روش تمیز کردن پرز گیر و دریچه خشک کن برای کاهش خطر آتش سوزی

روش تمیز کردن پرز گیر و دریچه خشک کن برای کاهش خطر آتش سوزی علت تمیز کردن دریچه خشک کن ها چیست ؛ هر چند وقت یکبار باید دریچه خشک کن خود را تمیز کنید؛ نکات ایمنی، تجهیزات و نحوه تمیز کردن پرز گیر و دریچه خشک کن لباس در سلام دنیا بیاموزید.

همه خشک‌کن‌های لباس دارای انواع مختلفی از فیلترها هستند تا پرزهای ایجاد شده در هنگام فرورفتن لباس‌ها در داخل خشک‌کن را بگیرند، اما فیلترها نمی‌توانند تمام پرزها را بگیرند. مقداری پرز ناگزیر به داخل کانال منتهی به دریچه بیرون می‌رود و نگهداری مناسب مستلزم تمیز کردن منظم این کانال است. در این مطلب از سلام دنیا درباره علت تمیز کردن مجاری خشک کن ها ، نکات ایمنی ، تجهیزات و نحوه تمیز کردن دریچه خشک کن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چرا دریچه خشک کن ها باید تمیز شوند؟

سازمان آتش نشانی ایالات متحده گزارش می دهد که هر ساله بیش از 2900 آتش سوزی در خانه توسط خشک کن رخ می دهد و علت اصلی این آتش سوزی ها تجمع پرزها به دلیل عدم نگهداری ساده از طرف مالک است. هر بار لباس‌هایی که از ماشین لباسشویی شما عبور می‌کند و به سمت خشک‌کن لباس می‌رود، حاوی پرز است – عمدتاً ذرات کوچک پارچه و الیاف که در اثر هم زدن آب از لباس‌ها جدا می‌شوند.

فیلتر در خشک کن شما به سادگی نمی تواند تمام پرزهای آزاد شده از لباس را بگیرد. پرزهایی که از فیلتر عبور می‌کنند، در شکاف‌های عمیق درون تله فیلتر پرز و در تمام طول مجرای خشک‌کن به دام می‌افتند، زیرا راه خود را به سمت دریچه بیرونی باز می‌کنند. هنگامی که پرزها ایجاد می شوند، جریان هوا را محدود می کنند و منجر به گرم شدن بیش از حد می شوند که می تواند خود پرز را مشتعل کند. 


حتما بخوانید: روش تمیز کردن فن یا هواکش دستشویی


چندین علامت هشدار دهنده وجود دارد که نشان می دهد پرزهای خطرناکی در سیستم کانال خشک کن شما ایجاد شده است که نشان می دهد نیاز به تمیز کردن کامل دارد: 

 • خشک شدن لباس ها بیشتر طول می کشد یا کاملاً خشک نمی شوند.
 • لباس ها در پایان چرخه خشک شدن گرمتر از حد معمول هستند.
 • بیرون خشک کن بسیار گرم می شود
 • دریچه خروجی اگزوز زیاد باز نمی شود که نشان دهنده سرعت پایین خروجی اگزوز است
 • اتاق لباسشویی مرطوب تر از حد معمول می شود
 • بوی سوختگی در اتاق لباسشویی مشهود است.

چرا مجاری خشک کن ها باید تمیز شوند؟

ملاحظات ایمنی قبل از شروع

لوله کشی پلاستیکی یا فویل فلزی انعطاف پذیر که زمانی معمولاً برای اتصال خشک کن ها به دریچه های بیرونی استفاده می شد، اکنون توسط اکثر قوانین ساختمانی محلی ممنوع است. این لوله‌های هواکش به دلیل سهولت در عبور از فضاهای سخت محبوب بودند، اما به دلیل اینکه سطوح داخلی آن‌ها آجدار است، به راحتی می‌توانند پرزها را گرفته و به دلیل گرمای بیش از حد باعث آتش‌سوزی شوند.

اگر یکی از این کانال‌های انعطاف‌پذیر را نصب کرده‌اید، بهتر است آن را با کانال‌های فلزی با دیواره صاف که برای این کاربرد تأیید شده است، جایگزین کنید. اگر نمی توانید کانال قدیمی را جدا کرده و جایگزین کنید، باید به طور مرتب آن را جدا کرده و با دقت از یک سر تا سر دیگر تمیز کنید. 

برس های مخصوص مورد نیاز است

تمیز کردن کامل دریچه خشک کن به برس های مخصوص نیاز دارد. اتصالات جاروبرقی به تنهایی به خوبی کار نمی کنند زیرا پرز را به هم نمی زنند تا آن را از دیواره های کانال جدا کنند و نمی توانند به اندازه کافی به عمق محفظه فیلتر پرز خشک کن برسند. 

کیت‌های برس دارای یک برس موی بلند برای تمیز کردن ناحیه فیلتر پرز، و همچنین یک برس گرد است که می‌تواند یک مجرای خشک‌کن سفت و سخت گرد 4 اینچی را تمیز کند - نوعی که باید برای تمام قسمت‌های مخفی مجرای خود داشته باشید.نوک برس گرد به یک محور فایبر گلاس منعطف می‌چسبد که می‌توان آن را در بخش‌هایی طولانی کرد.

نحوه تمیز کردن دریچه خشک کن1

آنچه شما نیاز دارید:

تجهیزات یا ابزار

 • جارو برقی با اتصال شلنگ بلند
 • کیت برس هواکش خشک کن
 • مته
 • پیچ گوشتی

مواد

 • نوار چسب فویل فلزی فهرست UL

حتما بخوانید: روش تمیز کردن پنکه سقفی


دستورالعمل ها برای نحوه تمیز کردن دریچه خشک کن

1. فیلتر پرزگیر را بردارید

فیلتر پرزگیر را بردارید، پرزها را بردارید و با ضمیمه برس جاروبرقی خود ان را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن دریچه خشک کن2

2. محفظه تله پرز را جاروبرقی بکشید

داخل محفظه پرزگیر را با استفاده از یک اتصال شلنگ بلند و باریک با جاروبرقی بکشید. با استفاده از برس بلند انعطاف پذیر کیت برس این کار را انجام دهید. برس را تا انتهای حفره دراز کنید، سپس برس را به آرامی از محفظه خشک کن بیرون بکشید.

موهای برس را با جاروبرقی تمیز کنید. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید تا جایی که پرز دیگری از حفره پاک نشود.

نحوه تمیز کردن دریچه خشک کن3

3. کانال خشک کن را جدا کنید

سیم برق خشک کن را از برق بکشید و شیر گاز را در خشک کن (برای  خشک کن های گازی ) ببندید. اتصال مجرای نزدیک به خشک کن را جدا کنید، سپس خشک کن را به آرامی از دیوار جدا کنید. بخش های در معرض باقی مانده مجرای خشک کن را جدا کنید. اگر بخش ها چسبانده شده اند، نوار را بردارید و دور بیندازید. 


حتما بخوانید: نحوه شستشو و اتو کردن لباس گلدوزی شده


نکته

اگر کیت برس هواکش خشک کن ندارید، می توانید از یک برس اسکراب دسته بلند برای تمیز کردن بخش های کوتاه مجرای سفت استفاده کنید. اگر چه برس دسترسی محدودی دارد، اما می‌توانید هر بخش مجرا را با برس زدن از دو طرف آن تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن دریچه خشک کن4

4. کانال کشی را تمیز کنید

سر برس مجرای گرد را با پیروی از دستورالعمل های سازنده کیت برس به محور فایبرگلاس انعطاف پذیر وصل کنید. برس را در هر بخش مجرای قرار دهید و با حرکت چرخشی در حالی که برس را به جلو و عقب حرکت می‌دهید، آن را تمیز کنید. برس را بیرون بکشید و سر را مرتباً تمیز کنید.

نکته

برخی از کیت های برس را می توان به یک مته قابل حمل وصل کرد تا برس را در داخل مجرا بچرخاند. اگر از این گزینه استفاده می کنید، مته را با سرعت کم اجرا کنید و برس را به تدریج از طریق مجرای پیش ببرید.

باقی مانده دریچه را با استفاده از همان تکنیک ها تمیز کنید و بخش های بیشتری از شفت انعطاف پذیر را در صورت نیاز برای رسیدن به انتهای مجرای صلب اضافه کنید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که دیگر پرز از مجرا خارج نشود.

درپوش هواکش در انتهای بیرونی کانال را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمیز است و درب فلپر آن به درستی کار می کند. 

نحوه تمیز کردن دریچه خشک کن5

5. داکت ورک را دوباره وصل کنید (یا جایگزین کنید)

با رعایت توصیه‌های زیر، بخش‌های کانال را دوباره مونتاژ ویا تعویض کنید:

 • بهتر است از یک زانویی قابل تنظیم، سفت و 90 درجه در انتهای اگزوز خشک کن استفاده کنید. هنگامی که خشک کن به جای خود بازگردانده می شود، کانال های انعطاف پذیر می توانند پیچ ​​خورده و باعث ایجاد انسداد بزرگ در جریان خروجی اگزوز شوند.
 • یک بخش از کانال انتقال فلزی انعطاف پذیر بین زانو خشک کن و مجرای سفت و سخت در دیوار قابل قبول است، مشروط بر اینکه کانال انتقال برای این استفاده در فهرست UL باشد و طبق قوانین ساختمان محلی مجاز باشد. اما از کانال انتقال فلزی فهرست نشده یا هر فویل انعطاف پذیر یا کانال وینیل استفاده نکنید. 
 • تمام بخش‌های لوله‌کشی فلزی و نیمه سخت را با یک گیره نواری فولادی ضد زنگ 4 اینچی وصل کنید و گیره را با یک پیچ گوشتی سفت کنید.
 • تمام کانال های مخفی (مخفی در داخل دیوارها، کف ها و غیره) باید مجرای فلزی گرد و سفت و سخت باشد. هر مجرای انعطاف پذیری که در معرض آن قرار نگرفته است را با کانال فلزی سفت و سخت جایگزین کنید.
 • بخش های مجرای دائمی را با نوار چسب فویل فلزی فهرست شده در UL ببندید. از نوار چسب پلاستیکی معمولی استفاده نکنید که به مرور زمان خشک می شود و از بین می رود. 

حتما بخوانید: روش تمیز کردن و جرم گیری کامل ماشین ظرفشویی


هنگامی که کانال به شکل مناسبی درآمد، شیر گاز (برای خشک کن های گاز) را روشن کرده و خشک کن را وصل کنید. خشک کن را به حالت عادی خود برگردانید و مطمئن شوید که هیچ یک از کانال ها در اثر این عمل پیچ خورده یا تغییر شکل نمی دهند. مطمئن شوید که صفحه پرز در جای خود قرار دارد. خشک کن را روشن کنید و اطمینان حاصل کنید که در حال تهویه کامل است. 

نحوه تمیز کردن دریچه خشک کن6

سوالات متداول

آیا خشک کن لباس واقعا می تواند آتش بگیرد؟

کاملا! در واقع، شایع ترین دلیل آتش گرفتن خشک کن ها به دلیل تمیز نشدن خشک کن و تجمع پرز است.

هر چند وقت یکبار باید دریچه خشک کن خود را تمیز کنید؟

دریچه خشک کن خود را حداقل سالی یک بار تمیز کنید. اگر متوجه شدید که لباس‌هایتان به سرعت خشک نمی‌شوند، داغ‌تر از حد معمول هستند، بیرون خشک‌کن داغ می‌شود یا دریچه هواکش بیرونی به خوبی باز نمی‌شود، باید آن را بیشتر تمیز کنید.

آیا برای تمیز کردن دریچه خشک کن من باید یک متخصص استخدام کنم؟

دریچه خشک کن خود را با استفاده از کیت برس تمیز کننده دریچه خشک کن تمیز کنید و مطمئن شوید که مجرای خشک کن را نیز در همان زمان تمیز کنید.

سخن آخر

با توجه به نکات آمده در این مطلب تاحدودی از پس مشکل تمیز کردن خشک کن لباس خود در خوااید آمد. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

ترفند شستن لباس مجلسی و بالش پولک دار

فواید ریختن سرکه در ماشین لباسشوییاز
1
رای