روش تمیز کردن و جرم گیری کامل ماشین ظرفشویی با محلول خانگی

روش تمیز کردن و جرم گیری کامل ماشین ظرفشویی با محلول خانگی چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم ؛ نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی با محلول خانگی؛ بهترین زمان پاک کردن و نکاتی برای تمیز نگه داشتن ماشین ظرفشویی در سلام دنیا بیاموزید.

از آنجایی که ماشین ظرفشویی اتوماتیک هنگام تمیز کردن ظروف دائماً آب گرم صابون را از داخل خود عبور می دهد، به راحتی می توان این واقعیت را نادیده گرفت که هر چند وقت یکبار نیاز به تمیز کردن اختصاصی دارد. ضایعات غذا و سایر کثیفی ها و زباله ها در نهایت می توانند در آن جمع شوند. تمیز نشدن آن، می تواند بر عملکرد ماشین ظرفشویی شما تأثیر بگذارد و حتی پس از یک چرخه تمیز کردن، شما را با ظروف کثیف مواجه کند. همچنین ممکن است طول عمر دستگاه شما را کاهش دهد.تمیز کردن ماشین ظرفشویی آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید. کافی است یک کاسه قابل شستشو در ماشین ظرفشویی را با 1 فنجان سرکه سفید پر کنید و آن را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خالی قرار دهید. سپس ماشین ظرفشویی را روی چرخه آب گرم تنظیم کنید. اسیدیته موجود در سرکه به تجزیه کف صابون، باقی مانده و کثیفی کمک می کند. ما در این مقاله از سلام دنیا در مورد نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی صحبت کردیم.با ما همراه باشید.

هر چند وقت یکبار ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن معمول ماهانه را می توان با یک برس نرم و مواد معمولی که در اطراف خانه دارید انجام داد: سرکه سفید مقطر و جوش شیرین. یک یا دو بار در سال، دستگاه را با جزئیات بیشتری تمیز کنید، که به چند مورد دیگر نیاز دارد. و از بیرون ماشین ظرفشویی خود غافل نشوید. حداقل هر هفته یا در صورت نیاز آن را پاک کنید تا کثیفی پاک شود. 

آنچه شما برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی نیاز دارید;

تجهیزات / ابزار

 • برس نرم
 • سیم انعطاف پذیر
 • مسواک قدیمی
 • اسفنج
 • پارچه های میکروفیبر

حتما بخوانید: جرمگیری و رسوب زدایی سر دوش حمام با بهترین روش خانگی


مواد

 • سرکه سفید مقطر
 • جوش شیرین
 • مایع ظرفشویی
 • محصول تمیز کننده فولاد ضد زنگ (برای فولاد ضد زنگ)
 • روغن زیتون یا روغن بچه (برای فولاد ضد زنگ)

تمیز کردن ماشین ظرفشویی 1

نحوه تمیز کردن ماهانه ماشین ظرفشویی

پیروی از این روش ساده به صورت ماهانه باید عملکرد موثر ماشین ظرفشویی شما را حفظ کند و ممکن است نیاز به تمیز کردن بیشتری نداشته باشد.

1. قفسه و صافی را تمیز کنید

قفسه پایینی را بیرون بکشید و صافی زهکشی را در قسمت پایینی داخل ماشین ظرفشویی بررسی کنید. مواد غذایی، برچسب های کاغذی یا اقلام کوچکی را که ممکن است سوراخ ها را مسدود کند، بردارید. از یک برس نرم آغشته به سرکه برای پاک کردن هر چیزی که واقعاً گیر کرده است استفاده کنید. قفسه پایینی را تعویض کنید.

جرم گیری ماشین ظرفشویی

2. چرخه تمیز کردن با سرکه

یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی را با 1 فنجان سرکه سفید مقطر پر کنید و ظرف باز را روی قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید. یک چرخه شستشوی منظم را اجرا کنید. برای صرفه جویی در هزینه های انرژی می توانید چرخه خشک کردن را نادیده بگیرید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه

3. با جوش شیرین بشویید‌

وقتی چرخه اول تمام شد، 1 فنجان جوش شیرین را در کف داخلی ماشین ظرفشویی بپاشید. یک چرخه کوتاه شستشو با آب داغ را اجرا کنید (چرخه خشک کردن را رها کنید)، و سپس درب ماشین ظرفشویی را باز کنید تا فضای داخلی در هوا خشک شود. سرکه هر گونه چربی را از بین می برد و جوش شیرین بوهای ماندگار را از بین می برد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

هشدار

هرگز سرکه و جوش شیرین را در یک چرخه تمیز کردن مخلوط نکنید. آنها شروع به کف کردن می کنند و شما برای تمیز کردن کاملاً آشفته خواهید بود.


حتما بخوانید: کاربردهای جوش شیرین در شست وشو و نظافت


نحوه تمیز کردن کامل ماشین ظرفشویی

اگر بعد از اجرای یک چرخه متوجه مشکلاتی در  ظروف کثیف یا ظروف شیشه ای لکه دار شدید، تمیز کردن کامل آن بسیار مهم است. اگر در منطقه ای با آب بیش از حد سخت زندگی می کنید، ممکن است نیاز به تمیز کردن کامل داشته باشید.

با یک ماشین ظرفشویی خالی شروع کنید. در صورت امکان، هر دو قفسه بالا و پایین را بردارید تا دسترسی بهتری به بازوهای اسپری آب داشته باشید.هر بازوی اسپری سوراخ های کوچکی دارد که آب را در سراسر ماشین ظرفشویی پخش می کند و این سوراخ ها می توانند با مواد معدنی آب سخت یا حتی تکه های غذا مسدود شوند . اگر سوراخ ها مسدود شده باشند، ممکن است آب به سطوح ظروف شما نرسد و آنها را کثیف کند.سیم انعطاف پذیر خود را بردارید و نوک آن را در هر سوراخ قرار دهید تا هر گونه زباله از بین برود. 

نحوه تمیز کردن کامل ماشین ظرفشویی 1

1. صافی را بردارید و تمیز کنید

صافی را در قسمت تخلیه در پایین ماشین ظرفشویی بررسی کنید . در صورت امکان، صافی را بردارید. (ممکن است از اسلحه ای که در زیر آن گیر کرده است شوکه شوید.)یک مسواک قدیمی را در مقداری سرکه آغشته کنید و به هر گوشه و کناری یک اسکراب خوب بدهید.

نحوه تمیز کردن کامل ماشین ظرفشویی 2

2. جای ظروف و مخزن مواد شوینده را تمیز کنید‌

از مسواک قدیمی خود برای پاک کردن هرگونه زباله ای که ممکن است در شبکه نگهدارنده ظروف گیر کرده باشد، استفاده کنید. همچنین، هر گونه تجمعی در مخزن مواد شوینده را تمیز کنید. 

نحوه تمیز کردن کامل ماشین ظرفشویی 3

3. درزگیر های لاستیک را تمیز کنید

یک اسفنج تمیز را به سرکه سفید آغشته کنید و درزگیرهای لاستیکی اطراف دهانه داخلی و لبه های در را پاک کنید. 

نحوه تمیز کردن کامل ماشین ظرفشویی 4

4. یک چرخه با سرکه اجرا کنید

قفسه ها را عوض کنید و 2 فنجان سرکه سفید مقطر را در یک ظرف باز روی قفسه بالایی قرار دهید. یک چرخه منظم شستشو با آب گرم را اجرا کنید تا تمیز کردن کامل شود.  

نحوه تمیز کردن کامل ماشین ظرفشویی با سرکه

نحوه تمیز کردن فضای بیرونی ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن بیرونی ماشین ظرفشویی به سبک و جنس آن بستگی دارد، اما مراحل کلی وجود دارد که تقریباً همه می توانند انجام دهند. 


حتما بخوانید: از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی


1. دکمه های کنترل را پاک کنید

اگر ماشین ظرفشویی دکمه ها یا صفحه هایی در جلو یا بالای در دارد، برای تمیز کردن اطراف آنها وقت بگذارید. از یک مسواک قدیمی آغشته به آب و کمی صابون ظرفشویی برای از بین بردن هرگونه تجمع استفاده کنید. 

نحوه تمیز کردن فضای بیرونی ماشین ظرفشویی

2. درب را تمیز و آبکشی کنید

اگر نمای بیرونی درب ماشین ظرفشویی از پلاستیک یا فلز رنگ شده ساخته شده است، از صابون ظرفشویی ملایم و پارچه میکروفیبر یا اسفنج برای پاک کردن هرگونه پاشیده شدن روی صورت و دسته استفاده کنید. با یک پارچه آغشته به آب معمولی آبکشی کنید و با یک پارچه خشک خشک کنید. 

نحوه تمیز کردن فضای بیرونی ماشین ظرفشویی 2

3. تنوع برای فولاد ضد زنگ

برای درب استنلس استیل ، بهتر است از یک محصول تمیز کننده فولاد ضد زنگ و یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید. دستورالعمل های محصول را دنبال کنید و همیشه در یک جهت - در همان جهت که دانه های فلز وجود دارد، پاک کنید.گزینه دیگر این است که جلوی ماشین ظرفشویی را با محلولی از صابون ظرفشویی ملایم مخلوط با آب پاک کنید و سپس یک قطره روغن زیتون یا روغن بچه روی یک پارچه میکروفیبر بریزید تا لکه ها از بین برود.

نحوه تمیز کردن فضای بیرونی ماشین ظرفشویی3

نکاتی برای تمیز نگه داشتن ماشین ظرفشویی

 • به برنامه منظم تمیز کردن ماشین ظرفشویی پایبند باشید. یا حداقل، به محض اینکه متوجه وجود زباله در ماشین ظرفشویی و/یا تمیز نشدن ظروف شما شدید، تمیزکاری را انجام دهید.
 • ضایعات مواد غذایی را قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی بشویید.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ برچسب غذا یا مواد دیگری که به راحتی حل نمی شوند در ماشین ظرفشویی نروید.
 • از قرار دادن بیش از حد ظرف در ماشین ظرفشویی خودداری کنید تا آب به راحتی به گردش درآید.
سخن آخر

تمیز نکردن ماشین ظرفشویی ممکن است بر عملکرد ماشین شما تاثیر بگذارید این راه حل های گام گام را دنبال کنید تا ماشین ظرفشویی تمیزی داشته باشید.امیدواریم این راه حل های تمیز کردن ماشین ظرفشویی به شما کمک کرده باشد.


مقالات مرتبط:

ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه

روش اصولی تمیز کردن یخچال

روش تمیز کردن ظروف آلومینیومی سیاه شده در ماشین ظرفشوییاز
1
رای