جوشاندن صحیح شیر + روش جوشاندن شیر در مایکروویو

جوشاندن صحیح شیر + روش جوشاندن شیر در مایکروویو اگر شیر داغ را تنها برای آشپزی یا ریختن در فنجان جهت نوشیدن احتیاج دارید، گرم کردن آن سریع ترین و بهترین روش است. به یاد داشته باشید جوشاندن شیر به دفعات بسیار، مواد مغذی آن را از بین می برد.

جوشاندن شیر خام، میکروب ها را از بین برده و آن را برای نوشیدن بی خطر می کند. شیر پاستوریزه برای سرد نوشیدن ایمن است، اما جوشاندن، مدت زمان سالم ماندن آن را افزایش می دهد. اگر شیر داغ را تنها برای آشپزی یا ریختن در فنجان جهت نوشیدن احتیاج دارید، گرم کردن آن سریع ترین و بهترین روش است.

دستور العمل های جوشاندن شیر

1. بررسی نمایید که آیا شیر نیاز به جوشاندن دارد

برخی از شیرها بدون جوشاندن برای نوشیدن بی خطر هستند. در هنگام تصمیم گیری در مورد جوشاندن شیر، از راهنمایی زیر تبعیت نمایید:

 • شیر خام هر زمان که ممکن بود باید جوشیده شود.
 • اگر شیر پاستوریزه در دمای اتاق نگهداری می شود، باید جوشانده شود. اگر شیر پاستوریزه در یخچال یا مکان بسیار سرد نگهداری شده است، نیازی به جوشاندن آن نیست.
 • یک تترا پک بسته بندی شده با نشان «UHT» بر روی آن، حتی در صورت نگهداری در دمای اتاق برای نوشیدن بی خطر است. UHT به مفهوم «درجه حرارت بسیار زیاد»، نوعی فرآیند است که تمام میکروب های مضر را از بین می برد.

روش های جوشاندن شیر

2. شیر را در یک قابلمه بزرگ و تمیز بریزید

قابلمه ای با ارتفاع بیشتر از حد نیاز را انتخاب کنید، بنابراین فضای بیشتری وجود دارد. هنگامی که شیر می جوشد، سر می رود، و معمولا مقداری از آن از قابلمه کوچک بیرون می ریزد.

 • قابلمه را کاملا تمیز کنید، باقی مانده مواد موجود در قابلمه، باعث دلمه شدن شیر می شود. اگر این مساله مشکل ساز شد، از یک قابلمه فقط به منظور جوشاندن شیر استفاده کنید.
 • مس، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ، بسیار سریع تر از چدن و دیگر فلزات سنگنین گرم می شوند. این کار موجب صرفه جویی در زمان می شود، اما برای جلوگیری از سوختن و سر ریز شدن شیر، نیاز به توجه بیشتری است.

جوشاندن شیر خام

3. به جوشاندن شیر تا زمان ایجاد حباب در آن ادامه دهید

شیر را با حرارت ملایم گرم کرده و کاملا به آن توجه کنید. در زمان حرارت دادن، یک لایه براق خامه ای بر روی سطح شیر تشکیل می شود. در نهایت، حباب های کوچکی از زیر قسمت خامه ای بیرون آمده و در لبه های قابلمه ظاهر می شوند. زمانی که این اتفاق افتاد، میزان حرارت را کم کنید.

 • ممکن است برای صرفه جویی در زمان، شیر را با درجه حرارت بالا بجوشانید، اما دائما به آن نگاه کرده و برای کم کردن درجه حرارت آماده باشید. در درجه حرارت بالا، شیر سریعا بعد از تشکیل اولین حباب های کوچک بر روی آن، سر می رود.

روش جوشاندن شیر تازه

4. گاهی اوقات آن را هم بزنید

اگر قابلمه شما به طور غیر یکنواخت گرم می شود، ممکن است قسمت هایی از شیر بسوزد. هر چند دقیقه یک بار شیر را با یک قاشق چوبی یا کاردک مقاوم در برابر گرما، هم بزنید به طوری که قاشق چوبی یا کاردک به انتهای قابلمه برخورد کند.

طرز جوشاندن شیر

5. همانطور که کف تشکیل می شود، آن را جدا کنید

همانطور که شیر می جوشد، قسمت خامه ای در بالای شیر بخار می شود. بخارها از خامه به شکل کف جدا شده و در نهایت به سرعت بالا آمده و از قابلمه سرازیر می شود. به سرعت واکنش نشان دهید تا مانع از این اتفاق شوید:

 • از میزان حرارت تا زمانی که حباب ها با یک نرخ ثابت کاهش یابند، کم کنید.
 • دائما شیر را هم بزنید تا مانع از تشکیل کف شوید.
 • قاشق را در داخل شیر بگذارید (این کار اختیاری است). این کار باعث جدایی خامه های سطحی شده، وقفه ای برای فرار بخارهای تشکیل شده ایجاد می کند. کافی است تا اطمینان حاصل کنید که قاشق بدون سوختن می تواند مدت زیادی در شیر باقی بماند.

جوشاندن شیر پاکتی

6. شیر را برای دو تا سه دقیقه در حال هم زدن دائم بجوشانید

این زمان برای اطمینان از بی خطر بودن مصرف شیر کافی است. جوشاندن شیر بیش از این مدت، تنها مواد مغذی موجود در شیر را از بین می برد.

زمان جوشاندن شیر

7. شیر را بلافاصله ذخیره کنید

شیر را سریعا در یک ظرف درب دار بریزید. آن را در یخچال یا سردترین مکان منزل خود نگهداری نمایید. اگر شیر را در یخچال نگه می دارید، نیازی به جوشاندن مجدد آن نیست. اگر شیر را در دمای اتاق نگهداری می کنید، باید هر بار قبل از استفاده آن را بجوشانید.

 • جوشاندن شیر به دفعات بسیار، مواد مغذی آن را از بین می برد. اگر یخچال ندارید، سعی کنید که شیر را به میزان مصرف فعلی خود خریداری نمایید.

دستورالعمل جوشاندن شیر

جوشاندن شیر در مایکروویو

1. برای بررسی بی خطر بودن شیر خام، به این روش اکتفا نکنید

مایکروویو تنها می تواند برای مدت زمان کوتاهی شیر را جوشانده تا سرریز شود. این روش همچنان می تواند برخی از میکروب ها را از بین ببرد، اما برای سالم تلقی کردن شیر خام یا شیر ذخیره شده در دمای اتاق کافی نیست. به جای مایکروویو، شیر را بر روی اجاق گرم کنید.

جوشاندن شیر در مایکروویو

2. شیر را در یک لیوان تمیز بریزید

از مصرف لیوان هایی با رنگ های فلزی اجتناب کنید، زیرا در مایکروویو ایمن نیستند.

شرایط مناسب شیر در مایکروویو

3. یک قاشق چوبی در داخل لیوان قرار دهید

یک قاشق چوبی یا چاپستیک در لیوان قرار دهید. از قاشقی استفاده کنید که به اندازه کافی بلند باشد و در داخل لیوان شیر نیافتد. این کار باعث می شود به جای سرریز شدن، بخار از آن خارج شود.

طرز جوشاندن شیر

4. مایکروویو را هر بار برای 20 ثانیه تنظیم کنید

بین این «گرم کردن ها» شیر را از مایکروویو بیرون آورده و برای 5 تا 10 ثانیه هم بزنید. این روش محتاطانه، احتمال سرریز شدن شیر را کاهش می دهد.

تایم جوشاندن شیر در مایکروویو

گرم کردن شیر

1. شیر گرم شده برای استفاده در دستورالعمل های آشپزی

گرم کردن یا حرارت دادن شیر در دمایی کمتر از دمای جوش صورت می گیرد، این کار باعث تغییر خواص شیر در دستور تهیه نان می شود. برخی از مردم تمایل دارند تا شیر پاستوریزه را جهت اطمینان از کشته شدن میکروب ها، گرم کنند، اما اگر شیر را در یخچال نگهداری می کنید، اجباری برای انجام این کار نیست.

 • اگر شیر پاستوریزه نیست و یا در دمای اتاق نگهداری شده است، به جای گرم کردن شیر، آن را بجوشانید.

روش گرم کردن شیر

2. شیر را درون یک قابلمه تمیز بریزید

یک قابلمه با کف ضخیم شیر را به طور یکنواخت گرم می کند و احتمال سوختن را کاهش می دهد.

 • ناخالصی ها می توانند شیر را خراب کنند ، بنابراین قابلمه را کاملاً تمیز کنید.

قابلمه مناسب گرم کردن شیر

3. حرارت دادن با میزانی بیش از حد متوسط

هرگز شیر را با حرارتی بیش از حد متوسط گرم نکنید، زیرا با احتمال بیشتری شیر سوخته و یا سرریز می شود.

حرارت مناسب برای گرم کردن شیر

4. گاهی اوقات آن را هم بزنید

به شیر توجه کنید، هر یک دقیقه یا بیشتر آن را هم بزنید. یک کاردک عریض بهترین انتخاب است، زیرا اگر شیر شروع به چسبیدن به کف قابلمه کند، می توانید از کف قابلمه شیر را هم بزنید.

چگونه شیر را بجوشانید

5. جهت تشکیل حباب های کوچک و بخار به شیر دقت کنید

هنگامی که لایه های کوچک کف بر روی شیر تشکیل شده باشد، شیر «گرم» شده است. حباب های کوچک در لبه های قابلمه تشکیل خواهند شد و سطح آن کمی بخار می شود.

 • اگر یک دماسنج مادون قرمز در اختیار دارید، اطمینان حاصل کنید که شیر به دمای 82 درجه سانتگی گراد (180 درجه فارنهایت) رسیده باشد.

دمای مناسب برای گرم کردن شیر

6. به حرارت دادن شیر به مدت 15 ثانیه ادامه دهید

برای جلوگیری از سرریز شدن، شیر را دائما مخلوط کنید.

روش جلوگیری از سر رفتن شیر

7. شیر باقی مانده را ذخیره کنید

اگر بعد از نوشیدن یا تهیه غذا با شیر، مقداری از آن باقی مانده است، آن را در یک محفظه غیر قابل نفوذ هوا و در یخچال نگهداری نمایید. اگر این کار امکان پذیر نیست، ظرف را در اتاق سرد نگهداری کنید. در دمای گرم، باکتری ها شروع به رشد کرده و شیر حداکثر برای 4 ساعت قابل استفاده است.

چگونه شیر را بجوشانید

منبع: wikihow

از
3
رای