد می شود، آن را بارور کند. هنگامی که تخمک در لوله فالوپ قرار بگیرد، به مدت 24 ساعت در آنجا باقی می ماند تا زمانی که دیگر قادر به بارور شدن نباشد، بنابراین پنجره باروری خاتمه می یابد.

پنجره باروری چیست؟

9. آیا می توانید تخمک گذاری خود را مشخص نمایید؟

اگرچه دقیق ترین روش برای تایید تخمک گذاری از طریق سونوگرافی در مطب پزشک یا با استفاده از آزمایش خون هورمونی است، اما روش های زیادی برای تشخیص تخمک گذاری در خانه وجود دارد.

الف: نمودار دمای پایه بدن (BBT)

این شامل اندازه گیری دمای بدن خود با دماسنج در هر روز صبح در طول چرخه قاعدگی است تا تغییرات را ثبت نمایید. تخمک گذاری بعد از اینکه درجه حرارت بدن به مدت سه روز از سطح پایه خود بیشتر باقی بماند، تأیید می شود.

ب: کیت های پیش بینی تخمک گذاری (OPK)

اینها معمولا به صورت داروهای غیر تجویزی (OTC) در گوشه داروخانه ها موجود هستند. آنها هورمون لوتئینه کننده (LH) در ادرار شما را تشخیص می دهند. تخمک گذاری ممکن است چند روز بعد از اینکه خط نتیجه در آزمایش آن تیره یا تیره تر از بازبینی قبلی شد، رخ دهد.

ج: مانیتورینگ های بارداری

آنها به صورت داروهای غیر تجویزی موجود هستند. آنها گزینه هایی گران قیمت تر هستند و هر کدام از محصولات آنها در حدود 100 دلار قیمت دارند. آنها دو هورمون استروژن و لوتئینه کننده را کنترل می کنند تا شش روز پنجره باروری را تشخیص دهند.

روش های تشخیص تخمک گذاری در خانه

10. کدام روش بهتر عمل می کند؟

دشوار است که بگوییم کدام روش واقعا بهتر از سایر روش ها عمل می کند. نمودار کردن دمای پایه بدن در اثر تعدادی از عوامل که دمای بدن را تغییر می دهند، ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد، مانند بیماری یا مصرف الکل. در مطالعه ای، نمودار دمای پایه تنها تخمک گذاری 17 مورد از 77 نفر را به درستی تایید کرده بود. به خاطر داشته باشید که در یک سال استفاده «معمولی»، 12 تا 24 نفر از هر 100 نفر باردار می شوند، در حالی که از روش های آگاهی از باروری مانند نمودار برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند. از طرف دیگر، مانیتورینگ های بارداری این توانایی را دارند که تنها با یک ماه استفاده، شانس بارداری را افزایش دهند. هنوز هم این ابزارها ممکن است برای همه موثر نباشند.

11.  اگر سعی در باروری دارید، معمولا چند وقت یک بار باید رابطه جنسی داشته باشید؟

تنها نیاز است که یک بار در پنجره باروری خود رابطه جنسی برقرار کنید تا باردار شوید. زوج هایی که به طور جدی قصد بارداری دارند، ممکن است هر روز یا هر یک روز در میان در دوران پنجره باروری رابطه جنسی برقرار کنند. بهترین زمان برای بارداری، در دو روز منتهی به تخمک گذاری و روز خود تخمک گذاری است.

12. اگر قصد دارید که باردار نشوید، باید چه کار کنید؟

اگر قصد دارید از بارداری خود پیشگیری نمایید، مهم است که در پنجره باروری خود از روش های ضد بارداری استفاده نمایید. اگرچه روش های ضدبارداری مانند کاندوم بهتر از استفاده نکردن از هیچ روش ضد بارداری است، اما ممکن است هنگام استفاده از روش های موثرتر آرامش بیشتری داشته باشید. پزشک یا سایر ارائه دهنده خدمات درمانی می توانند گزینه های مورد نظر شما را بررسی کنند و در یافتن بهترین روش کمک کنند.

همه چیز درباره دوره قاعدگی و تخمک گذاری

13. در صورت لقاح تخمک چه اتفاقی می افتد؟

اگر تخمک بارور شود، روند تقسیم به دو سلول و سپس چهار و ... را آغاز می کند، تا زمانی که به یک بلاستوسیست 100 سلولی تبدیل شود. بلاستوسیست باید با موفقیت در رحم کاشته شود تا بارداری اتفاق بیفتد. هنگامی که در رحم قرار گرفت، هورمون های استروژن و پروژسترون به ضخیم شدن دهانه رحم کمک می کنند. این هورمون ها همچنین سیگنال هایی را به مغز ارسال می کنند تا مانع از خونریزی دهانه رحم شود تا جنین بتواند به رشد خود در رحم ادامه دهد.

14. اگر تخم بارور نشود، چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر تخمک در چرخه قاعدگی مشخصی توسط اسپرم بارور نشود، تخمک متلاشی می شود. هورمون ها سیگنال هایی ارسال می کنند که دهانه رحم در دوره قاعدگی خونریزی کند که بین دو تا هفت روز طول می کشد.

15. اگر به طور مرتب تخمک گذاری نکنید، چه اتفاقی می افتد؟

اگر تخمک گذاری در یک ماه از بدن خود را کنترل می کنید و ممکن است متوجه شوید که به طور مرتب تخمک گذاری نمی کنید یا - در بعضی موارد - اصلاً تخمک گذاری نمی کنید. این یک دلیل برای مراجعه به پزشک است. اگرچه مواردی مانند استرس یا رژیم غذایی ممکن است روز دقیق تخمک گذاری را ماه به ماه تحت تأثیر قرار دهد، اما شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا آمنوره نیز وجود دارد که ممکن است تخمک گذاری را نامنظم یا کاملاً متوقف سازد. این شرایط ممکن است باعث ایجاد علائم دیگر مربوط به عدم تعادل هورمونی از جمله موهای زائد صورت یا بدن، آکنه و حتی ناباروری شود.

اگر به طور مرتب تخمک گذاری نکنید، چه اتفاقی می افتد؟

16.  صحبت با ارائه دهنده خدمات بهداشتی

اگر به دنبال باردار شدن در آینده نزدیک هستید، قبل از لقاح با پزشک با اراده دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید. آنها می توانند به سوالاتی که در مورد تخمک گذاری یا نحوه کنترل آن دارید، پاسخ دهند، همچنین آنها در مورد زمان مناسب مقاربت مشاوره می دهند تا شانس باروری شما افزایش یابد. پزشک همچنین می تواند هر شرایطی را که منجر به تخمک گذاری نامنظم یا سایر علائم غیر معمول می شود، شناسایی نماید.

منبع: healthline

از
8
رای